Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kłopoty z budową skrzyni do TH15s

Expoo 11 Dec 2016 13:51 1023 9
 • #1
  Expoo
  Level 5  
  Witam ostatnio przeglądając elektrodę natknąłem się na projekt odwrotki basowej TH15s, z doborem głośnika nie będzie problemu, bardziej interesuje mnie budowa całej skrzyni. Dokładne wymiary itp. mam podane, tylko jestem ciekaw jak "uciąć" końcówki płyt zeby dobrze przylegały do ścianek (czerwone kółka na zdjęciu), jakim narzędziem to zrobić, wątpię ze wyrzynarka dałaby radę.Byłbym bardzo wdzięczny jeśli odezwałaby się osoba, która miała do czynienia z tą konstrukcją, która sama robiła ten sub. Przyznam się ze jestem ciemny w projektowaniu odwrotek więc dla mnie te wszystkie zakrzywienie itp. są czarną magią. Dziękuję z góry za pomoc :)
 • #2
  BoA_2005
  Level 16  
  Witaj.
  Quote:
  jak "uciąć" końcówki płyt zeby dobrze przylegały do ścianek

  Powinieneś zlecić tą robotę dobremu stolarzowi. Wyrzynarka nie ma szans. Ew. możesz użyć do tego pilarki tarczowej z regulacją kąta przy cięciu skośnym.
  Z tego co pamiętam to użytkownik "tomaszo" robił takie cuda, możę jego zapytaj? Gdyby poszperać to na pewno znajdzie się na elektrodzie przynajmniej jedna jego konstrukcja tego typu.
 • #3
  mmaker
  Level 19  
  Robiłem tą obudowę i kąty docinałem zwykłą piłką do drewna które to było zamocowane w imadle. Wyrysowałem sobie wszystkie linie cięcia i do dzieła. Jeśli nawet słabo przylegało to pilnikiem równałem. Reszta klej. Budowałem w sklejce także było ciężej niż w wiórku. Później zmądrzałem i zakupiłem pilarkę którą da się ciąć wzdłuż pod kątem.
 • #4
  Expoo
  Level 5  
  A czy jeśli się pomylę w docinaniu i zrobię kąt o 2-4 stopnie większy/mniejszy to jakość dźwięku może się trochę zmienić?
 • #5
  ven0n
  Level 12  
  Nadmiar możesz dociąć, niedomiar uzupełnić szpachlą/klejem do drewna wymieszanym z wiórami.
 • #6
  Expoo
  Level 5  
  Jeszcze jedno pytanie.. Jakie drewno byłoby najlepsze? sklejka/MDF/wiórowa czy jakaś inna? chociaż wątpię, że wiórowa byłaby dobra biorąc pod uwagę, że odwrotka ma być głównie stosowana w plenerze i będzie bardziej narażona na wilgotne powietrze.
 • #7
  mmaker
  Level 19  
  Jeśli już ma być porządnie to sklejka, ale nie dawaj 18mm bo odechce się Ci tego dźwigać. Osobiście pokusił bym się o 12mm z dodatkowymi usztywnieniami w środku albo 15mm.
 • #8
  Expoo
  Level 5  
  Ok dzięki wszystkim za pomoc! Po świętach możliwe, że zacznę budowę tej paczki, a przy wolnym czasie postaram się opisać budowę krok po kroku na forum, żeby inni mieli lekką podpowiedź do tego jak ją zbudować. Pozdrawiam :)
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Zewnętrzne płyty i płytę na głośnik można zrobić z 15mm sklejki a wewnętrzne z 12mm. Na rogach (od wewnątrz) wzmocnić listwami 2x2cm i będzie ok.
 • #10
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Proponuję zrobić sobie w skali 1:1 "bok"/"przekrój" kolumny z kartonu. Jak się wszystko spasuje z kątami to jedziesz do stolarza/castoramy z kartonem i masz z bani - wytną jak być powinno.