Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Clarus rs 9902 msu przestało czytać muzykę z usb.

18 Gru 2016 01:10 624 2
  • Poziom 8  
    Witam.
    Posiadam radio Clarus rs 9902 msu, czyli chińczyka z biedronki, jakiego zastałem wraz z autem.
    Wszystko było w porządku aż do niedawna, pendrive na wybojach lubił się rozłączać.
    2 dni temu niestety radio po zgubieniu sygnału z usb widzi podpięty pendrive, jednak nie umie odpalić muzyki.
    Sam pendrive padł i chociaż komputer widzi podpięcie urządzenia na usb, sam pendrive nie działa.
    Proszę o porady do diagnostyki jak sprawdzić czy radio nie ucierpiało, z tego co zauważyłem mogło doznać zwarcia na złączu usb, co sugeruje też ,,zdechnięcie" pendriva.
    Inny pendrive również jest czytany, lecz nie odtwarza, jednak jest pojemności 128GB więc może nie być wspierany a innego do podstawienia nie mam. Inne funkcje raczej normalnie działają, czytnik kart sd i samo radio funkcjonują jak należy.
    Prosiłbym tez o poradę jak pod zasilaczem laboratoryjnym odpalić radio. W internecie brak informacji na temat tego radia, a każdy producent może inaczej rozwiązać sprawę pinoutu, dlatego uniwersalne poradniki to nie rozwiązanie ani uzasadnienie.
    Czy wystarczy minus na masę i +12 na linie zasilania oraz stacyjki aby radio odpaliło?
    Nadmienię także, że nie ma w internecie informacji, które dawałyby odpowiedź na to pytanie ani też instrukcji do tego radia.
    Jakiekolwiek zarzuty niezgodności z regulaminem będą bezzasadne.
    W temacie odbiorników radiowych w samochodzie, nie mam żadnego doświadczenia, stąd stawiam moje pytanie, aby zrobić to dobrze i nic nie uszkodzić.
    Pozdrawiam i czekam na pomoc.
  • Administrator Systemowy
    Dobrze by było podstawić pendrive normalny np. jakiś markowy. Żaden modyfikowany 128GB. Normalny 16-32GB np. marki Kingston.
    Co do podłączenia to powinno być wszystko w instrukcji obsługi, jednak podanie minus na masę a +12V na linie zasilania oraz +12V na dodatkowy przewód sterujący z stacyjki powinno być wystarczające.

Najbardziej podejrzewam, że uszkodzeniu/wyrwaniu zostały piny portu USB w radiu. Na skutek drgań, wyjmowania mogło dojść do takiej sytuacji. Ale nawet jak nie możemy/ nie potrafimy rozkręcić odbiornika nie będzie można tego ocenić.
  • Poziom 8  
    Pendrive jaki posiadam to żadne dziadostwo ani modyfikacja, a markowy oryginalny Goodram 128GB.Jednak niemal na pewno radio nie obsługuje takiej pojemności.Szczerze wątpię, czy nawet 16-32 będzie akceptowane przez to chińskie radio.
    Niestety innego pendriva nie mam, instrukcji do tego radia nie ma nigdzie w internecie, stąd pytam.
    Co do rozbierania, już to robiłem, jednak doraźnie nie zauważyłem żadnych uszkodzeń a za pomiary się nie brałem, bo nie wiem jak tu sprawdzać.
    Dziękuję jednak za obecne wskazówki. Sprawdzę przede wszystkim przewodzenie styków na punkty lutownicze modułu z gniazdami.