Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła

16 Gru 2016 20:20 7260 12
  • Poziom 14  
    Witam,

W wiertarce Makita 2470 wyrobiło mi się sprzęgło. Wiertła blokują się przy małym oporze. Sprzedawca z allegro doradził żebym kupił dwie części: sprzęgło nr 44 i współpracującą z nim zębatkę nr 90. Jednak po wymianie tych części nic się nie zmieniło. Te wymienione wyglądają na nie zużyte.
    Teraz pojawia się pytanie co powoduje, że wiertła podczas wiercenia się blokują ? Które elementy mogły się zużyć?
    Dodam jeszcze, że na lewych obrotach nie ma tego problemu.

Proszę o pomoc

Załączam schemat wiertarki

Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła
  • Poziom 15  
    Czy masz gdzieś fotografie jak to wygląda u Ciebie w środku? Wiele by to wyjaśniło, oraz wiele moglibyśmy powiedzieć o reszcie.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedź.
    No właśnie złożyłem wiertarkę z tymi nowymi częściami i nie zrobiłem zdjęć. Postaram się ją w najbliższym czasie rozebrać jeszcze raz i zrobić zdjęcia.
    Muszę jeszcze sprawdzić samo mocowanie wiertła. Przeczytałem na forum, że mogę mieć uszkodzone gniazdo na wiertło i że wiertło może się trzymać na samej kulce.
    Wiertarka ma dopiero rok, niestety zgubiłem kartę gwarancyjną. Nie była bardzo często używana ale przewierciła kilka grubszych ścian wiertłem 20mm i pewnie na tym to sprzęgło poleciało.
  • Poziom 15  
    Tak sprawdź czy masz dwa zabieraki w tulei w dobrym stanie.
    Dodaj fotki umytego mechanizmu wtedy pomyślimy dalej
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jeśli mówimy o sprzęgle to jest ono częścią "lufy". Dokładnie części 23 i 25. Do tego oczywiście sprężyna napinająca 22.

Jeżeli w środku uchwytu narzędzia są wąsy, a mimo to w momencie zatrzymywania się wiertła słychać charakterystyczne klikanie to należy właśnie się przyjrzeć tym elementom.
    Właściwie skoro kolega mówi, że na lewych obrotach nie ma problemu to jest niemal pewne, że wyrobiły się wypustki na tym kole zębatym. Będzie widać jak zdemontujesz.
  • Poziom 11  
    Jeśli można, chciałbym podpiąć się pod temat. Też mam chyba ten sam problem z tą wiertarką nie wiem tylko, czy mówimy o tych samych objawach. W mojej wiertarce wygląda to tak, że w trakcie wiercenia z udarem nawet cienkim wiertłem, wiertło przestaje wiercić, pozostaje sam udar. Z chwilą wyjęcia wiertła z otworu w ścianie - wiertło obraca się. Sądziłem, że po rozebraniu mechanizmu znajdę uszkodzoną część, wymienię i po problemie. Niestety, żadna z części nie wygląda na uszkodzoną.
    Ps. Faktem jest, że do "lufy" nie zaglądałem. w najbliższym możliwie czasie jeszcze raz rozbiorę całość i przejrzę ten fragment dokładnie. Dam znać co i jak.
  • Poziom 11  
    Sprawdziłem możliwość blokowania wiertła przez "lufę" wiertarki. Niestety to nie tędy droga :(. Natomiast faktem jest, że mechanizm rozłącza się na zębatce 90. Zastanawiam się czy podłożenie jakiegoś pierścienia lub kilku podkładek pomiędzy sprężyną 43 a pierścieniem zabezpieczającym 42 nie spowoduje, że sprzęgło będzie uruchamiać się pod wpływem większej siły?
  • Poziom 14  
    Rozebrałem dzisiaj moją wiertarkę i okazało się, że tak jak pisał TomekB123 elementy 23 i 25 są zużyte. Dzięki za dobrą poradę:)
    Mam jeszcze jedno pytanie, widzę że zębatka 23 ma wybite te zęby a na tym wale nr 25 widać minimalne zużycie. Czy muszę wymienić te dwa elementy czy wystarczy tą zębatkę nr 23?
    Pewnie cały ten wał będzie drogi a jeśli to nie jest konieczne to nie chciałbym go kupować.
    Załączam zdjęcia elementów:
    Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła Makita HR 2470 - Naprawa wyrobionego sprzęgła
  • Poziom 19  
    Sądząc po zdjęciach wymiana samej zębatki powinna dać pozytywny rezultat.
  • Poziom 14  
    Też tak myślę, że to powinno wystarczyć.
    Zastanawiam się też czy nie podłożyć pod sprężynę jeszcze jakiejś podkładki tak, żeby mocniej dociskała. Jak myślisz da to pozytywny rezultat?
    Często przewiercam ściany długimi wiertłami i dlatego sprzęgło szybko leci.
  • Poziom 19  
    Dawanie podkładek to średni pomysł. Jeśli zrobisz zbyt mocne sprzęgło to wiesz co się stanie w momencie zablokowania wiertła podczas wiercenia. Rączki pourywa :)
  • Poziom 12  
    obejrzy od razu łożysko wahliwe nr 46 na rysunku jeśli jest wyrobione to dalej będzie przeskakiwać dobra rada
  • Poziom 14  
    Wymiana zębatki nr 23 pomogła, sprzęgło nie przeskakuje, łożysko wahliwe z tego co widziałem nie miało luzów. Dzięki wszystkim za pomoc :)