Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roundline 1500 W - Sterowanie triaka przez UAA2016

kwazar 15 Gru 2016 22:28 564 2
  • #1 15 Gru 2016 22:28
    kwazar
    Poziom 29  

Witam,
    Mam do naprawy grzejnik elektryczny Roundline 1500 W.
    Termostat jest zrobiony na układzie UAA2016P. Schemat prawie z dokumentacji producenta układu.
    Nie działała regulacja temperatury, tzn. grzejnik nie załączał się w ogóle. Po wymianie układu UAA2016 działa regulacja, czyli załącza się gdy jest odpowiednio ochłodzony czujnik i wyłącza się, gdy czujnik się zagrzeje.
    Jednak gdy układ załączy triak, sprawdzam na żarówce 60 W, występuje drganie światła żarówki, tak jakby zasilał żarówkę przez diodę. Widać to na oscyloskopie. Z układu wychodzą impulsy ujemne z częstotliwością 100 Hz, ale triak obcina połowę, czyli co drugą.

Czy tak ma być, czy coś jest nie tak?
    Próbowałem z czterema różnymi triakami i jest to samo. Nie miałem wcześniej do czynienia z tym układem i nie wiem czy tak powinien się zachowywać, ale mnie się to nie podoba. Zmierzyłem opór grzałki, ma prawie 7 omów. Wynika z tego, że moc jest około 1500 W, ale jeżeli będzie zasilana tylko połową sinusoidy to będzie miała tylko połowę tej mocy...

Może ktoś ma większe doświadczenie z tym sterownikiem, to proszę o wskazówki.

W załączniku dokumentacja UAA2016

0 2
  • #2 23 Mar 2017 06:43
    kwazar
    Poziom 29  

Czy naprawdę nikt nie zna tego układu?
    Może jednak ktoś pomoże, bo układ leży i czeka...

1
  • #3 26 Lis 2017 18:59
    tadgra
    Poziom 16  

Kolego mam podobny problem z grzejnikiem Airelec 2 kW. Cały budynek 2 kondygnacyjny jest ogrzewany grzejnikami promiennikowymi Aireleca o różnych mocach. Wszystkie grzejniki ustawione są na max a steruje nimi termostat zainstalowany w przedpokoju na parterze, który załącza stycznik IDX 31 zasilający instalację ogrzewania elektrycznego. Ostatnio zauważyłem, że jeden z grzejników w największej sypialni się nie załącza. Po włączeniu wyłącznika nie zapalała się czerwona dioda informująca o załączeniu grzałki. Rozebrałem ten grzejnik i okazało się, że wyłącznik podaje napięcie na sterownik grzejnika ale z niego nic nie wychodzi. Układ grzewczy składa się z dwóch grzałek po 29 Ohm każda połączonych w jednym końcu. Punkt wspólny jest podłączony poprzez dwa "nz" wyłączniki termiczne bimetalowe połączone w szereg z N Drugi koniec jednej grzałki jest zasilany ze sterownika, koniec drugiej grzałki jest połączony z pierwszą grzałką przez "no" element o symbolu F35-9C, T175, I16/250. Nie wiem co to jest. Wyjąłem z grzejnika wyłącznik razem ze sterownikiem i zauważyłem ewidentnie zimny lut na płytce sterownika najprawdopodobniej od triaka. Po przylutowaniu go zaczęła zapalać się czerwona dioda jak się kręci pokrętłem regulacji temperatury, ale dalej nie ma zasilania grzałki. Radiator jest tak wywinięty wokół płytki, że rozebranie go wydaje mi się niemożliwe. Przekopałem mnóstwo stron i nigdzie nie znalazłem możliwości zakupu takiego regulatora do tego grzejnika. Zacząłem się zastanawiać czy nie wypiąć tego regulatora i nie podpiąć grzałki za wyłącznikiem głównym, pozostawiając tylko połączone szeregowo te pestkowe zabezpieczenia bimetalowe. Mam jednak wątpliwości czy te grzałki na laminacie można podłączyć bezpośrednio pod sieć, bo z prawa Ohma za nic nie wychodzi mi aby dwie grzałki po 29 Ohm dawały moc 2 kW.

0
  Szukaj w 5mln produktów