Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b

wpqrek 15 Dec 2016 22:07 6462 4
 • Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b

  Piętnaście lat temu zbudowałem prostą świecącą gwiazdę na choinkę. Do budowy użyłem 4060, 4011(generator) oraz LED'ów 10mm.
  Można ją zobaczyć na początku filmu.

  Dzisiaj chciałbym zaprezentować współczesną wersję zbudowanej przeze mnie gwiazdy. Do budowy użyłem Arduino Pro Mini oraz taśmy LED WS2812b.
  Jako tło do gwiazdy użyłem kaseton sufitowy. Wydrukowany wzór gwiazdy powiększyłem i skopiowałem na kaseton. Ramkę zbudowałem z drewnianych listewek maskujących pomalowanych czerwoną bejcą. Dodałem parę dekoracyjnych wstążek i srebrnych gwiazdek.  Taśmę LED pociąłem na 5 fragmentów i nakleiłem na gwiazdę. Wszystkie złącza od taśm LED połączyłem równolegle do siebie. Arduino Pro Mini oraz taśmy LED zasilane są z zasilacza 5V. Połączone wejścia danych podłączyłem do pinu 2.

  Układ jest banalnie prosty a efekt jest wspaniały. Zrobienie tej gwiazdy zajęło mi jeden wieczór.

  Do oprogramowania efektów wyświetlanych na gwieździe użyłem biblioteki Arduino Light Animation (ALA).

  Program można znaleźć tu: http://wpqrek.blogspot.com/2016/12/christmas-star-ornament-made-using.html

  Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b Świecąca Gwiazda Świąteczna - Arduino Pro Mini + WS2812b

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  wpqrek
  Level 12  
  Offline 
  wpqrek wrote 13 posts with rating 293, helped 0 times. Live in city Gliwice/Kielce. Been with us since 2005 year.
 • #2
  podly
  Level 16  
  Jedna taśma chyba się ucięła za krótka? Efekty faktycznie rewelacyjny. Niestety, Twoja strona nie działa - wyświetla się tylko białe tło i prośba o akceptację cookies.
 • #3
  macka2
  Level 10  
  Pomysł fajny, ale zaprogramowane efekty koszmarne ;) Cała rodzina u mnie by oszalała gdyby gwiazdka tak ciągle mrugała.
 • #4
  Andrzej_Tomaszewski
  Level 13  
  Pięknie wykonana gwiazda i super efekty świetlne. Mógłbyś pogrupować efekty w programy i dodać przycisk impulsowy do ich wyboru i jeszcze jeden przycisk do zmiany szybkości efektów. Ustawienia zapamiętywane w wewnętrznej eeprom- po włączeniu zasilania odtwarzane są efekty wg ostatniej konfiguracji. Przy module z uC dodać mini-przetwornicę impulsową 5V a całość zasilić np. z zasilacza 12-24V. Dzięki temu diody dostaną "sztywne" 5V i przewód zasilający całość nie musi być taki gruby. Nie bawię się Arduino ale z ciekawości zadam pytanie- czy komunikacja z WS2812B przy użyciu bibliotek Arduino odbywa się sprzętowo za pomocą np. SPI czy programowo?

  Pozdrawiam!
 • #5
  PiotrSołtys
  Level 11  
  W tym roku popełniłem coś podobnego tylko ramiona łączyłem szeregowo. Dzięki temu mogłem uzyskać kilka innych fajnych efektów jak np. obroty. Proponowałbym jedynie dodanie jakiejś pleksi, która fajnie rozproszy punktowe światło diodek. Kupiłem taką o pofalowanych wzorkach w sklepie budowlanym.