Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Jak zrobić głośnik bluetooth ?

14 Gru 2016 20:38 4356 29
  • Poziom 5  
    Witam !

Mam zamiar zabrać się za zrobienie głośnika bluetooth. Pomysł jest ,ale z wykonaniem trochę gorzej ,ponieważ nie mam za bardzo pojęcia jak się za to zabrać. Mam nadzieję ,że osoby z większą wiedzą niż ja przedstawią mi swoje propozycje i w miarę zrozumiały sposób mi pomogą.
    Wiedzę na temat rezystorów/tranzystorów itd. posiadam więc nie powinno być jakiegoś większego problemu. Przejdźmy do rzeczy ,a mianowicie:

Jak ma wyglądać głośnik ?
    - Sam głośnik będzie znajdował się w obudowie z drewna,
    - Nie chcę ,żeby był duży ,lecz wymiarów na pewno trochę większych niż JBL GO,
    - Chcę ,żeby znajdowały się w nim takie rzeczy jak:

* Przyciski +/- do ściszania i podgłaśniania dźwięku,
    * W miarę dobrze grające głośniki,
    * Oczywiście wzmacniacz (polecali mi typu TDA),
    * Dioda ,która będzie sygnalizowała o tym czy głośnik jest włączony lub wyłączony,
    * Przycisk do włączania i wyłączania,
    * Port micro USB do ładowania + baterie/akumulatorki czy nwm co,
    * Moduł Bluetooth,

> Wymagania mam co prawda ,ale chcę ,żeby to miało ręce i nogi no i jakoś się prezentowało. Cały głośnik mam zamiar obkleić ładnie taśmą chromowaną.

> Prosiłbym o linki do np. allegro z wymienionymi wyżej rzeczami ,żebym wiedział co zamówić.

> Oprócz tego muszę wiedzieć jak to połączyć więc mile widziany schemat.

Liczę na to ,że znajdzie się osoba ,która podejmie się temu wyzwaniu i pomoże :)
    (Proszę nie pisać ,że dioda to wiocha ^^ każdy ma inny gust i zdanie na ten temat)
  • PCBway
  • Poziom 5  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3099933.html

Myślę ,że ten temat mi w miarę pomóże tylko nie wiem:

1) Jak przylutować w to WŁĄCZNIK oraz diodę no i przycisk do podglasniania.
    2) Jakie kupić dokładnie rzeczy ,żeby wszystko się zgadzało ,żeby nie bylo jazdy ,że mi się to spali 😂

Można prosić o linki do owych rzeczy ? Ułatwiłoby mi to zadanie 👌

Pozdrawiam i dzięki za pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Głośność regulujesz z podłączonego urządzenia.
    Włącznik wpinasz za plusem baterii przed odbiornikami
  • Poziom 5  
    No można ,ale fajniej wyglądałoby to z przyciskiem ,ale trudno.

A diode ,gdzie podłączyć ?

I co do tych linków ,wysłałbyś mi je .. ? Albo ew. Ktoś inny ? :v
  • PCBway
  • Poziom 5  
    Za 100ówkę ? To wolę sb już kupić normalnego JBLa ^^

Co do diody to chodzi mi tu o diodę LED ,która będzie informować o tym czy głośnik jest włączony lub nie.

[ON] -> świeci
    [OFF] -> nie świeci

Jeśli chodzi o te rzeczy to znalazłem je. Niestety mam problem z modułem bluetooth. Ktoś może znalazł ?
  • Poziom 38  
    Poszukaj również w Chinach zanim ogarniesz resztę to akurat moduł przyjdzie. Diodę zamontujesz za wyłącznikiem zasilania. Anodą do plusa w szereg z diodą rezystor ograniczających prąd.
  • Poziom 5  
    Ehh.. To niezła pomoc. Dział dla "początkujących elektroników" ,a wydaje się ,że dla średnio zaawansowanych 😂

1) Skąd mam wiedzieć jaki rezystor do diody podłączyć ? Wiedzę na temat rezystorów posiadam ,ale nie taką ,żeby wiedzieć takie rzeczy 😅

2) Mógłbyś mi to jakoś w paincie dorysować do tego układu ,ktory znajduje się w tym linku ?

3) Z tego co mi wiadomo to wszystko musi być robione tak ,żeby nie było zwarć itp. itd. Więc skąd mam wiedzieć jakie te wzmacniacze i inne duperele kupić skoro nikt nawet nie wyśle mi tych linków ,gdzie mogę kupić owe rzeczy. Wiem ,że jakieś wymagania mam ,ale muszę skądś tą wiedzę wziąć i połączyć w jedną całość ,bo inaczej nie ma szans ,żebym to zrobił...
  • Poziom 38  
    Łukasz7929 napisał:
    nie ma szans ,żebym to zrobił...

Zacznij czytać uczyć się w tym momencie porywasz się na rzecz której nie ogarniesz. Spróbuj od diody żarówki kabelków i włącznika potem zbudujesz coś poważniejszego.
  • Poziom 39  
    Łukasz7929 napisał:
    1) Skąd mam wiedzieć jaki rezystor do diody podłączyć ? Wiedzę na temat rezystorów posiadam ,ale nie taką ,żeby wiedzieć takie rzeczy 😅

Popatrz tutaj.

Łukasz7929 napisał:
    2) Mógłbyś mi to jakoś w paincie dorysować do tego układu ,ktory znajduje się w tym linku ?

Podłącz do + i - tam gdzie jest podłączony + i - wzmacniacza.

Łukasz7929 napisał:
    3) Z tego co mi wiadomo to wszystko musi być robione tak ,żeby nie było zwarć itp. itd. Więc skąd mam wiedzieć jakie te wzmacniacze i inne duperele kupić skoro nikt nawet nie wyśle mi tych linków ,gdzie mogę kupić owe rzeczy. Wiem ,że jakieś wymagania mam ,ale muszę skądś tą wiedzę wziąć i połączyć w jedną całość ,bo inaczej nie ma szans ,żebym to zrobił...

A to nie możesz kupić takich samych jak w cytowanym poście?
  • Poziom 5  
    Cytat:
    Zacznij czytać uczyć się w tym momencie porywasz się na rzecz której nie ogarniesz. Spróbuj od diody żarówki kabelków i włącznika potem zbudujesz coś poważniejszego.

- Porywam się na takie coś ,ponieważ mnie to interesuje . Chce zrobić coś konkretnego ,a nie byle co ,tak ?
    - W szkole akurat na moim etapie nauki nie dowiedziałem się takich rzeczy więc...

Co do kupna rzeczy:
    - Mogę kupić takie tylko ,że nie ma nigdzie modułu bluetooth o którym cały czas mówię.
  • Poziom 26  
    A jaką to wiedzę na temat rezystorów posiadasz inną, niż prawo Ohma, którego nie znasz?

Normalnie polecił bym Ci moduł z CSR8645 ale tego nie ogarniesz. Szukaj w chinach "Bluetooth audio dongle". Tu masz przykład:

- Jak zrobić głośnik bluetooth ?

Ja bym tego nie użył, ale jeśli Ciebie przeraża 100 zł to nie ma innej opcji.
  • Poziom 33  
    W wątkach które podałem było wymienione kilka płytek. Do każdej jest dostępna albo dokumentacja a nawet czasem tutorial.
    Wystarczy wybrać i po sprawie.
  • Poziom 5  
    Cytat:
    A jaką to wiedzę na temat rezystorów posiadasz inną, niż prawo Ohma, którego nie znasz?

- Stary .. Prawo Ohma znam. Co w tym trudnego ? Są 3 wzory z tego co mi wiadomo. Co mi z tego ,że to znam skoro nie mam wystarczającej ilości danych. Poza tym myślisz ,że na początku mojej edukacji dowiem się jak to mam wszystko liczyć. Nie musi się tutaj każdy wymądrzać. Po to jest to forum ,żeby pomóc ,a nie wyśmiewać.

Trzeba było napisać coś w stylu: "Słuchaj , tu masz link ze schematem. Jak chcesz diodę to wpinasz to tu , jak chcesz regulacje głośności to wpinasz to tu" - nic więcej od Was nie chciałem.

To ,że dla Was jest coś banalnego ,bo w tym trochę siedzicie to nie znaczy ,że każdy to rozumie. Ja chciałem zrobić głośnik dla siebie i dowiedzieć się czegoś więcej ,żeby coś już się powoli nauczyć robić i rozumieć pewne kwestie w dziedzinie elektroniki.

Mam nadzieję ,że mnie zrozumieliście.

------------------------------------------------------------------------
    Znalazłem takie o to wynalazki:

Moderowany przez radsat:

Usunięte.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Będą ok czy nie ? Jak coś jest źle to wyślijcie inny link.
  • Poziom 39  
    Łukasz7929 napisał:

Łukasz7929 napisał:
    Prawo Ohma znam. Co w tym trudnego ? Są 3 wzory z tego co mi wiadomo. Co mi z tego ,że to znam skoro nie mam wystarczającej ilości danych.

A jakich to danych Ci brakuje?
    Napięcie zasilania? No z tym chyba nie masz problemu.
    Parametry diody LED? Wystarczyło to wpisać w wyszukiwarkę --> poczytaj szczególnie post #4.
    Moim zdaniem to są wszystkie potrzebne dane do wyliczenia, za pomocą prawa Ohma, rezystora do diody LED.
    Z drugiej strony w poście #4 dałem Ci link do strony z kalkulatorem.
    Swoją drogą niektóre posty są pisane w ten sposób aby autora zachęcić do własnych poszukiwań, czytania i uczenia się. Nie wychodź z założenia, że dostaniesz wszystko podane na tacy. Wymagana jest tutaj odrobina własnego wysiłku/wkładu pracy.

PS akumulatory to badziewie, szukaj firmowych np Link
  • Poziom 43  
    Łukasz7929 napisał:
    Jak zrobić głośnik bluetooth ?
    Nie obraź się, ale ujmę to tak:
    Przy Twojej wiedzy i podejściu - w zasadzie Nierealne.
    Łukasz7929 napisał:
    Porywam się na takie coś ,ponieważ mnie to interesuje
    To najpierw przyswoić musisz podstawowe zasady i wiadomoście, bo bez tego ani rusz.
  • Poziom 5  
    Nie chodzi tu o podawanie wszystkiego na tacy ,a o sam schemat. Nie mam pojęcia jak to połączyć więc schemat jest mi niezbędny. Bardzo mi zależy na tym ,żeby zrobić owy głośnik. Wiem ,że powinienem wiedzieć więcej ,żeby zrobić taki sprzęt ,no ale po to tu jestem ,żeby Was się o to najzwyczajniej w świecie spytać.

Jakby ktoś mi pokazał taki schemat (nawet z painta :D) to byłbym szczęśliwy :>

Pozdrawiam !
  • Poziom 43  
    Łukasz7929 napisał:
    Nie chodzi tu o podawanie wszystkiego na tacy ,a o sam schemat.
    No właście wszystko na to wskazuje, że tobie chodzi o podanie na tacy, bo gdybyś użył klawiszka szukaj, to znalazłbyś to o co Ci chodzi.
  • Poziom 5  
    No ,ale jak chciałbyś na moim miejscu zrobić głośnik bluetooth to co potrzebowałbyś ? schemat , tak ? więc nie rozumiem o co Ci chodzi.
    Dostałem link ze schematem (podany na początku tematu) ,ale brakuje mi tam podłączonej diody + przycisku ,który będzie zwiększał lub zmniejszał głośność. Chcę ,żeby mi ktoś tylko do tego dorysował to ,w którym miejscu mam to przylutować. Nic więcej. Nie oczekuje nie wiadomo czego.

Mam nadzieję ,że teraz ktoś przeczyta to ze zrozumieniem i pomoże z tym.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Freddy ,ciekawe jaka była twoja wiedza w 1 klasie technikum ,bo pewnie nie większa od mojej (bez obrazy).

Co do podejścia - chęci mam ,ale ręce mi opadają jak chcesz cały czas pokazać ,że ty wszystko wiesz ,a ja jestem "osłem". Nie na tym polega pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Tak sobie teraz pomyślałem że idź do marketu kup głośnik bluetooth taki mały za 20zł do tego dołączysz wzmacniacz i głośniki oraz tę diodę LED być może ona będzie nawet wbudowana. Zrobisz obudowę i tylko pozostanie do rozwiązania ewentualną różnica w poziomie zasilania wzmacniacza a reszty elektroniki no ale to można zrobić prostym sposobem. Uważam że prościej w Twoim przypadku i taniej się nie da.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kup ten moduł i do tego podłącz głośniki a jako źródło zasilania np powerbank i będziesz miał swój przenośny głośnik. Chyba prościej się nie da. Masz tam bluetooth ze wzmacniaczem.
  • Poziom 43  
    Łukasz7929 napisał:
    Freddy ,ciekawe jaka była twoja wiedza w 1 klasie technikum ,bo pewnie nie większa od mojej (bez obrazy).
    Na znacznie wyższym poziomie, tylko ja nie bałem sie skorzystać z książek, a internetu wtedy jeszcze nie było.
    Cytat:
    Co do podejścia - chęci mam ,ale ręce mi opadają jak chcesz cały czas pokazać ,że ty wszystko wiesz ,a ja jestem "osłem". Nie na tym polega pomoc.
    No właśnie to wszystko widać po Twoich postach i Twoich odzywkach - Dawać mi bo mi sie należy :) od tego jest forum.

Przeczytaj sobie posty, które napisałeś, to zobaczysz, jak są wymagajace i lekceważące i kpiące w stosunku do innych użytkowników.
    Nie dziwię się więc, że nikt nie chce Ci udzielić pomocy.
    Brak Ci podstawowej wiedzy, a porywasz się na coś takiego.
  • Poziom 5  
    janek1815 napisał:
    Tak sobie teraz pomyślałem że idź do marketu kup głośnik bluetooth taki mały za 20zł do tego dołączysz wzmacniacz i głośniki oraz tę diodę LED być może ona będzie nawet wbudowana. Zrobisz obudowę i tylko pozostanie do rozwiązania ewentualną różnica w poziomie zasilania wzmacniacza a reszty elektroniki no ale to można zrobić prostym sposobem. Uważam że prościej w Twoim przypadku i taniej się nie da.

- Dzięki za pomysł. Znalazłem w RTV EURO AGD głośnik bluetooth za 25 zł - Tracer Stream BT. Myślę ,że będzie ok.

Adam-T napisał:
    Kup ten moduł i do tego podłącz głośniki a jako źródło zasilania np powerbank i będziesz miał swój przenośny głośnik. Chyba prościej się nie da. Masz tam bluetooth ze wzmacniaczem.

- Pomysł z Power Bankiem też dobry ,ale wykorzystam pomysł Pana Janka ,który zaoferował rozebranie głośnika BT i podłączenie wzmacniacza ,ale dzięki ,że Pan również coś dobrego zaoferował od siebie.

Freddy napisał:
    Łukasz7929 napisał:
    Na znacznie wyższym poziomie, tylko ja nie bałem sie skorzystać z książek, a internetu wtedy jeszcze nie było.
    Cytat:
    No właśnie to wszystko widać po Twoich postach i Twoich odzywkach - Dawać mi bo mi się należy :) od tego jest forum.
    Przeczytaj sobie posty, które napisałeś, to zobaczysz, jak są wymagajace i lekceważące i kpiące w stosunku do innych użytkowników.
    Nie dziwię się więc, że nikt nie chce Ci udzielić pomocy.
    Brak Ci podstawowej wiedzy, a porywasz się na coś takiego.

Po 1. Kto się boi książek ? Dopiero zacząłem swoją naukę ,a oczekujesz ode mnie gościu nie wiadomo czego ,a to ,że nie było za twoich czasów internetu to nie mój problem. Niewiele większe zmiany.

Po 2. Wkurza mnie to jak ktoś przychodzi i się wymądrza, taki typowy "profesor". Co cię to obchodzi ,że z tak małą wiedzą chce zrobić sobie głośnik ? Ja nie widzę tu żadnego problemu. Chyba lepiej zrobić coś pożytecznego niż siedzieć cały dzień w domu np. na komputerze i nic nie robić.

Po 3. Jakoś każdy inny potrafi się normalnie wysłowić i pomóc jak kilka osób wyżej. Nikt się przede wszystkim nie naśmiewa.

Panu podziękuję za pomoc. Wolę skorzystać z pomocy innych osób ,które chcą ,a nie z łaski.
    Moderowany przez trymer01:

Pomoc polega na wskazaniu gdzie jest wędka - ryby kolega musi złowić sam!
    Charakter postów kolegi rzeczywiscie jest wybitnie roszczeniowy - "dajcie mi gotowca bo ja nie mam pojęcia a zachciało mi się porwać z motyką na słońce".
    Proszę zmienić postawę, zacząć naukę od podstaw - czytać i eksperymentować. I dużo czytać, chociażby to forum, bo jest to kopalnia wiedzy na każdym poziomie - ale dla chcących.

• Pomocny post
    Poziom 43  
    @Łukasz7929 Każdy następny Twój post potwierdza tylko to co napisałem.
    Współczuję Ci, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Gdybyś nie był taki roszczeniowy, dostałbyś pomoc dawno temu.
    Ty wolisz jednak uważać, że Ci się należy i tyle, bo od tego jest forum.
    Cytat:
    Jak przylutować w to WŁĄCZNIK oraz diodę
    Nie uważasz, że to jest tak podstawowe pytanie, że nie powinieneś się brać za inne bez takiej wiedzy ?
    To jest zaniżanie poziomu na forum, aż dziw, że nikt nie zgłosił jeszcze raportu do moderatorów.
    Cytat:
    Panu podziękuję za pomoc. Wolę skorzystać z pomocy innych osób ,które chcą ,a nie z łaski.
    Waż swoje słowa kolego, bo możesz kogoś obrazić.
    Nikt nie robi Ci łaski, to Ty takl uważasz.
    Zmień podejście, a zobaczysz reakcję innych.

Proszę, obejrzyj sobie, może Ci się przydadzą.
    https://www.youtube.com/watch?v=l10LKVmc4bI
    https://www.youtube.com/watch?v=I9lZdXBbDQc
    https://www.youtube.com/watch?v=iuvfICns_hk
    http://www.instructables.com/id/DIY-Bluetooth-Speaker-PartyBar/
    http://www.instructables.com/id/DIY-Supercharged-Bluetooth-Speaker-v20/
    https://www.youtube.com/watch?v=oGTXczCV30A
    https://www.youtube.com/watch?v=j5Kk-pCFRqs
    https://www.youtube.com/watch?v=LmwBuXgVSLk
    https://www.youtube.com/watch?v=Ob_E91VUQZU
  • Poziom 5  
    Może powiem w ten sposób ,bo się trochę nie zrozumieliśmy. Nie chodzi o to ,że jestem jakis "roszczeniowy" , "zły" czy coś w ten deseń ,bo taki nie jestem w rzeczywistości jak komuś może się to wydawać. Chodzi mi o to ,że jak piszę na forum ,bo czegoś nie wiem ,a w tym przypadku jak to połączyć to napisałem tutaj ,tak ? Więc w jaki inny sposób moglibyście państwo mi pomóc ,bo nie wiem .. Może ja czegoś nie wiem.

Druga kwestia: podkreślam ,że dopiero zaczynam swoją naukę jako Technik Elektronik. W rzeczywistości nie jest tak kolorowo ,ponieważ tak naprawdę nikt nam w szkole nie mowi jak się lutuje ,kiedy zrobić to ,a tamto ,a kiedy podłączyć coś ,a kiedy nie. Tak nie jest. Więc proszę o więcej wyrozumiałości.

Trzecią rzeczą jest to ,że przeszukałem głównie całego YouTube'a i jedyne co znalazłem to motaninę kabli ,z której oczywiście nic nie wiedziałem.

Nawet jeśli coś jest podstawowe i łatwe to wiedzcie ,że są osoby ,które tego nie ogarniają. Jedni załapują szybciej ,drudzy wolniej.

Jeśli ktoś się poczuł w jakiś sposób przeze mnie urażony to przepraszam.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Dobra rada jeśli chcesz się uczyć to szukaj dobrych praktyk nie koniecznie tych co oferują w szkole.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sprawdziłeś te linki, które Ci podałem
  • Poziom 5  
    Tak ,jeden z nich jest ok i nawet pomoże. Dzięki.