Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w zarpojektowanie skrzyni do suba aktywnego.

covent 15 Lip 2005 23:47 1297 13
  • #1 15 Lip 2005 23:47
    covent
    Poziom 10  

Buduję sub na GDN 20/80 i proszę o pomoc: nie wiem jak wyznaczyć pojemność obudowy, czy ma być zamnknięta czy otwarta??

Generalnie sub będzię chodził w pokoju i zależymi aby bas był dość miękki i "wyczuwalny" przy niskim natężeniu dźwięku.

Co polecacie w takim razie; br cz closed? jeśli br to jak dobrać otwór ( położenie i rozmiary?

Jakimi materiałammi wygłusza się obudowe?

0 13
  • #2 17 Lip 2005 00:19
    Trenton
    Poziom 17  

No tak do obliczenia obudowy są bardzo miłe programik np:winISD ściągniesz go ze strony http://www.diyaudio.pl/download.php?id=004&PHPSESSID=8c9386f4ad728cd4fb710773b7c9c8db jeśli chcesz żeby bas był miękki to lepiej obudowa bass-reflex bo przy zamkniętej będziesz miał większy impuls ale możesz pobawić się w symulacjach jaką obudowe wybrać a co do wytłumienia to jest wiele materiałów tłumiących.Najczęściej stosowane są zwykłe gąbki tapicerskie kt.óre dostaniesz w każdym sklepie tapicerskim,ale jak się ostatnio dowiedziałem dobra jest też watolina i inne waty drobnowłókniste, waty są ogólnie najlepsze można też wypełnić całą obudowe wełną owczą.Mam nadzieje że chociaż troche ci pomogłem do zobaczenia i czekam na suba w dziale konstrukcje DIY. Miłej zabawy przy robieniu. Pozdrawiam

0
  • #3 17 Lip 2005 12:36
    zeberko
    Poziom 31  

ten gdn 20/80 to stx czy ..... ?

0
  • #5 17 Lip 2005 22:32
    covent
    Poziom 10  

Panowie a co myślicie o wykonaniu obudowy z litego drewna, np. buka??

0
  • #6 17 Lip 2005 22:43
    zeberko
    Poziom 31  

Był temat jeki materiał i drewno na dodatek twarde jest najlepsze.
    Czy chodzi tobie o ceły pień drewna czy tylko jako materiał.
    Zasadniczo drewno powinno być wysezonowane i nadodatek deski powinne być specjalnie wykonane (nie cała przetarta deska tylko odpowiednio cienkie deseczki odpowiednio skleione ze sobą)

0
  • #7 19 Lip 2005 10:29
    covent
    Poziom 10  

No nie myślałem aby zrobić szkrzynię z elementów drewnianych z litego drewna powiedzmy 2-2,5 cm. Co masz na myśli mówiac z pnia?? Chodzi ci o jednolity klocek ??

0
  • #8 19 Lip 2005 18:18
    zeberko
    Poziom 31  

Tak
    Kiedyś idę sobie ulicą i słyszę bębny w miarę zbliżania się do dźwięku rozpoznawało się, że to nie autcar i za rogiem budynku - dwóch zaiwaniało na bębnach.
    Bębny były różnej wielkości ale podobnej konstrukcji długie z wylotem u dołu jak by B-R, bębny leżały na chodniku, muzycy siedzieli na nich okrakiem, otwór skierowany w stronę ściany budynku w pewnej odległości od niej.
    Dźwięk miał dynamikę, przyjemny charakter i miło się tego słuchało, a chodzi mi o to, że bębny były pewnie też odpowiednio strojone i wykonane były z drewna a dokładniej chyba profilowanych listew odpowiednio ukształtowanych i połączonych

0
  • #9 20 Lip 2005 00:01
    covent
    Poziom 10  

Wrócę jeszcze do pytania z początku tematu: br czy closed.. sam już nie wiem na co sie zdecydować. Closed byłoby łatwiejsze w budowie; nie musiałbym stroić br- czego i tak jak na razie nie umiem zrobić. Ale jeśli bas jest bardziej miękki przy br to będę się musiał trochę pomęczyć i to zrobić. Obsługa programów typu winISD idzie mi słabo więc myślałem, że posłuże się do wyliczenia obudowy i br takimi wzorami http://www.diyaudio.pl/articles.php?id=8&PHPSESSID=8c9386f4ad728cd4fb710773b7c9c8dbmi jak na tej stronce:

Czy taki sposób też jest dobry do wyliczenia??

0
  • #10 20 Lip 2005 00:28
    zeberko
    Poziom 31  

Jak zapoznasz się z programem WinISD to całą brudną robotę z B-R zrobi za ciebie program
    Ty będziesz musiał tylko
    - zdobyć dane TS dla głośnika i je wpisać do bazy
    - wybrać rodzaj skrzyni (zamknięta, B-R, itp) program sam proponuje ale możesz naraz symulować dla tego głośnika kilka rodzajów obudów
    - dobrać wielkość skrzynki wybierając kompromis między zejściem (f3) a impulsem (i proszę się nie czepiać tego impulsu ;))
    - dobrać strojenie dla B-R patrząc na charakterystyki z punktu ww.
    - wybrać średnicę B-R duża to długi tunel mała to świsty
    Jak nauczysz się poruszać między tymi zależnościami dopiero zacznie się zabawa, by poznawać więce zagadnień w tej materi :)
    Powodzenia

0
  • #11 20 Lip 2005 01:35
    djbolo
    Poziom 31  

Elmo:) napisał:
    jeśli chcesz żeby bas był miękki to lepiej obudowa bass-reflex bo przy zamkniętej będziesz miał większy impuls

:?: :?: :?: Chyba nie w tym kosciele ten dzwon... Odwrotnie! W telegraficznym skrocie obudowa zamknieta jest szybsza, polega na maksymalnym odizolowaniu promieniowania obu stron membrany od siebie, czyli wykorzystywane jest promieniowanie tylko jednej strony, druga strona jest maksymalnie wyciszana. Obudowa BR to juz 2 rezonanse - glosnika i otworu. Glosniki z wysokim EBP (fs/Qts) maja przewaznie dosyc dobra szybkosc w BR - reszte zobaczysz sobie w symulatorze.

Elmo:) napisał:
    waty są ogólnie najlepsze można też wypełnić całą obudowe wełną owczą.

A wiesz czemu to sluzy...?

:arrow: covent - z gory uczulam na teorie "bo tak WinISD obliczyl", troche nad tym posiedz - na pewno czas nie bedzie stracony. Co do tych wzorkow to dajcie sobie luz, zacznijcie od symulatora - o wiele wygodniejsze, szybsze i wiecej informacji mozna uzyskac. A zeby cos fajnego ze wzorow wyszlo, to tez trzeba troche czasu poswiecic - wiec lepiej symulator - on juz i tak z wszystkich potrzebnych wzorow korzysta :wink: Co to jest dokladniej za Tonsil? 20/80 czy 20/80/2?

0
  • #14 20 Lip 2005 13:57
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wszystko w temacie o bazach instrukcji progr. symualcyjnych... Wystarczy przejrzec tematy WYSZCZEGOLNIONE.

0
  Szukaj w 5mln produktów