Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór sprężarki i silnika przy budowie kompresora

poStaremu 17 Dec 2016 22:10 7383 39
 • #1
  poStaremu
  Level 8  
  Cześć witam wszystkich. Zacząłem się przymierzać do budowy kompresora. Przeglądam forum, internet w poszukiwaniu jakiegoś konkretnego artykułu który by wszystko wyjaśniał ale nie ma tego za wiele.
  Do rzeczy. Kompresor ma być budowany na butli ze starego kompresora(180L) nie pytajcie dokładnie co to za butla bo jeszcze jej nie mam, znajomy ma, trzyma dla mnie ale jeszcze jej nawet nie widziałem.
  Jakiej wydajności sprężarke kupić? Celuje w trój tłokowe mejd in czajna z allegro.
  Jaki silnik do tej sprężarki? Jest możliwość podpięcia pod zasilanie 3fazowe.
  Jakie zabezpieczenie termiczne?
  Czym sie sugerować przy wyborze odwadniacza?  Wiem że to banalne pytania ale staram się skompletować wszystko co będzie mi niezbędne, także uzupełnijcie to, o czym zapomniałem:
  -butla
  -spręzarka
  -silnik
  -perostat
  -zabezpieczenie termiczne
  -włącznik zero jedynkowy
  -zawór zwrotny
  -odwadniacz/odolejacz czy stacja przygotowania powietrza? (z tego co się orientuje, taka stacja po za oczyszczaniem powietrza z wilgoci naoleja je, czyli w przypadku gdy używamy kompresora do malowania bądź piaskowania naolejacz jest nam nie potrzebny tak?)

  To by było na tyle, bez hejtu proszę.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  poStaremu
  Level 8  
  Konkretna odpowiedz, dzieki. Piszac "odwadniacz" mialem na mysli wlasnie taki filtr, oczyszczajacy z kondensatu :) Zawór bezpieczeństwa na 10bar jest odpowiedni?

  Napisaleś, że do piaskowania to minimum 40m3/h. Nie wiem czy dobrze rozumuje. 40m3= 40,000L. 40,000L/h = 40,000/60min = 666L/min. Pytam, bo wydajność sprężarek jest podawana w L/min.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #5
  vcc
  Level 35  
  Jeżeli zbiornik 180L od kompresora to na 99% z Aspy 3JW60 a tam sprężarka pracowała do 6 bar, co do piaskowania to i te 700L może być mało, kwestia piaskarki i dyszy żebyś jednej felgi z godzinę nie piaskował, ogólnie duże info jest w temacie budowy sprężarek - nowe życie kompresora a do piaskowania airpol/pomet lub wan bo chińczyka szybko zajeździsz bo one nie mogą pracować non stop, tylko jedną aukcje widziałem gdzie ktoś to napisał
 • #6
  poStaremu
  Level 8  
  vcc piaskować mam zamiar male elementy, glównie motocyklowe, największe to myslę, ze bak bądź rama. planuje wybrać dysze 3 bźdź 4mm ale na razie czekam bo nie chce podejmować pochopnych decyzji, muszę się doedukować. jestem w trakcie budowy piaskarki a kompresora jeszcze nie mam, wiem wiem, co najmniej dziwne ^^

  PS. Coś mi nie znajduje tematu "nowe życie kompresora" :|
 • #8
  poStaremu
  Level 8  
  vcc wrote:
  a do piaskowania airpol/pomet lub wan bo chińczyka szybko zajeździsz bo one nie mogą pracować non stop, tylko jedną aukcje widziałem gdzie ktoś to napisał


  Patrzyłem na ceny tych sprężarek i szczerze to mam zamiar mniej wydać na cały kompresor ^^
  Docelowo mam zamiar piaskować elementy motocykla, błotniki, bak, kierownice, raczej nic większego. O chińczykach czytałem kilka pozytywnych opinii i chyba skłaniam się w jego strone(tylko i wyłącznie ze względu na cene).
 • #9
  vcc
  Level 35  
  Jeżeli nie planujesz dużo to i chińczyk da radę, ostatnio i ja zasięgnąłem trochę info o tych sprężarkach, jak się będą sprawować będę miał okazję się przekonać bo kumpel planuje 2x3090 a ja mam pod to zapiąć 11kW i dorobić automatykę
 • #10
  poStaremu
  Level 8  
  vcc bo widzę że Ty bardzo trybiaty w te sprawy jesteś, właśnie jestem na końcowym etapie budowy piaskarki i stoję przed wyborem zaworu bezpieczeństwa, jeśli piaskarka ma pracować na 6.5-7bar to czy zawór "ósemka" będzie odpowiedni?Nie powinno zdarzyć się, że rozszczelni układ przy 7bar?
 • #11
  vcc
  Level 35  
  Jeżeli nie planujesz więcej jak 7 pompować to 8 będzie odpowiedni z tym ze zawory dobiera się wg zbiornika ciśnieniowego na jego ciśnienie pracy max
 • #12
  poStaremu
  Level 8  
  vcc dlaczego robi się(nie zawsze) miedzianą instalacje powietrza?
 • #13
  vcc
  Level 35  
  Instalację można zrobić nie tylko z miedzi, kwestia kosztów wykonania, miedziana oddaje bardziej ciepło z sprężonego powietrza
 • #14
  poStaremu
  Level 8  
  Miałbym jeszcze jedno pytanie. Jaką wydajność musi mieć kompresor, żeby piaskować dyszą 3mm, a jaką żeby piaskować czwórką? Ciężko o jakąś tabelę..
 • #16
  poStaremu
  Level 8  
  Widziałem ją, może nie do końca jest taka jakbym chciał ale wiadomo, lepszy ryc niż nic.

  Powiedz mi jeszcze jedno, przeglądając allegro trafiłem na aukcje sprężarka (chińczyk) trój-tłkową o wydajności rzeczywistej 900L/min. No i mam problem jak dobrać do niej silnik..
  Jeden sprzedawca napisze, że wymagany jest silnik 4kW drugi zaś, że 7,5! Jeden pisze, że obroty na sprężarce powinny wynosić 900rpm drugi, że 1100-1400. Skąd te rozbieżności? Jaki dobrać silnik tak, żeby nie żałować? Nie wiem czy mogę wrzucić link do allegro dlatego tego nie zrobię za to podam nr aukcji(wystarczy skopiować i wkleić w "wyszkaj") 6671433030
  Sory że tak marudzę z tymi pytaniami ale chcę to zrobić raz a porządnie. Pozdro!
 • #17
  vcc
  Level 35  
  5,5kW i do 1000 obr jak chcesz szybciej kręcić to 7.5kW, z 11kW dają radę 2 takie sprężarki
 • #18
  poStaremu
  Level 8  
  Mówisz, że silnik 5,5kW ma mieć do 1000obrotów czy montując tą sprężare na takim silniku uzyskam 1000obr?A jeśli da druga wersja to jaka pozwoli mi to uzyskać wydajność?
 • #19
  vcc
  Level 35  
  Silnik 5.5 i 1000 obr na sprężarce, a czy silnik 1440 czy 2880 to twój wybór, to 900 wydajności to podają, w rzeczywistości podchodzi pod 800, wiadomo ze im wyższe obr tym wydajność większa ale i temperatura sprężarki rośnie
 • #20
  poStaremu
  Level 8  
  Fajno, dziękuje. A koło pasowe jak dobrać? Powiedzmy tak, fi koła na sprężarce to 30cm a silnik ma 2880 obrotów, jakie koło na silniku powinno być żeby uzyskać obroty 1000?
 • #22
  poStaremu
  Level 8  
  Coś mi nie idzie korzystanie z tego programu..
  Moje wiadome:
  Średnica koła pasowego na sprężarce 31cm
  Wymagane obroty na sprężarce 1000rpm
  Obroty silnika elektrycznego 2400

  Szukane:
  Średnica koła pasowego na silniku

  Powiedz mi proszę, czy dobrze liczę.

  Obroty silnika 2400rpm
  Wymagane obroty sprężarki 1000rpm
  Dzieląc 2400/1000=2,4 i uzyskane 2,4 jest przełożeniem.
  Teraz dzielimy 310mm(średnica koła na sprężąrce) przez 2,4 daje nam w zaokrągledniu 129mm.
  Czy to jest prawidłowo obliczone?
 • #23
  vcc
  Level 35  
  Wszystko się zgadza tylko skąd wziąłeś silnik na 2400 obr?
  Co do programu to podajesz w nim średnicę większego koła, obroty silnika, które koło napędza i tak podstawiasz średnice drugiego koła żeby wyszło te 1000 or
 • #24
  poStaremu
  Level 8  
  No i wszystko jasne! To był tylko przykład z tymi obrotami :P Udało mi się w całkiem przyzwoitej cenie znaleźć silnik 4kW z obrotami 1440 ale wtedy będę musiał wielkie koło pasowe zamówić u tokarza a to się wiąże z kosztami..
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  poStaremu
  Level 8  
  Witam. Decyzja odnośnie silnika jeszcze nie zapadła ale najprawdopodobniej będę szukał takiego z obrotami 2880. Przywiozłem starą butle po 3jw60 (vcc miałeś rację) od wewnątrz jest tylko powierzchowna rdza, także się nie przejmuję i działam swoje.

  Pytań jest kilka, w butli tak jak na zdjęciu są trzy króćce, jeden to wlot powietrza ze sprężarki, drugi na presostat a trzeci? Myślałem, że wyjście powietrza ale jak na drugim zdjęciu widać, wyjście było najprawdopodobniej na tym dekielku(razem z manometrm).
  No i jeszcze nurtuje mnie pytanie co to za "krążek" przy jednym z króćców? W jego środku jest wkręcona śrubka ale do czego to służyło to pojęcia nie mam.
  A no i jeszcze to plastikowe "coś" przy manometrze, czym to było?
  Pozdrawiam

  Dobór sprężarki i silnika przy budowie kompresora Dobór sprężarki i silnika przy budowie kompresora
 • #28
  vcc
  Level 35  
  Ten 3 króciec to pod zawór bezpieczeństwa a ta śrubka to zapewne regulacja ciśnienia wyjściowego bo aspa posiadał 2 manometry, zapewne nie działa
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Regulator ciśnienia to kompletny złom, do wyrzucenia. Ten zbiornik też jakiś podejrzany...masz w nim ,,luk kontrolny" :D , pewnie i tak będzie wymagał wymiany uszczelki, wiec go odkręć i zajrzyj do środka tego zbiornika, w jakim stanie skorodowania są jego ścianki!