Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór dron'a - polecane dwa modele

Heliofant 15 Gru 2016 23:04 1518 2
  • #1 15 Gru 2016 23:04
    Heliofant
    Poziom 1  

Witam,

przychodzę do was z "wiecznie wałkowanym" tematem, ale wiadomo, że człowiek lubi kiedy podchodzi się do niego indywidualnie.

Poszukuję drona za mniej więcej 600zł, chciałbym żeby latał na kilometr i bateria wytrzymywała na 30 minut lotu. - wiem, to niemożliwe przy takiej cenie :D Jednakże mam na oku parę modeli o których chciałbym usłyszeć opinię od osób które się na tym znają.

Dron FOREVER LUNA - z tego co widzę, jest to nowość na rynku.. bardzo ciekawie zrobiony zasięg do 200m, bateria trzyma te 10 minut (dane producenta), FPV, możliwość połączenia się z okularami VR, czego chcieć więcej? No właśnie.. czy to nie jest przypadkiem ściema z tymi danymi? Ogólnie, kiedy przeglądałem drony, to każdego męczył jakiś mankament. Mógł latać na 300m, ale nie miał FPV. Miał FPV i latał na 300m, ale bateria trzyma 6 minut.. :/ Też jest różnie z zachowaniem tego dron'a. Czy nie będzie go za bardzo ściągało.. z jakiego materiału został wykonany..

Dron Overmax x bee 7.1 - bardzo ciekawy dron, widziałem parę testów i większość pozytywnie wypowiada się na jego temat, ale właśnie jest to o czym wspominałem.. zasięg 300m - brak FPV. Przecież On nawet nie będzie widoczny przy takim zasięgu..

Tylko te dwa wpadły mi w oko. Może znacie jakieś ciekawsze opcje? Najbardziej chyba zależy mi na podglądzie i baterii.. zasięg nie odgrywa tak dużej roli jak i kamera. POMOCY!

0 2
  • #2 16 Gru 2016 12:30
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Szukaj przede wszystkim z napędem bezszczotkowym i z dostępem do części zamiennych.

Link

0
  • #3 16 Gru 2016 16:51
    Madrik
    Moderator Robotyka

Dronem z kilometra nie jesteś w stanie sterować. Żadnym.
    Nie bez wspomagania.
    Polskie prawa zezwala na używanie modeli RC tylko w zasięgu wzroku, z zachowaniem pełnej kontroli nad modelem. Nie może więc to być kropka na horyzoncie.

Zaś do latania poza zasięg wzroku musisz posiadać świadectwo kwalifikacji pilota UAV, ubezpieczenie OC i spełnić określone warunki takiego lotu, włącznie z wcześniejszym zgłoszeniem do ULC.

Zasięg 200 metrów, to dla drona tyle co długość sznurka przy baloniku. Sterowanie smartfonem zaś to kompletna porażka. Oznacza korzystanie z łączności WiFi, co dla drona jest tym samym, co kierowanie samochodem z tylnego siedzenia, za pomocą kijków od szczotki. Za daleko tak nie zajedziesz.
    Ładnie to tylko wygląda w opisie i reklamie. W rzeczywistości każdy, kto korzystał z WiFi do sterowania dronem, klął niczym pijany szewc. Zdarza się, że zasięg takiego sterowania stanowi ułamek deklarowanego zasięgu.

Generalnie w tej cenie, dobrego drona z FPV nie kupisz. Bo się po prostu nie da.
    Owszem, marketingowcy ładują do konstrukcji kamery, czasem nawet FPV i odbiornik w nadajniku, ale to jest wszystko kompletnie beznadziejnej jakości. Sam nadajnik sygnału Video, homologowany, o sensownym czasie transmisji i zasięgu - to 300-400 zł. 200 zł sensownej jakości kamera. A taka z zapisem - dwa razy droższa. Gogle to koszt koło 1000 zł, za budżetowe. Są jakieś tanie zamienniki gogli video, z wtykanymi do środka smartfonami czy ekranikami LCD, ale jakość tak odbieranego obrazu jest równie wspaniała jak cała w/w reszta.

Oba drony jakie wybrałeś to zabawki. Marnej zresztą jakości.
    Jeżeli szukasz drona, to zwróć uwagę na następujące rzeczy:

- powinien być popularny.
    - Muszę być do niego wszystkie ważne części zamienne. Śmigła, obudowa, baterie, elektronika.
    - Powinien być wyposażony w funkcje bezpieczeństwa: Posiadać GPS, opcję "return home", "hold position" i ewentualnie "headless". Bardzo mile widziana funkcja "fail safe" czy program automatycznie sprowadzający drona do domu lub na ziemię, po zaniku sygnału sterującego.

- sterowanie zgodne ze standardem modelarskim i sygnałem PPM.
    - Sterowanie radiowe 2,4 GHz. Zasięg jak największy. Zasięg jest wypadkową siły sygnału. Fala radiowa 2,4 GHz ma bardzo słabą penetrację przeszkód i nawet korona drzewa lub krzaki, bardzo mocno skracają dostępny dystans. I nagle z 400 metrów zasięgu, robi się 50 metrów. Wadą systemów cyfrowych jest to, że utrata połączenia z nadajnikiem oznacza utratę kontroli nad modelem.

Natomiast kamera i FPV to bajer, szczególnie za taką cenę całego zestawu.
    Obejrzyj sobie na YT filmy kręcone interesującym cię modelem drona. Zwykle nie daje się ich oglądać. Uważać trzeba za to na filmy reklamowe. Często są oszukane - np. kręcone ujęcia z lepszego drona, albo z inną kamerą.
    Jedne z najlepszych tanich dronów, w relacji cena do możliwości, produkują takie firmy jak Hubsan lub JJRC. Trudno o lepsze w tych cenach.

0