Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] PC+przestrzenny 5.1-podstawy - Jak ze zwyklego PC zrobic kino domowe

Smakotek 15 Gru 2016 19:08 615 3
  • #1 15 Gru 2016 19:08
    Smakotek
    Poziom 2  

Witam wszystkich zainteresowanych pomoca.
    Otoz, jako ze slabo orientuje sie w sprawach audio, potrzebna mi podstawowa i zarazem fachowa pomoc w tym temacie. A wiec do rzeczy:
    Jako, ze jestem filmoholikiem, zbudowalem sobie podstawowe centrum rozrywki, czyli PC + TV + amplituner. Z czasem dzwiek stereo, zaczal wydawac mi sie niewystarczajacy, dlatego postanowilem cos z tym faktem zrobic. Na chwile obecna zainwestowalem w karte dzwiekowa Asus Xonar DX/XD 7.1 i tu jest problem, bo nie wiem co dalej. Czy rozgladac sie za glosnikami komputerowymi, uzywanym kinem domowym, czy moze zbudowac wlasne, proste glosniki (bazujac na gotowych, uzywanych konstrukcjach - nie mam miejsca i sprzetu na tworzenie kazdego glosnika od podstaw, ale lutownice i podstawy jak wymienic sredniej klasy glosnik na lepszy moge zdobyc). Byc moze wymagam duzo, ale chcialbym zrobic to w miare poprawnie (interesuje mnie dzwiek przestrzenny i dobry bass) i nie koniecznie drogo.
    Dla ciekawostek dodam, ze mieszkam za granica i duzo czasu spedzam na aukcjach internetowych, takze wszelkiego rodzaju uzywany sprzet audio /kino domowe potrafie dostac za bezcen). Rozumiem ze glosniki najlepiej dwudrozne.
    A wiec:
    -Czy najprosciej kupic kino domowe 5.1 i podlaczyc to pod PC poprzez seryjny wzmacniacz kina domowego + aux (boje sie o konwersje dzwieku)
    -Czy lepiej kupic uzywane kino domowe z zepsutym amplitunerem i glosniki podlaczyc pod karte dzwiekowa - ewentualnie w stare "pudelka" wstawic lepsze OEM glosniki
    - Czy moze szukac pojedynczych glosnikow i w ten sposob od podstaw tworzyc dzielo sztuki?

Nie jestem audiofilem i nie ograniczam sie tylko do filmow, dlatego tez z czasem bede rozbudowywal PC do gier, jak i od czasu do czasu lubie posluchac dobrego electro.

Do wykorzystania na chwile obecna mam stary amplituner JVC AX-A341 + 3 glosniki dwudrozne + subwoofer.

Za wszelka pomoc i sugestie, bede dozgonnie wdzieczny.
    Pozdrawiam

0 3
  • Pomocny post
    #2 17 Gru 2016 07:02
    romeok01
    Poziom 35  

Lepszy efekt uzyskasz przesyłając zdekodowany dźwięk do zewnętrznego dekodera Dolby Digital z wyjścia SPDIF karty dźwiękowej, czyli w tym przypadku do amplitunera kina domowego z zestawem głośników.

Opcjonalne, ale gorsze rozwiązanie, to wykorzystać moc obliczeniowa komputera PC i karty dźwiękowej do zdekodowania sygnału Dolby Digital i wysłania ich wyjściami karty dźwiękowej osobno dla każdego głośnika do wzmacniacza z głośnikami. Mamy ich 5.1 czyli lewy, prawy, subwoofer, centralny, lewy sorround, prawy sorround.

0
  • #3 17 Gru 2016 09:09
    Smakotek
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź.
    Czemu drugie rozwiązanie jest gorsze? Ze względów ekonomicznych czy jakości dźwięku?
    I jeszcze jedno: do muzyki lepiej sprawuje się mocne stereo, więc w jaki sposób możnaby połączyć te dwa zestawy? Głośniki + wzmacniacz podłączyć pod inne gniazdo w karcie i zmieniać tryby (kino/stereo) z poziomu systemu, czy może jest jakaś inna opcja?

0
  • #4 15 Wrz 2018 01:35
    Smakotek
    Poziom 2  

Dzieki za pomysl na przyszlosc :)

0