Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator termoelektryczny - sposób ładowania akumulatora żelowego

11 Gru 2016 20:18 1017 2
 • Poziom 1  
  Witam

  Mam pewien problem. Końcem grudnia wybieram się na wyprawę za koło podbiegunowe, wyprawa będzie trwała 17 dni.
  Posiadam taki o to generator termoelektryczny "Powerspot Lanyard+ Extended" , w teorii powinien dawać 10 W i 14 V, jednak w praktyce daje napięcie 11 V i prąd 0,3-0,4 A.
  W trakcie wyprawy będę chciał ładować baterie do aparatu, gps, czołówki i idealnie do drona ...
  Chciałbym wziąć ze soba jedną lub dwa akumulatory żelowe12v, 14 Ah.
  Pozostałe ładowarki( od gps,baterii do czołówek, aparatu, kamery i drona ) byłyby zasilanie z tego akumulatora .
  Wymyśliłem aby zastsować przetwornice step-up , podnieść napięcie z wyjściowych 11 do 14 i bezpośrednio podłączyć do baterii( biorąc pod uwagę mały prąd produkowany przez generator, raczej nie spodziewam się aby kiedykolwiek udało mi się ten akumulator nałądować do pełna ) .
  Idea jest taka że jeśli tylko będzie możliwość aby doładować z generatora baterie główną. Ze względu na noc polarną wszelkie rozwiązania oparte o energie słoneczna odpadają, ze względu na wagę agregaty prądotwórcze też.
  Może poradzicie jakieś lepsze rozwiązanie ??
  Z góry dziękuje za pomoc !!!
 • Poziom 43  
  Podwyższając napięcie obnizysz i tak skromny prąd. Akumulatory żelowe na mrozie nie naładują się tak skromnym prądem. Lepiej weż większe 20W urządzenie, jakąś turbina wiatrowa i super kondensatory które są bardziej odporne na mróz.
  Przekładanie energii z jednego akumulatora do drugiego wygeneruje ci kolejne straty. Lepiej ładuj bezpośrednio każdy akumulator, bez pośrednika żelowego po drodze.
 • Poziom 9  
  Zamiast ładowania akumulatorów żelowych sugerował bym akumulator litowo polimerowy, jest znacznie lżejszy, mniejszy i sprawuje się znacznie lepiej w niskich temperaturach. Tylko nie można go zbyt głęboko rozładowywać i przeładowywać.