Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator dźwiękowy (z opóźnieniem) otwarcia bramy garażu

robas1 15 Dec 2016 16:17 1800 10
 • #1
  robas1
  Level 10  
  Witam.
  Proszę o pomoc (jakiś schemat, gotowe urządzenie do kupienia) w skonstruowaniu prostej sygnalizacji dźwiękowej otwarcia drzwi (a konkretnie bramy garażowej).
  Mam już diodkę dwukolorową LED, która za pomocą zainstalowanych na skraju prowadnicy bramy mikroprzełączników pokazuje czy brama jest otwarta (na czerwono), czy zamknięta (na zielono).
  Niestety mimo tego zdarza się często, że jednak zapominam zamknąć bramę garażową i całą noc jest otwarta (a dostęp swobodny z zewnątrz, bi nie mam płotu z bramą).
  Chciałbym znowu za pomocą np. używanego zasilacza od telefonu komórkowego (5V DC), jakiegoś mikroprzełącznika, może np. jakiegoś gotowego buzzera zrobić układ, który:
  1. po otwarciu bramy Z OPÓŹNIENIEM np. 2-3 minut włączy sygnał dźwiękowy (w miarę dyskretny, najlepiej przerywany)
  2. wyłączy ten dźwięk po zamknięciu bramy.

  Proszę o poradę / pomoc.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  Tomasz1902
  Level 5  
  Pytanie gdzie chcesz mieć ten buzzer?
  Jeśli koło bramy to jest Kilka opcji
  1. AR150 i włącznik krańcowy. Jest to włącznik czasowy ktory który można regulować czas włączenia i wiele więcej. Będzie się on włączał gdy włącznik krańcowy będzie zamknięty w związku z czym może włączyć np buzzer.
  2.wlacznik krańcowy i układ RC. Jest to tańsza opcja lecz trudniejsza ponieważ trzeba dokładnie obliczyć a potem dobrać parametry elementów.
  Pozdrawiam
 • #3
  robas1
  Level 10  
  Wielkie dzięki za podpowiedź.
  Buzzer ma być podłączony na kabelku od strony mieszkania (jakieś 5-6 metrów od bramy / mikrowyłącznika / układu sterującego) tak, żebym to słuszał po wejściu do środka (garaż jest przez ścianę obok).
  AR 150 to nie do końca to o co mi chodziło, bo tu można regulować jedynie czasem trwania załączenia i czasem trwania przerwy pomiędzy załączeniami , a mi dokładnie o coś takiego chodziło (czyli przerywany dźwięk), ale to wszystko uruchamiane po powiedzmy 3-4 minutach od zwarcia / zamknięcia obwodu przez mikrowyłącznik.
  Ale i tak to już jest coś.
  Jakby ktoś miał coś jeszcze do zaproponowania wg powyższego opisu to proszę o podpowiedź.
  Może być na 12 V DC, bo zasilacze używane impulsowe można kupić na All...o po 2 zł + przesyłka.
  Buzzer z generatorem na 12 V to też grosze.
  Pzdr
  robas1
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Chciałbym dodać, że wiele napędów bram garażowych ma opcję automatycznego zamykania po ustalonym czasie. To właśnie na wypadek zapomnienia o jej zamknięciu. Współpracuje to z fotokomórką, która uniemożliwia automatyczne zamknięcie w przypadku gdy ktoś pozostawi samochód w świetle wjazdu. Czas automatycznego zamykania ustawiamy sami w zakresie od 1 do 9 minut. Opcję tę jednak użytkownik musi sam aktywować.
  robas1 wrote:

  1. po otwarciu bramy Z OPÓŹNIENIEM np. 2-3 minut włączy sygnał dźwiękowy (w miarę dyskretny, najlepiej przerywany)
  2. wyłączy ten dźwięk po zamknięciu bramy

  Przecież lepiej zamiast sygnalizacji dźwiękowej, zainicjować zamykanie bramy (naciśnięcie przycisku). Ewentualna sygnalizacja dźwiękowa tylko w przypadku gdyby nie nastąpiło jej zamknięcie.
 • #5
  robas1
  Level 10  
  Witaj Zybex,
  niestety mój napęd bramy (zamontowany przeze mnie ok. 14 lat temu), ani nie ma czujnika (który przecież również może się uszkodzić i brama zamknie się na samochód) ani funkcji automatycznego zamykania.
  Garaż jest za ścianą i nie widać czy brama jest zamknięta czy otwarta, a ja właśnie zapominam nacisnąć ten przycisk w pilocie i w tym jest problem.
  Sama sygnalizacja diodkami to za mało.
  A propos: chyba znalazłem, dzięki naprowadzeniu przez Was na temat, odpowiednie dla mnie urządzonko.
  Nazywa się to "Przekaźnik LED Czasowy Zwłoczny Przerywacz". Nie jest co prawda najtańsze i bardziej skomplikowane niż zakładałem, ale ma duże możliwości i możliwość programowania "zachowania". Czekam na potwierdzenie od autora urządzenia.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Warto zakupić komplet fotokomórek (cena około 45 zł), które uniemożliwią zamknięcie się bramy gdy w świetle znajdzie się jakaś przeszkoda. Chodzi nawet o doraźne zamknięcie pilotem (a nie widzimy bramy).
 • #7
  Tomasz1902
  Level 5  
  Możesz jeszcze tak jak pisałem dać układ RC który poprzez dobranie odpowiednich wartosci włączy ci np ten buzzer po jakims czasie np po 3min. Jakbyś chciał coś takiego zrobić to dam ci materiały. Czyli możesz dać RC i AR150 i bedzie działać.
  Pozdrawiam
 • #8
  robas1
  Level 10  
  Witam,
  jednak działanie powyżej opisanego układu nie jest takie jak oczekuję.
  Moje wymagania w 100% spełniłoby połączenie 2 układów: 1. układu takiego jak AR 150 (ten układ regulowałby przerywanym, regulowanym pod względem czasowym, dźwiękiem buzzera) + 2. dodatkowo "Układ Czasowy Załącz po określonym czasie" (taki jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=j1eJdIsB9-g), ale działającym tak długo jak podawane jest zasilanie na wejście tego układu.
  Pytanie: czy ktoś podesłałby mi schemat takiego układu, który na wyjściu podaje 12 V, ale po określonym (regulowanym) czasie od podania zasilania na wejście? Oparte jest to też na układzie scalonym NE555).

  Dodano po 3 [minuty]:

  O, Tomasz1902,
  to bardzo poproszę o ten układ RC. Najlepiej z konkretnymi elementami i ich wartościami. Najlepiej jakby czas był regulowany, ale powiedzmy 3 minuty od załączenia zasilania na wejściu i podtrzymanie napięcia na wyjściu DO CZASU odłączenia zasilania na wejściu byłoby super.
  Nie jestem zaawansowanym elektronikiem, ale lutować potrafię, wiec może te 2 układy skleciłbym do kupy.

  Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

  Witam jeszcze raz.
  Chyba (jeśli nie to wyprowadźcie mnie z błędu) znalazłem 2 gotowe układy, które pozwolą mi uzyskać to co chciałem:
  1. po otwarciu bramy i zamknięciu obwodu 12 V DC przez mikrowyłącznik zamontowany na ramie bramy: uruchomienie układu "Regulowany włącznik opóźniający" (https://sklep.avt.pl/avt1710.html) - tu czas zwarcia styków przekaźnika może być opóźniony do 120 sek, ale liczę na to, że jak dam inny regulowany potencjometr (np. 1 MOhm) to ten czas się jeszcze wydłuży. Po powiedzmy 120 sek "+" podany zostanie na:
  2. "Uniwersalny układ czasowy" AVT1459 (https://sklep.avt.pl/avt1459.html) lub praktycznie tak samo działający "AR150 Układ czasowy z przekaźnikiem, timer" (http://allegro.pl/ar150-uklad-czasowy-z-przekaznikiem-timer-i6554896479.html), który po podaniu +12V na wejście tego układu i dołączonym do wyjścia przekaźnika buzzerem 12V z generatorem (pewnie musi być przez jakiś opornik, żeby buzzer się nie spalił?) będzie pełnił funkcję przerywania dźwięku buzzera.
  3. Po rozpoczęciu zamykania bramy i odłączeniu zasilania (rozwarcie styków mikrowyłącznika) od obu układów - sygnał buzzera zostaje przerwany.

  Czy dobrze rozumuję? Proszę o ew. wyprowadzenie mnie z błędu.
 • #9
  Tomasz1902
  Level 5  
  Myślę, że by to zadziałało jednak rzuć okiem na dokumentacje tego regulowanego włącznika czasowego dostępną w tym sklepie ponieważ pisze tam np:"Rezystory R1, R2, PR1 oraz
  kondensator C3 to elementy wewnętrznego oscylatora układu U1, mają one wpływ na długość odmierzanego czasu opóźnienia. Za pomocą potencjometru PR1 można dokonać jego kalibracji.
  Jeszcze dodam że możesz ewentualnie użyć tego przełącznika krańcowego co zapalaja się diody 😁
  Pozdrawiam
  PS. Życzę powodzenia
 • #10
  robas1
  Level 10  
  Witam,
  dla zainteresowanych: kupiłem te 2 układy, zmontowałem, połączyłem i wszystko świetnie działa! Po otwarciu bramy nic nie piszczy. Po ok. 3 minutach (tak ustawiłem potencjometr) zaczyna przerywanym dźwiękiem piszczeć biper z długością dźwięku i przerwą taką jak mi pasuje. Jest to dokładnie to o co mi chodziło. :D
 • #11
  Tomasz1902
  Level 5  
  robas1 wrote:
  Witam,
  dla zainteresowanych: kupiłem te 2 układy, zmontowałem, połączyłem i wszystko świetnie działa! Po otwarciu bramy nic nie piszczy. Po ok. 3 minutach (tak ustawiłem potencjometr) zaczyna przerywanym dźwiękiem piszczeć biper z długością dźwięku i przerwą taką jak mi pasuje. Jest to dokładnie to o co mi chodziło. :D

  Jeśli tak to gratuluje Panu :D