Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrozumienie natężenia, odbiornik w sieci 230V a dioda LED w układzie.

14 Gru 2016 22:46 405 3
 • Poziom 3  
  Witam.
  Jestem początkującym pasjonatem elektroniki więc z góry przepraszam za brak wiedzy oraz prosze o wyrozumiałość.
  Mam problem ze zrozumieniem pewnej sprawy z natężeniem prądu.
  Powiedzmy, że gdy podłączam jakieś urządzenie do kontaktu to pobiera ono tyle natężenie ile potrzebuje.
  Np jakaś pralka potrzebuje 2A (nie wiem ile dokładnie) wiec tyle pobiera. Jakaś ładowarka potrzebuje 0.5A więc tyle pobiera.
  Gdy mamy jakiś element elektroniczny, jakiś scalak czy coś podobnego to pobiera on tyle prądu ile potrzebuje.
  I moje pytanie.. Dlaczego np. muszę ograniczyć diodę podłączona do Arduino rezystorem by natezenie wynosiło max 20mA? Dlaczego jedno pobiera tyle ile potrzebuje a drugie musimy ograniczać? Czy jest to tak, że jakieś źródło ma już nadaną wartość natężenie i nie możemy je zmieniać a inne dają tyle ile muszą dać? Mógłby ktoś to wytłumaczyć bądź podlinkować bym miał jakiekolwiek źródło, z którego mógłbym się dowiedziec co i jak?
  Dziękuje i pozdrawiam!
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Stefano421 napisał:
  I moje pytanie.. Dlaczego np. muszę ograniczyć diodę podłączona do Arduino rezystorem by natezenie wynosiło max 20mA? Dlaczego jedno pobiera tyle ile potrzebuje a drugie musimy ograniczać?

  Zasadniczo LED zasilony danym napięciem też pobierze tyle prądu "ile potrzebuje" - tylko, że ten prąd czasem jest zbyt wielki i powoduje zniszczenie złącza. Chodzi o to, że gdyby chcieć t"samym napięciem" ustalić aby LED pobierał tyle prądu ile potrzebuje to trzebaby ustalić dość dokładną wartość napięcia zasilania LEDa (np. 3,641 V dla LEDa białego - przykłąd z głowy w praktyce może byc inna wartość) i utrzymywać je non stop w zależności od zmian czynników zewnętrznych. Gdybyś podał na diodę owe 3,641 V i uwzględniał zmiany temperatury złącza to dioda sama pobrałaby te 20 mA bez ograniczania żadnym rezystorem.
  Jednak Ty zasilasz np. mikrokontroler napięciem 5 V. Gdy podłączysz te 5 V na diodę to ona pobierze "tyle ile potrzebuje" przy napięciu 5 V - ale dla tego napięcia prąd diody jest olbrzymi i "zabije" ją w ułamku sekundy. Dlatego dodajemy w szereg rezystor - na owym rezystorze odkłada się różnica między 5 V a owym 3,641 V, dzięki czemu dioda jest zasilana właściwym napięciem i pobiera tyle ile potrzebuje, jednak jest to prąd, który nam diody nie zniszczy...
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Pralka, ładowarka, układ scalony są zaprojektowane by pobierały prąd w odpowiedni sposób. Dioda jest elementem w dodatku nieliniowym to znaczy że bardzo małe zmiany napięcia spowodują duże zmiany natężenia prądu. Dotyczy to każdej diody.

  charakterystyka diody
  breakdown - przebicie
  reverse - praca zaporowa czyli praktycznie nie przewodzi prądu
  forward - dioda zaczyna przewodzić w okolicy napięcia Vd. Jeżeli dalej będziemy zwiększać napięcie prąd zacznie gwałtownie wzrastać (Vd dla diody led czerwonej to około 1,7V). Żeby nie było tak prosto Vd dla danego egzemplarza diody nie jest stałe a zmienia się wraz z temperaturą diody.

  Dodając rezystor ograniczasz ten szalony wzrost prądu do wartości która nie zniszczy diody i sprawiasz że taki układ (dioda + rezystor) zaczyna brać tyle prądu ile potrzebuje.
  W układzie scalonym też są diody i rezystory ograniczające im prąd.
  W ładowarce prąd diod prostowniczych ograniczony jest przez pozostałe elementy.

  To tak w skrócie.
 • Poziom 12  
  najprościej pisząc - to wszystkie te urządzenia i elementy zużywają pewną moc, przy obciążeniu rezystancyjnym można łatwo wyliczyć potrzebną moc używając prawa Qhma. (P=U*I).
  dla przykładu żarówka, żelazko, grzałka itp. mają pewną rezystancję, odpowiednią do mocy, którą zużywają przy podłączeniu do sieci zasilającej ( 230V). gdyby te urządzenia podłączyć do napięcia wyższego to się spalą, przykładem takiej sytuacji jest podłączenie urządzeń ze USA( gdzie obowiązuje 110V) w europie. rezystor ograniczający prąd przy elementach elektronicznych, jest po to, by mogły być zasilane napięciem wyższym niż te, na które są zaprojektowane. przykładowo podłączenie zwykłej diody LED , której napięcie pracy zaprojektowano na 2,5V a moc na 50mW do baterii 9V spowoduje jej spalenie, bo wydzieli się na niej 180mW.