Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który zasilacz wybrać???

Dydzio 15 Jul 2005 21:05 2097 8
Ochrona Domu
    Dydzio
    Level 30  
    Witam!
    Mam teraz w domciu trzy zasilacze z raczej dolnej półki. Jeden musze wsadzić sobie do kompa (dotychczas pierwszy), jeden szwagrowi, a trzeci pójdzie pod młotek na Allegro razem z kompem. A oto one:
    Bramka numer jeden: L&C 300W model: LC-B300ATX
    Bramka numer dwa: Megabajt 350W model: MGB-350ATXP4
    Bramka numer trzy: Mercury 400W model: KOB AP4400XA

Ad. 1. Używany dotychczas w moim kompie: Athlon XP 2500+, płyta Gigabyte, GeForce 4, 3 twardziele w tym jeden 10000obr/min SCSI, dwie spawarki... Mam do niego chyba największe zaufanie, bo po roku (wcześniej Duron 1800 + ECS, reszta tak samo) po otwarciu wygląda prawie jak nowy (nie licząc kurzu, który oczywiście wydmuchałem).
    Ad. 2. Niby 350W, ale tabelkę na obudowie ma identyczną jak L&C. W środku jak nówka, chyba kupiony przez poprzedniego właściciela specjalnie po to, żeby sprzedać z obudową i płytą (jak kupiłem).
    Ad. 3. Moc to jego największy atut. Poza tym niewiele o nim wiem, bo dopiero przedwczoraj przytargałem go do domu. Podobno używany w biurze. Wentylator z zewnątrz średnio zakurzony, do środka jeszcze nie zaglądałem!!! Firma znana z widzianego osobiście cyfraka i nagrywarki mojej laski; niby działa...
    Wszystkie P4 Supperted, tak jak wymaga mój Gigabyte.

Kompy jakie mam to:
    Mój: jak napisałem powyżej.
    Szwagra: Celeron 466 + płyta ??? bliżej nie określona lub AMD 400 + płyta SOYO 5EMA (w zależności, czy wymiana elektrolitów na tej pierwszej przebiegnie pomyślenie :-) ), Jakaś karta na AGP 16MB, twardziel 10GB, 96MB RAM i zwykły CD-ROM, więc wymagania dość skąpe
    Na Allegro: Duron 800, płyta DFI AD75, prawdopodobnie grafika Intela 8MB AGP, bez HDD, bez RAMU (chyba, że będzie mnie stać na 2x256 Dual, wtedy dam swoje 256MB OEM)

Jak już wspomniałem, największe zaufanie mam chyba do tego L&C, choć zastanawiam się nad zwiększeniem mocy. Na razie nie mam kasy, ale jak sprzedam to, co mi zalega na podłodze w pokoju, to może szarpnę się na jakiegoś Chiefteca 360-400W za coś koło 200zł. Ale to co najmniej po wakacjach, a znając moją szybkość, to pewnie po nowym roku :-P Póki co musi mi wystarczyć to co mam.

Więc jak??? Jakie macie typy. Może taka mała lista przebojów???
    Moje typy:
    1. L&C 300W
    2. Mercury 400W
    3. Megabajt 350W

A jakie wasze??? Mile widziane krótkie uzasadnienie.

PS. Co do pierwszego L&C: miałem kiedyś zasilacz L&C 235W, ale spalił się się i razem z nim prawie cały komp; ten 300W po roku eksploatacji, czasem bardzo intensywnej (nocki z eMulem itp.) jest w bardzo dobrym stanie. Najwyraźniej producent coś zrobił, żeby podnieść jakość tych zasilaczy!!! Na dodatek zaraz po kupnie podpiąłem go do spalonej (poprzednim L&C 235W) płyty, a ten sam się wyłączał (słychać było tylko cyknięcie w zasilaczu, ale ten przetrwał). Znak, że ma jakieś zabezpieczenia przeciw zwarciowe!!! W związku z tym prosiłbym o nie odrzucanie już na starcie tego zasilacza "bo kiedyś spalił mi/ci płytę".
    Pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
    artur00
    Level 25  
    witam
    ja się odniosę jedynie do "L&C 300W model: LC-B300ATX" ponieważ taki dostałem z obudową, oczywiście pierwszą rzeczą przy składaniu kompa była wymiana tego zasilacza na inny. a ten L&C pomęczyłem trochę i pod obciążeniem 50% znamionowego padł po paru dniach, nie pamiętam dokładnie po ilu.
    dostaje na warsztat sporo komputerków ze spalonymi właśnie L&C i megabajtami, także myślę że są to zasilacze „podwyższonego ryzyka”, tego Mercur'ego nie kojarzę
    Poczekaj na Kolegę Toni'ego, będziesz miał wtedy ekspertyzę
    Pozdrawiam
    artur
  • Ochrona Domu
    TONI_2003
    Moderator
    Witam ! ... nie będę przynudzał bo jeśli chcesz możesz sobie poczytać inne moje posty.
    Nawet najgorszemu wrogowi nie polecałbym żadnego z tych zasilaczy , a przy Twej konfiguracji absolutnie bym nie ryzykował .
    Co do samych zasilaczy być może że cię teraz zaszokuję że wszystkie te zasilacze są nie tyle że z jednej półki ale robione przez te same dłonie w tej samej fabryce!
    Jeżeli zadasz sobie jeszcze raz trud by je pootwierać i o ile się na elektronice coś więcej znasz porównać i przeanalizować przekonasz się że jest to ta sama konstrukcja z tym że czasami nawet dwa jednakowe zasilacze , a raczej ich naklejki będą miały inne środki .
    Idąc dalej mam np. modele zasilaczy :
    Megabajt 350W model: MGB-350ATXP4
    oraz
    Switching Power Supply model LC-A300ATX
    i wyobraź sobie że ich środki są wierną kopią ich nawzajem.
    Napisz jak są zbudowane przetwornice w tych zasilaczach jakie masz (pytam dlatego że są różne wersje) i w tedy ewentualnie jeśli będę przez Ciebie zmuszony ( czytaj poproszony ) mogę dla Ciebie wykonać wyboru oczywiście bez zobowiązań z mej strony przy ewentualnej późniejszej awarii jako że już swe zdanie wyraziłem powyżej!
    Pozdrawiam i czekam.
    Ps. ... zdajesz sobie sprawę że napisane wartości Watów i Amperaż są tylko pobożnym życzeniem producenta!
    jannaszek
    Level 39  
    twój sprzęt dopomina się o zasilacz 400w ,minimum 350
    toni a co wart jest popularny modecom za 75zł[360w]?
    TONI_2003
    Moderator
    jannaszek wrote:
    toni a co wart jest popularny modecom za 75zł[360w]?

Jeśli chodzi Ci o tę firmę to musisz być więcej dokładny :
    MODE COM - modele-fabryka ChannelWellTechnology - czyli CWT , FEEL, MODE COM
    To musisz być więcej dokładny jako że nie znam modelu o mocy 360W !
    jannaszek
    Level 39  
    nie pora na odkręcanie blach ,ale na bankFEEL
    TONI_2003
    Moderator
    Nawet FEEL ma kilka odmian więc bez skanu naklejki nie odpowiem jednoznacznie !
    zonko
    Level 23  
    Przypadkiem trafiłem na temat. Nie chcę się wymądrzać - mam doświadczenie w TV - ale trochę zasilczy przerobiłem. Jeśli chodzi o moc zasilacza to jest tak jak podaje TONI_2003. Przypomina mi to pewne zdarzenie z producentem wina w Gruzji. Lejemy do butelek wino z tej samej kadzi, a naklejamy etykiety wedle życzenia klienta (rocznik do wyboru). Z doświadczenia wiem, że na bezawaryjność najbardziej wpływa jakość elektrolitów w sterowaniu tranz. kluczujących.
    Dla mniej zorientowanych ale dłubiących w bebechach - elektrolity 10-47uF należ zmienić po około 2 latach(najlepiej wszystkie o tych wartościah), o ile cały zasilacz wart tego zachodu.
    Dydzio
    Level 30  
    Za jakiś czas kupuję NeoTECa albo Chiefteca (inny mój post), szwagrowi wcisnąłem Megabajta i działa.
    Tymczasowo używam Mercurego, ale już coś szwankuje, nie wydala z zasilaniem twardzieli, więc "potomstwu" odradzam!!!
    L&C leży i się kurzy.

No i to by było na tyle.
    Moderated By TONI_2003:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam !
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu .!