Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komparator okienkowy - 3 stany - da się jeszcze uprościć?

12 Gru 2016 14:44 1452 12
  • Poziom 27  
    Witam,
    bawię się ostatnio w wykrywanie poziomu sygnału i zastanawiam się, czy wymyślony układ da się jeszcze uprościć. Macie jakiś pomysł?

Idea jest taka, że powyżej 19V świeci dioda niebieska, w środkowym zakresie zielona, poniżej 4V czerwona.
    Ograniczeniem jest LED RGB ze wspólną anodą i użycie maksymalnie 2 komparatorów. Ostatecznie zastanawiałem się, czy nie odpuścić gaszenia diody zielonej, co wyeliminuje cały szereg komponentów, z tym że wtedy mogą wyjść dziwne kolory (mieszane z zielonym).

• Poziom 37  
    Witam,
    Z jaka dokladnoscia/szybkoscia masz wykrywac te poziomy, czy to sztuka dla sztuki ?
    Jak rozumiem musisz uzyc komparatorow, do porownan polecam np. "wskaznik naladowania akumulatora" tez widzialem gdzies chyba w Re albo EP na komparatorach i wskazujacy 3 stany.
    Swoja droga ile wynosi V1power z tego co pamietam tranzystor wytrzymuje 20/30V a jaka dioda RGB zaswieci ci ladnie przy 400uA ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Rezystory są póki co z powietrza :D Obliczone są jedynie te z dzielnika, żeby zrobić właściwe progi 19V i 4V. Te w szeregu z diodami będę musiał dobrać doświadczalnie, bo nie wiem jak to będzie świecić.
    V1pwr będzie wynosić 24V.
    Szybkości nie musi to mieć żadnej nadzwyczajnej, bo powyżej i poniżej progów to sytuacja nietypowa/awaryjna i raczej będzie miała charakter wolnozmienny, a co więcej ma być tylko do oceny "na oko", czy sygnał mieści się w zakresie.

Co do diod pracujących przy niskim prądzie, to mam jeden ulubiony typ w 0605, który świeci ładnie z wielką rezystancją w szeregu - idealne do aplikacji low-power, gdzie coś mimo wszystko musi migać. Z tym że ma jakieś 700mcd i to nie RGB ;)

Wzorowałem się na takim sprytnym układzie:
    http://bestengineeringprojects.com/voltage-wi...comparator-circuit-follows-reference-voltage/
    z tym że mają trochę łatwiej, bo osobne diody, a tu ma być RGB. Chyba że są kątowe RGB z wyprowadzonymi wszystkimi anodami i katodami? Ja nie znalazłem, choć jakoś bardzo się nie zagłębiałem...
    Ten trik z tranzystorem pozwolił na zaoszczędzenie jednego komparatora względem poprzedniej wersji, gdzie każda dioda załączana była osobnym komparatorem.
  • Poziom 27  
    PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Attiny 8 końcówkowy i kilka linijek programu.
    Pozdrawiam

Tylko że docelowo tego będzie 8szt/moduł... :-/ Wtedy to chyba ATTINY88-AU ;) Rozwiązanie niestety będzie droższe, no i wymaga programowania po montażu automatycznym...
    Ale jest to jakaś opcja. Plus jest taki, że progi można ustalić sobie w programie.
  • Poziom 27  
    REMUR. napisał:
    Komparator okienkowy TCA 965, świetnie sprawuje się przy kontroli napięcia akumulatora 24V.
    Link
    Załączniki:

Dzięki za propozycję. Tłumaczenia z googla to istna masakra :D
    google translator napisał:
    Młynek przez trymer P1 jest najpierw wyraźnie zwrócił w dół (w kierunku R4), wycieraczki P2 trymera znacząco w górę (w kierunku R5). Zamiast samochodu napięcie elektryczne a źródło napięcia zmiennego...

Hahaha :D Dobrze, że przynajmniej ze schematu widać o co chodzi :D
    Problemów z tym rozwiązaniem jest kilka:
    1. PDIP i nie widzę w SMD,
    2. połowę mniejsza efektywność od LM339, bo jednym scalakiem 14-pin obstawiam jedną RGB zamiast dwóch,
    3. dostępność (a właściwie jej brak) u typowych dostawców, tj. Farnell, TME, Elfa, Mouser...

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Jeśli ma być 8szt, to można to załatwić jednym procesorem za 2-3 zł.
    Sprawę programowania można załatwić tak jak w Arduino, bootloader w procesorach.
    Pozdrawiam

Jakaś konkretna propozycja MCU za 2-3zł z bootloaderem na pokładzie? Jakieś M0?

Ogólnie z MCU jest jeszcze ta niedogodność, że trzeba im zrobić zasilanie. Układ prezentowany na początku działa wprost na 24VDC. Ale nie mówię nie ;)
  • Poziom 33  
    Witam
    Może być coś z ST, niestety w tych procesorach nie siedzę, podobno tańsze od Atmegi.
    Może być Atmega88, na ali.... są po około 0,5$, bootloader trzba by wgrać przed lutowaniem, lub na płytce zostawić złącze ISP.
    Może być gotowe Arduino, trochę drożej ale z kwarcem i zamontowanym stabilizatorem ( nie jestem pewien napięcia, ale do około 16V ), jest bootloader i wyjścia w przyjaznym rastrze 0,1" co upraszcza konstrukcję płytki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Da się uprościć - usunąć układ od wyłączania zielonego LED-a i zachować to samo działanie - jakbyś miał komparatory z wyjściami push-pull - można zaakceptować wzmacniacze operacyjne w tej roli.
  • Poziom 27  
    PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Może być coś z ST, niestety w tych procesorach nie siedzę, podobno tańsze od Atmegi.
    Może być Atmega88, na ali.... są po około 0,5$, bootloader trzba by wgrać przed lutowaniem, lub na płytce zostawić złącze ISP.
    Może być gotowe Arduino, trochę drożej ale z kwarcem i zamontowanym stabilizatorem ( nie jestem pewien napięcia, ale do około 16V ), jest bootloader i wyjścia w przyjaznym rastrze 0,1" co upraszcza konstrukcję płytki.
    Pozdrawiam

To miałoby być częścią urządzenia, więc wkładanie tam płytki Arduino to kiepski pomysł, hahaha :D
    W sumie to piszę w tym dziale, bo innego sensownego na takie pytania chyba nie ma, natomiast faktycznie może być to mylące, że chodzi o miganie diodką na biurku ;)

jarek_lnx napisał:
    Da się uprościć - usunąć układ od wyłączania zielonego LED-a i zachować to samo działanie - jakbyś miał komparatory z wyjściami push-pull - można zaakceptować wzmacniacze operacyjne w tej roli.

Możesz trochę rozwinąć? Pierwowzór, podany wcześniej w linku, w sumie był na wzmacniaczach. Tam sprytnie wykorzystali pozostałe LEDy w torze bazy tranzystora wyłączającego zielonego LEDa, z tym że mieli 3 osobne. Ze względu na mnożnik 8x chciałbym użyć RGB, żeby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca, tzn. tylko 8 diod, a nie 8x3=24 (masakra). Tylko wprowadza to ograniczenie = wspólna anoda.
    Bo na 3 osobnych widziałem fajny przykład za radą kolegi
    viayner napisał:
    Jak rozumiem musisz uzyc komparatorow, do porownan polecam np. "wskaznik naladowania akumulatora"
    np. takie coś
    Z tym że na moje oko ten układ nie będzie świecił jedną z trzech, tylko wszystkimi poniżej danego stanu, czyli jedną, dwoma lub wszystkimi trzema na raz, bo przesuwa punkt występowania masy dla łańcucha LED.

Ogólnie moja dioda RGB musi być dodatkowo kątowa, więc tym bardziej ciężko znaleźć egzemplarz, gdzie wyprowadzone by były wszystkie anody i katody...

A jak wyglądać będzie Twoja propozycja?
  • Poziom 33  
    Witam
    A czym wkładanie Arduino miałoby być złe?
    Arduino mini nie jest wiele większe od klasycznego scalaka w DIL.
    Otwierając profesjonalne urządzenia często w środku można znaleźć gotowe moduły.
    W laptopach są na osobnych płytkach zasilacze do ekranu, modemy, GPS.
    Przemysłowe komputery składają sie głównie z modułów.
    Sprzęt medyczny Siemiensa i HP składa się bloków.
    Tak jak napisałem, można wsadzić samego scalaka i dzielniki napięcia na wejściu, kilka goldpinów pozwoli na programowanie ikładu w płytce.
    Jest to alternatywne rozwiązanie, można oczywiście dłubać w analogu i też będzie działało.
  • Poziom 27  
    Jest tak jak piszesz, że niektóre rzeczy są wstawiane jako moduł, ale jakoś w tym zastosowaniu ciężko mi się do tego przekonać, bo w wymienionych zastosowaniach ma to jakąś wartość dodaną, np. moduł WiFi / BT / GPS itp. mają zaszyty zaawansowany firmware / stos, które mało kto chce pisać od podstaw ;), przemyślana modułowość urządzeń ułatwia serwis, rozbudowę zależną od potrzeb itp. Jeśli już, to faktycznie wstawię gołe MCU, bo w tym zastosowaniu wrzucenie Arduino raczej nie wnosi żadnej wartości dodanej.

Zastanawia mnie co na myśli miał jarek_lnx w swojej sugestii, ale patrząc na liczbę śledzących temat, to coś ich za mało jak na ilość osób, które zabrały głos ;)