Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzydła bramy otwierają się w tym samym czasie, centralka Nice MCA 2

jozef m 16 Gru 2016 10:41 1038 17
 • #1 16 Gru 2016 10:41
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam szukam pomocy, przy otwieraniu się skrzydeł bramy skrzydło wierzchnie nie otwiera się jako pierwsze, ale oba skrzydła otwierają się w tym samym czasie. Tak samo jest, kiedy jest ustawianie bramy przy ustawieniach fabrycznych. Przekładanie zworki nie zmienia sytuacji. Zwiększenie opóźnienia przy zamykaniu działa, ale po kilku otwarciach skrzydła po zamknięciu zmieniają położenie i czyli to, które powinno zamknąć się pierwsze domyka się jako drugie. Skrzydła bramy pracują równo po odblokowaniu, wymienione nakrętki na nowe, myślałem że to sprawa nakrętek, napęd ma 5 lat, mało używany. Myślę, że to wina sterowania z centralki MCA 2; co odpowiada za tą funkcję, jakie części z elektroniki centralki należy sprawdzić i wymienić? Będę wdzięczny za podpowiedzi i porady.

 • #3 17 Gru 2016 17:08
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam .Dzięki za podpowiedż sprawdzę w poniedziałek ale przy programowaniu przy ustawieniach fabrycznych skrzydlo bramy zewnętrzne nie otwiera się wcześniej a chyba powinno. Jak już pisałem przepinałem zworkę która zmienia które skrzydlo ma sie otwierać pierwsze i nie widać żadnej różnicy ,otwierają sie razem.Było troszkę wilgoci wewnątrz może to jest przyczyną że coś jest uszkodzone ,tylko które elementy za tą funkcję są odpowiedzialne.Może ktoś ma jakieś podpowiedzi będę wdzięczny.
  A jak jestem w temacie czy podczas zapisywania do pamięci wciskając P1 i zaraz P2 powinny zamigotać wszystkie diody czy wystarczy brać pod uwagę czas nie zwracając uwagi na to co sie zaświeci i czy pózniej należy czekać aż zaświecą się diody L1 ,L2 i L3 u mnie trwa to ponad minutę.

 • Pomocny post
  #4 17 Gru 2016 22:08
  chucu
  Poziom 13  

  jozef m napisał:
  Witam .Dzięki za podpowiedż sprawdzę w poniedziałek ale przy programowaniu przy ustawieniach fabrycznych skrzydlo bramy zewnętrzne nie otwiera się wcześniej a chyba powinno.

  O ile pamiętam, tak to powinno działać, jednak niektóre centralle dość opornie się resetują do ustawień fasbrycznych.
  jozef m napisał:
  Jak już pisałem przepinałem zworkę która zmienia które skrzydlo ma sie otwierać pierwsze i nie widać żadnej różnicy ,otwierają sie razem.Było troszkę wilgoci wewnątrz może to jest przyczyną że coś jest uszkodzone ,tylko które elementy za tą funkcję są odpowiedzialne.Może ktoś ma jakieś podpowiedzi będę wdzięczny.

  Czy zworka zmienia kolejność zamykania skrzydeł? Jeśli tak, to winy szukałbym raczej w opcji menu. Jeszcze jedno: lampa ostrzegawcza przestaje migać po dojechaniu do skrajnych położeń (automatyka sama kończy ruch otwierania/zamykania, czy jej trzeba "pomóc")?
  jozef m napisał:
  A jak jestem w temacie czy podczas zapisywania do pamięci wciskając P1 i zaraz P2 powinny zamigotać wszystkie diody czy wystarczy brać pod uwagę czas nie zwracając uwagi na to co sie zaświeci i czy pózniej należy czekać aż zaświecą się diody L1 ,L2 i L3 u mnie trwa to ponad minutę.

  Jak zaczną migać diody możesz puścić przyciski.

 • #5 18 Gru 2016 01:04
  jozef m
  Poziom 7  

  Dzięki , dziękuje za wiadomosć jak programować, wiem już co do programowania kiedy kończyć trzymanie p1 i p2.Po zresetowaniu do ustawień fabrycznych i uruchomieniu funkcji bramy przyciskiem P2 skrzydła bramy wykonują krótki ruch otwierania zatrzymują sie i zamykają się w tym samym czasie.Aby się prawidłowo zamknęły musze skrzydło zewnętrzne ustawić w pozycji bardziej otwartej niż drugie skrzydlo aby podczas zamykania skrzydła się nie zakleszczyły.Skrzydła po wstępnym zamknięciu otwieraja się do ograniczników brama na moment się zatrzymuje lampka sygnalizacyjna gaśnie i zamyka się lampka miga podczas zamykania..Nie działa opóznione OTWIERANIE skrzydła spodniego natomiast można ustawić opóżnienie zamykania skrzydła i to działa i z tego powodu skrzydła bramy podczas otwierania otwierają sie razem.Tu jes mój problem i szukam do niego rozwiązania.Dziękuje wszystkim za pomoc.
  Jeszcze co do kondensatorów mój napęd to wingo 3524 zasilanie silników 24 V tam kondensatorów nie widzę.Czy ten kondensator który jest w centrali sterującej też jest za to odpowiedzialny?
  Jeżeli chodzi o zworkę to nie widzę różnicy w otwieraniu bramy kiedy zmienię jej miejsce wpięcia.

 • Pomocny post
  #6 18 Gru 2016 16:28
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  1. Skrzydła przy wykrywaniu czasów powinny poruszać się pojedynczo a nie oba na raz, Może jednak centrala coś pamięta - jest jeden zonk w kasowaniu pamięci - P1 i P2 trzeba starać się trzymać DOKŁADNIE 3 sekundy. Poprawiony opis kasowania jest tu: http://ftp.nice.pl/nice/instrukcje/centrale%20sterujace/MC424%20-%20errata.pdf..
  Sprawdzenie czy jest coś zapamiętane : wyłączyć centralkę z prądu i ponownie włączyć - jeśli wszystkie ledy mrugają długo - ponad 6 sek - pamięć pusta, mryganie poniżej 3 sek - położenia z poprzednich prób zapamiętane.

  2. Po prawidłowym przejściu ustawiania czasów opóźnienie na otwieraniu jest fabrycznie wlączone - skrzydło wierzchnie powinno się otwierać wcześniej o 10% pełnego ruchu od spodniego (można potem przestawić na nawet 40% czyli do połowy ruchu). Opóźnienie względem siebie skrzydeł na zamykaniu centrala ustawia automatycznie (w zależności od opóźnienia otwierania + zapas).

  3. Kondensatorów silnikowych tu nie ma - są kondensatory filtrujące zasilanie w samej centralce (wszystkie duże) i te dla spokojności możesz wymienić.

  To że siłowniki mają nierówne prędkości to może faktycznie zużycie lub uszkodzenie któregoś silnika ale brak opóźnień to raczej sprawa centralki.

 • #7 18 Gru 2016 16:41
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 38  

  Padają silniki w tych złomowatych napędach. Byc może, że juz masz jakieś zwarcie na jednej lub wiecej sekcjach komutatora tego silnika. Pomierz prądy w obu i porównaj.

 • #8 18 Gru 2016 19:31
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam dzięki dla kotbury za bardzo interesujące informacje!
  Co do napędów to zamieniłem ich położenia prawy na lewą stronę i jest tak samo ciągle to wierzchnie skrzydło które powinno zacząc otwierać wcześniej nie robi tego otwierają się razem.
  Co do kondensatorów będę je sprawdzał.Jeżeli chodzi o kasowanie centralki to sprawdzam zawsze po jej skasowaniu wyciągając bezpiecznik,odczekuję aż ledy zgasną wkładam bezpiecznik i diody migają jak pisze kotbury ponad 6 sek.czyli rozumiem pamięc jest wykasowana.Czy tak powinna wyglądać porocedura sprawdzania?
  Jeżeli chodzi o wykrywanie czasów przez skrzydła w moje bramie ustawiam skrzydła częściowo otwarte wierzchnie otwarte więcej wtedy się nie blokują podczas pierwszego ruchu zamykania ,naciskam P2 skrzydła wykonuja krótki ruch w kierunku otwarcia ,pózniej następuje zamykanie się skrzydeł aż do ogranicznika i za chwilkę otwierają sie niestety dwa skrzydła razem do krańcówek ,zatrzymują się na chwilkę i nastepuje zamykanie podczas którego przy samym końcu kiedy skrzydła zwalniają jest widoczne opóżnienie zamykania się skrzydla wierzchniego.Niestety podczas otwierania opóżnienia brak czy przesunięcie fazowe ma na to wpływ znalazłem na forum taki temat.Może ktoś podpowie co może być uszkodzone,gdzie szukać problemu.
  Wielkie dzięki dla wszystkich za dotychczasowe podpowiedzi.

 • #9 21 Gru 2016 23:23
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam wszystkich wracam do mojego tematu kłopotów z centralką MCA 2 jak już pisałem skrzydła po skasowaniu pamięci i ustawianiu położeń skrzydeł otwierają sie razem ,zmiana polożenia zworki nic nie daje ,Programowanie na pierwszym poziomie P 5 opóżnienia otwierania nie działa czy dioda miga wolno czy też szybko jest tak samo .Programowanie nic nie daje dlatego ze podczas zamykania skrzydla się nakładają po kilku zamknięciach . Kiedy skrzydła zatrzymuję pilotem w pozycji częściowo otwartej i włączę zamykanie skrzydła się nakładają.Niewiem co z tym dalej można zrobic.
  Moze ktoś z was miał taką sytuacje lub naprawiał taki problem ,co nalezy sprawdzić ,które podzespoly części odpowiadają za tą funkcję.

 • #10 22 Gru 2016 17:41
  arturmarta3
  Poziom 7  

  Mam pytanie ! Czy bramy mają jakiś ogranicznik podczas zamykania?Mam na myśli to coś na dole (kątownik itp.)

 • #11 22 Gru 2016 19:53
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam tak przy zamykaniu jest metalowy ogranicznik zablokowany natomiast przy otwieraniu na siłownikach są zamontowane ograniczniki. Kłopot jest tylko z brakiem opóźnienie dla skrzydła spodniego otwierają się razem opóźnienie daje się ustawić na diodach wizualnie w praktyce nie działa, podczas programowania wstępnego skrzydła otwierają się razem przy tym wstępnym krótkim ruchu później domyka się spodnie do niego wierzchnie nie zawsze do końca zależy jak szeroko otworzę skrzydła do programowania i gdy się domkną otwierają się razem aż do ograniczników a z tego co jest w opisie każde skrzydło powinno się otworzyć oddzielnie a potem powinny dopiero się zamknąć. W moim przypadku jest inaczej. Może ktoś miał taką sytuację, który element cześć na płytce sterującej jest za to odpowiedzialna, może jest to możliwe naprawić.

 • #12 23 Gru 2016 17:09
  arturmarta3
  Poziom 7  

  Miałem coś podobnego.Dopiero po wykręceniu ogranicznika okazało się, że po zamknięciu jedne skrzydło doszło tam gdzie był ogranicznik a drugie przeszło o 10 cm. dalej.Dopiero wtedy mogłem je ustawić na zworkach i wkręcając lub wykręcając siłownik.

 • #13 23 Gru 2016 18:21
  jozef m
  Poziom 7  

  Dzieki za zainteresowanie moim tematem ja posiadam nice wingo 3524 z centralką MCA 2 siłowników nie można regulować ich długości,centralka powinna zapamiętać położenia końcowe do tego słuzą ograniczniki, problem w tym że skrzydła bramy sie blokują podczas zamykania ponieważ na jednym z nich znajduje się płaskownik do którego domyka się skrzydło to które powinno otwierać się pierwsze i zamykać z opóżnieniem .Skrzydła zamykają się na zakładkę musi być zachowana kolejność otwierania a zmiana położenia zworki nie zmienia kolejności otwierania skrzydeł.Myslę że nie działa jakiś sterownik który wysyła sygnał do przekażnika .Nie jestem elektronikiem ale tak to rozumuję pytanie który to jest?

 • #14 27 Gru 2016 20:54
  chucu
  Poziom 13  

  Sprawdź MOSFETy (IRLZ44 chyba) - może są zwarte.

 • #15 01 Sty 2017 13:18
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam dzięki doszedlem do wniosku ze muszę wysłać do naprawy do kogoś kto zajmuje się nice bo tak to może trwać długo i nic z tego nie wyjdzie.Dam znać jak się zakończył temat.

 • #16 15 Sty 2017 11:14
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam dzieki wszystkim za pomoc centralka juz działa naprawiona w serwisie.
  Temat uważam za zamknięty.

 • #18 17 Sty 2017 11:21
  jozef m
  Poziom 7  

  Witam centrala naprawiona otrzymałem odpowiedż dosyć ogolną co bylo uszkodzone układ przeciążeniowy naprawiony ,tyle mogę napisać bo tylko taka otrzymałem odpowiedż.
  Dziękuje za pomoc temat uważam za zamknięty.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME