Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundfos - Pytanie dotyczące ogrzewania podłogowego - zasilanie

shae 18 Dec 2016 10:56 846 0
    shae
    Level 2  
    Witam

Mam pytanie dotyczące ogrzewania podłogowego. Z góry przepraszam za ew. gafy - jestem kompletnym laikiem, zwyczajnym użytkownikiem z głową pełną pytań :)

Niedawno miałem wymieniany cały rozdzielacz z pompą (wcześniej miałem TECE, montowany przez dewelopera - same problemy, podłoga nie grzała, pompa wielokrotnie czyszczona itd.), obecnie posiadam pompę elektryczną Grundfos, 3 przepływomierze, wszystko w skrzyni przerobione, tylko główna konstrukcja została po TECE).

Ogrzewanie podłogowe mam w salonie z aneksem kuchennym, 3 obiegi. Pozostałe pomieszczenia na parterze to grzejniki, całe piętro również + dodatkowe podłogowe na zaworze RTL w łazience.

Piec Junkers Ceraclass, sterownik Salus 091FLRF.

Podłogówka chodzi elegancko - czasami nawet aż a bardzo.

W czym rzecz? Sytuacja, która powtarza się codziennie - wieczorami potrzebuję obecnie temperaturę 22-23 st. C w pokojach dziecięcych na piętrze (kąpiel noworodka itp.). Nastawiam tę temperaturę na sterowniku, sterownik umieszczam w którymś z tych pokojów.
    Na parterze mam teraz codziennie średnio 23 stopnie i to jest absolutna granica mojej wytrzymałości termicznej, a tu z racji konieczności dogrzania piętra idzie kolejna fala ciepła z podłogi i się robi piekło. Rozdzielacz i zasilanie pompy mam w pomieszczeniu gospodarczym. Ktoś to tak inteligentnie zaprojektował, że cała skrzynka znajduje się w najdalszym zakamarku pod schodami, gdzie wejść da się tylko na czworakach. Na co dzień przestrzeń ta jest zagracona i na samą myśl, że codziennie, gdy chcę dogrzać górę bez jednoczesnego grzania podłogówki na parterze muszę przerzucić tonę gratów żeby dotrzeć do zasilania pompy, robi mi się słabo.

Czy istnieje na to jakieś sensowne rozwiązanie? Czy mogę w inny sposób odłączyć zasilanie pompy i całą podłogówkę na określony czas, aniżeli po prostu wyjąć wtyczkę z gniazdka? Jakiś dodatkowy sterownik, może jakieś ustrojstwo z pilotem? ;)

Alternatywą jest przedłużenie kabli ze skrzynki i pociągnięcie ich poza światło schodów, żebym mógł odłączyć zasilanie bez konieczności czołgania, ale traktuję to jako ostateczność, bo może istnieją bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania :)

Druga sprawa to jeden z grzejników. Górna połowa po pewnym czasie jest bardzo gorąca, dolna natomiast w najlepszym wypadku letnia. Grzejnik nie jest zapowietrzony. Pamiętam, że instalator w związku z pewną usterką, którą kiedyś starał się naprawić, grzebał przy nastawach w 2-3 grzejnikach, w tym również. Czy to może być przyczyną?

Z góry dziękuję za odzew.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand