Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :(

mgcompany 17 Gru 2016 16:01 498 3
  • #1 17 Gru 2016 16:01
    mgcompany
    Poziom 9  

Witajcie! Potrzebna mi pomoc z zwrotnicą do kolumn Empire Eass 400, które przyszły dziś do mnie paczką kurierską i jedna ma pękniętą na pół zwrotnicę. :/

Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :( Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :( Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :( Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :( Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :(

Czy da radę takie coś naprawić? Nie jestem elektronikiem, więc nie bardzo się bawię takimi rzeczami i szukam jakiejś pomocy w tej kwestii. Może znacie kogoś w Bydgoszczy, kto by się tym zajął albo może ktoś się zajmuje robieniem zwrotnic i by wykorzystał, to co zostało do zrobienia nowej płytki?
    Narysowałem też schemat elementów, które znalazłem na zwrotnicy i sprawdziłem kable, które są do czego podłączone (nie zabijcie mnie za ten wybryk!).

Wrzucam też zdjęcia zwrotnicy z drugiej kolumny, jak wygląda niepołamana, bo ta również ma jakiś feler, jeden kondensator się odlutował i jeszcze widzę, że przy cewce jest trochę wypalone (w kolumnie gra tylko niskotonowy i dwa średniotonowe, reszta sprawna, ale nie ma przejścia przez płytkę).

Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :( Zwrotnica w Empire Eass 400 - pęknięta na pół, pomoże ktoś? :(

Przy okazji sprawdziłem też jakie przetworniki są w kolumnie i jej budowę, poniżej zamieszczam schemat, może komuś się przyda orientacyjnie do budowy własnych kolumn.

Konstrukcja czterodrożna z trzema komorami, od góry:
    1. Pierwsza zamknięta komora 1x TVM ARV 104-1/8 + TVM ARN 150-05/8
    2. Druga zamknięta komora 2x TVM ARX 150-25/04 połączone szeregowo
    3. Trzecia komora z bass reflex na tylnej ściance 2x TVM ARN 226-05/4 połączone szeregowo, tutaj znajduje się również zwrotnica i terminal do kabli głośnikowych (4 wejścia, skręcane zaciski + zworka, podział na częstotliwości niskie i wysokie).
    Moc wg. producenta 220W (400W RMS, ale to mało znaczący parametr, tak tylko podaję), częstotliwość 30 - 20000 Hz, impedancja kolumny 8 ohm, sensitivity 92 dB.

EDIT:

Po kilku miesiącach w końcu wziąłem się do roboty i zrobiłem zwrotnice od nowa na wzór starej.
    Kupiłem laminat z miedzią 150x200 mm, trochę go przyciąłem, odrysowałem na wzór starej płytki, następnie wyryłem odstępy między "ścieżkami", wywierciłem otwory na kondensatory, rezystor i cewki oraz otwory do przykręcenia. Z starej zwrotnicy odlutowałem cewki, gdyż nie wiem jakie były ich wartości, a nie były uszkodzone.
    Potem wziąłem się za lutowanie. Kondensatory i rezystor kupiłem nowe, bo nie stare po pierwsze miały przycięte nóżki i trudniej było by je osadzić na laminacie, po drugie nie wiadomo czy były sprawne i ile czasu grały. Całość zlutowałem, co trwało najkrócej, podłączyłem do kolumn, sprawdziłem czy gra i sprawną zwrotnicę zamontowałem do obudowy.
    Koszt:
    - kondensatory i rezystory z przesyłką 52zł (100V, do sprzętu audio, NP)
    - laminat x2 z przesyłką ok. 12zł
    - 2 godziny pracy na sztukę zwrotnicy + 1 godzina na sprawdzenie i podłączenie, łącznie ok. 5 godzin. Wydaje się dużo, ale trzeba się trochę przy tym narobić z wierceniem otworów, odrysowaniem, rylcowaniem i innymi.

Całość gra i warto było to zrobić, bo dźwięk jest sporo bogatszy w detale od konstrukcji trójdrożnych, które słuchałem, a bliski MTM na Perlessach. Za to co mnie to kosztowało, to się naprawdę opłacało.

• #2 17 Gru 2016 17:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

mgcompany napisał:
    Czy da radę takie coś naprawić? Nie jestem elektronikiem, więc nie bardzo się bawię takimi rzeczami i szukam jakiejś pomocy w tej kwestii. Może znacie kogoś w Bydgoszczy, kto by się tym zajął albo może ktoś się zajmuje robieniem zwrotnic i by wykorzystał, to co zostało do zrobienia nowej płytki?
    Jasne. Każdy serwis RTV Ci to zrobi.

To są zwrotnice firmowe, czy kupowałeś dorabiane? Przecież to jakaś tragedia jest. Płytka papierowa (prasowana pulpa celulozowa), która łamie się od byle naprężeń. Cewki krzywo nawijane. Kalafonia aż się wylewa z tej płytki. Elektrolity, no i te rdzenie... Kto to robił?

• #3 17 Gru 2016 18:00
    mgcompany
    Poziom 9  

Nie wiem kto robił, takie już były w kolumnach, wygląda jakby ktoś dorabiał lub robił swoje. :/

• #4 17 Gru 2016 19:09
    wkj
    Poziom 34  

Drut 2,5 mm kw. miedziany kładziesz na ścieżkach i zalewasz płynną cyną, nie ma siły że powtórnie pęknie. Chyba że druk odklei się od płytki.Od strony elementów zalać klejem epoksydowym.
    Poszukaj w okolicy magika co potrafi lutować.

ps. o ile się nie mylę to user "marian133" jest z Bdg. biegły jest w tematach zestawów głośnikowych. Napisz może coś wskrzesi?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME