Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędne wskazanie amperomierzy na boczniku

12 Gru 2016 22:01 1746 18
 • Poziom 8  
  Cześć

  Mam problem z pomiarem prądu w transformatorowym prostowniku galwanicznym (do 600 A). Po podłączeniu do bocznika amperomierza o max zakresie 1500 A zamyka mi licznik (wskazówkowy). Próbowałem już trzy i nadal problem się powtarza. Pomiar sprawnym amperomierzem cęgowym wskazuje np. 400 A, a podpięty amperomierz zamyka licznik. Zrozumiałbym gdyby pokazywał za mało, ale w tym wypadku nie potrafię doszukać się przyczyny i rozwiązać problem Błędne wskazanie amperomierzy na boczniku Błędne wskazanie amperomierzy na boczniku . Ma ktoś z Was jakieś pomysły/sugestie?
 • Poziom 21  
  Co to za bocznik jakie ma parametry ? Jak i również miernik ?
  Na boczniku podczas przepływu prądu odkłada się napięcie, które mierzone jest przez miernik odpowiednio wyskalowany. Dla danej wartości napięcia wskazuje dany prąd. Być może bocznik podaje większe napięcie niż przystosowany jest miernik.
 • Poziom 24  
  Nic istotnego nie widać na zdjęciach, bocznik zanieczyszczony. Na boczniku powinno być podane np. 600A 60mV to znaczy, że przy prądzie 600A wystąpi spadek napięcia na boczniku 60mV. Gdy zastosujemy miernik potrzebujący na pełne wychylenie wskazówki 60mV to będzie odpowiadało 600A.
  Do skalowania miernika możesz zastosować bocznik - równoległe połączony rezystor z miernikiem, wartość rezystora dobrać by opis skali miernika zgadzał się z prądem faktycznie płynącym.
 • Poziom 8  
  Po włączeniu prostownika voltomierz wskazuje 10V i zmierzone multometrem też tyle pokazuje.
  Załączam zdjęcia. Czy jest możliwe ze bocznik jest za słaby albo jest coś z nim nie tak? Posiadam jeszcze nowy bocznik o parametrach 600A. Nie wiem czy zamiana może coś dać...? Błędne wskazanie amperomierzy na boczniku Błędne wskazanie amperomierzy na boczniku
 • Poziom 22  
  Moim zdaniem do tego amperomierza z fotki aby pokazał prawdziwe wskazania w których jest wyskalowany powinien być bocznik 1500A/60mV, jeżeli zakładasz 400/60 to pokaże całkowite wychylenie wskazówki.
  A to 10V to gdzie mierzysz?
  Jak masz 600/60 to podłącz i jak uważasz że płynie 400A to wychylenie wskaże 1000
  600/1500Xwskazanie
 • Poziom 24  
  Zacznij od wyczyszczenia złączy i konserwacji wazeliną techniczną złączy śrubowych bocznika, są mocno skorodowane.
  Bocznik zastosowany ma spadek 60mV przy prądzie znamionowym, miernik też 60 mV 15mA , nasuwa się wniosek że albo bocznik jest na mniejszy prąd albo syf na złączach wprowadza błąd pomiaru.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Być może już po temacie...
  3301 napisał:
  Moim zdaniem do tego amperomierza z fotki aby pokazał prawdziwe wskazania w których jest wyskalowany powinien być bocznik 1500A/60mV
  Z danych na tabliczce amperomierza wynika, że przy 60mV wskazówka pokaże 100% skali i miernik pobierze 15mA.

  Napisy na skali dotyczą rzeczywistego przeznaczenia tego miernika. Chodzi o wyraźną sugestię, że w danym obwodzie płynie akurat np 800A.
  Z równym skutkiem można by wydrukować i nałożyć inną skalę (np 0 ÷ 100A) i użyć tego miernika do monitorowania obwodu gdzie prąd osiąga max 80A i jest mierzony bocznikiem 100A/60mV.
  Reasumując - Jest to ustrój magnetoelektryczny wyskalowany fabrycznie tak, by przy 60mV wychylał się na 100% podziałki.

  Może warto zacząć od sprawdzenia samego miernika. Może ktoś go wcześniej przerabiał dostosowując do swoich potrzeb.

  galwanizer napisał:
  Po włączeniu prostownika voltomierz wskazuje 10V i zmierzone multometrem też tyle pokazuje.
  Zacząłbym od sprawdzenia kształtu napięcia na boczniku. Bez oscyloskopu będzie to niemożliwe.
  Rzecz w tym, że oba mierniki przeznaczone są do pomiaru napięcia stałego. Ich wskazania przy pomiarach napięcia zmiennego silnie zależą od kształtu przebiegu.
 • Poziom 43  
  Przy takim stanie bocznikow, to nic dziwnego. Nie wstydzisz się, Kolego ?? :cry:
  W.P. napisał:
  Zacząłbym od sprawdzenia kształtu napięcia na boczniku. Bez oscyloskopu będzie to niemożliwe.
  Rzecz w tym, że oba mierniki przeznaczone są do pomiaru napięcia stałego. Ich wskazania przy pomiarach napięcia zmiennego silnie zależą od kształtu przebiegu.
  No pewnie, szczególnie, ze to prąd stały. Oscyloskop pokaże tylko fluktuacje prądu na tych skorodowanych śrubach. Nie pisz herezji, drogi Kolego. Fujjjj. :cry:
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  zilnik napisał:
  załóż cęgi za bocznikiem i
  Jakie ? Chyba twoje własne, bo wątpię, by posiadał amperomierz cęgowy DC. Jeżeli Koleżka tak zaniedbał instalacje prądu stałego w obecności agresywnej chemii, to niech się nie dziwi, że mu ogniwa Volty powstają na każdym złączu i fałszują pomiary.
 • Poziom 28  
  Odbiegając od głównego tematu - kolega Krzysztof Kamieński nie widział amperomierza cęgowego DC ?? Osobiście posiadam bardzo tani UT204 z pomiarem prądu DC.
 • Poziom 43  
  ,,Kolega Krzysztof Kamienski widział i nawet tez ma'' :D , ale pisałem to w kontekście poprzednich postów, raczy Kolega zauważyć. :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Kolego Kamieński, pytający określa prąd stały, dla niego odkształcenia przebiegu są nieistotne.
  Miałem zlecenie na montaż oświetlenia do tomografu prądem stałym. Na pytanie o parametry prądu nie doczekałem się odpowiedzi.

  Do rzeczy, dawno temu podłączyliśmy szeregowo kilka amperomierzy na prąd stały w obwód ładowania akumulatora, wskazania były ciekawe.
 • Poziom 38  
  galwanizer napisał:
  Pomiar sprawnym amperomierzem cęgowym wskazuje np. 400 A, a podpięty amperomierz zamyka licznik

  Twój bocznik daje 60mV przy przepływie 400A a Twój "licznik" przy 60mV ma koniec skali (zdjęcia z postu #4).
  Jeśli chcesz mieć pomiar tym "licznikiem" to poszukaj do niego bocznika 1500A 60mV.

  No i konserwacji ten prostownik domaga się.
 • Poziom 43  
  Ten bocznik to 400A/60mV, tak ? Przyrząd ( amperomierz to 60mV na calą skale) to wiadomo jest, że przy 400A ,,zamknie on skale" czyli wszystko jest w porządku, co przy tak skorodowanym boczniku i wzroście przez to jego rezystancji. zakrawa na cud. Kolego @galwanizer, zakupić należy nowy bocznik dostosowany do miernika(czyli 1500A/60mV) i w ten sposób zakończyć sprawę. No i trochę porządku i konserwacji przeprowadzić w tej machinie, byśmy nie musieli się za Kolegę wstydzić gdzieś na krańcach Świata. :cry: Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Ufff, w końcu udało się dostać bocznik 1500...tak jak koledzy radzili i śmiga wszystko jak należy.
  Dzieki wszystkim za zainteresowanie i wskazówki.