Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta rx470 - karta graficzna nie działa z moim komputerem

15 Gru 2016 14:15 912 15
  • Poziom 4  
    Specyfikacja:
    Procesor: I5 3470
    Karta graficzna: rx 470 4gb (testowane też na 5750)
    Pamięci: 8gb ddr3 cruciala 1333
    Zasilacz: OCZ StealhXStream 600w
    Płyta główna: msi b75a-g43
    Bios najnowszy (wersje beta też testowane)
    Temperatury i napięcia w normie.

Przejdę do rzeczy, bo już nie mam sił.... więc tak(treść problemu skopiowana z innego forum na którym nie potrafią pomóc - wybaczcie):

Karta która miała 3 miesiące czyli gigabyte RX470 4gb G1 przestała działać. Pojechała na serwis, a w międzyczasie używałem starej HIS HD5750. Przedwczoraj dostałem nową kartę, ale innej firmy ASUS Radeon RX 470 4GB STRIX OC. Sprawnie ją podłączyłem, wszystko cacy i włączam komputer. Wszystko startuje pięknie, ale się okazuję, że brak obrazu, monitor informuję "brak sygnału". Sprawdzam wszystko raz i cały czas to samo. Zmieniłem kabel HDMI oraz monitor i również cały czas to samo. Jedna rzecz mnie zdziwiła - Miałem podpięte głośniki i dźwięk włączania się Windowsa 10 był za każdym razem kiedy włączałem komputer, ale obrazu brak! Dziwna sprawa, ale okej, oddałem tego samego dnia do sklepu. Powiedzieli, że faktycznie dziwna sprawa, ale nie mają jak sprawdzić, więc zamówią mi kolejną kartę. Dzisiaj odbieram i powtarzam wszystko jak wcześniej i jest ten sam problem... Komputer startuję, windows się włącza (przypuszczam tak po dzwięku), ale obrazu brak. Możliwe, że odpala się grafika zintegrowana bo głównej nie wykrywa, a nie mam możliwości całkowicie jej wyłączyć. Dodam, że dwie karty inne, co prawda o wiele starsze i słabsze, działają i wszystko działa (właśnie piszę z tego komputera z 5750). Robiłem już co mogłem.
    Czym to może być spowodowane? Nowa płyta główna wiąże się z większymi kosztami, ponieważ musiałbym kupić już coś z nowszym socketem. Mój już nie jest produkowany a to dodatkowo się wiąże z nowym procesorem(zbyt duży wydatek jak na razie). Dziwi mnie natomiast to, że startuję windows. Jeśli byłby problem z kartą graficzną to by przecież nie wystartował i zatrzymał się na biosie(dodatkowo byłyby dźwięki z głośniczka płyty głównej). Co wy na to? Jest tu ktoś kto może coś doradzić.. Siedzę nad tym już kilkanaście godzin..

ALE:

Zauważyłem, że moja płyta główna obsługuję CrossFire, więc podłączyłem kartę pod drugie PCI 2.0 4x. Okazuję się, że karta na drugim PCI działa. Co prawda przez łącze karta jest ograniczona a dodatkowo nie mieści mi się w obudowie bo zahacza o dyski. Myślicie, że magistrala jest uszkodzona? Jeśli tak to czemu inne karty działają?
  • Red. Komputery FAQ
  • Poziom 43  
    henio1295 napisał:
    Myślicie, że magistrala jest uszkodzona?

Uszkodzony mostek, złącze PCI-E, zasilanie złącza.

henio1295 napisał:
    Jeśli tak to czemu inne karty działają?

Znaczy inna bo sprawdzałeś tylko HD5750 - a to całkowicie inny pobór prądu oraz PCI-E 2.0 vs 3.0.
  • Poziom 4  
    sylweksylwina napisał:
    Sprawdź na działającej karcie w programie GPU-z czy karta pracuje w trybie PCIe x16.

Pamiętam, że sprawdzałem. Sprawdziłem teraz i HD5750 ma PCI 2.0 x4 z stress testem(załącznik)

Dodano po 2 [minuty]:
    Kasek21 napisał:
    henio1295 napisał:
    Myślicie, że magistrala jest uszkodzona?

Uszkodzony mostek, złącze PCI-E, zasilanie złącza.

henio1295 napisał:
    Jeśli tak to czemu inne karty działają?

Znaczy inna bo sprawdzałeś tylko HD5750 - a to całkowicie inny pobór prądu oraz PCI-E 2.0 vs 3.0.

Dziwne to wszystko. Jeśli byłby uszkodzony mostek to chyba żadna karta by nie ruszyła, tak samo jak złącze i zasilanie. A standard PCI 3.0 jest kompatybilny ze wstecznymi wersjami. Dodatkowo karta ma 6pin, więc moc powinna pociągnąć bezpośrednio z zasilacza. Chyba.
    Dodam jeszcze, że karta wg testów ma praktycznie podobny pobór mocy co moja stara, w spoczynku nawet mniejszy.
  • Poziom 42  
    Można jeszcze sprawdzić piny w podstawce, gdyż kontroler jest w CPU i w przypadku uszkodzenia pinów mogą wystąpić takie objawy.
  • Poziom 4  
    Sprawdziłem, nic dziwnego nie zauważyłem. Wszystkie piny są. Zero wygięć ani nic niepokojącego.
  • Poziom 42  
    Piny w podstawce procesora nie PCI-e.
  • Poziom 4  
    O tym mówię. Socket jest w środku idealny. Procesor również nie ruszony od dołu
  • Poziom 4  
    Mam dwa PCIe. Jeden PCI 3.0 x16 a drugi PCI 2.0 x4. Na pierwszym stare karty działały czyli: 5770 a potem przez 3 miesiące Gigabyte rx 470. Aktualnie RX który mam działa tylko na PCI 2.0 x4. Na głównym łączu nie działa. A teraz siedzę na 5770, który działa na obydwu łączach a aktualnie wpieta jest w główny 3.0 x16, ale działa w trybie 2.0 x4(5770 jest na 2.0 x16), więc też dziwne dlaczego tylko na x4 a nie x16... Podobno może mieć jakiś tryb oszczędny, ale powinien się wyłączyć, a tak nie jest przy teście z gpu-z
  • Poziom 43  
    Nie widziałem skracania szyny w ramach oszczedności. Przełącza się na wersji np. x16 ver 1.1 oszczędnie ver 2.0/3.0 w trybie pełnej wydajności.

No to teraz dwie rzeczy - sprawdź dokładnie slot PCI-E ten wyżej co nie działa. Dokładnie go wyczyść. Skracanie linii to najczęściej usterka mechaniczna. Albo slot albo socket CPU. Jeśli i tu i tu masz idealnie to niestety ale coś pomiędzy i lekko to tego się nie naprawi.
  • Poziom 43  
    Tak ale jak pisałem ja przynajmniej nigdy nie widziałem skracania szyny. Taki efekt możesz osiągnąć zaklejając taśmą połowę styków karty graficznej (wtedy karta pracuje jako x8).

Czyścisz slot. Jak? No delikatnie ;) wymiatasz pędzelkiem wszystko ze środka. Lupa w dłoń i patrzysz czy wszystkie blaszki tam są na miejscu. No słowem czyścisz i oglądasz. Samo gniazdo możesz obejrzeć. Jeśli płytę wyjmiesz z obudowy to możesz patrzeć czy z drugiej strony żaden lut nie puścił, czy nie widać pękniętych ścieżek na laminacie, rys jakiś. No słowem każdej fizycznej anomalii.
    Samego za socetu CPU się zasadniczo nie tyka jeśli nie widać żeby tam coś było. A skoro nie widzisz to nie ma. Próby profilaktycznego czyszczenia mogą tylko doprowadzić to tragedii i powyginania pinów.
  • Poziom 4  
    Zaraz zobaczę co i jak, ale skrócenie szyny raczej chyba by nie spowodowało, że karta jest niewidzialna bo nawet te x4 by wykryło ją. Paranoja a kompletnie nic nie zrobiłem....
  • Poziom 4  
    Wyczyscilem wszystko jak tylko mogłem. Sprawdziłem wszystko jeszcze raz czy dobrze styka. Każdy kabelek od zasilacza, który wpinam w komponenty. Zrobiłem wszystko idealnie. Dalej tej karty nie widzi. Oddałem właśnie kompa do serwisu. Mają sprawdzić każdą część komputera. Napiszę wieczorem co ustalili.