Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste EKG na Arduino z interfejsem webowym

ghost666 15 Gru 2016 10:21 12381 9
 • Proste EKG na Arduino z interfejsem webowym
  Elektrokardiogram (EKG) to urządzenie które stworzone jest do monitorowania i obrazowania aktywności mięśnia sercowego. Urządzenie to wykorzystane może być do monitorowania tempa pracy serca, regularności uderzeń itp. Aby lepiej zrozumieć działanie EKG przejrzeć można np. tą prezentację.

  Do konstrukcji układu wykorzystano Arduino i kompatybilny z nim shield z układami potrzebnymi do realizacji EKG wraz z zestawem elektrod.

  Uwaga!

  Należy pamiętać, że zaprezentowane urządzenie nie jest urządzeniem medycznym i nie nadaje się do takich zastosowań. Układ nie ma żadnych certyfikatów, a autor żadnego przeszkolenia medycznego. Przyczepianie elektrod do swojego ciała, może skutkować - w najgorszym przypadku - porażeniem bądź wywołaniem napadu padaczkowego.

  Do zestawienia układu potrzebne będą nam:

  * Arduino Uno, dostępne tutaj
  * Shield Olimex EKG dostępny tutaj wraz z dedykowanym oprogramowaniem.
  * Zestaw dedykowanych do shielda EKG elektrod, dostępny tutaj, ale także do znalezienia na eBay czy Amazonie.

  Jakkolwiek projekt powstawał na OS X, to wykorzystano przeglądarkę Google Chrome, aby połączyć się z Arduino, co sprawia, że aplikacja powinna funkcjonować na dowolnej platformie.

  Konfiguracja zworek na płytce Olimexa doskonale opisana jest w instrukcji do tego shielda. Konfiguracja wykorzystana przez autora projektu widoczna jest obok.

  Sketch Arduino, dostarczony wraz z shieldem, odpowiedzialny jest za odczytywanie wejść analogowych dedykowanych dla EKG. Program ten następnie wysyła dane poprzez interfejs szeregowy. Ustawienia transmisji są następujące:

  * Prędkość transmisji wynosi 57600 bps, a nie typowe 9600 bps.
  * Dane wysyłane są w formie binarnej, więc nie można odczytywać ich standardowym oprogramowaniem do monitorowania portu szeregowego.
  * Program do odczytu danych dostępny jest tylko na Windowsa, a celem autora było strumieniowanie danych na dowolną platformę. Kolejnymi krokami jest zautomatyzowana analiza, jednakże jest to dalszy etap realizacji projektu - pierwszym jest odczyt danych z shielda.

  Do stworzenia oprogramowania autor wykorzystał Chrome App, które pozwalają na tworzenie aplikacji z wykorzystaniem jedynie HTMLa i JavaScriptu. Więcej o tych aplikacjach dowiedzieć można się tutaj.

  Kod programu który odbiera dane z Arduino autor zapisał na repozytorium dostępnym tutaj. Aplikacja po zainstalowaniu zapewnia interfejs, wyglądający mniej-więcej tak:  Aby zainstalować aplikację w Chromie wystarczy sklonować powyższe repozytorium i kliknąć w sekcję "Load the extension". Następnie na Arduino instalujemy skecz dostępny na githubie.

  Sketch stworzony w Arduino wysyła pakiety danych binarnych o następującym formacie:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  To oznacza łącznie 17 bajtów. Pierwsza dwa to odpowiednio 165 i 90 a ostatni to jedynka. Dzięki temu Chrome App może z łatwością dzielić dane na poszczególne pakiety. W jego obrębie każdy odczyt wartości analogowej zapisywany jest jako 16 bitowy integer, co oznacza, że trzeba te liczby zrekonstruować na podstawie podzielonych na części wartości. Do tego celu wykorzystana została prosta funkcja:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  W skeczu Arduino widać, że dane nadawane są w następującej kolejności - najpierw wysoka część bajtu, potem niska:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Więc aby zrekonstruować wartość z pierwszego kanału (CH1) wystarczy wykorzystać funkcję: byteArrayToLong([TXBuf[5], TXBuff[4]]), to znaczy najpierw z niską (low) częścią, a potem wysoką (high). Następnie aplikacja wykorzystuje CanvasJS aby prezentować dane w czasie rzeczywistym. W danym momencie na żywo prezentowany jest jedynie jeden kanał analogowy.

  Teraz wystarczy tylko podłączyć elektrody do "pacjenta", co jak zauważa autor nie jest takie proste, gdyż trudni jest zrealizować odpowiedni kontakt pomiędzy skórą a elektrodą. Konfiguracja w której układ działał najlepiej to elektrody L i R na, odpowiednio lewym i prawym nadgarstku, a elektroda D na kostce. Jak zauważa autor, elektrody na nadgarstkach muszą być ciasno zapięte i najlepiej posmarowane żelem poprawiającym ich kontakt ze skórą.
  Proste EKG na Arduino z interfejsem webowym


  Dalsze plany:

  * Automatyczna detekcja szczytów
  * Obliczanie częstotliwości skurczu serca
  * Obliczanie wariancji częstotliwości skurczu serca

  Źrodło: http://www.talkingquickly.co.uk/2015/01/diy-ekg-with-arduino-javascript/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9546 postów o ocenie 7611, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  rb401
  Poziom 36  
  ghost666 napisał:
  Dalsze plany:

  * Automatyczna detekcja szczytów
  * Obliczanie częstotliwości skurczu serca
  * Obliczanie wariancji częstotliwości skurczu serca


  Przy takich fatalnych rezultatach odnośnie jakości przebiegu, to osobiście kiepsko widzę obróbkę tych danych nawet w zakresie pomiaru tętna.
  Jak na elementy użyte w torze analogowym, to dziwi mnie taki zaśmiecony przebieg. Widywałem dużo lepsze sygnały na prostych układach z 741. Tu tylko można orzec czy pacjent żyje.

  I jest tam pewien błąd w sztuce, mianowicie najpierw jest robione duże wzmocnienie (rzędu 100x) a później jest filtr dolnoprzepustowy 40Hz, nawet dość stromy 18dB/okt, w zamierzeniu chyba jako eliminujący sieć 50Hz czy 60Hz. Niestety wybranie takiej kolejności powoduje że przy dużych zakłóceniach sieciowych, wzmacniacz liniowy będzie przesterowany i filtr za nim to już musztarda po obiedzie. Wytnie sieć, ale nie odratuje tego co zniekształcił poprzedni stopień. Tym bardziej że wzmacniacze są tam zasilane tylko z 3,3V.

  Schemat

  Tak że osobiście odradzałbym kopiowanie tej konstrukcji jak chodzi o analogówkę.
 • #3
  winio42
  Poziom 18  
  To już chyba lepszy sygnał miałem z samego przetwornika ADC (opublikuję niebawem) bez żadnego wzmacniacza i filtra :-)
  Jako elektrody użyłem taśmy miedzianej przyklejonej izolacją do ciała.
 • #4
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  @ghost666 Elektrokardiogram to nie urządzenie, a wynik jego działania - zapis na papierze. Urządzenie to elektrokardiograf. Ale to tylko takie tam uwagi. Znacznie poważniejszy problem - to urządzenie jest niebezpieczne, potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne. Wszelkie tego typu zabawki powinny mieć zasilanie bateryjne, w żadnym przypadku nie można ich podłączączać do zasilaczy, komputera itd. Jeśli tak, to cały układ musi posiadać optoizolację. Pomyślcie - mamy na klatce piersiowej zestaw elektrod, co się stanie jeśli pojawi się na nich 230V?
  Kolejna sprawa to jakość - pokazany zapis to masakra, ledwo widać na nim QRS, a i to nie zawsze. IMHO to się do niczego nie nadaje. Szczególnie biorąc pod uwagę, że są dostępne schematy równie prostych, a działających urządzeń tego typu.
 • #5
  Qdlaty78
  Poziom 12  
  @tmf Właśnie to miałem napisać - Weźcie sobie "Podstawy.." Pawlickiego, albo dla odważniejszych biblię biomedu pod redakcją Pałko/Tadeusiewicz. PIERWSZA NAJWAŻNIEJSZA ZASADA POMIARÓW BIOLOGICZNYCH - PEŁNA SEPARACJA GALWANICZNA CZĘŚCI APLIKACYJNEJ. Oczywiście zasilanie bateryjne załatwia temat w jakiejś części.

  Ale jeśli chodzi o przedstawione dane, to nie są złe. Widać czasem nawet falę U. Zespoły QRS też klarowne. Trochę artefaktów ruchowych, jakieś tańce izolinii, ale idzie to wyeliminować.. Moja osobista małżonka ze znacznie gorszych przebiegów (magnetokardiografia) robiła całkiem śliczniutkie przebiegi:) oczywiście to wyklucza pewne zastosowania, ale raczej przedstawiony układ nie służy do wykrywania ektopów czy innych zaburzeń krótkotrwałych, a do zabawy.. Elektrody Ag/AgCl powinny poprawić kontakt ze skórą dość ładnie.
 • #6
  winio42
  Poziom 18  
  Najlepiej sprawę izolacji załatwia bateria + bluetooth i osobiście takiego zestawu uzywam w moich amatorskich projektach :)
 • #7
  Dawid90u
  Poziom 23  
  Kiedyś zrobiłem projekt mogący ukazać krzywą fotopletyzmograficzną na wzmacniaczu MCP604 i transoptorze. Pomiary robiłem na ręce w dwóch miejscach i wyniki jak na prymitywne sondy wychodziły w miarę dobre i bez szumu.
  Proste EKG na Arduino z interfejsem webowym Proste EKG na Arduino z interfejsem webowym Proste EKG na Arduino z interfejsem webowym
 • #8
  _JAG_
  Poziom 15  
  A nie lepiej było to zrobić na ESP8266. Szybsze, małe i bezprzewodowe. Całość zmieściła by się w pudełku po papierosach razem z baterią i dodatkowymi elementami.
  Można by to połączyć z jakąś platformą IoT.

  No tak ale wtedy nikt by nie sprzedał dodatkowych gadżetów....
 • #9
  oskar777

  Poziom 26  
  A jak by zamiast baterii dać przetwonice DC/DC? Zapewnia optoizolację, nie są strasznie drogie i nie ma zabawy z baterią.