Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs MavroOBD wykonany na Arduino kompatybilny z interfejsem OBD

ghost666 15 Gru 2016 08:55 14442 5
 • Interfejs MavroOBD wykonany na Arduino kompatybilny z interfejsem OBD
  MavroOBD to otwarty interfejs kompatybilny z samochodowym interfejsem CAN-BUS dostępnym w gnieździe OBD. Układ ten oparty został na Arduino, co istotnie ułatwia konstrukcję oraz programowanie tego urządzenia. Celem projektu jest stworzenie układu pozwalającego na uproszczenie interakcji z samochodem w szczególności "hackowania auta" to znaczy zmienianiu ustawień, które normalnie są poza zasięgiem zwykłego użytkownika. Moduł składa się z dwóch płytek drukowanych - zasilającej i płytki z mikrokontrolerem.

  Urządzenie oparte jest elektrycznie na projekcie Arduino Uno oraz shielda SeeedStudio CANBus do Arduino. Całość zaprojektowana została w formie kompaktowej płytki wielkości porównywalnej z wtykiem interfejsu ODB. Dokumentacja projektu dostępna jest na GitHubie tutaj, gdzie pobrać można schematy i rysunek ścieżek płytki drukowanej urządzenia.

  Zasadniczym pomysłem, stojącym za stworzeniem tego układu, była możliwość rozszerzenia możliwości samochodu. Szczególnie, że samochód nie ma zbyt wielu możliwości konfiguracji ustawień wewnętrznych. To co bezpośrednio zachęciło autora do stworzenia tego układu jest rzecz, wydawałoby się, trywialna: aby działał przedni czujnik parkowania konieczne trzeba nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej (jeśli się bezpośrednio wcześniej nie cofało). To bardzo denerwujące podczas parkowania, więc pierwszym zastosowaniem MavroOBD będzie automatyczne emulowanie naciskania tego przycisku w momencie gdy samochód poruszać się będzie z prędkością poniżej 15 km/h.

  Jednakże, aby to było możliwe konieczne jest stworzenie sprzętowej platformy, która umożliwić będzie, między innymi, podsłuchiwanie transmisji w sieci CAN-BUS w pojeździe, aby móc odnaleźć informacje odpowiedzialne za opisany powyżej przycisk. Interfejs CAN-BUS jest typowo wyprowadzony na gnieździe OBD itp w większości pojazdów, dlatego też tam podłączony będzie interfejs. Wielu producentów samochodu udostępnia na tym interfejsie wiele "wewnętrznych" danych pojazdu.

  Interfejs MavroOBD wykonany na Arduino kompatybilny z interfejsem OBD


  Układ wyposażony jest w mikrokontroler taki sam jak w Arduino UNO - ATMega328P - oraz układy zapożyczone z shielda SeeedStudio CANBus.

  Interfejs MavroOBD wykonany na Arduino kompatybilny z interfejsem OBD


  Aktualnie autor projektu pracuje nad stworzeniem oprogramowania dla układu, na podstawie tego co udało mu się zidentyfikować w interfejsie. Mimo braku dedykowanego oprogramowania warto zbudować taki układ, aby samemu także analizować dane wysyłane w sieci CAN-BUS naszego pojazdu oraz komunikować się z poszczególnymi układami w tej sieci.

  Źródło:
  http://www.mavromatic.com/2015/12/mavroobd-my-opensource-project-designed-to-hack-your-vehicle/4
  http://www.mavromatic.com/2016/02/mavroobd-my-opensource-project-designed-to-hack-your-vehicle-part-2/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9210 postów o ocenie 6753, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls
 • #2
  bryl4
  Poziom 6  
  . To co bezpośrednio zachęciło autora do stworzenia tego układu jest rzecz, wydawałoby się, trywialna: aby działał przedni czujnik parkowania konieczne trzeba nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej (jeśli się bezpośrednio wcześniej nie cofało). To bardzo denerwujące podczas parkowania, więc pierwszym zastosowaniem MavroOBD będzie automatyczne emulowanie naciskania tego przycisku w momencie gdy samochód poruszać się będzie z prędkością poniżej 15 km/h.

  A co z jazdą w korku?
 • Computer Controls
 • #3
  porlock
  Poziom 13  
  pewnie nic, będzie pipać :-)
 • #4
  sk700
  Poziom 31  
  Can komfortu na którym wisi dodatkowe wyposażenie auta jest fizycznie odseparowany od CANa dostępnego w gnieździe diagnostycznym. W jaki sposób więc autor zamierza podsłuchać komendy wysyłane na CAN-komfort wtyczką OBD? Jeśli zamierza wpiąć się bezpośrednio w odpowiedni can w jakim celu wtyczka OBD skutecznie to utrudniająca? ;)