Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LED i atmega8l

15 Lip 2005 20:08 2057 12
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, zaznaczę, że jestem bardzo początkujący.
    Nigdy tego nie robiłem i za bardzo nie wiem jak podłączyć ten wyświetlacz:
    http://www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=513?
    do
    atmega8l
    najprostszym sposobem??

proszę o odpowiedź :)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Najprostszy sposób: podpinasz każdą nogę segmentu (masz na dole ponumerowane piny) bezpośrednio do lini procka. I już. Sterujesz poprzez ustawianie 1 lub 0 w programie na danej linii. Są też specjalne scalaczki BCD->BIN. Wtedy wykorzystujesz tylko 3 linie procka, a wyświetlacz podłączasz do lini wyjściowych tego scalaka..
  • Poziom 23  
    uściślając wypowiedź kolegi Pawła129 to nie bezpośrednio do procka, ale przez rezystor ograniczający prąd. bez neigo to uwalisz albo procka, albo wyswietlacz. Poza tym koncepcja słuszna :)[/b]
  • Poziom 16  
    Sory, zapomniałem ;)
    Ale bez rezystorów też by poszło:) Tylko że wtedy minimum musiałby się palić 2 lub 3 segmenty żeby nic się nie popaliło (linia procka może wytrzmać około 20mA)
  • Poziom 10  
    Dziękuję, mam jeszcze jedno pytanie, jakiego scalaczka(jakiś konkretny model i jaki jest jego koszt) musiałbym użyć i jak wygląda zasada połączenia i komunikacji z wyświetlaczem, jeżeli mógłbym prosić jakieś przykłady w c, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Nie potrzebujesz żadnego scalaka...
    Podpinasz segmenty od a-DP pod piny uC...
    Oczywiście przez rezystory ograniczające prąd...
    Wartość rezystorów liczysz tak żeby było poniżej 20mA, tak ok 5mA wystarcza...
    Na wspólną anode podajesz napięcie takie jakim zasiladz uC i poprzez piny zwierasz poszczególne segmenty do masy żeby się zaświeciły...
    Jeżeli wykorzystasz pełny port np. D albo B to możesz ztablicować wartości wystawiane na port w zależności od wyświetlanej cyfry...
  • Poziom 11  
    A chcesz podłączyć tylko jeden taki wyświetlacz ?
  • Poziom 10  
    Tak chce podłączyć tylko jeden taki wyświetlacz, ale chodzi mi o to, aby wykorzystać jak najmniej nóg w uC, bo zostało mi jedynie 11 nóg, a mają do tego przyjść jeszcze 3 przyciski.

Pozdrawiam...
  • Poziom 30  
    No to w czym problem 8 (albo siedem jeżeli nie potrzebujesz kropki) pinów na wyś. i zostają ci 3 (4) piny na przyciski...
    Albo rozbudować układ o rejestr przesówny i przez tranzystory wyświetlacz...
    Ale to był by już raczej przerost formy nad treścią...
  • Poziom 10  
    Aha, czyli wystarczy jak podepnę tylko 7 nóg, myślałem po mam podpiąć wszystkie 10(tyle ich ma), jeszcze jedno, żeby przyłączyć odpowiednią nogę wyświetlacza do masy muszę daną nogę uC ustawić w stan niski ?? Tak ja to rozumiem :P, a do tej pory bawiłem się tylko z diodami :)
  • Poziom 13  
    No to i sa zwykle diody, tyle ze ladnie upakowane w obudowe i ze wspolnym wyprowadzeniem anody (katody - zalezy co ma wspolne).

10 nog: 7 segmentow + kropka + anoda (katoda) + 1 do pary, zeby nie kulal ;)
  • Poziom 36  
    R.Z. napisał:
    Dziękuję, mam jeszcze jedno pytanie, jakiego scalaczka(jakiś konkretny model i jaki jest jego koszt) musiałbym użyć i jak wygląda zasada połączenia i komunikacji z wyświetlaczem, jeżeli mógłbym prosić jakieś przykłady w c, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

Rejestr szeregowy przesuwający 74LS164 (HCT164 itp) sterowany z interfejsu SPI lub UART pracującego w trybie synchronicznym (np. w 8051 tryb zerowy). Potrzebne tylko dwie linie sygnałowe (dane, zegar) + zasilanie (czyli cały wyświetlacz wisi na czterech przewodach). Wyjścia scalaka mogą być podane bezpośrednio na segmenty wyświetlacza WK.

Koszt poniżej 1 zł
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi jeszcze o typowe scalaki do sterowania 7 segmentowyl ledem to chyba najczesciej stosowane to 7447 (wspólna anoda o ile dobrze kojarze a 7446 wsp katoda) albo CD 4543. A jeśli to ma być jakiś duży wyświetlacz to możesz sobie zastosować wzmacniacz liniowy ULN 2003 (siedem wzmacniczy w jednym scalaku) czy ULN 2803 (8 wzm)