Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Czy prostownik z LIDL-a działa poprawnie?

11 Gru 2016 23:34 2829 12
  • Poziom 6  
    Chciałbym zapytać się czy zakupiony prostownik działa poprawnie. Po podłączeniu prostownika do akumulatora zmierzyłem napięcie na zaciskach, wyniosło 13,3 V i powoli rosło. Ponowy pomiar wykonałem gdy akumulator był już (według prostownika) naładowany i wyniosło 13 V. Jak sprawdzić czy prostownik działa poprawnie? Czy napięcie podczas ładowania powinno rosnąć? Jak to jest, że podczas pracy silnika (przy sprawnym alternatorze) napięcie od razu wynosi ok. 14,5V?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 6  
    Miernik z większym zakresem prądowym uległ uszkodzeniu jutro będę miał inny i zmierzę. Jak wygląda sprawa z napięciem, czy po podłączeniu prostownika U powinno skoczyć od razu do 14,5V? Czy jest to prawidłowy objaw, że po naładowaniu prostownik zmniejsza napięcie do ok 13V?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 43  
    Po naładowaniu prostownik trzyma napięcie podtrzymujące. Akumulator naładowany ma 12,8V.
  • Poziom 28  
    Jeśli podłączasz prostownik do naładowanego akumulatora, to napięcie szybko stopniowo osiągnie 14,4V. Prostownik może przerywać proces ładowania, gdy akumulator zostanie naładowany, stąd te 13V przy ponownym pomiarze. Trzeba podłączyć prostownik i obserwować napięcie przez pewien czas, żeby zobaczyć, co się będzie działo. Akumulator także może być uszkodzony, przez co szybko osiąga napięcie 14,4V pomimo niskiego napięcia i wysokiego stopnia rozładowania przed procesem ładowania.

Te 14,4V na start uzyskasz albo podając potężny prąd ładowania na rozładowany akumulator, albo próbując doładować w pełni naładowany akumulator.
  • Poziom 25  
    Mam (m. in.) tą ładowarkę i to normalne zachowanie, jak ktoś wyżej napisał - w momencie osiągnięcia 14,4V przełącza się ona w stan podtrzymania - ok. 13V. Jeśli akumulator jest uszkodzony i zbyt szybko osiąga te 14,4V to mruga dioda błędu.
  • Poziom 38  
    Andrzej Szatkowski napisał:
    Jak wygląda sprawa z napięciem, czy po podłączeniu prostownika U powinno skoczyć od razu do 14,5V?

Nie. Napięcie powinno rosnąć powoli , a po osiągnięciu 14,5 V prostownik powinien przerwać ładowanie , lub ograniczyć znacznie prąd ładowania .
  • Poziom 43  
    Jeśli akumulator jest bardzo rozladowany bedzie taki skok na ok 15min.skok na max napiecie i potem bedzie ono malało aby stopniowo znów sie podnośić w miarę naładowania.Tak bynajmniej jest u mnie na Black&Decker
  • Poziom 29  
    Czy napięcie podczas ładowania powinno rosnąć?

Tak - powinno rosnąć. Tempo tego wzrostu uzależnione jest od 2 podstawowych czynników:
    1) Stopnia rozładowania akumulatora.
    2) Jego temperatury. Im jest zimniejszy tym jest szybszy wzrost napięcia.
  • Poziom 25  
    Chciałbym zapytać się czy zakupiony prostownik działa poprawnie. Po podłączeniu prostownika do akumulatora zmierzyłem napięcie na zaciskach, wyniosło 13,3 V i powoli rosło. Ponowy pomiar wykonałem gdy akumulator był już (według prostownika) naładowany i wyniosło 13 V. Jak sprawdzić czy prostownik działa poprawnie? Czy napięcie podczas ładowania powinno rosnąć?

Po pierwsze, trzeba przeczytać instrukcję obsługi!!!
    W niej jest wyraźnie napisane, że po zakończeniu ładowania utrzymywane jest napięcie 12,8V.
    Jeżeli chcesz mieć absolutną pewność, to należy ładowarkę odłączyć od zasilania, podłączyć woltomierz do akumulatora i włączyć ładowarkę. Napięcie na akumulatorze ma osiągnąć 14,4 lub 14,7V, następnie przełącza się w podtrzymanie i pilnuje napięcia na poziomie 12,8V.
    Spada dość szybko do owej wartości 12,8V, bo w jakiś nieznany mi sposób "próbkuje" akumulator (niewielkim, chwilowym prądem rozładowuje).
  • Poziom 29  
    rafal_rx napisał:
    bo w jakiś nieznany mi sposób "próbkuje" akumulator (niewielkim, chwilowym prądem rozładowuje).

Mógłbyś rozwinąć tę myśl ? Bo dawno już mnie nikt tak nie zdziwił.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Prostownik jest sprawny. To odpowiedź na postawione przez Kolegę pytanie.
  • Poziom 6  
    Prąd zmierzony, zawiera się w zakresie określonym przez producenta. Niniejszym ogłaszam, że prostownik jest sprawny!