Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki internet LTE oraz antenę wybrać?

12 Gru 2016 23:51 2487 43
  • Poziom 4  
    Witam,

Jestem na etapie wyboru internetu i zastanawiam się co wybrać, czy pójść w stronę Neostrady, która nie ma limitów download czy zdecydować się na ofertę LTE, któregoś z operatorów tylko, którego wybrać patrząc na limity wygląda na to że PLAY ma chyba najlepszą ofertę jeżeli chodzi o limity bo za 49 zł 100 GB miesięcznie. Boję się tylko, że zasięg może być za słaby i net może zamulać. Mieszkam na wsi Białki Górne 08-504 Ułęż woj. Lubelskie i nie do końca wierzę tym mapkom internetowym z zasięgniem LTE, nie wiem po prostu na ile są miarodajne. Plusem Play jest to że nie trzeba wiązać się umową bo jest to opcja na kartę i tak się zastanawiam też czy może jak zasięg będzie za słaby to można dokupić jakiś wzmacniacz LTE czy też antenę(ale jaki bo nie do końca się na tym znam), chyba że jest jakaś opcja sprawdzenia mocy sygnału? Co więcej trzeba mieć też swój router/modem tylko jaki byłby najlepszy do LTE patrząc na dobrą jakość w rozsądnej cenie? Bardzo proszę o radę co wybrać? Oczywiście jeżeli są jakieś lepsze opcje w abonamencie jestem skłonny też wziąć taki internet.

Z góry dziękuję za każdą cenną informację.

Pozdrawiam,
  • Computer Controls
  • Specjalista Sieci, Internet
    Masz możliwość montażu Neostrady w swojej miejscowości, jakie prędkości? Jeśli chodzi o LTE to zasięg w Orange, Play i może T-Mobile. Play najbliższe BTS-y Play w Rykach, działają na LTE1800, LTE2100 i LTE800. Zasięg w Orange jest realizowany przez BTS LTE800 Orange w Skrudkach. T-Mobile ma pozwolenie na LTE800 w Sobieszynie i trzeba sprawdzić czy działa. Należy zrobić testy operatorów u siebie na zewnatrz na telefonie z LTE oraz aplikacją Network Cell Info. Pokaze parametry sygnału LTE oraz dane BTS-a z którego korzystasz. do tego sprrdtesty. Do testów Play kupujesz kartę Playn Internet na Kartę za 9 zł, po rejestracji dostaniesz bonus 100GB. w Orange kupujesz starter za 5 zł, rejestrujesz , podajesz dane adresowe i masz bonus 100GB+100GB . Testy pokażą jakie są szanse u tych operatorów na szybki internet. Co do oferty to jesli chodzi o na kartę to bezkonkurencyjny jest Play, gdzie minimum 100GB/m-c mozna mieć za 5-15 zł/m-c( oferta RBM na Kartę 5 z usługą Darmowy Internet LTE). Abonament tylko Orange za 59,90 i oferta Internet LTE dla domu, w nim 150+60GB , noce poza limitem a ze sprzętu router z LTE-A czyli MF286. W każdym wypadku konieczna antena zewnętrzna. W Orange i Play z LTE800 to 2x ATK-20. Do LTE1800, LTE2100 Play z Ryk antena dualna Cybertech 15dBi na 1800MHz. Koszt okolo 200 zł. Przy wyborze Play , pre paid konieczny zakup routera LTE. Najtańszy mobilny MIfi od 120 zl, stacjonarny 200-300 zł a LTE-A od 500 zł.
  • Poziom 4  
    Witaj matek,

Szczerze powiem, że miałem nadzieję, że się odezwiesz i się nie przeliczyłem. Prześledziłem kilka wątków i pełen szacunek dla Ciebie bo robisz tutaj świetną robotę. Przechodząc do mojej sprawy mam na chwilę obecną do dyspozycji karty Plus i Orange. Zainstalowałem na Galaxy aplikację NCIL tylko nie do konca jestem pewien jak i które parametry mam zczytywać. Dodałem screeny.

Pomiary z dzisiejszego wieczora około godziny 20:30. Wygląda na to, że obie sieci ciągną sygnał z tej samej strony, niby nie z tych samych BTS-ów ale zlokalizowanych blisko siebie tak jak widać z okolic Żerdzi. Z Ryk i ze Skrudek o których wspomniałeś nic się nie łączy. Nie wiem na jakich częstotliwościach nadają owe nadajniki z którymi się połączyłem. Możesz zerknąć proszę i dać znać jak to dla Ciebie wygląda i w którym kierunku iść aby zrobić jak najlepsze łącze?

Co do Neo obstawiam, że więcej jak 10 Mb/s nie wyciągne, to jest według mnie realna prędkość, którą mógłbym pewnie uzyskać.

Nie wiem czy powinienem wykonać jakieś dodatkowe pomiary o innych godzinach, może wewnątrz pomieszczenia? Czy mam również sprawdzić jakoś szybkość ?
    Połączenie w Orange z BTS-em Skrudki, na LTE800 Orange, zrób je na zewnątrz i do tego speedtest. Podobnie z Play, tu łaczysz się na LTE800 z którymś z BTS-ów Play w Rykach, Janiszewska 80 lub Wyczółkowskiego 10. NCI na mapie pokazuje bzdury. Ale to normalne. W obydwu wypadkach korzystasz z LTE800 i potrzebna zewnętrzna antena na 800MHz.
  • Poziom 4  
    Oba wyniki są robione na zewnątrz zarówno PLAY jak i Orange. Rozumiem, że dla obu mam jeszcze wykonać testy szybkości łącza na zewnątrz?
    Czyli nie dam rady połączyć się z LTE1800, LTE2100 Play z Ryk o których wspomniałeś wcześniej bo rozumiem, że im wyższa częstotliwość tym szybsze/lepsze łącze i zostaje mi niestety tylko 800 MHz?
  • Computer Controls
    Do BTS-a przy Janiszewskiej 80 masz około 8 km. Na skutecznej antenie Dual LTE1800 można się pokusić opołaczenie z LTE1800. Na 1800MHz Play ma 10MHz pasma w MIMO i DL do 75Mb/s.Na LTE2100 i LTE800 po 5MHz w MIMO i DL teoretycznie o połowę mniejszy. Orange na LTE800 ma 10MHz pasma w MIMO i DL do 75Mb/s.Zrób testy prędkości na zewnątrz i dla Play pod BTS-em przy Janiszewskiej a dla Orange też w Skrudkach.
  • Poziom 4  
    Rozumiem, że mam pomierzyć prędkość przed domem oraz wybrać się pod maszty do Skrudek i Ryk i pomierzyć prędkość bezpośrednio pod nadajnikami, czy tak? Czy użyć jakiejś konkretnej aplikacji do tego ?
  • Poziom 8  
    Ho ho , ja polecam sprawdzić ofertę najkorzystniejsza, jeśli PLAY to PLAY .
    Kupić antenę zewnetrzną np. DIPOL 800-2170 MHZ oraz przejściówki kabli aby pasowały do routera , który dostaniesz od operatora i WAŻNE router od operatora musi mieć wejście na antene/y.
    Ustawiasz i instalujesz antenę,podłączasz i zawsze masz pełny zasięg i pełną prędkość, jeśli nie znasz się na instlacjii to może znasz kogoś kto instaluje anteny chociażby TV , to powinien dać radę to zrobić.
    A po co mu antena szerokopasmowa z Dipola? To antena do wszystkiego czyli do niczego. W Orange korzysta z BTS-a LTE800 Orange w Skrudkach, ma do niego około 5-6 km i parametry sygnału na zewnątrz wyraźnie wskazujące na zastosowanie anteny na 800MHz o dużym zysku czyli 2xATK-20. Ta sama antena do LTE800 Play z BTS-a, Ryki , Wyczółkowskiego10. Na LTE1800 , LTE2100 w Play korzysta z BTS-a przy Janiszewskiej, odległość 8 km więc tu trzeba powalczyć o zasięg na antenie Dual LTE1800MHz o dużym zysku i krótkim kablu w celu minimalizacji strat. Antena logarytmiczna Dipola ma minimalny zysk , na 800MHz około 7dBi , z kablem H155 dł 10 m zostanie 2-3dBi, na 1800MHz jej zysk 5-6dBi zostanie prawie w całości pochłonięty przez straty na kablu 10m, skrócenie go do 5m da zysk około 2dBi. To zdecydowanie za mało zarówno na LTE800 a tym bardziej na LTE1800 w Play. Po co ma kupować różne konektory ?Zarówno ATK-20 jak i Dual LTE1800Cybertecha mają od razu złącza typu SMA pasujące do MF286 od Orange czy innych stacjonarnych routerów LTE gdyby wybrał pre-paid w Play z usługą Darmowy Internet LTE bez limitu na taryfie RBM na kartę 5. Tu sprzęt kupuje sam. Złącze SMA(m) na kablu antenowym pozwala ograniczyć straty, które występują na konektorach. Montaż anten jest łatwy, szczególnie panelowego duala(Play na LTE1800 korzysta z MIMO) z Cybertecha. W przypadku ATK-20 , która ma 1,7m jest gorzej. Wymaga solidnego masztu, jedną ustawia się w polaryzacji pionowej, drugą poziomej. Zarówno Orange jak i Play na LTE800 korzystają z MIMO. Nieco łatwiej jest z ATK-10/800-980, która ma mniejszy zysk od ATK-20. Przy tych parametrach sygnału na LTE800 a tym bardziej na LTE1800 jakie ma na zewnątrz żadna antena dedykowana na te pasma nie zapewni ci idealnych parametrów sygnału czy tym bardziej prędkości. W internecie mobilnym zależą one od kilku czynników.
  • Poziom 4  
    Jeżeli decydowałbym się ma PLAY, a chyba skłaniałbym się ku temu ze względu na brak umowy to jaką polecacie antenę(czy jedna wystarczy) oraz router aby mieć jak najszybsze łącze i jeżeli kupie te pod 1800 MHz, 2100 MHz a okaże się że nie jestem w stanie złapać tej częstotliwości u siebie to czy do 800 MHz będę musiał kupować inną antenę oraz router ?
    Router działa na wszystkich pasmach LTE dostępnych u ciebie więc z nim nie będzie problemu. Ponieważ z założenia na LTE1800 Play oferuje większe prędkości to warto powalczyć o zasięg w tym paśmie. Gdyby nie działało prawidłowo to można ją zwrócić i kupić na pasmo LTE800. Zrób jeszcze testy na telefonie w Rykach, pprzy Janiszewskiej. Powinieneś połączyć się z LTE1800, pokaż screeny. Trzeba sprawdzić jak działa LTE1800 przy prawidłowych parametrach sygnału i czy BTS nie jest przeciążony.
  • Poziom 4  
    matek pomierzę pod masztem jak tylko będę w pobliżu. Póki co jaki router polecasz to zamówię w międzyczasie? Co do anteny rozumiem, że chodzi Ci o ewentualny zwrot anteny jeżeli ta na pasmo 1800 nie będzie działać i zamienić ja na pasmo 800, myślisz że nie będzie problemu z wymianą? Polecasz jakąś konkretną aplikację do pomiaru prędkości łącza i obłożenia BTS?
    Do pomiarów na telefonie użyj aplikacji Network Cell Info i speedtestu Okla. Jaki budżet na router ?
  • Poziom 4  
    Co do routera to ciężko mi się określić, jeżeli trzeba mogę wydać troszkę więcej o ile cena idzie w parze z jakością ale wiadomo nie chciałbym przepłacać bo nie zawsze droższe znaczy lepsze. Z internetu będą korzystały w tym samym czasie 2 góra 3 osoby.
    Za około 250-300 zł kupisz na Allegro B315. Te pochodzące z Plusa/CP lub Play.
  • Poziom 8  
    Nie zgodzę się z tym , że złą antenę, która jest do niczego poleciłem, u mnie w górach przy braku zasięgu bez anteny z taką anteną mam pełny zasięg.
    Oczywiście jest wiele lepszych anten, ale ta jest optymalna i uniwersalna, przecież El_Polako jeszcze na 100% nie wiedział jakiego operatora wybrać , a jak zmieni operatora za rok, dwa ? ??
    Zbytnie obciążenie nadajnika danego operatora to tak za jednym czy kilkoma pomiarami się nie sprawdzi, przyjdzie łikend, promocje, i raz ten a raz inny nadajnik będzie przeciążony.
    Moja antenka przy 5m kabla ma 5 dBi zysku i jeszcze przejściówki FME-W/TS9-0.2 ale działa bardzo dobrze.
    A co to jest pełen zasięg? Podaj parametry sygnału LTE na modemie/routerze na zewnątrz bez anteny i dla porównania z anteną http://tplink-forum.pl/index.php?/topic/3057-parametry-sygna%C5%82u-lte/. Jej zysk podawany przez producenta to do 5dBi. W praktyce te 5m kabla H155 + konektor tłumi sygnał w zależności od częstotliwości, z której korzystasz. Na 800-900MHz jest to około 2,5-3dB i zostaje około 2dBi zysku anteny. Na 1800-2100 tłumienie kabla jeszcze większe a zysk minimalny. Antena przenosi głownie punkt poboru sygnału na zewnątrz i sprawdza się w pobliżu BTS-a. Przy odległościach 6-10km od BTS-a jak w przypadku kolegi taka antena się nie sprawdza. Pokazane testy sygnału dla Orange i Play na zewnątrz wskazują jednoznacznie że potrzebna antena o dużym zysku na wybrane pasmo. Anteny nie kupuje się pod konkretnego operatora tylko na wybrane pasmo. Na dodatek ta antena logarytmiczna jest mało kierunkowa, ma szerokie kąty promieniowania co przy wyborze połączenia z mniej obciążonym BTS-em jest wadą. Kolejna to anteny szerokopasmowe nie pozwalają wymusić konkretnego pasma LTE i działają z tym o najmocniejszym sygnale, z reguły o najniższej częstotliwości. Jeśli nie dysponujemy modemem/ routerem z opcją wymuszania pasm LTE to jesteśmy często zmuszeni do korzystania z LTE800, które w Plusie czy Play ma tylko 5MHz pasma i prędkości z założenia są najniższe. Antena na konkretne pasmo pozwala połączyć się z szybszym z reguły LTE1800( 10MHz pasma ) , LTE2600(20MHz pasma). A co do obciążenia to żaden operator nie daje gwarancji prędkości ale trzeba zrobić testy aby choć ogólnie mieć pojęcie jak działają pasma LTE, jakie są obciążenia i prędkości uzyskiwane u operatora na danym BTS-ie. Antena kierunkowa na konkretne pasmo pozwala często połączyć się z innym , mniej obciążonym o ile jest na innym kierunku.
  • Poziom 8  
    matek451 widzę, że pewnie masz większe doświadczenie i dużą wiedzę na temat mobilnego Internetu i pewnie jesteś w stanie doradzić lepiej aby wyciągnąć więcej i stabilniej mógł El_Polako z tego internetu co wybierze.
    Trochę chyba się nie zrozumieliśmy więc opiszę, czemu ja wybrałem taką antenę:

Przyszedł czas na wybór internetu, do wyboru neostrada i jej teoretyczne 10Mb/s , druga opcja operator radiowy, 10-30Mb/s różne opcje i różnie też to działa, oraz internet mobilny.
    Wybrałem internet mobilny, jest bezkonkurencyjny jednak, w telefonie zazwyczaj miałem zasięg 3G, tylko czasami był brak sieci, ale wiedziałem, ze to dlatego, iż jestem w budynku, w dodatku jak już zasięg był to zazwyczaj ok 5Mb/s w obie strony; wysyłanie i odbieranie z tą samą prędkością.
    W miejscu gdzie korzystam z tego internetu jakimś cudem zazwyczaj jest "jakiś" zasięg sieci mobilnej, choć np. telewizji cyfrowej naziemnej niema, pomimo trzech nadajników w bardzo bliskiej okolicy, wiedziałem, iż do dobrego LTE będzie potrzebna antena.
    Telefon miałem w T-Mobile więc najpierw idę do nich bo działa. Najwyżej zmienię operatora. Chciałem samą kartę, bo miałem już na oku parę routerów do niej ale tak jakoś wyszło, że się nie opłacało, niemal za tą samą kasę dostałem net+router i miał wejścia na antenę i można wybrać rodzaj sieci - HUAWEI E5577C, lepszy rydz niż nic, zmienił bym go, ale się sprawdził.
    ( do pracy ciągłej w domu nie polecam, bo to puderniczka, ale dla mnie idealny, mały, biorę go wszędzie, w pracy niezastąpiony a w domu gdzie z netem słabo w parze anteną się sprawdza)
    Niby umowa na 2 lata, ale 30zł na miesiąc i 50GB to było to, zawsze mogłem dać kartę do telefonu, tabletu, a mieć dodatkowo net od innego operatora mobilnego.

20lat doświadczenia pracy z sieciami, wypracowało racjonalny schemat myślenia, chciałem zrobić pomiary, dziś zrobię pomiary, jutro też, dwa dni w du**** a jutro , lub za rok czy dwa będą one nic nie warte, więc trzeba pójść na kompromis, długo zastanawiałem się nad wyborem anteny i wybrałem tą właśnie, o której było wyżej.

Stało się tak z kilku powodów:

1.puderniczka HUAWEI w domu jak i przed domem ma "zero kresek" gdy jest ustawiona na LTE, przed domem czasem mignie jedna kreska
    2.gdy pada deszcz to nawet 3G czasami nie ma
    3. jeśli zmienię operatora to chce mieć uniwersalną antenę, aby net działał
    4. najważniejszy cel to po prostu antena na zewnątrz
    5. jak nie będzie LTE to obsługiwane przez puderniczke DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/UMTS i inne mają śmigać że hej to będzie w najgorszym wypadku 10Mb/s podczas burzy / deszczu

Jak na razie jest OK, antena jest na zewnątrz, LTE działa zawsze.
    A jak daleko do BTS-a LTE1800 NetWorks jeśli korzystasz z LTE1800 w T-Mobile, ewentualnie jak daleko do LTE800 T-mobile jeśli to zasięg w tym paśmie. Pomiary w kreskach nic nie mówią o parametrach sygnału LTE/3G. Do jego pomiarów wykorzystuje się telefon z LTE i Network Cell Info, który pokaże parametry sygnału i ECI, eNB BTS-a. I po takich pomiarach dobiera się antenę. Nie jest powiedziane, że po zmianie operatora antena szerokopasmowa będzie OK. Zależy od lokalizacji, odległości od BTS-ów go obsługujących i pasma , w którym działa. Ogólnie to że masz LTE u siebie w T-Mobile na tej antenie to przypadek, wszak nie dysponujesz żadną diagnostyką sygnału LTE a zasięg na E5577 na zewnątrz jest szczątkowy. Skierowałeś antenę na konkretny BTS? Jakie masz prędkości na LTE w T-Mobile? Na 3G nie masz żadnej gwarancji 10Mb/s w T-Mobile, szczególnie gdy korzystasz z UMTS900 z HSPA+ NetWorks.
  • Poziom 4  
    matek z powodu nawału pracy i zbliżających się Świąt nie miałem możliwości podjechać pod maszt, jak tylko pomierzę to wrzucę screen-y a co do routera rozumiem, że bez brandingu operatora będzie ok czyli coś takiego...http://allegro.pl/router-huawei-lte-b315s-22wifi4xlan4g-bez-simlocka-i6648943216.html
    Takie oferuje Orange, ogólnie OK. Jedynie na LTEWatchH i Toolbox nie pokazuje CID BTS-a ale to szczegół. Za 300 z 2 letnią gwarancja warto brać.
  • Poziom 8  
    matek451 w telefonie nie mam LTE więc test odpadał, poza tym jak pomiar to antenie docelowej powinien być robiony, jednak przy tym szczątkowym zasięgu łącze jest stabilne, antena skierowana na górę, wprost u jej zbocza, BTSów w bliskiej okolicy jest kilka, tylko problem mam bo żadnego nie "widzę" dokładne pomiary przeprowadzę dla LTE i 3G i dam w osobnym wątku, bo mogą się przydać innym

Prędkość łącza przy tylko kilku pomiarach to:
    25Mbps Download
    8,5Mbps Upload
  • Poziom 7  
    Witam,
    Podepnę się pod post lekko.
    To mój pierwszy post na Elektrodzie więc mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali.
    Jestem w tym bardzo bardzo zielony.
    Przeczytałem ten wątek i parę innych.
    Mam telefon w Orange.
    Wgrałem programy: Network Cell Info Lite oraz Speed Test.
    Dla ORANGE pokazuje mi bardzo silny sygnał ale nie ma napisu LTE tylko HSPA+.
    Czy to oznacza, że nie ma zasięgu LTE?
    Czasem rano na komórce wskakuje napis LTE ale zdarza się to rzadko.

Czy szukać dalej u innych operatorów, czy to oznacza, że u nikogo nie będzie LTE?

Pomimo braku LTE Speed Test pokazuje często wartości pomiędzy 10-20 Mbps.
    Da się coś zrobić aby dorwać się do LTE?
    Tak, podać lokalizację gdzie chcesz korzystać z LTE Orange lub innych operatorów. To na poczatek. Test najlepiej zrobić na zewnątrz i pokazać screeny z NCI, nawet te na 3g.
  • Poziom 7  
    matek451 napisał:
    Tak, podać lokalizację gdzie chcesz korzystać z LTE Orange lub innych operatorów. To na poczatek. Test najlepiej zrobić na zewnątrz i pokazać screeny z NCI, nawet te na 3g.

Lokalizacja to: Marczyce, gmina Podgórzyn obok Jeleniej Góry, woj. dolnośląskie.
    Zasięg LTE w Orange i T-mobile z BTS-a LTE1800Networks w Podgórzynie, Nowa 4 około 3km od ciebie, kolejny w Jeleniej G., Wolności 299. Na zewnątrz w telefonie powinieneś mieć zasięg LTE , do testów Orange użyj karty za 5 zł, po rejestracji dostaniesz bonus 100GB + kolejne 100GB za podanie danych adresowych. NCI pokaże ci parametry sygnału i eNB BTS-a ( zakladka GAUGE). W Orange bierze się ofertę Internet LTE dla domu za 59,90 ze sprzętem czyli z MF286 za 0 zł. To router z LTE-A, wart 500-600 zł. Antena dual LTE1800 z Cybertecha. Ale najlepsza infrastrukturę na tym terenie ma Play. Przy Kościelnej 2 BTS Play z pozwoleniami na LTE1800, LTE2100, LTE2600 i LTE800. Część zapewne działa, inny BTS to Jelenia G. PCK23. na nim tez komplet pozwoleń. W Play działa agregacja pasm LTE . do testow karta Play Internet na Kartę za 9 zł, po rejestracji 100GB bonus. Na LTE800 zasięg bez anteny. Trzeba zrobić testy na zewnątrz. Jest szansa na duże prędkości. W Play można mieć internet LTE bez limitu za 5 zł/m-c i bez umowy. Sprzęt do LTE kupuje się samemu. Warto kupić router z LTE-A. Ewentualny abonament tez tylko z B618 lub E5186. antena i jej dobór po testach. Jaki masz telefon? Plusa sobie daruj, nie jest w stanie zapewnić u ciebie przyzwoitych prędkości. W Podgórzynie jest pozwolenie na LTE1800Aero2 i LTE800Sferii na cały ten ogromny teren. działa LTE800, trzeba sprawdzić LTE1800. Chyba że masz uprawnienia do programu SmartDom i rabatu 50% na internet w Plusie, wtedy zrób test na karcie Plusa za 5 zł, po rejestracji bonus 50GB.
  • Poziom 7  
    matek451 napisał:
    Zasięg LTE w Orange i T-mobile z BTS-a LTE1800Networks w Podgórzynie, Nowa 4 około 3km od ciebie, kolejny w Jeleniej G., Wolności 299. Na zewnątrz w telefonie powinieneś mieć zasięg LTE , do testów Orange użyj karty za 5 zł, po rejestracji dostaniesz bonus 100GB + kolejne 100GB za podanie danych adresowych. NCI pokaże ci parametry sygnału i eNB BTS-a ( zakladka GAUGE). W Orange bierze się ofertę Internet LTE dla domu za 59,90 ze sprzętem czyli z MF286 za 0 zł. To router z LTE-A, wart 500-600 zł. Antena dual LTE1800 z Cybertecha. Ale najlepsza infrastrukturę na tym terenie ma Play. Przy Kościelnej 2 BTS Play z pozwoleniami na LTE1800, LTE2100, LTE2600 i LTE800. Część zapewne działa, inny BTS to Jelenia G. PCK23. na nim tez komplet pozwoleń. W Play działa agregacja pasm LTE . do testow karta Play Internet na Kartę za 9 zł, po rejestracji 100GB bonus. Na LTE800 zasięg bez anteny. Trzeba zrobić testy na zewnątrz. Jest szansa na duże prędkości. W Play można mieć internet LTE bez limitu za 5 zł/m-c i bez umowy. Sprzęt do LTE kupuje się samemu. Warto kupić router z LTE-A. Ewentualny abonament tez tylko z B618 lub E5186. antena i jej dobór po testach. Jaki masz telefon? Plusa sobie daruj, nie jest w stanie zapewnić u ciebie przyzwoitych prędkości. W Podgórzynie jest pozwolenie na LTE1800Aero2 i LTE800Sferii na cały ten ogromny teren. działa LTE800, trzeba sprawdzić LTE1800. Chyba że masz uprawnienia do programu SmartDom i rabatu 50% na internet w Plusie, wtedy zrób test na karcie Plusa za 5 zł, po rejestracji bonus 50GB.

Dziękuję BARDZO za takie szczegółowe informacje. Ściągnąłem sobie 3 telefony od 3 operatorów: Orange, TMobile i PLAY. Dzisiaj będę robił testy na zewnątrz, mam mały problemik. Karta Play jest na telefonie iPhone a pozostałe mają simlocki. Czy istnieje odpowiednik programu NCI na Aplowy system operacyjny? Coś znalazłem w sieci ale jakoś nie działa. Jaki program użyć ewentualnie w zastępstwie?
    Telefon z T-mobile nie powinien mieć simlocka, operator już dawno ich nie stosuje. To domena Orange.
  • Poziom 7  
    A w razie czego polecasz jakiś program pod ikiszkę?
    Nie znam iOS-a i aplikacji na niego , poszukaj w sklepie coś do monitorowania parametrów połączenia LTE/3G.