Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diagnoza silnika elektrycznego od dmuchawy ze sprzętu rolniczego (PSSO-120)

m_hauf 16 Dec 2016 19:37 852 2
 • #1
  m_hauf
  Level 10  
  Cześć,
  Zwracam się do bardziej doświadczonych w tej dziedzinie kolegów z pytaniem/prośbą o pomoc w diagnozie silnika.
  Dostałem od dziadka stary silnik wymontowany kiedyś z jakiejś maszyny rolniczej (pewnie BIZON albo jakiś inny kombajn). Dziadek twierdził, że to od jakiegoś wentylatora czy dmuchawy...
  SILNIK NIE POSIADA ŻADNYCH OZNACZEŃ
  Jedyne oznaczenia (numery przewodów, kolejno 1,2,3,4) znajdują się na tabliczce, przez którą przeplecione są 4 przewody (dwa czerwone i dwa żółte, ułożone naprzemiennie). Pomiędzy czerwonymi przewodami zmierzyłem przejście i rezystancję uzwojenia ok. 292Ω, pomiędzy przewodami żółtymi również jest przejście i rezystancja uzwojenia 95Ω. Uważam, że to trochę dużo jak na rezystancję uzwojenia (możliwe, że silnik jest po prostu spalony).
  Silnik jest mały, ale ciężki (waży około 2,5- może nawet 3 kg).
  Idąc za podpowiedziami dziadka, udało mi się znaleźć w internecie katalog z podobnymi silnikami.
  Rzeczywiście podobnie wygląda model PSSO-120/24V z BIZONA Link do katalogu silników - tu można znaleźć ww. model.
  Poszukuję:
  - schematu podłączenia zasilania do takiego silnika (jak łączyć uzwojenia, jakim napięciem zasilać - wiem, że w nocie katalogowej jest schemat, ale nie wiem czy jest adekwatny do mojego silnika)?
  - informacji czy wymaga on jakichś peryferiów (np.: kondensatorów) albo układów do sterowania prędkością obrotową (Tak jak w katalogu poprzez "zmianę biegów" czy wystarczy regulacja napięcia)?

  Chciałbym uruchomić ten silnik w miarę możliwości i wykorzystać go w swoich konstrukcjach.  Dołączam zdjęcia oraz rysunek wyprowadzeń.

  Diagnoza silnika elektrycznego od dmuchawy ze sprzętu rolniczego (PSSO-120) Diagnoza silnika elektrycznego od dmuchawy ze sprzętu rolniczego (PSSO-120) Diagnoza silnika elektrycznego od dmuchawy ze sprzętu rolniczego (PSSO-120)

  Pozdrawiam.

  //EDIT: PROSZĘ MODERATORA O PRZENIESIENIE TEMATU DO TEGO DZIAŁU
 • #2
  Jarzabek666
  Level 37  
  Wirnik nie wygląda na silnik DC lecz na prąd zmienny .Raczej to nie jest to samo co w katalogu. Zmierz opór miedzy żółtymi a czerwonymi.
 • #3
  m_hauf
  Level 10  
  Pomiędzy żółtymi a czerwonymi nie ma zadnego przejścia, ani oporu. Mi też wygląda to na jakiś silnik AC. Pytanie tylko czy wymaga jakiegoś falownika czy czegoś innego bo wątpię by był pod 230V tym bardziej, że pochodzi z jakiegos wozu.