Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kotłownia piec gazowy / węglowy / solary z buforem - modyfikacja

szymon_kr 15 Gru 2016 14:28 987 0
  • #1 15 Gru 2016 14:28
    szymon_kr
    Poziom 1  

Witam!
    Staram się doprowadzić kotłownię do stanu funkcjonalnego. Niestety została zaprojektowana i wykonana tak, że nie działa zgodnie z oczekiwaniami, pominę jakość wykonania (wiszące kable, nie zaizolowane rury, etc) :|
    Zaopatruje ona w ciepło dom, w którym są 3 mieszkania. Instalatorzy przeważnie proponują wymianę całej kotłowni, łącznie z piecem gazowym, ale myślę, że da się to zrobić mniej drastycznymi sposobami;)

W kotłowni znajdują się
    - bufor 800 l,
    - piec gazowy De Dietrich MCR2 24t (główne źródło ciepła),
    - piec węglowy (uzupełniająco - wpięty do bufora),
    - panele solarne (wpięte do CWU i bufora przez zawór 3D),
    - zbiornik CWU,
    - obecnie 1 obieg grzewczy,
    - wszystko kontroluje jeden indywidualnie programowany sterownik.

Piec węglowy jest wykorzystywany okazjonalnie (goście, duże mrozy, etc), głównie działają piec gazowy i solary. W związku z tym, iż korzystanie z bufora wydawało się nieekonomicznym i powodowało bardzo dużą bezwładność przy korzystaniu tylko z pieca gazowego, zostały dorobione zawory odcinające bufor manualnie.

Chciałbym przerobić instalację tak, by nie było konieczności zmiany nastaw manualnie, podzielić na strefy i zastanawiałem się jak to zrobić minimalizując koszty przeróbki.
    W tym temacie interesuje mnie schemat instalacji, sterowanie zostanie dopasowane i zaprogramowane do niego, więc to możemy na razie pominąć.

Narysowałem schemat instalacji obecnie (nie ma na nim naczyń wzbiorczych, solarów i pieca węglowego, jednak ich podłączenie nie budzi większych wątpliwości).

Widać na nim obejście bufora z zaworami kulowymi.
    Nie do końca rozumiem w jakim celu została zainstalowana dodatkowa pompa dla zbiornika CWU (na schemacie u góry), gdyż tę samą funkcję realizuje pierwsza pompa za zaworem 3D...

Narysowałem też schemat z modyfikacjami, które wymyśliłem.
    Przenosząc jeden zawór 3D na powrót z obiegu CWU i CO można zrealizować automatyczne odłączanie bufora (automatyka na podstawie ilości zgromadzonego ciepła w buforze i pracy pieca węglowego/solarów). Pozostaje dalej pompa z dołożonym zaworem przeciwzwrotnym, zatem funkcja przełączania źródła: bufor/gaz, która była realizowana przez zawór 3D dalej jest realizowana przez pompy.
    W takim układzie dalej mam możliwość korzystania z bufora w połączeniu z piecem gazowym (np. gdy w buforze jest jakieś ciepło, lecz za mało do grzania samodzielnego).
    Mam nadzieję, że zmiana wysokości powrotu do bufora tych instalacji (przez ich połączenie) nie wpłynie bardzo na korzystanie z bufora.

Obecnie do pompowania wody w obiegu CO wykorzystywana jest pompa w piecu De Dietrich MCR2 24t. Niestety nie jest wystarczająca dla całego domu (3 poziomy). Jednak nie jest to chyba problem, gdyż i tak chcę podzielić instalację na 3 lub 4 niezależne obiegi wykorzystując elektrozawory strefowe 2D (wszystkie kaloryfery schodzą niezależnie do jednej rozdzielni w kotłowni), więc można zaprogramować to tak, by nie działały wszystkie równocześnie, a wówczas pompa powinna dać radę.

Mam też przy okazji pytanie o elektrozawory strefowe: czy ktoś może polecić jakieś przyzwoite i w dobrej cenie? 1/2 lub 3/4 cala. Zostaje mi co prawda jedna wolna pompa, ale chyba to w niczym nie pomoże przy podziale na strefy ogrzewania

Przy tych założeniach przeróbki nie są duże (przełożenie zaworu 3D, dołożenie przeciwzwrotnego, likwidacja pompy i dołożenie zaworów strefowych), oczywiście do tego sterowanie, ale to oddzielny temat.

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie i pozdrawiam,
    szymon

0 0
  • Relpol