Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka LED zasilana silnikiem krokowym

Krzysiek27 15 Gru 2016 22:33 11754 27
  • Latarka LED zasilana silnikiem krokowym Latarka LED zasilana silnikiem krokowym Latarka LED zasilana silnikiem krokowym
    Witam.

Wszyscy znamy sytuacje gdy w domu brakuję prądu (np awaria sieci energetycznych ) a latarka jaką mamy akurat ma rozładowaną baterię.Dlatego chciałem się podzielić z wami takim wynalazkiem. Skonstruowałem taką oto latarkę która nie posiada baterii a jedynie kondensator.

Koszt budowy takiej latarki (Mój koszt 17,-zł)
    Wykaz elementów;
    6 ,- Obudowa 5cm x 5cm x 2cm
    1,5 ,- Dioda Led 3V (20mA) 10 mm jasno biała o barwie ciepłej
    2,- Kondensator 1000 uF/ 16 V
    2,- 4 szt mostki Gretza.
    5,- przełącznik 1/0/2
    0.5 ,- Rezystory 1 k ,2 k , 10 k.
    0,- Silnik krokowy ( zdemontowany z drukarki )

Może moc świecenia tej latarki nie poraża ale gdy jak są przysłowiowe " egipskie ciemności " światło jest wtedy dość jasne .
    Wystarczy spokojnie pokręcić 2 sekundy i świeci do 1 minuty dzięki rezystorowi 10 k Ohm.
    Przy przełączeniu przełącznikiem na pozycję 1 popłynie przez rezystor 1 k połączony równolegle z rezystorem 2 k (666.67 Ohma można zastosować jeden rezystor, akurat nie miałem takiego ) po kręceniu 2 sekund świeci 4 sekundy i światło słabnie stopniowo dzięki kondensatorowi. Ogólnie jestem zadowolony z tej latarki jest dla mnie bezcenna.Jest to już moja 3 wersja latarki na dynamo. :D Można powiedzieć że taka latarka zaświeci " zawsze " nawet jakby leżała na polu na mrozie :)

Tu mam inne latarki : duża ma diodę mocy 1 W , soczewkę zrobiłem ze spalonej diody 1cm. Wypolerowana na wiertarce :) regulacja 3 stopniowa pełna moc średnia i delikatna.
    Latarka LED zasilana silnikiem krokowym Latarka LED zasilana silnikiem krokowym
    Tą najmniejszą zrobiłem na tranzystorze BC547B, dioda świeci na około 85 % mocy, poniżej najmniejsza latarka w środku :D

Fajne!
  • #2 16 Gru 2016 00:57
    djfarad02
    Poziom 17  

Fajny prosty patent. Spróbuj nagrać filmik. W czasach świecenia jest chyba błąd (10kOhm 2min. kontra 2kOhm 4sek.).

• #3 16 Gru 2016 09:13
    Zbychm
    Poziom 10  

Witam!
    Dlaczego NIE! Proszę o zamieszczenie schematu i foto wnętrza urzędzenia!

• #4 16 Gru 2016 09:35
    R-MIK
    Poziom 37  

djfarad02 napisał:
    W czasach świecenia jest chyba błąd (10kOhm 2min. kontra 2kOhm 4sek.).

Dlaczego? Krzywa rozładowania kondensatora nie jest liniowa.

• #5 16 Gru 2016 15:57
    folkien
    Poziom 9  

O co chodzi z tą wtyczką USB na zdjęciu? Czy to po prostu przypadek, że się tam znalazła?

I jeszcze jedno, nie myślałeś o źródle prądowym które zapewniłoby stały prąd dla diody LED?

• #6 16 Gru 2016 16:06
    djfarad02
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    Dlaczego? Krzywa rozładowania kondensatora nie jest liniowa.

To prawda, lecz rozbieżność wydaje się za duża.

Zakładając
    Upoczatkowe=12V UfwdLED=3V IkoncLED=60uA

wychodzi dla
    10k ~23sek
    2k ~8sek

• #7 16 Gru 2016 16:46
    Krzysiek27
    Poziom 12  

folkien napisał:
    O co chodzi z tą wtyczką USB na zdjęciu? Czy to po prostu przypadek, że się tam znalazła?

Celowo zamieściłem aby oglądający mógł sobie wyobrazić wielkość latarki :D

Co do długości świecenia z rezystorem 10k Ohm to się nie zgadza (pomyliłem latarki, lub poprostu zapomniałem )
    Właśnie zrobiłem pomiar stoperem i wynosi max do 1 minuty (już poprawiam)
    A później świeci bardzo słabo , czyli tego nie liczymy

Kolega Djfarad02 bardzo ładnie z obrazował rozładowanie kondensatora. Czyli moc świecenia diody w czasie.

Dodano po 22 [minuty]:

folkien napisał:
    I jeszcze jedno, nie myślałeś o źródle prądowym które zapewniłoby stały prąd dla diody LED?

Masz na myśli akumulatorek ? Czyli idziemy w złym kierunku :D
    Zastanawiałem się nad super kondensatorem , ale zauważyłem że im większy kondensator tym większe straty

• #8 16 Gru 2016 17:32
    djfarad02
    Poziom 17  

Kol. folkien miał na myśli coś w tym stylu:

czerwony - prąd diody
    zielony - napięcie kondensatora

• #10 16 Gru 2016 23:17
    ManiekSe7en
    Poziom 9  

Krzysiek27 napisał:
    ...
    Dodano po 22 [minuty]:
    folkien napisał:

Masz na myśli akumulatorek ? Czyli idziemy w złym kierunku :D
    Zastanawiałem się nad super kondensatorem , ale zauważyłem że im większy kondensator tym większe straty

folkien chodziło raczej o stabilizacje prądową(źródło prądowe), a nie napięciową jak masz teraz tym rezystorem,
    zapewniło by to stały prąd dla diody bez względu na napięcie zasilania, co przełożyło by się na dłuższy czas świecenia(szerszy zakres pracy).

Dodano po 7 [minuty]:

opcjonalnie mógłbyś dodać jeszcze "generator samowzbudny"(znany jako złodziej dżuli) co pozwoliłoby dodatkowo zaświecić diodę poniżej napięcia przewodzenia i wyciśniecie resztki z kondensatora.

• #11 17 Gru 2016 00:30
    kbc_seba
    Poziom 13  

Super sprawa, sprobuj tez z kondensatorem 1F 5.5V - powinno dzialac dluzej :)

• #12 17 Gru 2016 02:05
    R-MIK
    Poziom 37  

kbc_seba napisał:
    Super sprawa, sprobuj tez z kondensatorem 1F 5.5V - powinno dzialac dluzej :)

Popularne superkondensatory są na niskie napięcia (2,5 2,7V). 1F na 5,5V to prawdopodobnie kondensator do podtrzymania ram, zegarów. Te niestety maja dużą rezystancje wewnętrzną.

• #13 17 Gru 2016 07:52
    Krzysiek27
    Poziom 12  

Najlepsza wydajność świecenia diody Led jest usunięcie kondensatora i rezystorów, ale nie wolno kręcić za szybko bo można przekroczyć prąd diody .
    I tu pytanie do inżynierów elektroniki :D o zastosowanie ogranicznika prądu do 20 mA.
    Wtedy ten tryb zastosowałbym zamiast rezystora 666 Ohm.

A to stopniowe gaśnięcie światła jest może nieuchronne ale za to przyjazne dla wzroku, oczy mają więcej czasu na dostrojenie :idea:

No właśnie te super kondensatory są na niskie napięcie ? Jestem ciekaw czy dało by się go w ogóle naładować do pełna :arrow:

• #14 17 Gru 2016 09:03
    R-MIK
    Poziom 37  

Krzysiek27 napisał:

I tu pytanie do inżynierów elektroniki :D o zastosowanie ogranicznika prądu do 20 mA.

Źródło prądowe, ale one maja spadek napięcia. Najlepsze źródło w tym rozwiązaniu to pewnie tranzystor MOS i może dodatkowo rezystor.

Krzysiek27 napisał:

No właśnie te super kondensatory są na niskie napięcie ? Jestem ciekaw czy dało by się go w ogóle naładować do pełna :arrow:

W zasadzie żadnego kondensatora nie da sie naładować do pełna, bo ma straty (upływność, rezystancja szeregowa).

• #16 17 Gru 2016 18:49
    mariusz8422
    Poziom 12  

Zamieść proszę filmik swojego dzieła

• #17 18 Gru 2016 00:49
    ManiekSe7en
    Poziom 9  

Krzysiek27 napisał:
    (...) pytanie (...) o zastosowanie ogranicznika prądu do 20 mA.
    Wtedy ten tryb zastosowałbym zamiast rezystora 2 k Ohm.
    (...)

Ja w dynamie w rowerze jako zamiennik żarówki użyłem diody i ogranicznika prądowego na NSI45020 niestety te regulatory są dość drogie w polsce.

• #18 18 Gru 2016 08:56
    Krzysiek27
    Poziom 12  

Myślę że dodatkowe elementy jeszcze do tego układu wniosą więcej strat niż pożytku :D ( bo ten element ma zjadać prąd )
    A czy dioda Zenera na 3 V nie działałaby podobnie ? Już same diody prostownicze to małe żarłoki prądu :D, nie licząc rezystorów i kondensatora.

Ten układ z tranzystorem BC 547 B wykorzystam do następnej generacji latarki :D

Też zrobiłem światełka w rowerze, przód 3 W i tył 3 W na jednym dynamie :D ale to w następnej konstrukcji. :idea:

djfarad02 napisał:
    Kol. folkien miał na myśli coś w tym stylu:

czerwony - prąd diody
    zielony - napięcie kondensatora

Te diody D2 i D3 to są zwykłe diody prostownicze ?

• #19 18 Gru 2016 18:33
    djfarad02
    Poziom 17  

Krzysiek27 napisał:
    Te diody D2 i D3 to są zwykłe diody prostownicze ?

Tak, tu wystarczą małe szklane 1N4148. Większe prostownicze też mogą być.

• #21 18 Gru 2016 21:00
    jousto
    Poziom 16  

W pewnej szwedzkiej sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz sprzedają podobne wynalazki. Kilka sekund kręcenia daje kilka minut świecenia. Tam jest kondensator 1F5,5v a trójfazowe dynamko jest połączone z korbką poprzez przekładnię. Trzy superFluxy i do tego indywidualne reflektorki dla każdej.

• #23 19 Gru 2016 10:22
    koczis_ws
    Poziom 22  

jousto napisał:
    W pewnej szwedzkiej sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz sprzedają podobne wynalazki. Kilka sekund kręcenia daje kilka minut świecenia. Tam jest kondensator 1F5,5v a trójfazowe dynamko jest połączone z korbką poprzez przekładnię. Trzy superFluxy i do tego indywidualne reflektorki dla każdej.

Nie tylko w szwedzkiej. Osobiście kiedyś sobie kupiłem taką latarkę w Castoramie i mam ją nadal.
    No ale nie o to chodzi w tym dziale, własnoręcznie wykonana bardziej cieszy :D

Dodano po 4 [minuty]:

[quote="ManiekSe7en"]
    Krzysiek27 napisał:
    ...

opcjonalnie mógłbyś dodać jeszcze "generator samowzbudny"(znany jako złodziej dżuli) co pozwoliłoby dodatkowo zaświecić diodę poniżej napięcia przewodzenia i wyciśniecie resztki z kondensatora.

Takie cuś występuje w lampkach solarnych, w których akumulatorek 1.2 V zasila LED. Jak na razie najtańszą kupiłem za 1.8 PLN :)

• #24 19 Gru 2016 17:19
    Krzysiek27
    Poziom 12  

W lampkach solarnych nie są czasem diody na 1,2 V ? :D

Ten układ z tym tranzystorem może być nie głupi. Wyczuwam duży potencjał :ok:
    prosiłbym kol. DJFarad o pomoc.

Który rezystor decyduje o prądzie diody ? Chciałbym zrobić mocne światło i słabsze.

Są jeszcze takie latarki co się potrząsa :D
    Magnez przelatuje wewnątrz cewki.

• #25 19 Gru 2016 22:37
    koczis_ws
    Poziom 22  

Ja się nie spotkałem z LEDami na 1.2 V, a w lampkach solarnych na 100% jest przetwornica. Nie pamiętam jaka kość tam jest zastosowana.

• #26 19 Gru 2016 22:46
    R-MIK
    Poziom 37  

koczis_ws napisał:
    Ja się nie spotkałem z LEDami na 1.2 V, a w lampkach solarnych na 100% jest przetwornica. Nie pamiętam jaka kość tam jest zastosowana.

Przy 1,2V ledy mogą świecić ale nie białe czy niebieskie.

• #27 20 Gru 2016 02:06
    djfarad02
    Poziom 17  

Krzysiek27 napisał:
    Który rezystor decyduje o prądzie diody ? Chciałbym zrobić mocne światło i słabsze.

Rezystor R2. Jeśli zwiększysz R2 będzie ciemniej a R3 nie musisz ruszać.

Jeśli natomiast zmniejszysz R2 to będzie jaśniej ale powinieneś też, dla lepszej pracy źródła prądowego, zmniejszyć R3. Np R2=220Ohm R3=220k

• #28 22 Gru 2016 21:28
    Krzysiek27
    Poziom 12  

R-MIK napisał:
    koczis_ws napisał:

Przy 1,2V ledy mogą świecić ale nie białe czy niebieskie.

Panowie w tych lampkach solarnych są diody LED białe na 1,2 V Mam lampki solarne i świecą na takim napięciu sprawdzone.
    Tranzystorek kupiony . Wypróbuję na innym silniczku krokowym (w nowej latarce) jak to się spisuję.
    No w końcu zlutowałem pajęczynę z tym tranzystorem . i powiem że spodobał mi się bo układ jest bardzo sprawny. Ale tamtych konstrukcji nie będę przerabiał , być może dlatego że jestem sentymentalny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME