Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX

Bucefal76 15 Gru 2016 19:01 7992 10
  • Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX

Postanowiłem kontynuować zabawę z głośnikami STX i poprawić zestaw publikowany pod tym linkiem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3251933&highlight=

W ramach zmian, celuloza i miękka kopułka zastąpiona została GDN na włóknie szklanym W.18.180.8.FCX i moim ulubionym aluminiowym GDWK: T.10.200.8.ALX.

W ramach zmian oba głośniki znalazły się rozsądnie blisko siebie a GDWK powędrował w bok by pozbyć się wpływu obudowy. Jest to dla mnie dość ważne bo nie mam możliwości wykonania frezów pod głośniki.

Pomiary:

Niebieski - near field BR.
    Czerwony - GDWK.
    Czarny - GDN, wszystko bez filtracji.

Impedancje:

Widać, że STX robi dobrą robotę, pierścienie faradaja stabilizują impedancje wzorowo (będę musiał wrzucić kiedyś pomiary z GDN Tonsil za te same pieniądze :) ).

Zwrotnica, przygotowałem kilka projektów, bardzo się przejąłem breakupem GDN'a i postanowiłem go zwalczyć, bo wiadomo włókno szklane to będzie dzwonić i trzeba się tego pozbyć.:

Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX

(ostatni obrazek to pomiar HolmImpulse realnej zwrotnicy w odległości 1m, w osi).

Zadowolony z siebie usiadłem od odsłuchów, generalnie barwa fajnia, podobnie jak fabryczne Dali Icon 1 MK2.
    Niestety stereofonia nie bardzo, w bok super ale do przodu słabo, lokalizacja źródeł pozornych marna... dużo gorzej niż bardzo przyzwoite pod tym względem np. te kolumny https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3251933&highlight=..

Cóż nie wiedząc co począć postanowiłem zacząć od początku i tym razem postawiłem na prostotę, dochodząc do wniosku że pilnowanie Baffle Step i równej charakterystyki przenoszenia pomiędzy 1kHz a 4kHz jest ważniejsze niż breakup 6.5 cali GDN'a.

Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX Nowy zestaw na warsztacie, ALU + włókno szklane od STX

Pierwsze wrażenia, stereofonia jak należy, wokale materializują się tam gdzie powinny, oderwane od kolumn. Balans tonalny również bardzo przyjemny, rozjaśniony, nadal nawiązujący do Iconów. Generalnie bałagan powyżej 5kHz nie rzuca się w oczy (może lepiej uszy).
    Puki co wygląda na to że im prościej tym lepiej (zaskoczenie :P :P :P )

Jeśli macie jakieś sugestie i chcecie się nimi podzielić to ... zamieniam się w oczekiwanie :)

Fajne!
  • #2 16 Gru 2016 15:08
    danonz
    Poziom 14  

Trochę słabe wykończenie obudowy, poprzednie monitory były o wiele ładniejsze. Będzie to poprawiane?

• #3 16 Gru 2016 16:44
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Mówisz, nie masz możliwości pofrezowania otworów. Myślałeś o jakiejś HDFce na front? To załatwi sprawę, dodatkowo jeszcze trochę zwiększy sztywność.

• #4 16 Gru 2016 23:05
    mati_323
    Poziom 10  

Myślisz że zamiast robić frezy można odpowiednio dociąć HDF ?

• #5 17 Gru 2016 09:19
    Bucefal76
    Poziom 9  

danonz napisał:
    Trochę słabe wykończenie obudowy, poprzednie monitory były o wiele ładniejsze. Będzie to poprawiane?

W rzeczywistości wygląda to lepiej. Kolor pasuje do mebli, które mam w pokoju więc tak zostanie. Wyrażenia dźwiękowe rekompensują słabszy wygląd.

Dodano po 8 [minuty]:

Szewc Amarantowy napisał:
    Mówisz, nie masz możliwości pofrezowania otworów. Myślałeś o jakiejś HDFce na front? To załatwi sprawę, dodatkowo jeszcze trochę zwiększy sztywność.

Dobra ale jak dociąć sam HDF?
    Same otwory pod głośniki wykonuje wiertarką z solidną otwornicą, z których największa jaką można kupić to 140mm (same solidne otwornice kosztują prawie tyle co tania ręczna frezarka). Średnia kosza gdna jest jeszcze większa.

• #7 17 Gru 2016 19:47
    Bucefal76
    Poziom 9  

zulusj23 napisał:
    Bucefal76 napisał:
    włókno szklane od STX

FCX to głośniki z membraną z włókna węglowego. FGX to włókno szklane. Tak tylko w woli ścisłości. http://stx.pl/system-oznaczen-glosnikow-duplikat-1.html

Dzięki za uwagę. Swoją drogą znakomity głośnik, polecam.
    Powiedziałbym, że z gatunku takiego, który ...jak to ująć... jest transparentny, nie barwi przekazu swoją dawką harmonicznych. I to wszystko za 200 PLN. Bardzo dobrze wydane pieniądze.

• #8 17 Gru 2016 23:50
    MichagM
    Poziom 12  

Kolego Bucefal'e

Widzę że znowu jakaś nowa konstrukcja
    Jaka jest dużo obudowa WxSxG ?? Właśnie zastanawiam
    Czy w środku obudowie jest szkielet/żebra coś takiego jak na zdjęciu http://s.archiwumalle.pl/1/2344880766_5.jpg

Testowałem T.10.200.8.ALX. - teraz rozumiem jak grają ale to nie ważne.

Pozdro

• #9 18 Gru 2016 02:53
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Jak wyciąć HDF? No, chociażby wyrzynarką. Albo, po prostu, piłą, brzeszczotem (choć tu może być ciężko, za to włosową ręczną będzie upierdliwe). W sumie HDF, jak by się uprzeć, myślę, że i nożem do tapet się da.

• #10 18 Gru 2016 18:07
    Bucefal76
    Poziom 9  

Idealny okrągły otwór? Nożem do tapet? Wow... 😁 Sorki ale mam 40 i nie te oczy ani nie ta ręka....😉

Dodano po 3 [minuty]:

MichagM napisał:
    Kolego Bucefal'e

Widzę że znowu jakaś nowa konstrukcja
    Jaka jest dużo obudowa WxSxG ?? Właśnie zastanawiam
    Czy w środku obudowie jest szkielet/żebra coś takiego jak na zdjęciu http://s.archiwumalle.pl/1/2344880766_5.jpg

Testowałem T.10.200.8.ALX. - teraz rozumiem jak grają ale to nie ważne.

Pozdro

Wysokość 37, szerokość 23, głębokość 28.

Do 40 cm wysokości nie trzeba, chociaż można dać poprzeczkę z klocka...

• #11 19 Gru 2016 09:00
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Oko jak oko, ale cierpliwość do tego jest potrzebna nieziemska. Raz mi przyszło właśnie taką akcję wyczyniać, na szczęście na szerokopasmówkach, więc tylko dwie dziury...
    A co do wzmocnień, to raczej zależy od ogólnej sztywności obudowy, nie od konkretnego wymiaru. Kiedyś, na przykład, dokładałem wzmocnienia do pseudo subwoofera (takiego bardziej "subufera") z zestawiku 2.1 o wymiarach około 15x20x30.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME