Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Vaillant calorMATIC 430f - jak ustawić stałą temperaturę

17 Gru 2016 13:14 2295 8
  • Poziom 2  
    Drodzy forumowicze,

nadmienię, że jestem tu po raz pierwszy więc bardzo proszę o wyrozumiałość.
    Przestudiowałam instrukcję, mimo to mam problemy z uzyskaniem odpowiedniej temperatury w domu, jest wręcz zimno :-(
    Mam model pieca VSC INT 196/2 - C 150 eco Compact.
    Ostatnio popsuł mi się sterownik i na czas jego naprawy serwisant ustawił mi temperaturę na piecu.
    Wtedy było ciepło i przyjemnie.
    Grzejniki grzały, podłoga była ciepła.

Po naprawie sterownika serwisant połączył go z piecem i tyle, ustawienia pozostawił mi :(

W chwili obecnej mam ustawiony temp. pokojową tryb Auto - 21 stopni, woda tryb Auto 50 stopni.
    Temperatura obniżona 20 stopni, krzywa 1.2

Chciałam sprawdzić czy przy zmianie na 24 stopnie grzejniki coś drgną ale niestety nie.
    Zanim otrzymam ciepła wodę w kranie, muszę ją spuszczać w nieskończoność.

Pomóżcie proszę.
    Jak to ogarnąć? Jak mieć ciepło a nie zbankrutować?
  • Poziom 22  
    Zacznijmy od początku.
    Kto ustawiał sterownik po zainstalowaniu pieca ?
    Serwisant po naprawie nie sprawdzał jak działa piec po podłączeniu sterownika? Czy też jak był serwisant było wszystko działało ?
    Wody ciepłej nie ma , grzejniki zimne- może sterownik jest niepodłączony ?
    Jeżeli nie ma wymuszanej cyrkulacji wody ciepłej to będzie zwłoka w uzyskaniu jej na wylewce. Zależy to od odległości od pieca i izolacji rur.
    Jeżeli nie wiesz jak to ustawić to trzeba zapytać serwisanta lub go wezwać aby dokończył i pomógł w ustawieniach.
  • Poziom 2  
    Problem w tym, że podczas wizyty serwisanta nie było mnie w domu i sprawa została niedopilnowana :-(
    Połączył sterownik z piecem powiedział, że działa i poszedł.
    Ja nie mam cały czas zimnych grzejników, czasem grzeje ale niestety ciepło w domu nie jest.
    Np. wczoraj zmieniłam ustawienia na tryb ręczny, wpisałam temperaturę na 24 stopnie, ale po jakimś czasie zauważyłam że znowu jest 21 stopni.
    Ustawienia powracają do początkowych.
    W domu pokazuje, ze jest 21 stopni ale niestety jest zimno.

Sama sobie nie poradzę, a serwisanta muszę znaleźć innego.
    Problem w tym że nie łatwo znaleźć kogoś ogarniętego.
    Najłatwiej brać kasę :-(
  • Poziom 22  
    Jeżeli problem jest dobrze opisany to pomoc prawie zawsze otrzymasz. Jeżeli kupujesz urządzenie to trzeba przeczytać instrukcje obsługi. Z pierwszego opisu wynika że brak ciepłej wody i niska temperatura CO . Drugi opis- nastawy sterownika same powracają do ustawień początkowych. Sam sterownik się nie przestawi. Po dokonaniu ustawieniach trzeba je zatwierdzić. Na elektrodzie tematy z tym piecem były już opisywane. Trzeba poszukać i poczytać . Tu masz jeden z tych tematów - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1889429.html
  • Poziom 34  
    Podaj więcej szczegółów odnośnie twojej instalacji:
    1. kocioł już podałaś: VSC INT 196/2 - C 150 eco Compact, a jak duży dom (tak mniej więcej, parterowy, piętrowy itd.)
    2. regulator już znamy: Vaillant calorMATIC 430f - ale gdzie jest zamontowany: w pomieszczeniu (jakim) czy w kotle?
    3. rodzaj ogrzewania: pisałaś że grzejniki grzały i podłoga ciepła,
    czyli masz 2 obiegi - tylko nie wiemy czy sterowane osobno (jakiś mieszacz na podłogówkę sterowany z automatyki kotła), czy na zaworach RTL?
    4. ciepła woda - teraz trzeba spuszczać dużo wody zanim zacznie lecieć ciepła, a wcześniej jak było? może pompa cyrkulacji (jeśli jest) nie wysterowana z automatyki kotła?
    5. jakie są obecnie ustawienia w regulatorze?
  • Poziom 2  
    Witam,
    dziękuję za chęć pomocy.
    Przepraszam, ze nie umieściłam w odpowiednim wątku - ale na początku nadmieniłam że jestem 1 raz i proszę o wyrozumiałość :-)
    Poddałam się i zadzwoniłam dziś do serwisanta (który ustawiał sterownik) i stwierdził, ze konieczny serwis :-) czyli Mikołaj w tym roku będzie biedny.

1. Dom - 120 m2 powierzchni użytkowej, piętrowy, ocieplony
    2. Regulator zamontowany w pomieszczeniu, na ścianie między salonem a kuchnią
    3. Ogrzewanie podłogowe (niestety błędem było zrobienie podłogówki tylko na wyznaczonych odcinkach tj. kuchnia/jadalnia/przedpokój oraz łazienka na górze) plus grzejniki 2 na dole - otwarta powierzchnia plus na górze w każdym z pomieszczeń
    Odnośnie 2 obiegów- sterowanych osobno (jakiś mieszacz na podłogówkę sterowany z automatyki kotła), czy na zaworach RTL? - tego nie wiem ale zgłębię temat jak przyjedzie serwisant
    4. Odnośnie ciepłej wody - tylko na początku po podłączeniu hydrauliki i uruchomieniu pieca woda była ciepła praktycznie zaraz po spuszczeniu, mam skrzynkę na górze w której grzebał hydraulik bo podłoga parzyła w nogi i od tej pory i podłoga lekko ciepła a i na ciepłą wodę trochę trzeba w kranie czekać.
    5. Obecnie ustawiłam tryb ręczny - 23 stopnie bo chciałam sprawdzić czy bedzie dogrzewał ale ani drgnie caly czas pokazuje 21 (żeby mieć cały czas tą samą temperaturę ustawiłam przedział czasowy pon-niedz 24:00-24:00)
    Temperatura obniżona 23 stopnie
    Krzywą zmieniłam na 0,9
    Woda ustawiona na Auto - 50 stopni - przedział czasowy 5:30-24:00
    pompa cyrkulacyjna 5:30-22:00
  • Poziom 34  
    olunia1981 napisał:
    3. Ogrzewanie podłogowe (niestety błędem było zrobienie podłogówki tylko na wyznaczonych odcinkach tj. kuchnia/jadalnia/przedpokój oraz łazienka na górze) plus grzejniki 2 na dole - otwarta powierzchnia plus na górze w każdym z pomieszczeń
    ...
    4. Odnośnie ciepłej wody - tylko na początku po podłączeniu hydrauliki i uruchomieniu pieca woda była ciepła praktycznie zaraz po spuszczeniu, mam skrzynkę na górze w której grzebał hydraulik bo podłoga parzyła w nogi i od tej pory i podłoga lekko ciepła a i na ciepłą wodę trochę trzeba w kranie czekać.

Czyli z tego opisy mogę jedynie wywnioskować że masz podłogówkę na zaworach RTL, czyli głowice ograniczające temp. wody w rurze umieszczone w rozdzielaczu ("skrzynce na górze"). Pewnie były ustawione na max i podłoga parzyła w nogi, a od gorącej podłogi ogrzewała się rura z CWU i szybko była ciepła woda w kranie. Gdy obniżył temp. na podłogę to i rura z CWU mniej się ogrzewa. Musisz jeszcze sprawdzić czy masz fizycznie zamontowaną pompę cyrkulacji CWU skoro ustawiasz też program czasowy na nią, a może jej nie ma to wtedy nawet program czasowy nic nie da.

olunia1981 napisał:
    5. Obecnie ustawiłam tryb ręczny - 23 stopnie bo chciałam sprawdzić czy bedzie dogrzewał ale ani drgnie caly czas pokazuje 21 (żeby mieć cały czas tą samą temperaturę ustawiłam przedział czasowy pon-niedz 24:00-24:00)
    Temperatura obniżona 23 stopnie
    Krzywą zmieniłam na 0,9

Czy aby na pewno ustawiłaś przedział czasowy na 24:00-24:00 bo jeśli tak to nie będzie grzał bo wtedy dla niego nie istnieje przedział czasowy. Powinno być 0:00-24:00.
    A czy na grzejnikach masz głowice termostatyczne i jeśli tak to na jaką wartość są ustawione? Może one wcześniej zamykają grzanie i nie dogrzewa do 21°C?
    A jak regulujesz temp. w poszczególnych pomieszczeniach na górze?
  • Poziom 22  
    Z tego opisu wynika ( chyba że jest inaczej ) instalacja została teraz po raz pierwszy uruchomiona w nowo wybudowanym domu. Jeżeli tak jest , to ta instalacja wymaga regulacji. Same ustawienie regulatora nie rozwiąże problemu.
    Tu jest potrzebna dobry hydraulik i serwisant do pieca.
    Ja bym umówił serwisant i hydraulika na ten sam termin i niech pracują oczywiście w Twojej obecności. Twoja obecność podczas ich pracy da Ci możliwość zdobycia podstawowej wiedzy na ten temat.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie wszystkich,

jestem po generalnym serwisie pieca i o to czego się dowiedziałam.
    Piec miałam źle wyregulowany (wina wcześniejszego serwisanta), dodatkowo instalacja sama w sobie jest źle zrobiona bo w tym momencie jest podłączone tak że podłogówka i kaloryfery idą z jednego a powinno być to rozdzielone, przez to są złe przepływy a piec jest mniej wydajny.
    Dodatkowo zapchane są filtry i aby je wyczyścić trzeba by było spuścić wodę co w tym momencie nie jest zbyt dobrym pomysłem.
    Zapytałam dlaczego skoro mam pompkę cyrkulacyjną a cyrkulacja działa ok (potwierdził serwisant) nie mam ciepłej wody zaraz po odkręceniu tylko muszę ją lać strumieniami - odpowiedzieli ze winą są pewnie zapchane filtry.
    Zgadzacie się?
    Teraz mam się spotkać z hydraulikiem ma mi robić przeróbkę instalacji, w tym zawory przy piecu bym nie musiała spuszczać wody tylko zakręcić i wyczyścić filtry kiedy chcę.
    Zapytałam również jaką krzywą ustawić - na to pytanie nie dostałam konkretnej odpowiedzi, powiedzieli ze na podłogówce ustawia się około 0,6 a na grzejniki 1,2 - tylko ze ja mam jedną możliwość wyboru.
    Powiedzieli również że najlepiej ustawić na sterowniku tryb Auto i wtedy przełącza się na dzień/noc gdzie w nocy bierze temp. obniżoną.
    Tak tez ustawili i jak dziś wstałam to było bardzo zimno, podłoga i kaloryfery nie grzały, ledwo się ogarnęłam - spadło faktycznie do temp. obniżonej tj. 20 stopni (dobrze ze mniej nie ustawiłam).
    Auto na dzień mam 22 stopnie.
    Żadnych przedziałów czasowych nigdzie.

Czy możecie jeszcze coś doradzić?

pozdrawiam