Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 222-f konfiguracja - Duże odchyłki od temp. zadanej

martinelka 13 Gru 2016 19:57 1131 0
    martinelka
    Poziom 10  
    Czy jest szansa na pomoc w dostosowaniu ustawień kotła vitodens 222f z vitotronik 200 i vitotrol 200? Kocioł z panelem graficznym (niedotykowy) pracuje w domu jednorodzinnym energooszczędnym, ogrzewanie wyłącznie podłogowe, ok. 500 mb na 100m2 powierzchni. Początkowo kocioł pracował na krzywej 0,2 z przesunięciem +7. Mimo to w temperaturach dodatnich pomieszczenia były niedogrzane, zaś w niskich temp.-przegrzane. Uruchomiłem więc wpływ regulatora vitotrol na poziomie10. Uruchomiłem też logikę pomp, ale nadal mam odchyłki od temp.zadanej na poziomie 1 do 1,5 stopnia. W tej logice brak moim zdaniem opcji pracy przy temp.rzecz.mniejszej od zadanej i postoju w temp.większej od zadanej. Ma to moim zdaniem sens przy ogrzewaniu podłogowym, natomiast dostępne nastawy powodują, że kiedy pompa się wyłącza, bezwładność termiczna powoduje wybieg temperatury. Podobnie działa to w drugą stronę. Jest na to jakieś rozwiązanie? Drugi problem to pompa. Instalacja działa na pompie kotłowej 15-50, przepływy na rotametrach mam w okolicach 1litr/min., pompa działa na 100%. Jeśli podnoszę przepływ na którymś z obiegów, spadają przepływy na innych obiegach. Wygląda to tak, jakby pompa była za mało wydajna. Między zasilaniem a powrotem jest znaczna różnica temperatury, choć w zasadzie nie ma to wielkiego znaczenia, bo za zimno raczej nie jest, a z krzywą już nie zjadę niżej. Brakuje mi tylko nieco możliwości regulacji - na przykład w łazience chciałbym mieć nieco wyższą temperaturę.
    I jeszcze jeden problem. Przegrzewanie od nasłonecznienia. Czy nie ma jakiejś możliwości wyłaczenia ogrzewania od np. czujnika nasłonecznienia?
    Liczę na jakieś sugestie.