Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

[Rozwi您ano] Candy GO612TXT-07S - Przerywa wirowanie i rozpoczyna ponownie.

ksuwaj 17 Gru 2016 18:14 1611 19
  • #1 17 Gru 2016 18:14
    ksuwaj
    Poziom 8  

Witam.
    Mam problem z przerywaniem ostatniego wirowania w mojej pralce Candy. Pocz徠kowo wirowanie przerywane by這 pod sam koniec - przeskakiwa這 z 1 min z powrotem na 7 min i wirowanie rozpoczyna這 si ponownie. Teraz przerywa nawet w 鈔odku programu wirowania, np. po 3 min i r闚nie rozpoczyna ponownie. Problem mo積a r闚nie 豉two odtworzy na dedykowanym programie wirowania.

Znalaz貫m kilka temat闚 pokrewnych, najbardziej pasowa ten z kondensatorem 1,5µF, ale na mojej p造tce (41019594) takiego nie ma :( Profilaktycznie wymieni貫m wszystkie elektrolity (na obu p造tkach) i jeden MKP 47nF, ale bez skutku.

Zimnych lutowa nie zaobserwowa貫m. Przegl康n掖em silnik - szczotki ok (kiedy wymienia貫m). Pod陰czy貫m oscyloskop do tacho - wszystko wygl康a 豉dnie, nie ma jakich charakterystycznych zmian w przebiegu w momencie przerwania wirowania (lub nie s zauwa瘸lne). Jedynie na przebiegu daj si zauwa篡 sporadycznie niewielkie zak堯cenia w postaci impuls闚. R闚nie, przy osi庵ni璚iu wysokich obrot闚 wirowania (czyli wtedy, gdy nast瘼uje przerwanie) daj si zauwa篡 pewne zak堯cenia pracy wy鈍ietlacza tekstowego - sporadycznie pojawiaj si na u豉mek sekundy b喚dne znaki lub migni璚ia).

Nie mam za bardzo do鈍iadczenia co konkretnie mo瞠 powodowa przerwanie wirowania i co jeszcze mo積a sprawdzi, zmierzy lub wymieni w ciemno. Zastanawiam si, czy specyficznie uszkodzony triak (steruj帷y silnikiem) mo瞠 powodowa przedostawanie si jakich zak堯ce do obwodu i czy warto pr鏏owa go wymieni. Je郵i tak, to czy kto ma mo瞠 wypr鏏owany zamiennik do FT12 16MH (z logiem Fagor)?

B璠 wdzi璚zny za ka盥 porad.

Pozdrawiam,
    Krzysztof

0 19
  • #2 17 Gru 2016 18:19
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam. A silnik pompy spustowej by ju wymieniany? Pracuje p造nnie bez zaci耩?

0
  • #3 17 Gru 2016 19:01
    ksuwaj
    Poziom 8  

tod.1977 napisa:
    Witam. A silnik pompy spustowej byl juz wymieniany? Pracuje plynnie bez zaciec?

Nie by wymieniany, pracuje tak sobie, tzn. pompka sobie lekko terkocze, ale nie nigdy ma problem闚 z wypompowaniem. Dlatego jak dot康 nie wymienia貫m.

Rozumiem, 瞠 mo瞠 chodzi o jakie zak堯cenia od tego silnika. Bo kwestia wody to raczej odpada, bo testujemy niemal瞠 na sucho, na samym wirowaniu i pustym b瑿nie... Czy mo積a od陰czy pomp do test闚, czy wtedy w og鏊e nic nie zadzia豉?

Pozdrawiam.
    Krzysztof

0
  • #4 17 Gru 2016 19:25
    tod.1977
    Poziom 23  

Je郵i sinik terkocze to zako鎍zy 篡wot. Nie wympompowuje p造nnie wody a elektronika odczytuje to jako awarie i nie przechodzi do cyklu wirowania. W obecnych pralkach montuj silniki pomp niskiej jako軼i i szybko ko鎍z 篡wot. Mo積a to sprawdzi wymontowuj帷 go z korpusu pompy i poci庵n望 do嗆 mocno za 鄉igie趾o, je郵i rozpadnie si na dwie cz窷ci to mamy winowajc awarii. Opieram si na do鈍iadczeniach z w豉sn pralk. Pozdrawiam.

Dodano po 11 [minuty]:

Nawet na wirowaniu przed jego rozpocz璚iem w陰cza si pompa spustowa. Je郵i sinik nie ruszy p造nnie to elektronika dostaje sygna o awarii. Po od陰czeniu pompy pralka nie zablokowa豉 drzwi i pralka nie ruszy. Ja mam to szcz窷cie 瞠 mam drug pomp z nowym silnikiem i mog j podpi望 gdy druga pralka by mia豉 takie objawy.

0
  • #5 17 Gru 2016 19:51
    ksuwaj
    Poziom 8  

Zrobi貫m test z ca趾iem od陰czon pomp i s podobne objawy. Zaznaczam, 瞠 cykl wirowania rozpoczyna si poprawnie. Pralka stopniowo zwi瘯sza obroty i wy陰cza wirowanie w r騜nym czasie, np. po 1, 2, 3 minutach, po osi庵ni璚iu wysokich obrot闚. Wcze郾iej (kilka dni temu) ten czas by statystycznie d逝窺zy.

Oczywi軼ie pomp mog wymieni (i tak na to zas逝guje), ale na czym mia這by polega to sprawdzanie poprawno軼i jej pracy przez modu elektroniczny? Zw豉szcza, 瞠 je郵i j ca趾iem od陰cz to i tak pralka przechodzi do wirowania...

Pozdrawiam.

0
  • #6 17 Gru 2016 20:13
    tod.1977
    Poziom 23  

Chcia貫m pom鏂. Nie jestem elektronikiem, ale troch w pralkach d逝bi. Dziwi mnie to 瞠 pralka dzia豉 po od陰czeniu pompy spustowej. Moja pralka nie uruchamia blokady i pralka nie rusza. Kiedy szukaj帷 przyczyny usterki natkn掖em si na temat o Candy i wynika這 z niego 瞠 cz瘰to w tych pralkach uszkadza si pami耩 czyli eprom. Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Gru 2016 21:29
    ksuwaj
    Poziom 8  

Dzi瘯uj za te sugestie. Temat dalej otwarty.

Pozdrawiam,

0
  • #8 17 Gru 2016 22:29
    tod.1977
    Poziom 23  

Niech kolega poszuka metod na wprowadzenie pralki w tryb serwisowy a wtedy powinna wy鈍ietli b喚dy. Pozdrawiam.

0
  • #9 18 Gru 2016 07:17
    skryn
    Admin grupy AGD

A nie b璠zie grza趾a popsuta?

0
  • #10 22 Gru 2016 19:34
    ksuwaj
    Poziom 8  

Niestety nie jest to r闚nie grza趾a (po jej od陰czeniu zachowanie jest takie samo). Jedyne co przychodzi mi do g這wy to te zak堯cenia przy wysokich obrotach, kt鏎e - by mo瞠 - zak堯caj sygna od tacho, powoduj帷 przerwanie pracy. Musz jako spr鏏owa pozby si tych zak堯ce. Nie wiem tylko, czy to kwestia jakiego uszkodzonego elementu na p造tce, czy te samo zu篡cie silnika... Albo jeszcze zupe軟ie co innego.

0
  • #11 22 Gru 2016 21:13
    ALIBABA I
    Poziom 22  

Witaj kol z tego co piszesz ,,, te zak堯cenia,,, napisa貫 te o dziwnych znakach na wy鈍ietlaczu na u豉mek sekundy, i to jest to, masz problem z programatorem, a dok豉dniej przetwornica zasilaj帷a, tam podepnij oscyloskop i zobacz przebiegi, i czy napi璚ie jest stabilne, pami耩 i procesor raczej odpadaj bo te wy陰czania s z r騜n cz瘰totliwo軼i nie znam budowy tego programatora, lecz s康z 瞠 problem le篡 w stabilizacji, podaj fotki tego programatora

Ps jaka dioda zenera ?

1
  • #12 19 Sty 2017 18:39
    ksuwaj
    Poziom 8  

Po kr鏒kiej przerwie temat powraca, czyli nic si jak dot康 pozytywnego nie wydarzy這. Nadal pralka zatrzymuje si podczas ostatniego wirowania, po przej軼iu na wysokie obroty i wraca do pocz徠ku ostatniego wirowania.

W za陰czeniu fotki g堯wnej p造tki, steruj帷ej m.in. silnikiem. Opr鏂z tego jest jeszcze p造tka steruj帷a wy鈍ietlaczem, na kt鏎ej s r闚nie klawisze do programowania i kt鏎a jest niezale積ie zasilana z 230V. Trudno mi na razie wyczu, kt鏎a z nich mo瞠 odpowiada za powstanie problemu.

B璠 wdzi璚zny za ka盥e sugestie.
    Pozdrawiam,
    Krzysztof
    Candy GO612TXT-07S - Przerywa wirowanie i rozpoczyna ponownie.20170119_1...629[1].jpg Download (869.31 kB) Candy GO612TXT-07S - Przerywa wirowanie i rozpoczyna ponownie.20170119_1...701[1].jpg Download (1.23 MB)

0
  • #13 19 Sty 2017 20:04
    ksuwaj
    Poziom 8  

Tytu貫m uzupe軟ienia, w uk豉dzie zasilania mamy:

- dwie diody S1M (oznaczenie SM): http://www.vishay.com/docs/88711/s1.pdf
    - dioda szybka ES1J
    - stabilizator -5V (79M05)
    - uk豉d LNK305PN (przetwornica AC/DC)
    Na drugiej p造tce - o ile pami皻am - jest podobny zestaw.

Pytanie, czy i ew. kt鏎y z tych element闚 mo瞠 odpowiada za wyst瘼owanie tego typu problem闚, jest pewnie do嗆 trudne. Na oscyloskopie zasilanie 5V wygl康a ok. Ale kr鏒kich impulsowych zak堯ce pewnie nie wychwyc...
    Czy warto podmieni triak?

0
  • #14 20 Sty 2017 09:52
    ALIBABA I
    Poziom 22  

ksuwaj napisa:
    Mam problem z przerywaniem ostatniego wirowania w mojej pralce Candy. Pocz徠kowo wirowanie przerywane by這 pod sam koniec - przeskakiwa這 z 1 min z powrotem na 7 min i wirowanie rozpoczyna這 si ponownie. Teraz przerywa nawet w 鈔odku programu wirowania, np. po 3 min i r闚nie rozpoczyna ponownie. Problem mo積a r闚nie 豉two odtworzy na dedykowanym programie wirowania.
    Dalej...
    Cytat:
    Czy warto podmieni triak?
    Raczej nie, ale zastanawiaj mnie te zaniki na pi璚ia, tzn., ten migaj帷y na u豉mek sek. wy鈍ietlacz.

0
  • #15 21 Sty 2017 18:25
    ksuwaj
    Poziom 8  

To nie s zaniki napi璚ia, to raczej b喚dne piksele (a w豉軼iwie elementy znak闚) na wy鈍ietlaczu

0
  • #16 24 Sty 2017 21:20
    ksuwaj
    Poziom 8  

毒鏚這 problemu uda這 si zlokalizowa - jest to - w sumie do嗆 oczywiste - silnik, a konkretnie iskrz帷y komutator. Zaobserwowa貫m, 瞠 przy przechodzeniu na bardzo wysokie obroty zaczyna mocno iskrzy, przy niskich i 鈔ednich obrotach nie iskrzy w og鏊e. Szczotki wymienia貫m kilka miesi璚y temu i przez ten czas pralka pracowa豉 poprawnie. Nie wida na nich du瞠go zu篡cia (w sensie d逝go軼i). Mia貫m jednak wra瞠nie, 瞠 jest zbyt du篡 luz w prowadnicach (chocia by造 dobierane na wymiar oryginalnych) i 瞠 to mo瞠 powodowa wpadanie w jakie drgania przy wysokich obrotach. W這篡貫m cienk blaszk do prowadnicy i po kolejnym oczyszczeniu komutatora pralka odwirowa豉 kilkakrotnie poprawnie, bez przerwy i z niewielkim iskrzeniem. Jednak dzisiaj ponownie pojawi這 si iskrzenie i trzaski, tym razem na wolnych obrotach, a na wysokich zanika這. Co jest nie tak z tym komutatorem, albo ze szczotkami. Spr鏏uj chyba zakupi nowy komplet... i jeszcze raz porz康nie oczyszcz komutator. Co mo積a jeszcze zdzia豉 w takiej sytuacji?
    Pozdrawiam,

0
  • #17 24 Sty 2017 23:39
    zhudomel
    Specjalista AGD

Jak wygl康a komutator przed czyszczeniem.

0
  • #18 25 Sty 2017 12:23
    ksuwaj
    Poziom 8  

Wygl康a jak na za陰czonych zdj璚iach, czyli raczej nieciekawie, wida 郵ady iskrzenia. Szczotka (r闚nie na zdj璚iu) wygl康a jakby nie przylega豉 ca陰 powierzchni... C騜, spr鏏uj to jeszcze raz starannie doszlifowa i dopasowa, ale obawiam si 瞠 to nie wystarczy. W ko鎍u z jakiego powodu z sytuacji stabilnej (szczotki dzia豉造 przez d逝gi czas) zrobi si nagle problem.

0
  • #19 25 Sty 2017 12:42
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam.
    Nie 逝d si kolego Ksuwaj, mia貫m to samo w moim Beko. Po wymianie szczotek pralka zrobi豉 2 prania i z nowych szczotek zosta造 strz瘼y. Znalaz貫m u篡wany silnik ze spalonym uzwojeniem za grosze, ale nie da si zdj望 k馧ka pasowego na wirniku by rozebra silnik. By貫m zmuszony do zakupu u篡wanego silnika za 100z. Nie tra czasu na reanimacj starego silnika, a po鈍i耩 go na szukanie u篡wki w dobrym stanie.
    Pozdrawiam.

0
  • #20 10 Lip 2018 20:07
    ksuwaj
    Poziom 8  

Jednak ponowna wymiana szczotek pomog豉 (dzia豉 ju ponad rok bez problem闚 :)

0