Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Po wymianie pamięci i procesora nie startuje za pierwszym razem

12 Gru 2016 02:27 747 15
  • Poziom 6  
    Witam. Problem z jakim się zetknąłem jest dość dziwny. Mam leciwy już sprzęt z płytą DFI Infinity NF4, na którym wcześniej miałem Athlona 64 3500+ oraz 2x512MB Goodram 533MHz CL4. Zasilacz Modecom MC-400W 2.0 (nie FEEL). Żeby przedłużyć jego agonię wrzuciłem mu najpierw pamięci Patriot 2x1GB 667MHz CL5, a później Athlona 64 X2 5200+ (wersja brisbane 65W, 2.7GHz). Wszystko to kupiłem za parę złotych na alledrogo.

W tych konfiguracjach sprzęt działa lub nie działa:
    Athlon 3500 + 2x512MB goodram = Działa
    Athlon 3500 + 2x1GB patriot = Działa
    Athlon 5200 + 2x512MB goodram = Działa
    Athlon 5200 + 2x1GB patriot = Problem z rozruchem

Problem objawia się tak, że po całkowitym wyłączeniu komputera (niezależnie czy wyłączę listwę czy nie) nie chce się ponownie włączyć. Jest czarny ekran i słychać długi beep z głośniczka (wg. instrukcji błąd pamięci). Czasami chwilę "pomyśli" na czarnym ekranie i uruchomi się, ale z bardzo obniżonym taktowaniem i komunikatem "PC in Safe Mode, check your CPU settings". Wtedy mogę wejść do biosa, ustawić wszystko normalnie, zapisać ustawienia i komputer od tego momentu działa, aż się go nie wyłączy. Zaznaczam, że nie mam nic podkręcone. Próbowałem podnosić napięcia na procesor, pamięci, chipset i szynę HT, ale reakcji nie ma. Ustawiłem ręcznie timingi, przestawiłem command rate na 2T, również bez efektu. Poprawę przynosi jedynie znaczne obniżenie taktowania pamięci, do poniżej 500MHz. Wtedy nie wstanie może raz na 10 uruchomień. Jednak gdy uruchamiam go ponownie z Windowsa startuje całkowicie normalnie, jedynie po wyłączeniu głupieje (nieważne czy na minutę czy kilka godzin).

- reset CMOS zworką i ponowne ustawienie wszystkiego wykonane
    - bateria na płycie sprawna, niedawno wymieniona
    - BIOS wgrany najnowszy
    - napięcia sprawdzone (póki co tylko 5V i 12V z molexa)
    - pamięci wkładane w różne sloty
    - problem jest zarówno w dual jak i single channel

Co ważne: Gdy już uda się go uruchomić sprzęt jest w 100% stabilny. Po kilku godzinach katowania Prime95, Memtestem86 i Memtestem HCI żadnych błędów. Nie zawiesza się, nie wyskakują błędy, wymagające programy chodzą jak złoto. Tylko to cholerne uruchamianie... Poratujecie jakąś radą? Nie zamierzam już w ten zestaw inwestować. Docelowo kupuję laptopa i pozbywam się stacjonarki, do tego czasu musi to jakoś chodzić. W biosie mam sporo ustawień pamięci, ale tylko timingi wiem do czego służą, może przestawienie tam czegoś spowoduje że sprzęt zatrybi? Załączam screen poniżej. Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.
  • Admin grupy komputery
    Sprawdź napięcie baterii BIOS.
    Resetuj ustawienia BIOS zworką, po każdej zmianie CPU lub RAM.
    Poszukaj (może jest) opcji w BIOS typ magistrali Unganged/ganged i przełącz.
  • Poziom 6  
    - Sprawdziłem na wyjętej baterii, napięcie jest w okolicach 2.9V, chyba powinno wystarczyć. Poza tym kiedyś miałem padniętą baterię przez kilka miesięcy, ale dopóki nie wyłączałem listwy i tak trzymał ustawienia.

- CMOS zresetowany zworką kilka razy, bezpośrednio po resecie wstaje na domyślnych parametrach. Zauważyłem jedną rzecz: Po resecie zworą parametr DQS Training Control mam na Skip DQS i wtedy wydaje się działać. Ale gdy zmienię cokolwiek w biosie i zapiszę ustawienia parametr ustawia się na Perform DQS. Gdy próbuję zmienić z powrotem na Skip, po zapisaniu ustawień i tak wraca do Perform.

- Niestety nie widzę nigdzie w biosie takiej opcji. Płyta to DFI Infinity i jest to socket AM2, tu chyba czegoś takiego jeszcze nie było. Albo inaczej się to nazywa na tej płycie i jest gdzieś schowane głęboko w ustawieniach, ale wydaje mi się że przejrzałem raczej wszystko.

Przy okazji, puściłem na noc test pamięci HCI Memtestem, a za dnia zrobiłem test procesora Prime95. Zero błędów, system w 100% stabilny. Screeny poniżej.

PS: Wprawne oko zapewne zauważy, że na screenach mam 3GB ram. Otóż do testu wsadziłem jeszcze te 2x512MB Goodrama 533MHz CL4 które miałem wcześniej. Podkręciłem je do częstotliwości Patriotów (667MHz), timingi wrzuciłem 5-5-5-15-20 - takie też mają domyślnie patrioty (goodramy 4-4-4-11-16). Napięcie ustawiłem 2.0V (rzeczywiste 1.96V wg. odczytu w bios). Aby wyrównać taktowania zmniejszyłem procesorowi mnożnik z domyślnego 13.5x do 13x, delikatnie podnosząc FSB by wciąż mieć 2.7GHz. Według specyfikacji ten Athlon może pracować między 1.325V a 1.375V, ustawiłem więc najniższe bo wtedy zauważalnie mniej się grzeje (mam oryginalne chłodzenie od starego athlona). W Windows wszystko jest stabilne przez wiele godzin, niestety komputer po wyłączeniu uruchomić się nie chce za pierwszym razem. Amba...
  • Poziom 30  
    lisiorrr333 napisał:
    puściłem na noc test pamięci HCI Memtestem

lisiorrr333 napisał:
    Otóż do testu wsadziłem jeszcze te 2x512MB Goodrama 533MHz CL4 które miałem wcześniej.

Każdą kość pamięci testujemy osobno. 3 przebiegi dla każdej z nich. A Ty włożyłeś wszystko co miałeś.
  • Poziom 6  
    Ok sprawdzę i tak. Ale chodzi o memtest86? W HCI mam tylko procent pokrycia.
  • Poziom 6  
    Bateria wymieniona na nową która ma 3.2V, bez zmian. Sprawdzam teraz kości po kolei memtestem86, później dam znać co i jak.
  • Moderator - Komputery Serwis
    lisiorrr333 napisał:
    Sprawdzam teraz kości po kolei memtestem86, później dam znać co i jak.

Zamieść zdjęcia z zakończenia testu każdej kości z osobna.
  • Poziom 6  
    Na razie przetestowałem jedną kość, wyszło bez błędów. Jutro zrobię drugą jeśli znajdę czas. Niemniej zauważyłem coś istotnego. Przekładając kości włożyłem je tak, by pracowały w Single Channel. Teraz wszystko działa dobrze, komputer włącza się za każdym razem. Niestety pokrzyżuje to mój plan używania Patriotów razem z Goodramami w przyszłości, bo szczerze wątpię że płyta wstanie jeśli włożę pamięci w kolejności Patriot-Goodram-Patriot-Goodram. Opcji ręcznego włączenia Single Channel w biosie też niestety nie widzę, jedyny sposób to umieszczenie kości w slotach różnych kolorów.

Zauważyłem jeszcze, że gdy pamięci są włożone do Duala (wtedy komputer świruje) to niemalże się ze sobą stykają. Te patrioty mają duże metalowe radiatory po obu stronach które sporo wystają, a sloty w płycie umieszczone są bardzo blisko siebie.. Może to powoduje jakieś zakłócenia? Na próbę włożyłem pomiędzy nie kawałek papieru, ale nie przyniosło to żadnego efektu. Niemniej z Athlonem 3500+ działały w dualu bez szemrania.
  • Poziom 30  
    Być może się wyginają i nierówno w slotach siedzą. Dlatego są cyrki...
  • Poziom 6  
    Aż tak źle nie jest, kartka papieru wchodzi więc nigdzie nie stykają się ze sobą bezpośrednio. Niemniej dwie kartki już nie wejdą. Ale z poprzednim Athlonem wszystko hulało, a była taka sama konfiguracja. Sam już nie wiem co się dzieje. Może kontroler pamięci w nowym procesorze jest ubity, ostatecznie kupiony jako "okazja" na alledrogo za paręnaście złociszy... Ale wtedy chyba sypałby non stop bluescreenami, a nic takiego nie ma miejsca. Zasilacz chyba mogę na tym etapie wykluczyć, pobór prądu jest raczej porównywalny niezależnie czy to dual czy single... Procesor też nie jest aż tak prądożerny, specjalnie wziąłem wersję brisbane 65W żeby uniknąć ewentualnych problemów (poprzedni był 59W).

Jutro przelecę memtestem drugą kość, a jeśli nic nie wyjdzie złego to zostaje płyta główna. Swoją drogą ta DFI, mimo że ponoć najlepsza do podkręcania na platformie AM2 i w ogóle zbierała same achy i ochy w czasach gdy ją kupowałem, już nieraz mnie rozczarowała. W każdym razie nowej mobo do tego wiekowego złomu już raczej nie zamierzam kupować. Skończy się chyba na tym, że komputer zamiast wyłączania będzie wprowadzany w tryb wstrzymania S3, gdzie wyłącza się wszystko i tylko ram zostaje "pod prądem".
  • Admin grupy komputery
    Podnieś w biosie (delikatnie) napięcie RAM i sprawdź ponownie.
    Równie dobrze, może to być zwykły brak kompatybilności RAM z płytą gł.
  • Poziom 43  
    Jeżeli na starym CPU i tych RAM'ach komputer uruchamia się prawidłowo to może coś nie tak z CPU - bo tam jest kontroler pamięci.

DriverMSG napisał:
    Równie dobrze, może to być zwykły brak kompatybilności RAM z płytą gł.

Athlon 3500 + 2x1GB patriot = Działa
  • Poziom 6  
    Napięcie podnosiłem, zarówno na procesorze, pamięciach, chipsecie i szynie HT (takie opcje mam dostępne w bios). Wyższe wartości dla pamięci niż 2.1V są już oznaczone na czerwono, więc unikałem tego zakresu. Nic to niestety nie zmieniło. Jedyna recepta na bezproblemowe działanie jaką do tej pory znalazłem to Single Channel.

Poniżej zdjęcie z testu drugiej kości Patriotów. Potwierdziło się to wykazały wcześniejsze testy HCI Memtestem - obie kości są sprawne. Czy sprawny jest również procesor tego nie wiem, ale po tylu testach różnymi programami (Prime95, HCI Memtest, Memtest86) chyba można uznać że tak.

Widać że zestaw DFI Infinity NF SLI-M2/G + Athlon 64 X2 5200+ G2 Brisbane + 2x1GB 667MHz Patriot PSD22G667KH to chyba nie jest najszczęśliwsze połączenie. Póki co komputera będę używał w taki sposób, że zamiast wyłączać będę wprowadzał go w stan wstrzymania, gdzie pod zasilaniem pozostają tylko pamięci, a wszystko inne jest wyłączone. Jeśli potrzebny będzie restart, będę uruchamiał go ponownie z poziomu Windows, bo to akurat działa bezbłędnie. Cóż, trzeba sobie radzić :)

PS: Dałem jeszcze szansę, trafiłem za półdarmo parę Hynix-ów po 1GB kość z taktowaniem 667MHz. Początkowo miały pracować razem z Patriotami (Goodramy mają taktowanie 533MHz i gdybym chciał trochę podkręcić zestaw to by ograniczały), ale po tych cyrkach chyba spróbuję zestawienia Goodramy + Hynixy. Może akurat zagadają z tą płytą i procesorem lepiej niż Patrioty. Niemniej jestem już tym trochę zmęczony i przyspieszyłem decyzję o kupnie laptopa, stacjonarka natomiast pójdzie na alledrogo na części, a to co się nie sprzeda wyląduje na elektrośmieciach. Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie próby pomocy.

UPDATE 27.12: Po włożeniu Hynixów śmiga. Co więcej, gdy włożę Hynixy + Patrioty to również działa, nawet daje się spokojnie podkręcić z 667 do 800MHz przy 2.0V, a na samych Patriotach świruje nawet gdy ustawię 533MHz, niezależnie na jakim napięciu. Amba.
  • Poziom 43  
    Więc ten kontroler w CPU, ewentualnie BIOS tak ma.
  • Poziom 6  
    Komputer od niemal dwóch miesięcy chodzi prawidłowo, więc temat uważam za rozwiązany.