Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie skuteczność SWZ w IT/ TT

12 Gru 2016 11:26 2148 12
  • Poziom 5  
    Mam pewną dygresje, w książce Kuprasa "pomiary w elektroenergetyce"

"Dla zapewnienia ochrony za pomocą SWZ w układach IT powinno być spełnione wymaganie:
    Ra*Id≤Ul

"

A potem

" Przy uziemieniu indywidualnym lub grupowym warunki ochrony są analogiczne jak w TT, a przy uzieminiu zbiorowym jak w TN

Aby nastąpiło SWZ , powinny być spełnione:

Zs≤(√3 * Uo/2*Ia) bez przewodu neutralnego

Zs≤( Uo/2*Ia) z przewodem neutralnym"

Jak rozumiem w IT przy pojedynczym zwarciu SWZ nie jest wymagane pod warunkiem, że spełnione jest wymaganie(pierwszy wzór), przy podwójnym zwarciu musi być spełniony warunek SWZ.

Z innej strony(źródło elektryczneinstalacje.eu)

" jeżeli części przewodzące dostępne są uziemione grupowo lub indywidualnie, warunki stają się podobne jak dla układu sieci TT i powinny być w sposób następujący spełnione:

RA· Ia ≤ UL

To więc jak jakiś pomiarowiec robi pomiary ochronne i chce stwierdzić czy w tej instalacji(IT) spełniony jest warunek SWZ, to najpierw stwierdza on jak są uziemione cześci przewodzące dostępne a potem stosuje się on warunek?

1)Zs≤(√3 * Uo/2*Ia) bez przewodu neutralnego (uziemienie zbiorowe)

Zs≤( Uo/2*Ia) z przewodem neutralnym"

lub

2)RA· Ia ≤ UL (uziemienie grupowe, indywidualne)

------------

Pytanie o SWZ w TT

W książce Kuprasa

"Aby napięcie dotykowe nie przekraczało wartości napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwałe Ul powinno być spełnione:
    RA· Ia ≤ UL"

A na stronie:(elektryczneinstalacje.eu)

a) jeżeli wyłączenie zasilania realizowane jest przez wyłącznik ochronny różnicowoprądowy o znamionowym prądzie różnicowym In :

RA· IΔn ≤ UL

b)Jeżeli wyłączenie zasilania realizowane jest przez zabezpieczenie nadprądowe o prądzie wyłączającym Ia :

Zs*Ia≤U0

Indeksu nie opisywałem, na pewno dla wszystkich jest to zrozumiałe.
    To jak to w końcu jest?
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista elektryk
    Polecam zapoznanie się z obowiązującą normą PN-HD 60364-4-41:2009. Punkty 411.5 i 411.6. Tam są te wzory podane i wyjaśnione, które stosować w jakim przypadku.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 5  
    Niestety do normy nie mam dostępu, ale znalazłem opracowania Pana Musiała tejże normy(zapewne jest to lepsze, bo pewne rzeczy wyjaśnia).

http://sep.org.pl/opracowania/Ochrona%20przec...%20w%20urzadzeniach%20niskiego%20napiecia.pdf

Zaczne od TT:

"Zróżnicowano kryteria skuteczności ochrony przez samoczynne wyłączanie zasilania w układzie TT . Jeżeli wyłączanie następuje za pomocą urządzenia różnicowo prądowego (o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania IΔn to sprawdza się wartość napięcia dotykowego względem ziemi odniesienia. Obowiązuje dotychczasowy warunek dotyczący wymaganej rezystancji uziemienia przewodu ochronnego Ra
    Ra≦Ul/IΔn
    :
    W tym miejscu norma przeczy sama sobie i nie jest to błąd tłumaczenia i zamiast znamionowy prąd różnicowy IΔn, powinienen znaleźć się prąd wyłączający wyłącznika Ia≧IΔn, dobrany stosownie do wymaganego wyłączenia

Natomiast jeżeli wyłączenie dokonuje się przez zabezpieczenie nadprądowe to obowiązuje warunek dotyczący wymaganej impedancji pętli zwarciowej zwarcia doziemnego Zs w instalacji o napięciu fazowym
    Zs≦Uo/Ia

(...)

Jeżeli w układzie TT samoczynnego wyłączania zasilania dokonują zabezpie-czenia nadprądowe, a połączeniami wyrównawczymi głównymi są objęte wszelkie części przewodzące obce w zasięgu instalacji, to można przyjąć największy do-
    puszczalny czas wyłączania, jak dla układu TN"

Teraz o IT

"

Po wystąpieniu pierwszego zwarcia doziemnego, części przewodzące dostępne
    o rezystancji uziemienia Ra mają względem ziemi odniesienia napięcie :
    Id*Ra Nie powinno ono przekraczać największego dopuszczalnego długotrwale
    napięcia dotykowego
    Ra≦50(Ul)/Id obw. AC
    Ra≦120(Ul)/Id obw. DC

To jest warunek skuteczności ochrony przy pierwszym zwarciu doziemnym.

Drugie zwarcie doziemne, w innym przewodzie czynnym, wywołuje zwarcie dwumiejscowe. Pojawia się prąd o wartości groźnej ze względu na cieplne narażenia instalacji oraz zagrożenie porażeniem ludzi i zwierząt hodowlanych.
    Powinno zatem dojść do samoczynnego wyłączenia zasilania przez właściwe zabezpieczenie o prądzie wyłączającym Ia

Jeżeli pętla zwarcia dwumiejscowego zamyka się przez ziemię (części przewodzące dostępne są uziemione indywidualnie), to sytuacja jest podobna,
    jak w układzie TT przy pierwszym uszkodzeniu i do wyłączania w instalacji prądu
    przemiennego nadaje się raczej tylko wyłącznik RCD. Obowiązuje największy dopuszczalny czas wyłączenia jak w TT o tym samym napięciu wzglęm ziemi.
    Powinien być spełniony warunek skuteczności ochrony :

Ra≦Ul/Ia

Jeżeli pętla zwarcia dwumiejscowego jest wcałości złożona z przewodów (części
    przewodzące dostępne są uziemione zbiorowo), to sytuacja jest podobna, jak
    w układzie TN przy pierwszym uszkodzeniu i wyłączenia mogą dokonywać choćby
    zabezpieczenia nadprądowe. Obowiązuje największy dopuszczalny czas wyłączania jak w układzie TN o tym samym napięciu nominalnym. W każdym obwodzie układu AC bez przewodu neutralnego bądź układu DC bez przewodu środkowego powinien być spełniony następujący warunek skuteczności
    ochrony:

Zs≤( √3Uo/2*Ia)

a w każdym obwodzie układu AC z przewodem neutralnym bądź układu DC z prze-
    wodem środkowym

Zs'≤( Uo/2*Ia)

Zs - impedancja pętli zwarcia L-PE-L
    Zs' - impedancja pętli zwarcia L-PE-N

"

Czyli Panowie tak to będzie na dzień dzisiejszy?
    W IT jeśli jest uziemienie grupowe to sytuacja jest jak w TT?(tak było w poradniku Kuprasa, a w tym artukule Pana Musiała tego nie ma.

Jak praktycznie wygląda pomiar skuteczność SWZ w TT i IT?
  • Poziom 5  
    Nikt nie chce pomóc?
  • Moderator Elektrotechnika
    Hener napisał:
    Nikt nie chce pomóc?

Bo temat w naszym kraju co do wykonywania pomiarów sieci IT jest skromny rzekłbym znikomy.
    A co gorsza niuanse związane z całym tematem są tak duże że na zadane przez kolegą pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Sam kolega zauważył że sposoby pomiarów dla sieci IT są różne w zależności od rodzaju sposobu wykonania uziemienia dla twej sieci . Tak więc musi się kolega zdecydować o jakim rodzaju sieci IT chce pisać.
  • Użytkownik usunął konto  
    WojcikW napisał:
    Jak w IT wszystkie uziemienia połączone są ze sobą metalicznie to dla drugiego zwarcia prąd zwarciowy płynie obwodem całkowicie metalicznym i sytuacja jest podobna jak w TN.

Trochę kolega zagmatwał ten fragment tekstu - metaliczne i całkowicie metaliczne.
  • Poziom 5  
    Czyli tak, dla drugiego zwarcia doziemnego przy uziemieniu indywidualnym i grupowym(tego nie jestem pewny) jak w TT, a jeżeli dla uziemienia zbiorowego jak w TN. I obowiązują wtedy czasy wyłączenia z TT i TN?

A jak wyznacza się warunek przy pierwszym zwarciu, mierzy się wartość uziomu?
    Jak wyznacza się prąd Id?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Ok to rozumiem, ale jak się wyznacza ten prą Id?
    Prosiłem o sprecyzowanie sieci IT .
  • Poziom 5  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Prosiłem o sprecyzowanie sieci IT .

Nie wiem czy nie za mało danych podaje

Układ sieci IT z przewodem neutralnym 230/400V

Części przewodzące dostępne instalacji elektrycznej w układzie są bezpośrednio połączone z uziomem ochronnym grupowo.

Ra uziomu np. 5Ω
    Hener napisał:
    Układ sieci IT z przewodem neutralnym 230/400V

Części przewodzące dostępne instalacji elektrycznej w układzie są bezpośrednio połączone z uziomem ochronnym grupowo.

O to pytałem, niestety przyznaję że z siecią z przewodem neutralnym nie mam doświadczeń. Mogę na PW przesłać materiały z sieci przemysłowych .