Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szkło hartowane pęknięcie.

16 Gru 2016 20:19 12039 7
 • Poziom 6  
  Witam serdecznie.
  Mam do was pytanie czy szkło hartowane pęknie powstanie na nim rysa?
  Mój problem zaczął się po montażu gniazd w kuchni w szkle hartowanym które znajduję się nad szafkami. Po montażu wszystko było ok. Po jednym dniu szkło zaczęło pękać tzn powstały na nim rysy które biegną od gniazd, dodam gniazda zostały przykręcone na śrubki. Właścicielka mnie obwiniła dlatego pokryłem koszty wymiany ów szyb hartowanych. Ale temat nie daje mi spokoju bo w każdym miejscu gdzie montowałem gniazda w takich samych warunkach wszystko jest dobrze a tu problem. Powiedzcie mi czy faktycznie mogę czuć się winny za uszkodzenie tych szyb ? Czy może szyby hartowane nie są nimi albo czy mógł szklarz nie dać kleju na całej płaszczyźnie co skutkowało późniejsze naprężenia przez co szkło pękło.
  I ostatnie dwie rzeczy o które zapytam. czy mieliście podobną sytuację? i czy myślę dobrze bo mim zdaniem szkło hartowane nie będzie się "rysować" tylko zrobi się "pajączek" na całej płaszczyźnie np jak to bywa w szybach samochodowych?
  Z góry dziękuje za podzielenie się waszymi opiniami na ten temat.


  brofran

  No ale widzisz hartowana od montażu gniazda nie pęknie. Obok szyby jest płyta indukcyjna ok okolice płyty mógł bym powiedzieć że mogły pęknąć przez nią, mógł bym powiedzieć że miejsca odwiertów otworów osłabiły taflę szkła. no ale w dalszej okolicy też pękły, a to przecież jest szkło hartowane, gdzie o tym nie powinno być wg mowy. Czuję się winny koszty pokryje ale zawsze ciężko się takie pieniądze wydaję. A bez potrzeby nie chciał bym tego robić wolał bym je przeznaczyć na prezenty dla bliskich. A nie chce się sprzeczać gdy sam nie jestem pewien że ów pęknięcia po tym jednym dniu nie są z mojej winy.


  telecaster1951
  Jak napisałem rysuję miałem na myśli pęknięcie wzdłuż tafli szkła. A same otwory na gniazda są nawet zbyt duże musiałem użyć tam maskownic. Tą zabudowę robił szklarz nie cieszący się dobrą opinią. Pięciokrotnie przekuwałem mu gniazdka bo ciągle mu nie pasowały(sam wyznaczał miejsca gdzie mają być) raz bo łączenie tafli szkła raz bo nie wytnie tam otworu itd i tak to z nim było. Napisałem już wcześniej zawsze tak montowałem gniazda i zawsze było ok tylko nie teraz.
 • Poziom 38  
  bussco napisał:
  Czy może szyby hartowane nie są nimi albo czy mógł szklarz nie dać kleju na całej płaszczyźnie co skutkowało późniejsze naprężenia przez co szkło pękło.

  Szyba czy to zwykła, czy hartowana sama z siebie nie pęknie. Hartowane szyby do fotolii klei się punktowo , a nie na całej powierzchni . Stosuje się w kuchni szyby hartowane aby od rozgrzanych palników one nie pękały.
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  brofran napisał:
  sama z siebie nie pęknie
  Tu bym polemizował. W przypadku szkła hartowanego, w przypadku błędu produkcyjnego, może dojść do samoistnego pękania szkła.
  bussco napisał:
  czy myślę dobrze bo mim zdaniem szkło hartowane nie będzie się "rysować" tylko zrobi się "pajączek" na całej płaszczyźnie np jak to bywa w szybach samochodowych?
  Tego nie rozumiem. Szkło hartowane pęka na drobne kawałki. Pokaż zdjęcia tej szyby.
  bussco napisał:


  No ale widzisz hartowana od montażu gniazda nie pęknie
  To zależy od tego, w jaki sposób to montujesz. Mi się w pracy zdarzało stłuc szafirowe szkło, bo śruba miała kontakt z krawędzią.
  bussco napisał:
  osłabiły taflę szkła. no ale w dalszej okolicy też pękły,
  Od naprężeń płyty. W szkle hartowanym drobne uszkodzenie w jednym narożniku, może spowodować spękanie całej tafli.
 • Poziom 33  
  Po mojemu samoistnie pęknie, jak będzie miało miejsce naprężeń. A takim są np. źle obrobione otwory lub inne wcięcia-w narożach brak przejścia w łuk. Załamania pod ostrym kątem zawsze gromadzą naprężenia, i nie ważne czy to szkło czy stal.
 • Admin grupy audio
  Szkło hartowane nie zawsze pęka w drobny mak, na szybie samochodowej często powstają pęknięcia gdy dostanie kamieniem spod kół innego pojazdu. Pęknięcie biegnie od miejsca uderzenia jakąś tam drogą gdzie występują największe naprężenia.

  Jeśli szkło pękło po zamontowaniu w nim czegoś, to oznacza że montaż spowodował naprężenia w szkle. Może to być wada fabryczna szyby ale nie musi.
 • Poziom 39  
  Jeśli chodzi o szyby samochodowe przednie, są one klejone z dwóch warstw. Dlatego nie zamieniają się w kruszonkę :D Boczne i tylne, niestety przy uszkodzeniach mechanicznych... mamy dużo sprzątania. Nie dotyczy: szyb atermicznych, wielowarstwowych i kuloodpornych :D
 • Poziom 33  
  manta napisał:
  są one klejone z dwóch warstw. Dlatego nie zamieniają się w kruszonkę

  Dokładnie, choć właściwie to z trzech bo między dwoma jest jeszcze coś w rodzaju folii. a może to zastygły klej?. Dawniej było inaczej, miałem kiedyś malucha w którym przednia szyba posypała się drobniuśko z powodu silnego mrozu.
  Autor tematu nie wie o czym pisze, nie da się w żaden "domowy" sposób obrabiać hartowanego szkła, parę razy próbowałem to wiem.
  To zwykłe szkło które jak to szkło czasem popęka z powodu naprężeń, takich czy innych. Z doświadczenia powiem że częściej pęka stara szyba, np. wyjęta z ramy okna.
 • Poziom 39  
  W naszych rodzimych produktach, przednie szyby hartowane zdarzały się bodaj do początku lat 90-tych. Warstwa pomiędzy to specjalna folia, całość zgrzewana na gorąco. Zwykłe szyby, pękają z powodu naprężeń, złośliwe są szczególnie otwory, ale gdyby panel szklany został wykonany z szkła hartowanego, nie pękłby, tylko rozsypał się w drobny mak. Był wykonany ze zwykłego szkła, otwór został wykonany nie zgodnie z zasadami, więc najmniejsza manipulacja, nawet montaż dodatkowego elementu, spowodował pęknięcie... Sytuacja patowa, bo można się kłócić że panel był wadliwy, ale koszty wojowania...

  Moderowany przez ANUBIS:


  bussco
  Ostatnia wizyta: 19 Gru 2016 16:58
  Brak zainteresowania za strony autora - zamykam.