Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dodać pilot Satel T-4 do napędu Hormann Promatic

14 Gru 2016 22:49 3111 51
  • Poziom 33  
    marion0 napisał:
    dokupiłem nowy Satel T-4 i nie mogę go wgrać do napędu Hormann

A jak to robisz?
  • Poziom 8  
    Rysiek2 napisał:
    marion0 napisał:
    dokupiłem nowy Satel T-4 i nie mogę go wgrać do napędu Hormann

A jak to robisz?

Próbowałem tak jak z oryginalnym pilotem Hormann wg. instrukcji. Z tą różnicą, że zaprogramowanie tego oryginalnego trwało 10 sekund, a w przypadku Satela nie ma reakcji.
    Szukałem trochę w necie informacji jak to zrobić, ale nic nie znalazłem, stąd prośba o pomoc na tym forum.
  • Moderator Zabezpieczeń
  • Poziom 8  
    suworow napisał:
    A raczej trzeba postępować zgodnie z instrukcją Satel RX 24K, bo jak rozumiem do niej własnie kolega próbuje wgrać pilota.

Ale co ciekawe tylko przy bramie wjazdowej jest zamontowane radio Satel RX 24K, a napędy Hormann są niezależne.
    Jedyne co je łączy to stary pilot Satel T-4, który je obsługuje.
    Nie mam wiedzy czy radio RX 24K zostało "dograne" do napędów Hormann.
  • Poziom 33  
    marion0 napisał:
    Ale co ciekawe tylko przy bramie wjazdowej jest zamontowane radio Satel RX 24K, a napędy Hormann są niezależne.
    Jedyne co je łączy to stary pilot Satel T-4, który je obsługuje.
    Nie mam wiedzy czy radio RX 24K zostało "dograne" do napędów Hormann.

Nie wiem jak to masz tam podłączone ale na pewno pilota Satel T4 musisz zaprogramować w Radiolinii Satel RX ( jeśli jest ich więcej niż jedna to w każdej). Czyli zgodnie z instrukcją Satel: https://www.satel.pl/pl/download/instrukcje/rx24k_io_pl_0714.pdf
  • Poziom 8  
    Dzięki za info. Dzisiaj spróbuję to zrobić wg. instrukcji, którą mi podesłałeś.
    Mam nadzieję, że nie usunę starych pilotów a nowych nie zaprogramuję.

Dodano po 7 [minuty]:

Jeszcze dwa pytania:
    - jeżeli będę programował trzy piloty, to każdy z nich na innym kanale tj. PRG2,PRG3 i PRG4, czy to nie ma znaczenia i np. wszystkie trzy sztuki programuję na kanale PRG 2?
    - czy w programie DLOAD10 obsługa i hasło jest dostępne tylko dla instalatorów, czy jest jakiś uniwersalny dostęp?
  • Poziom 33  
    marion0 napisał:
    - jeżeli będę programował trzy piloty, to każdy z nich na innym kanale tj. PRG2,PRG3 i PRG4, czy to nie ma znaczenia i np. wszystkie trzy sztuki programuję na kanale PRG 2?

To wszystko zależy od tego jaką masz ustaloną strategię sterowania. A nie koniecznie musi być prosta. Za mało podałeś danych żeby to stwierdzić.

marion0 napisał:
    - czy w programie DLOAD10 obsługa i hasło jest dostępne tylko dla instalatorów, czy jest jakiś uniwersalny dostęp?

Dload10 do komunikacji z RX nie potrzebuje żadnego hasła, natomiast potrzebuje połączenia kablem RS-TTL - aktualnie to USB-RS .
  • Poziom 8  
    Rysiek2 napisał:
    To wszystko zależy od tego jaką masz ustaloną strategię sterowania. A nie koniecznie musi być prosta. Za mało podałeś danych żeby to stwierdzić.

Mam jeden pilot 4-kanałowy, który obsługuje bramę wjazdową + bramę garażową Hormann 1 + bramę garażową Hormann 2
    Drugi pilot 4-kanałowy obsługuję bramę wjazdową + bramę garażową Hormann 1
    Trzeci pilot 4-kanałowy obsługuje bramę wjazdową + bramę garażową Hormann 2

i taką konfigurację chciałbym zachować do nowych pilotów Satel T-4, które zakupiłem.

Dodatkowo w przyszłym roku chciałbym jeszcze dołączyć bramę garażową Hormann 3 do dwóch pierwszych pilotów.
  • Poziom 33  
    Czy masz na pewno tylko jedną radiolinię Satel?

marion0 napisał:
    Mam jeden pilot 4-kanałowy, który obsługuje bramę wjazdową + bramę garażową Hormann 1 + bramę garażową Hormann 2
    Drugi pilot 4-kanałowy obsługuję bramę wjazdową + bramę garażową Hormann 1
    Trzeci pilot 4-kanałowy obsługuje bramę wjazdową + bramę garażową Hormann 2

Podaj jaką masz kolejność funkcjonalną przycisków w pilotach ( czy we wszystkich jednakową)?
  • Poziom 8  
    w pierwszym pilocie licząc od góry ( od diody ) :
    1-brama wjazdowa, 2-Hormann 1, 4-Hormann 2
    drugi pilot:
    1-brama wjazdowa, 2-Hormann 1
    trzeci pilot
    1-brama wjazdowa, 2-Hormann 2
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ponawiam pytanie czy masz 1 radiolinię czy 3, w tym jedna RX-4K i dwie RX-2K?
  • Poziom 8  
    Sorry, nie zrozumiałem o co Ci chodzi.
    Mam jedną radio zamontowane przy bramie wjazdowej z oznaczeniem Satel RX24K V1.2.
    tylko to, napędy Hormann są niezależne od tego radia.
    Przynajmniej tak mi się wydaje.
  • Pomocny post

Poziom 23  
    Rozbierz radiolinię i zrób fotkę jak podłączone są przewody.

Na moje to wszystkie bramy są sterowane z tego radia.

Pilota od satela nie zaprogramujesz bezpośrednio do brmy hormann
    Albo masz jedno radio które steruje wszystkimi bramami albo osobne radio przy każdej bramie.
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Podejrzewam, że masz przy Hormannach niezależny od wjazdówki odbiornik Satela (lub nawet dwa do każdej z nich) tylko o tym nie wiesz... Nie sądzę aby komuś chciało się prowadzić przewody od wjazdówki do każdej garażówki.
    Popatrz na "kabelki" wystające z napędów. Być może doprowadzą cię do celu. Reszta- zgodnie z wypowiedziami Kolegów powyżej i z instrukcją.
  • Poziom 8  
    Zrobię dzisiaj zdjęcia radia Satela przy bramie i elektroniki przy napędach Hormann. Może Wam to coś zobrazuje.
    Na razie dzięki za wszystkie pomocne odpowiedzi.

Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

Najlepsze jakie udało mi się zrobić:
    Jak dodać pilot Satel T-4 do napędu Hormann Promatic Jak dodać pilot Satel T-4 do napędu Hormann Promatic Jak dodać pilot Satel T-4 do napędu Hormann Promatic Jak dodać pilot Satel T-4 do napędu Hormann Promatic Jak dodać pilot Satel T-4 do napędu Hormann Promatic

Dodano po 4 [minuty]:

1 zdjęcie to radio Satel przy bramie
    2 zdjęcie to napęd Hormann 1
    3 zdjęcie to napęd Hormann 2
    4 zdjęcie to jakaś zaizolowana na niebiesko kostka przy napędzie Hormann 2
    5 zdjęcie to mechanizm Hormann 1
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Marek J. napisał:
    Podejrzewam, że masz przy Hormannach niezależny od wjazdówki odbiornik Satela (lub nawet dwa do każdej z nich)

Ja to też podejrzewam, dlatego pytałem. Obsada przycisków pilotów wskazywałaby na łącznie trzy radiolinie.
    Ale może poszukajmy gdzie indziej.
    Czy masz centralę alarmową Satel np.Integra z zainstalowana radiolinią INT-RX?
  • Poziom 8  
    Mam centralę Satel Integra 64, ale nic poza tym nie wiem o INT-RX.
    Elektryk, który mi to zakładał od dwóch lat siedzi w Anglii.
  • Poziom 33  
    No to jest cieplej. Czy którykolwiek pilot wykonuje w systemie (w domu) jakieś inne funkcje niż te związane z otwieraniem bram?
  • Poziom 8  
    Nie.
    Tak jak opisałem wcześniej, wszystkie otwierają bramę wjazdową a poszczególne piloty różne bramy Hormann.
  • Poziom 33  
    Czy oprócz tego że bramy sterujesz pilotami wykonują one jakieś funkcje automatycznie np. zamykanie przy załączeniu czuwania albo masz funkcję otwierania hasłem na klawiaturze od systemu alarmowego?
  • Poziom 8  
    Uzbrajanie i rozbrajanie alarmu, oprócz ustawionych już automatycznie stref czasowych ( załączanie alarmu zawsze o 22:00, a rozłączanie zawsze o 5:30 ) odbywa się z klawiatury. Również kasowanie alarmu.
    Za pomocą klawiatury mogę otworzyć bramę garażową Hormann 1 , ale nie korzystam z tego w ogóle.
    Przy bramie mam osobną klawiaturę, w której wpisuję kod do otwarcia/zamknięcia. bramy.
    Do otwarcia bramy Hormann 2 mam w korytarzu przycisk-taki jak dzwonek.
  • Poziom 33  
    Ze zdjęć które zamieściłeś wynika że radiolinia (1 zdjęcie) obsługuje tylko jeden kanał który odpowiada pierwszemu przyciskowi pilota. I ta radiolinię możesz zaprogramować bez komputera (z palca).
    Ponieważ twoje piloty również wykorzystują inne przyciski, więc 100% wniosek jest taki, że gdzieś muszą istnieć albo dwie dodatkowe radiolinie do obsługi "Hermanów" albo jedna radiolinia pracująca jako ekspander do INTEGRY 64 która obsługuje "Hermany".

Musisz szukać dodatkowej radiolinii.
  • Poziom 8  
    A jeszcze jedna rzecz, brama Hormann 1 po zamknięciu uzbraja alarm tylko w tym garażu, a brama Hormann 2 przypadku otwarcia jej po godz. 22:00 rozbraja alarm w tym garażu po czym po 15 minutach uzbraja się od nowa. Trwa to do 5:30.
  • Poziom 33  
    marion0 napisał:
    Za pomocą klawiatury mogę otworzyć bramę garażową Hormann 1 , ale nie korzystam z tego w ogóle.

Ok, jesteś coraz bliżej - już tuż tuż :)

Czy masz hasło administratora systemu?
  • Poziom 8  
    Niestety nie. Nigdy w tym nie "grzebałem"
  • Poziom 33  
    Chcesz powiedzieć, że pan elektryk nie zostawił ci hasła administratora ? A może zostawił ci w dokumentacji tylko nie wiesz o tym? Masz dokumentację systemu (DTR)?
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Na zdjęciu 2 widać podłączoną skrętkę do zacisków Hormanna. Podążaj jej śladem. :D
    Po drugiej stronie powinieneś znaleźć odbiornik Satela...
    W drugim automacie podobnie...
  • Poziom 33  
    Marek J. napisał:
    Po drugiej stronie powinieneś znaleźć odbiornik Satela...

..raczej centralę Integra lub ekspander wyjść.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Rysiek2 napisał:
    albo centralę Integra lub ekspander wyjść

hmm... :roll: A zasilanie z automatu to Integrze po co :D ?
  • Poziom 33  
    Marek J. napisał:
    Na zdjęciu 2 widać podłączoną skrętkę do zacisków Hormanna. Podążaj jej śladem.

Ta skrętka wyprowadza zasilanie ciągłe 12VDC?

Dodano po 23 [minuty]:

Marek J. napisał:
    hmm... A zasilanie z automatu to Integrze po co ?

Mam na myśli skrętkę niebieską a ty?