Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć taśmę LED do komputera?

17 Gru 2016 14:56 1557 4
  • Poziom 7  
    Witam, dopiero zaczynam przygodę z lutownicą. Zaopatrzyłem się w podstawowe przybory: lutownica 60w, cyna, kalafonia, topnik, odsysacz do cyny, miedziana taśma odsysająca, trzecia ręka, koszulki termokurczliwe, mata ESD oraz rękawice ESD.
    Chciałbym w obudowie komputera zamontować trzy taśmy LED (trzy razy po 30 cm). Taśmy chcę przylutować do trójnika MOLEX 4pin. Każda taśma będzie miała przylutowany żółty kabel 12V oraz uziemienie. Do tego wszystkiego będę chciał mieć włącznik i wyłącznik 12V, 15A. Przełącznik posiada trzy styki (końcówki do lutowania): dwa szare/ srebrne oraz jeden żółty/ złoty. Przełącznik chciałbym umieścić pomiędzy taśmą zasilającą z zasilacza a trójnikiem MOLEX 4pin- tak aby przełącznik włączał i wyłączał wszystkie LEDy. Czy takie coś mi zadziała? Jak podłączyć przewody do przełącznika- czy dwa srebrne styki służą do podłączenia 12V a złoty do masy? Tj. Od zasilacza kabel 12V idzie do jednego srebrnego styku. Masa do złotego. Następnie od przełącznika do trójnika MOLEX 4pin idą znowu dwa przewody- 12V od drugiego srebrnego styku a masa od tego samego złotego styku? Proszę o wyrozumiałość.
  • Osprzęt kablowy
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Teoretycznie to co piszesz zadziała. Włącznik nie musi być przeznaczony aż do 15A, metr taśmy LED zwykle potrzebuje 5 lub 10W na metr, więc wyłącznik do 1A wystarczy. Nie mam pojęcia, do jakich styków wyłącznika masz to lutować. Kolory styków nic nie mówią, sprawdź w dokumentacji, jak są te styki wyprowadzone. Możesz też zmierzyć miernikiem (omomierz, tester zwarcia) które styki są zwarte w ustawieniu, które chcesz potraktować jako "włączony". Jak nie masz miernika to możesz też przygotować wszystkie podłączenia i po kolei sprawdzić podłączając losowo przełącznik, kiedy będzie przewodził prąd. W zależności od modelu przełącznika możesz osiągnąć różne efekty, ale żadne nie uszkodzą sprzętu, a na tej zasadzie bez miernika możesz znaleźć sobie właściwe styki.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 7  
    Posiadam podstawowy miernik UNI-T UT33. Już się nauczyłem nim posługiwać chociaż w instrukcji obsługi było źle napisane jak podłączać port COM. Zamiast napisać prąd DC napisali AC. Na szczęście niczego nie uszkodziłem. Pozostaje mi posprawdzać miernikiem przełącznik i będę wiedział na czym stoję. Myślę, że już sobie poradzę. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  • Poziom 7  
    Czy takie coś zadziała ?
    Jak podłączyć taśmę LED do komputera?
    Do trójnika będą podłączone trzy osobne taśmy led. Każda po około 40 cm długości. Zależy mi na tym by było możliwe włączanie i wyłączanie wszystkich taśm na raz.
  • Poziom 7  
    Powyższy układ zadziałał. W obudowie komputera wyciąłem prostokątny otwór na przełącznik. Do trójnika MOLEX 4pin podłączyłem trzy taśmy LED. Wszystko działa jak powinno. Zamykam temat.