Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie dwóch elementów miedzianych

13 Gru 2016 18:50 780 12
  • Poziom 12  
    Pytanie laika do zawodowców:
    lutuję elementy miedziane (np dwie rurki o średnicy 12 mm), rozgrzewam je palnikiem, takim:
    Lutowanie dwóch elementów miedzianych
    Niestety cyna zamiast rozlać się po miejscu połączenia "kulkuje się" czyli zbiera się w małe kuleczki bądź spływa po elemencie miedzianym.
    Czy jest to kwestia zbyt wysokiej/niskiej temperatury?
    Kalafonia tudzież pasta do lutowania jest w użyciu.
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Raczej kwestia zabrudzeń na rurce lub jej materiału, którego nie da się lutować.
  • PCBway
  • Warunkowo odblokowany
    Ten palnik to porażka (zabawka). Takie (podobnie wyglądające) kupowałem po 7 zł w Castoramie (albo innym markecie budowlanym) jakieś 10 lat temu. Żeby cyna nie spływała element lutowany musi być odpowiednio rozgrzany. Oczywiście oczyszczony i użyta pasta. Inaczej odbiera ciepło cyny i cyna się "kulkuje".
  • Poziom 12  
    Materiał oczyszczony dokładnie do lutowania, więc z powyższych postów wnoszę, że za niska temperatura...
  • Poziom 33  
    Odsuń palnik i przyłóż do rozgrzanej rurki cynę. Powinna się od razu stopić. Jeśli tak się nie dzieje to temperatura jest zbyt niska.
  • Poziom 12  
    No właśnie tak robię tyle tylko, że cyna topi się do postaci kulki, a nie rozpływa spajając miedź.
  • Poziom 33  
    Czy używasz jakiegoś topnika ?
  • Poziom 5  
    Warto także zmatowić powierzchnie lutowane np. papierem ściernym lub pilnikiem przed połączeniem.
  • Moderator
    Miedź jest jednym z najłatwiejszych materiałów do lutowania. Jeżeli lutujesz miedziane rurki, najpierw czyścisz obie lutowanie powierzchnie np. wełną stalową do uzyskania połysku. Jeśli jest to połączenie rurki z kolankiem, czyścisz zewnętrzną część rurki i wewnętrzną część kolanka w miejscu, gdzie te elementy będą się stykać. Następnie nakładasz pędzelkiem pastę do lutowania na obie powierzchnie, wkładasz rurkę w kolanko, podgrzewasz i chwilę po tym jak pasta na krawędzi się zasrebrzy, przykładasz drut cynowy. Powinien się stopić i zostać wessany w złącze.

Nie wiem, czy ta zabaweczka ma wystarczającą moc do zlutowania rurek 12 mm.
  • Poziom 12  
    Panowie, tak dla informacji potomnych: przeprowadziłem trochę testów i wyszło na to, że temperatura była zbyt wysoka i to wtedy cyna się "kulkuje"...
  • Poziom 43  
    A co z topnikiem? Bez niego zawsze będą takie objawy. Wysoka temperatura tylko uwydatnia problem (złego zwilżania miedzi przez cynę).
  • Poziom 43  
    Spali się jeśli poda się najpierw topnik, a potem (po dłuższej chwili) doda cynę do wciąż grzanych elementów. Przecież dokładnie tak samo zachowuje się element w PCB - Podstawy lutowania po prostu. Oczywiście jeżeli nagrzeje te rurki do 1000*C to żadna siła nie pomoże, bo topnik natychmiast odparuje/spali się; ale to znów podstawy - należy grzać i jednocześnie podawać cynę - jak się rozpuści uwolni topnik, ten załatwi resztę.
    Wydawało mi się, że to oczywiste, jeśli nie - przepraszam.