Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz do oświetlenia LED - - samoczynne zmany natężenie oświetlenia

Htomas 14 Gru 2016 09:48 1167 5
  • #1 14 Gru 2016 09:48
    Htomas
    Poziom 18  

Postanowiłem zmienić sobie tradycyjną żarówkę 75W w lampie biurkowej na LED-ową ściemnialną i dorobić ściemniacz. Miałem w swoich szpargałach ściemniacz uniwersalny kupiony kiedyś od "ruskich" na bazarze oraz układ KDSF03 http://www.nikomp.com.pl/opisy/UXK00/UXKSF030.pdf . Zakupiłem "żarówkę" ściemnialną LED Tayama L-010002 http://sklep.tayama.pl/zarowka-led-e27-12w-ciepla-biala-sciemnialna,25,8759,8610.. Najpierw podłączylem przez ruski ściemniacz - wszystko działało OK. Zlutowałem więc ściemniacz na scalaku, ale bez tego kondensatora, bo akurat nie miałem pod ręką, zresztą w opisie jest że jest to element przeciwzakłóceniowy. No i okazało się, że gdy jasność lampy jest ustawiana poniżej maksymalnej, to pojawiają się powolne - trwające kilka sekund niewielkie ale zauważalne zmiany jasności świecenie - w górę i w dół. Gdy ustawiłem świecenie lampy na max swoim ściemniaczem, a sama lampę podłączyłem znowu pod ruski ściemniacz regulując nim jasność (czyli żarówka jest zasilacza teraz przez 2 ściemniacze), to opisane zjawisko nie wystąpiło. I co dalej? Czy chodzi o ten nieszczęsny kondensator 220 nF? Ząłączam zdjęcie ruskiego ściemniacza

0 5
  • #3 14 Gru 2016 13:29
    markovip
    Poziom 34  

Na załączonym zdjęciu widać jeden przepalony rezystor. Może to być część gasika (filtra). Proszę załączyć zdjęcie od strony ścieżek.

Istnieją dwa typy ściemniaczy rise i fall - czyli regulacja na wznoszeniu lub opadaniu sinusoidy, możliwe że po prostu ściemniacz jest niekompatybilny z żarówką.

0
  • #4 14 Gru 2016 13:55
    Htomas
    Poziom 18  

markovip napisał:
    Na załączonym zdjęciu widać jeden przepalony rezystor. Może to być część gasika (filtra). Proszę załączyć zdjęcie od strony ścieżek.

Istnieją dwa typy ściemniaczy rise i fall - czyli regulacja na wznoszeniu lub opadaniu sinusoidy, możliwe że po prostu ściemniacz jest niekompatybilny z żarówką.

Niestety aby obejrzeć plytkę od spodu trzeba by rozwiercić bolce sieciowe, one także trzymają płytkę
    Podłączałem także lampę (bez pośrednictwa ruskiego ściemniacza) pod cyfrowy miernik energii i pokazał on współczynnik mocy 0,63. Może tu tkwi też problem, bo w opisie ściemniacza scalonego napisano że nie współpracuje on z obciążeniami o charakterze pojemnościowym. Czytałem też tę stronę http://elektrykadlakazdego.pl/led-sciemnialny/.. Może jednak trzeba pokombinować z tym kondensatorem albo rezystorem zastępujacym moduł Figaro Bypass?

0
  • #5 14 Gru 2016 16:37
    markovip
    Poziom 34  

Współczynnik mocy nie tutaj nic do gadania.

Najwyraźniej ten ściemniacz po prostu jest innego typu regulacji niż lampa. I działać z filtrami czy bez nie będzie. A stronę internetową podaną przez Kolegę można wsadzić między bajki.

Ma Kolega do wyboru dwa rozwiązania: poszukać ściemniacza który ma do wyboru dwa typy regulacji sinusoidy (łatwiejsze jednak gorsze rozwiązanie), lub zmienić sposób zasilania kupując nowy driver LED który będzie regulowany np. Mean Well LPF-xxD (trudniejsze ale dużo lepsze i trwalsze).

W tym drugim rozwiązaniu przy mniejszych regulacjach nie będzie migotania, gdzie w pierwszym będzie nieuniknione.

Pozdrawiam

0
  • #6 15 Gru 2016 05:41
    Htomas
    Poziom 18  

markovip napisał:
    Współczynnik mocy nie tutaj nic do gadania.

Najwyraźniej ten ściemniacz po prostu jest innego typu regulacji niż lampa. I działać z filtrami czy bez nie będzie. A stronę internetową podaną przez Kolegę można wsadzić między bajki.

Ma Kolega do wyboru dwa rozwiązania: poszukać ściemniacza który ma do wyboru dwa typy regulacji sinusoidy (łatwiejsze jednak gorsze rozwiązanie), lub zmienić sposób zasilania kupując nowy driver LED który będzie regulowany np. Mean Well LPF-xxD (trudniejsze ale dużo lepsze i trwalsze).

W tym drugim rozwiązaniu przy mniejszych regulacjach nie będzie migotania, gdzie w pierwszym będzie nieuniknione.

Pozdrawiam

Sprzedawca w sklepie z ledami mówil, że ten ściemniacz na pewno będzie działał z żarówką Tayama http://sklep.tayama.pl/sciemniacz-oswietlenia,25,9872,7171
    Drogi nie jest, można poeksperymentować .
    Poza tym http://enterius.pl/sterowniki-led/sciemniacze-dla-oswietlenia-led/konwerter-mlc-10/
    "Niektóre popularne ściemniacze szeregowe, podłączane zamiast wyłącznika ściennego szeregowo z odbiornikiem mogą nie współpracować poprawnie z MLC-10 ze względu na fakt, że wymagają one znacznie większego minimalnego obciążenia aby móc poprawnie zasilić wbudowaną w nie elektronikę."
    - może u mnie jest coś podobnego? Przy maksymalnej jasności żarówki zmiany natężenie światła nie występują. Można by wlutować równolegle do żarówki jakiś rezystor...
    A co do ruskiego ściemniacza - szeregowo z obciążeniem umieszczono tam dość duży dławik. Może on ma jakieś znaczenie? Sprawdzilem - gdy lampa była podłaczona do sieci bez pośrednictwa ruskiego ściemniacza, poprzez miernik energii, to pokazywal on przy ustawieniu minimalnego natężenia światła od 0 do 1W mocy i pulsowanie jasnosci było wyraźne. Natomiast gdy podłączyłem lampe przez ruski ściemniacz ustawiony na max to przy ustawieniu minimalnej jasnosci, ani jakikolwiek innej za pomoca potencjometru ściemniacza scalonego, pulsowania światła nie było. Czyżby ten dławik działał jakoś stabilizujaco?

0