Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warszawa - brak sygnału MUX1 z PKiN

ropi 16 Gru 2016 09:50 4917 120
  • #1 16 Gru 2016 09:50
    ropi
    Poziom 20  

Czołem,
    Z powodu robót remontowych w budynku musiałem zdemontować starą instalację antenową (na balkonie). Wymieniłem kabel (na TRISET-113PE), wzmacniacz w antenie zastąpiłem symetryzatorem (drukowanym). Antena (Dipol 19, Yagi) pozostała. Przed remontem instalacja antenowa zapewniała odbiór MUX1 mimo tego, że wzmacniacz w puszce antenowej (Anprel SWA-1) nie był zasilany (jakość zależała od pogody, ale sygnał był zawsze). Obecnie brak sygnału na tym kanale (TVN-HD, który zajmuje niższe pasmo, odbiera prawidłowo).
    Dość zagadkowa sprawa - co może być przyczyną?
    r.

PS. Lokalizacja Ursynów, PKiN zasłonięty, kierunek Raszyn też, ale w większym stopniu

0 29
  • Megger
  • #2 16 Gru 2016 20:36
    mihal2002
    Poziom 43  

ropi napisał:
    w puszce antenowej (Anprel SWA-1) nie był zasilany

Typowy tłumik.
    ropi napisał:
    co może być przyczyną?

Za silny sygnał.

0
  • #3 17 Gru 2016 16:01
    ropi
    Poziom 20  

mihal2002 napisał:
    ropi napisał:
    w puszce antenowej (Anprel SWA-1) nie był zasilany

Typowy tłumik.

Z pewnością.
    mihal2002 napisał:
    ropi napisał:
    co może być przyczyną?

Za silny sygnał.

Tuner nie wykazuje obecności sygnału na kanale MUX1. Pozostałe (niższe) odbierają prawidłowo, a siła sygnału nie jest większa niż poprzednio.
    Spróbuję zastosować tłumik, ale sceptycznie na patrzę...
    r.

0
  • #4 22 Gru 2016 10:10
    ropi
    Poziom 20  

Sprawdziłem, co będzie z tłumikiem (Badmor H i inny). Niestety zgodnie z przewidywaniami nic to nie dało. Problem jest z odbiorem na 770MHz. Poniżej, na 730MHz sygnał jest. Obie emisje są z mocą 3kW (PKiN). Do tego Raszyn nadaje 100kW na 770MHz.
    Poprzednio (mimo niezasilanego wzmacniacza) odbiór był stabilny na niższych kanałach. Na 53. zdarzały się nagminnie 'zacięcia', a na 58. bywało jeszcze gorzej - jednak sygnał był. Obecnie na 53. odbiór jest b. stabilny, ale sygnał słabszy niż na niższych kanałach. Zastosowanie tłumika nawet 3 dB już pogarsza odbiór na k. 53, a 6dB także na 48.
    Tak więc zmiany w instalacji antenowej poprawiły sytuację na k. 53, ale za to na 58. już nic nie da się odebrać. Dodam, że poprzedni kabel był bardzo złej jakości i już nadgryziony zębem czasu. Dodatkowo niezasilany wzmacniacz działał jak tłumik.
    Zaskoczyło mnie, że wyeliminowanie nieczynnego wzmacniacza nie poprawiło radykalnie sytuacji. Poziom sygnału (wskazywany przez tuner) powinien wzrosnąć, a tak się nie stało.
    Tak jak pisałem warunki geograficzne odbioru nie są dobre. Wygląda na to, że wystąpiło ograniczenie przenoszonego pasma (gdzie jest słabe ogniwo? jakieś błędy montażu?), albo kiepski kabel działał jak antena, albo jakieś drobne różnice w ustawieniu anteny spowodowały, że sygnał na k. 58 zniknął.
    Czekam na sugestie!
    r.

0
  • #5 23 Gru 2016 10:49
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Witam, przy tej odległości od PKiN (ok.10-12 km) antena Dipol 19 powinna sobie poradzić, mimo, że moce nie są duże - M1/2/3 - 3/3/10 kW na kanałach 58/48/27, tym bardziej, że jej zysk w górnej części pasma jest nieco wyższy. Na 53k masz TVN HD (sygnał testowy 3 kW).
    Równie dobrze warunki mogą być graniczne dla głowicy TV i oscylować w dolnych dopuszczalnych wartościach t.j. 48dB np. ze względu na przeszkody (zabudowania po drodze) sygnały są osłabione, dodatkowo dla wyższych częstotliwości straty w przesyle (powietrze, instalacja) większe. Może spróbować selektywnie wyrównać (wzmocnić/stłumić) poziomy poszczególnych kanałów wzmacniaczem/filtrem kanałowym WK-410.
    Dodatkowo wbudowany filtr LTE w technologii SAW na jednym z niezależnych wejść w paśmie UHF, skutecznie odetnie wszystko powyżej 790 MHz.
    https://www.telmor.pl/Katalog-...jany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T

0
  • #6 23 Gru 2016 11:08
    irekr
    Moderator

Szkoda że nie podajesz dokładniej lokalizacji na Ursynowie. Ostatnio przybyło tam kilkadziesiąt BTS-ów LTE w pasmie 800 MHz. Obecność takiego w odległości mniej niż 500 metrów i są problemy z kanałem 58. Nie jesteś pierwszy z tym problemem.

Na początek trzeba sprawdzić co się dzieje na kanałach od 60 w górę. Niestety, bez chociażby podstawowego wskaźnika niewiele można stwierdzić. Sygnały z Raszyna i PKiN są bardzo silne, nawet wewnątrz podwórek. O wzmacniaczach należy zapomnieć.

0
  • #7 29 Gru 2016 22:47
    ropi
    Poziom 20  

Dzięki za odzew. Lokalizacja - na wysokości stacji metra Natolin. Problem wystąpił w ostatnim kwartale. Co do sprawdzenia, co się dzieje powyżej 60 kanału, bez sprzętu specjalistycznego - niewykonalne. Czyli nic się nie da ustalić?
    Nie do końca jestem przekonany, że to wina zakłóceń, ale kto wie. Dodam, że pasmo anteny jest ograniczone do 60 kanału. Może jednak ktoś zaproponuje , coś konstruktywnego?

0
  • Megger
  • Pomocny post
    #8 30 Gru 2016 08:07
    irekr
    Moderator

W ostatnim kwartale uruchomiono BTS-y z LTE w pasmie 800 MHz.
    Przy Bażantarni 10 (centrala telefoniczna)
    Przy Bażantarni 3
    Stryjeńskich 21 kościół
    Stryjeńskich 19
    KEN 26
    Sengera 1
    To są te najbliższe stacji metra Natolin.
    Wszystkie te BTS-sy są mocno obciążone, to wiem z własnych obserwacji.

Nie mając podstawowych wskaźników można tylko dokładnie sprawdzić stan instalacji - głownie stan kabli i złączy, oraz dobrać miejsce instalacji anteny, szczególnie w warunkach odbioru z odbicia lub rozproszenia.
    To ograniczenie pasma odbioru powyżej 60go kanału jest dość iluzoryczne. Sygnały z BTS-ów w tej odległości są bardzo silne, zapewne są silniejsze o co najmniej 20 dB
    (10 razy) od sygnałów telewizyjnych, szczególnie dla wschodniej strony Natolina, tego bliższego Nowoursynowskiej.

0
  • #9 01 Sty 2017 17:52
    ropi
    Poziom 20  

Wielkie dzięki. Zatem zakłócenia BTS są najbardziej prawdopodobne. Co w tej sytuacji? Jakaś pułapka? I czy w ogóle jest to legalne (umieszczanie stacji BTS o takich parametrach sygnału), skoro uniemożliwia odbiór tv?
    Wracając do diagnozy sytuacji - wydaje się, że do sprawdzenia, czy źródłem zakłóceń jest pasmo 800 MHz, powinien wystarczyć odpowiedni filtr tłumiący te sygnały. Co polecasz? Jaki model w tej konkretnej sytuacji może pomóc?
    r.

0
  • #10 03 Sty 2017 23:52
    ropi
    Poziom 20  

Zastosowałem popularny filtr "Dipola" - Signal. Sygnału z MUX1 jak nie było, tak nie ma. Co ciekawe wskaźniki poziomu i jakości sygnału w tunerze, na niższych kanałach poprawiły się nieco.
    Co dalej w tej sytuacji? Inny filtr? Jaki? Manipulacja ukierunkowaniem anteny?
    Będę wdzięczny za dalsze rady.
    r.

0
  • #11 04 Sty 2017 08:12
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Witam, a może jednak zastosować przestrajany filtr/wzmacniacz WK-410
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Przed...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T (poprzednia wersja WK-310).
    Wyeliminujemy zakłócenia LTE -na wejściu UHF2 jest wbudowany filtr wykonany w technologii SAW, selektywnie dostroimy poszczególne kanały (MUX-y), wyrównamy poziomy... może się sprawdzi w Twoim przypadku.

0
  • #12 04 Sty 2017 13:51
    ropi
    Poziom 20  

TELMOR_PL napisał:
    Witam, a może jednak zastosować przestrajany filtr/wzmacniacz WK-410
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Przed...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T (poprzednia wersja WK-310).
    Wyeliminujemy zakłócenia LTE -na wejściu UHF2 jest wbudowany filtr wykonany w technologii SAW, selektywnie dostroimy poszczególne kanały (MUX-y), wyrównamy poziomy... może się sprawdzi w Twoim przypadku.

Wzmacniacz bardzo interesujący. Dziękuję za namiar - użyję go pewnie w innej instalacji, gdzie mam kilka anten do podłączenia, ale tu byłby po prostu niewykorzystany.
    Pytanie, czy dotychczasowe ustalenia uprawdopodobniają znaczenie zakłóceń w paśmie 800 MHz, a jeśli tak - jaki filtr zastosować? "Signal" - jeśli wierzyć danym producenta - nie sprawdza się najlepiej w dolnej części tego pasma, więc tu może tkwić problem. Wydaje się, że sama instalacja antenowa jest jednak w porządku - nieprawdaż?
    r.

0
  • #14 04 Sty 2017 16:28
    ropi
    Poziom 20  

TELMOR_PL napisał:
    Nie wykluczone, że sama instalacja jest ok tylko trzeba się pozbyć "śmieci".
    Przydałby się jednak wcześniejszy model (WK-310) + filtr LTE.
    Może jeden z tych filtrów pomoże:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...R-60-LTE-DC-filtr-dolnoprzepustowy-LTE-790MHz
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...50-LTE-PROTECTED-FAR-50-LTE-PROTECTED-DC-PASS

Wzmacniacz jest chyba niepotrzebny w ogóle, natomiast FAR-50 obcina powyżej 700 MHz, więc odpada. Pytanie, czy FAR-60 będzie wystarczająco skuteczny? Na 800 MHz tłumienie wynosi 16dB poniżej pasma przepustowego. LF003 Terra ma podobne wyniki 10 MHz niżej. Jeśli założenie odnośnie zakłóceń jest słuszne - kluczowe znaczenie mają właśnie okolice 800 MHz. Następny krok dotyczyłby użycia filtra o większym niż "Signal" tłumieniu w tym zakresie. Co wybrać?
    Czy filtr LTE w WK-410 ma zbliżone parametry do FAR-60?
    r.

0
  • #15 04 Sty 2017 18:18
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Seria WK to taki wzmacniacz "w drugą stronę" bardziej tłumik - zakres regulacji: od -20dB +/-2dB, wzmocnienie w paśmie UHF 15dB. Do tego dokonujemy selekcji kanałów dodatkowo filtrując i ustawiając/wyrównując poziom. Filtr LTE w WK-410 jest bardziej stromy (technologia SAW).

0
  • Megger
  • #16 04 Sty 2017 23:40
    ropi
    Poziom 20  

TELMOR_PL napisał:
    Filtr LTE w WK-410 jest bardziej stromy (technologia SAW).

FAR-60 też jest SAW. Sądzę, że stromość to jedno, ale częstotliwość graniczna też może mieć znaczenie w tym przypadku.
    Widzę takich kandydatów do dalszych testów:
    FAR-60,
    Televes 403101,
    Televes 403401,
    Terra LF003,
    Terra LF006.
    Co polecacie?
    r.

0
  • #17 13 Sty 2017 07:32
    ropi
    Poziom 20  

Próby z FAR-60 zawiodły. Wyniki bardzo podobne do Signal, może nawet minimalnie gorsze (wskaźniki dekodera na k. 53). Kaskada FAR60+Signal też nic nie daje. Co dalej? Jakie próby?

irekr napisał:
    W ostatnim kwartale uruchomiono BTS-y z LTE w pasmie 800 MHz.
    Przy Bażantarni 10 (centrala telefoniczna)
    Przy Bażantarni 3
    Stryjeńskich 21 kościół
    Stryjeńskich 19
    KEN 26
    Sengera 1
    To są te najbliższe stacji metra Natolin. Wszystkie te BTS-sy są mocno obciążone, to wiem z własnych obserwacji. (...) Sygnały z BTS-ów w tej odległości są bardzo silne, zapewne są silniejsze o co najmniej 20 dB od sygnałów telewizyjnych, szczególnie dla wschodniej strony Natolina, tego bliższego Nowoursynowskiej.

Jakich częstotliwości w paśmie 800 MHz najbliższych k.58 należy się spodziewać w tym regionie? Czy warto wypróbować filtr o niższej częstotliwości granicznej? Jaki?
    r.

PS.1. Dolna częstotliwość pasma 800 MHz to 791 MHz. Czy skrajny, dolny podzakres tego pasma jest wykorzystywany w moim rejonie?
    Z filtrów mających tłumienie rzędu 20dB w okolicy 790 MHz znalazłem:
    Terra: LF004 i LF003
    Televes: 405101, 403401 i 403301

PS.2. Pogmerałem trochę na stronach UKE i jeśli się nie pomyliłem, to wnioski są następujące:

1) W paśmie 791-801 MHz nadaje Orange, a jego nie ma w moim rejonie.
    2) W paśmie 801-806 MHz nadaje P4 i tych stacji jest dużo.

Czy to się zgadza?

3) Signal i FAR60 mają teoretycznie tłumienia rzędu kilkunastu dB dla 800 MHz; mimo kaskadowego połączenia sygnału na k. 58 nie ma. LF003 na 800 MHz powinien mieć tłumienie rzędu 55dB. Czy warto wypróbować go, czy jestem na złym tropie?

0
  • #18 15 Sty 2017 17:13
    Darek.S
    Poziom 31  

zerknij tutaj
    Tak się składa, że mam ślady kanału 58. Niestety kierunek prawie przeciwny do Chorągwicy dlatego ślady. Ale i tak widać wpływ pułapek na jego poziom.

0
  • #19 15 Sty 2017 22:58
    ropi
    Poziom 20  

Darek.S napisał:
    zerknij tutaj
    Tak się składa, że mam ślady kanału 58. Niestety kierunek prawie przeciwny do Chorągwicy dlatego ślady. Ale i tak widać wpływ pułapek na jego poziom.

Co Kolega proponuje w moim przypadku? Czy warto testować LF003? Jakiś efekt jest jednak widoczny. A może od razu sięgnąć po LF004 (choć bardzo drogi)? Na wzmacniacz WK-410 chyba nie ma co liczyć biorąc od uwagę ograniczoną skuteczność FAR60.
    Szkoda, że Kol. irekr nie rzucił więcej światła na temat częstotliwości zakłóceń w moim rejonie. Niestety nie mam narzędzi do pomiarów - pozostaje testowanie skutków filtracji.
    r.

0
  • #20 16 Sty 2017 08:37
    Darek.S
    Poziom 31  

ropi napisał:
    iestety nie mam narzędzi do pomiarów - pozostaje testowanie skutków filtracji.
    r.

Dokładnie niestety. Bez pomiaru to robota po omacku. To, że masz zakłócenia to wiemy ale nic nie wiemy o jego częstotliwościach i poziomach. O samym sygnale jakieś informacje mamy jeszcze z samego odbiornika ale o LTE już żadnych. Ja ze swojej strony sprawdziłem skuteczność filtrowania pułapek. A czy LF004 pomoże niestety nie jestem w stanie przewidzieć. Mając pomiary już prędzej.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam tylko, że u siebie miałem taka sytuacje gdzie byłem zmuszony zastosować w kaskadzie dwie pułapki Telmora z powodu dużego poziomu 466MHz. I zakłócany najbardziej był kanał 50-ty choć zakłócenie było 240MHz niżej.
    Jeśli podobnie jest u Ciebie LF004 na pewno nie pomoże. Tylko pułapki wycinające do 21 i powyżej 60 kanału. A taką jest FPL-2160

0
  • #21 16 Sty 2017 13:15
    ropi
    Poziom 20  

Darek.S napisał:
    Bez pomiaru to robota po omacku. To, że masz zakłócenia to wiemy ale nic nie wiemy o jego częstotliwościach i poziomach.

Coś jednak możemy wiedzieć. irekr podał namiary nowych stacji działających w rejonie. Ja przejrzałem dane ze strony UKE i widzę tam zezwolenia dla P4 oraz to, że w paśmie 801-806 MHz nadaje P4 i tych stacji jest dużo w moim rejonie Link. Może irekr uzupełni swoje informacje i potwierdzi lub zaprzeczy...
    Oczywiście poziomów zakłóceń to nie da, ale przynajmniej zbliżymy się do prawdy.

Już prawie zdecydowałem się na LF004, ale Televes 403301 w teorii też wygląda ciekawie:

Pasmo przepustowe [MHz] 5-790
    Tłumienie pasma przepustowego [dB] 0,5
    Maks. tłumienie w najwyższej częstotliwości pasma przepustowego [dB] 2
    Pasmo zaporowe [MHz] 793-821
    Tłumienie pasma zaporowego [dB] >30

Z opisu wynika, że na 3MHz ma przyrost tłumienia rzędu 30 dB...

0
  • #22 16 Sty 2017 14:36
    irekr
    Moderator

Te dane jakie posiadam to głownie tabele zezwoleń z UKE oraz kilkakrotnie byłem w omawianym rejonie. Kilku moich znajomych mieszkających w okolicach Bażantarni oraz Belgradzkiej sygnalizowało mi te problemy. Trudno mi było cokolwiek dokładnie pomierzyć, gdyż nie posiadałem i - jak na razie - nie posiadam żadnego wiarygodnego miernika do takich celów. Obecnie opieram się głownie na obserwacji spustoszenia jakie robi LTE z sygnałem MUX1 na k.58.
    Sytuacja jest dynamiczna i zapewne następnych stacji niebawem przybędzie.

Jedna z koronnych zasad: dobór sprzętu do konkretnych warunków. I nic na pałę, wszystko trzeba testować i sprawdzać, po nitce do kłębka....

0
  • #23 16 Sty 2017 14:42
    ropi
    Poziom 20  

irekr napisał:
    Te dane jakie posiadam to głownie tabele zezwoleń z UKE oraz kilkakrotnie byłem w omawianym rejonie. Kilku moich znajomych mieszkających w okolicach Bażantarni oraz Belgradzkiej sygnalizowało mi te problemy. Trudno mi było cokolwiek dokładnie pomierzyć, gdyż nie posiadałem i - jak na razie - nie posiadam żadnego wiarygodnego miernika do takich celów. Obecnie opieram się głownie na obserwacji spustoszenia jakie robi LTE z sygnałem MUX1 na k.58.
    Sytuacja jest dynamiczna i zapewne następnych stacji niebawem przybędzie.

Jedna z koronnych zasad: dobór sprzętu do konkretnych warunków. I nic na pałę, wszystko trzeba testować i sprawdzać, po nitce do kłębka....

Dziękuję za odzew. Nie miałem dotychczas do czynienia z tym problemem. Czy poprawnie interpretuję dane UKE odnośnie częstotliwości, na które wydano zezwolenia?
    Chciałbym zminimalizować koszty testów, bo miernika nie zdobędę. Następny krok to dobry filtr, ale jaki wybrać? Na razie tuner pokazuje '0' siły sygnału (Signal + FAR60).

0
  • #24 16 Sty 2017 18:00
    Darek.S
    Poziom 31  

Darek.S napisał:

Dodam tylko, że u siebie miałem taka sytuacje gdzie byłem zmuszony zastosować w kaskadzie dwie pułapki Telmora z powodu dużego poziomu 466MHz. I zakłócany najbardziej był kanał 50-ty choć zakłócenie było 240MHz niżej.
    Jeśli podobnie jest u Ciebie LF004 na pewno nie pomoże. Tylko pułapki wycinające do 21 i powyżej 60 kanału. A taką jest FPL-2160

Za dużo tych jeśli. Skoro już robisz po omacku spróbuj tą kaskadę. Zawsze możesz umówić się na zwrot. Możesz także od razu wziąć LF004 . Co nie wykorzystasz oddasz.

0
  • #25 16 Sty 2017 20:03
    ropi
    Poziom 20  

Darek.S napisał:
    Za dużo tych jeśli. Skoro już robisz po omacku spróbuj tą kaskadę. Zawsze możesz umówić się na zwrot. Możesz także od razu wziąć LF004 . Co nie wykorzystasz oddasz.

Na podstawie Twoich danych kaskadę odpuszczam. Tylko LF004 stłumił zakłócenia poniżej poziomu sygnału na k. 58. Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy LF004 i konkurencyjnym Televesem.

0
  • #26 16 Sty 2017 20:36
    Darek.S
    Poziom 31  

ropi napisał:

Na podstawie Twoich danych kaskadę odpuszczam.

Kaskadę dwóch Telmorów proponowałem tylko w przypadku gdybyś miał zakłócenie poniżej C21. I tylko w tym przypadku a nie dysponując pomiarami trudno się wypowiedzieć. Jak wspomniałem za dużo tych jeśli.... Przypomnę ten konkretny przypadek gdzie do BTS-a było poniżej kilometra i zakłócenie na 466MHz wynosiło 90dB/µV.
    Darek.S napisał:
    Trochę to trwało ale wybrałem się do tej klientki z Kryspinowa w celach naukowych.
    Otóż jest tam b silny kanał S40
    generowało to przesterowanie głowicy czy to dekodera czy miernika. na widmie widać zwiększone tło szumowe (kanał C23)
    Dopiero zastosowanie w kaskadzie dwóch filtrów Telkom Telmor (FPL2160) umożliwia odbiór
    Zastosowanie lepszej pułapki od Signala( 60dB) odbioru nie poprawia pomimo silniejszego tłumienia ( ale powyżej C60) bo tutaj zaklócenie jest niżej a Telkom Telmor niżej tez wycina ( Signal już nie). Niestety S40 to tylko 8MHz niżej od pasma przepustowego stąd konieczność zastosowania kaskady.

U mnie ( kilometr dalej i nieco z boku) już tylko 77dB/µV i obecnie nie mam żadnej pułapki ( wzmacniaczo-zwrotnica AMS sprzed 10-ciu lat). I wszystko działa. Inna sprawa mam rewelacyjny użyteczny sygnał na wszystkich Muxach z Chorągwicy. Ale oczywiście zrobisz jak uważasz.

0
  • #27 16 Sty 2017 21:27
    ropi
    Poziom 20  

Może coś mi umknęło, ale wszystko wskazuje na zakłócenie na 800 MHz. Sygnał k.58 był, uruchomiono nadajniki LTE w okolicy i sygnału nie ma. Filtr na górne pasmo LTE pomógł częściowo. Wydaje mi się naturalne zbadanie tego podejrzenia w pierwszej kolejności.

0
  • #28 17 Sty 2017 07:28
    irekr
    Moderator

Z tego co widzę to w okolicy nie ma żadnego BTS-a w pasmie 420 ani 450 MHz. Najbliższy "zestaw" jest na Mordorze.

0
  • #29 17 Sty 2017 08:20
    ropi
    Poziom 20  

irekr napisał:
    Z tego co widzę to w okolicy nie ma żadnego BTS-a w pasmie 420 ani 450 MHz. Najbliższy "zestaw" jest na Mordorze.

A jaki jest? Jaka najniższa częstotliwość?

0
  • #30 17 Sty 2017 10:26
    irekr
    Moderator

Z tego co wiedze to najniższa częstotliwości mieści się w kanale 61.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo