Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATMEGA328P] - Sprawdzenie układu zasilacza sterowanego ATmegą

Koms77 13 Dec 2016 21:37 822 6
 • #1
  Koms77
  Level 10  
  Witam

  Moim celem jest stworzenie zasilacza z napięciem sterowanym przez mikrokontroler. Chciałbym aby sterowanie odbywało się płynnie przez mikrokontroler który zna napięcie i natężenie na wyjściu. Dodatkową funkcją byłoby badanie charakterystyki prądowo-napięciowej dowolnego elementu w zadanym zakresie (np. 0 - 5 [V], lub 5 - 12 [V]) oraz wysyłanie danych przez UART do komputera. Na załączonym schemacie załączyłem tylko tę część projektu co do której mam wątpliwości. Do VCC podłączony będzie jeszcze wyświetlacz lcd 16 . 2 , a do ATmegi 3 przyciski do sterowania, wyjście na programator, wyjście UART no i wyświetlacz. I tutaj pojawia się kilka pytań:

  1. Najsłabszym elementem jest chyba tranzystor do sterowania napięciem BDX54C (max 8A). Czym go zastąpić, lub w jaki inny sposób zrealizować to sterowanie?  2. Gdzie umieścić bezpiecznie i ogólnie jak zabezpieczyć układ?

  3. Czy charakterystyka będzie wyznaczana dla silnika DC czy szpilki nie zaszkodzą kontrolerowi/reszcie podzespołów? Czy zatrzymujący się silnik generując prąd nie zniszczy niczego?

  4. Jakieś dodatkowe porady/wskazówki?

  [ATMEGA328P] - Sprawdzenie układu zasilacza sterowanego ATmegą
 • #2
  soft.sc
  Level 16  
  No cóż. Widzę że kolega nie ma wielkiego doświadczenia w "analogówce". BDX54C to tranzystor PNP - na schemacie NPN. Jeli to PNP to emiter musi mieć wyższy potencjał od kolektora (zamieniony kolektor z emiterem). Dodatkowo przy takim połączeniu (jeśli to ma być tranzystor PNP) na porcie procesora będzie zbyt wysokie napięcie i procesor długo nie pożyje. Gdyby to miał być NPN wcale nie będzie lepiej.
  Do sterowania silnika DC najlepiej użyć dedykowanego mostka. Ma wszystkie zabezpieczenia i bezcenną możliwość zatrzymania silnika po wyłączeniu zasilania (zwiera uzwojenia), ale podano zbyt mało danych, żeby cokolwiek sensownego odpowiedzieć.
 • #3
  Koms77
  Level 10  
  To w sumie mój pierwszy "większy" projekt :) a moim celem nie jest sterowanie silnikiem a stworzenie "laboratoryjnego" zasilacza którego napięcie ustawianie będzie przez mikrokontroler. Te dwa analogowe wejścia mają mierzyć napięcie i natężęnie oraz poprzez tranzystor ustawić zadane napięcie. Czy wstawienie zamiast tranzystora układu darlingtona np ULN2003 pozwoli na płynną regulację napięcia na Uwyj?
 • #4
  dasej
  Level 32  
  Witam.

  @Koms77
  Jak będziesz ustalał napięcie w zakresie 0-5V z wyjścia cyfrowego procesora?
 • #5
  Koms77
  Level 10  
  dasej wrote:
  Witam.

  @Koms77
  Jak będziesz ustalał napięcie w zakresie 0-5V z wyjścia cyfrowego procesora?


  czyli rozumiem że na PWM to nie wyjdzie? musiałbym mieć dodatkowy konwerter C/A?
 • #6
  dasej
  Level 32  
  Gotowy projekt zasilacza laboratoryjnego.
  Trochę bardziej skomplikowany niż Ty proponujesz. Link
 • #7
  kamyczek
  Level 38  
  Jeśli to rozwiązanie ma pełnić rolę zasilacza laboratoryjnego to porywa się kolega z motyką na słońce ;( . Proponuję przeglądnąć kilka gotowych projektów i podeprzeć się nimi . W takich rozwiązaniach raczej bez układu przetwornika cyfrowo-analogowego DAC nic sensownego się nie zdziała tu można zastosować nawet prosty przetwornik DAC i ADC np. PCF8591 I2C . W prawdzie można tu zrobić na porcie przetwornik r/2r albo dorobić do pwm układ RC i mieć wypadkowe napięcie z przedziału 0-5V ale jego wartość jest bardzo niestabilna w funkcji obciążenia i albo trzeba dodatkowo zamontować wzmacniacz operacyjny albo zapomnieć o jakiejkolwiek stabilności w funkcji nastawy . Ja już pominę błędy w schemacie o których napisał kolega .