Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Instalacja TV+SAT w domu

eljam 18 Dec 2016 12:22 1218 3
 • #1
  eljam
  Level 2  
  Witam
  Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu instalacji tv+sat jaką zastałam w nowo zakupionym domu. Jestem całkowitym laikiem i chciałabym po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zakupić abonament na Cyfrowy Polsat. Poniżej w punktach wypiszę co udało mi się zauważyć w zastałej instalacji
  - Na dachu (tam nie byłam widzę tylko z ziemi) dwie anteny jeden talerz do TV SAT (nie wiem jaki konwerter i nie wiem czy to coś działa, przy czym kiedyś 6 lat temu pod tą anteną działał dekoder Canal+), druga to zwykła antena kierunkowa.
  - z przewodu kominowego wychodzi 5 kabli koncentrycznych (dodam że dom to bliźniak) 4 jak mi się wydaje od talerza czy czegoś tam przy talerzu TV SAT(nazwę je B,C,D,E) i 1 zwykłej anteny TV (nazwę go A)
  A) przewód podłączony jest bezpośrednio do wzmacniacza firmy ams AWS-132 i dalej do rozdzielacza sygnału FVC 2L 2 WAY SPLITTER (że to rozdzielacz sygnału to wiem od google:)) i dalej na kolejny rozdzielacz sygnału FVC 6 6 - WAY SPLITTER i z tego rozdzielacza już prawdopodobnie kable przewody idą bezpośrednio do 5 gniazdek w domu oraz do drugiego rozdzielacza FVC 6 6 - WAY SPLITTER na drugiej stronie domu.
  B) przewód idzie bezpośrednio do wiązki kabli, które znikają w podłodze więc prawdopodobnie do któregoś gniazdka w salonie (dodatkowo pomocnym wydaje się napis wykonany markerem TV SAT salon)
  C) przewód podłączony jest do zwrotnicy (tu również pomoc google) FB 1ML 950-2500/0.15-862MHz COMBINER i do tej zwrotnicy również podłączony jest przewód z rozdzielacza FVC 6. Z tej zwrotnicy przewód idzie do wiązki kabli dodatkowo z napisem TV SAT piętro.
  Druga strona prawdopodobnie miała być podłączona taki samo jednak brakuje tam zwrotnicy i jeden kabel z napisem TV SAT wychodzący z przewodu kominowego nigdzie nie jest podłączony.
  Uff, mam nadzieję, że ktoś dotarł do tego miejsca w moim opisie i nie zostanę wykluczona z forum za pisanie jakiś głupot, więc teraz przejdę do mojego pytania.
  1)Czy powinnam wykupić abonament tv z usługą podłączenia zwykłego dekodera (dekoder HD chyba 6000), co wydaje mi się nie do końca zasadne bo chyba znaleźć gniazdko tv z sygnałem TV SAT to i ja potrafię metodą prób i błędów (mam dwa do wyboru) a jak antena TV SAT i to coś czego nie znam i nie widzę z ziemi i do czego podłączone są 4 kable jest zepsute i nie działa to monter też mi nie pomoże i karze wymienić antenę i konwerter i może coś jeszcze (montaż w Plusie kosztuje jakieś 121 zł rozłożone na raty dodatkowo do abonamentu) czy raczej kupić zestaw przez internet i jak nie zadziała to mieć 14 dni na zwrot i jak przyjdzie wiosna i będzie możliwość wejścia na dach kupić nowy talerz i nowy konwerter Unicable (do podłączenia nowoczesnego wg PLUSA dekodera EVOBOX PVR?
  2) Czy jeśli wszystko działa i kupię zestaw przez internet to mogę również wziąść dodatkowo Multiroom żeby telewizja była w 2 salonie po drugiej stronie domu?
  3) Czy może najpierw wezwać jakiegoś fachowca od telewizji i nie zawracać głowy ludziom na forum z czytaniem postów?
  Z góry dziękuję za pomoc
  Monika
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  eljam wrote:
  i nie zawracać głowy ludziom na forum z czytaniem postów?


  Nie zawracasz, ale zaraz znajdą się tacy, którzy nie znając czy wszystko jest sprawne, napiszą, bierz jak leci.
  Rozsądnym krokiem będzie.
  eljam wrote:
  Czy może najpierw wezwać jakiegoś fachowca od telewizj

  Który potwierdzi sprawność instalacji.
 • #3
  eljam
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź :)
  3 rozwiązanie mimo że wiemy że jest najbardziej rozsądne wiąże się z dodatkowym kosztem a tego chciałam uniknąć. Nie mam podstaw żeby na 100% twierdzić że coś nie będzie działało chyba że każdy zestaw satelitarny po paru latach przestaje działać. Telewizja naziemna działa ok.
 • #4
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  Głównym problemem są kable koncentryczne.
  Jeżeli w obu miejscach działa TV naziemna, SAT też powinna działać.
  eljam wrote:
  żeby telewizja była w 2 salonie

  Tam trzeba zakończyć gniazdem TV/SAT.