Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SU-V 560 - Jak zabezpieczyć głośnik / kolumnę - TRANSIL

bogusborek 18 Gru 2016 14:00 561 4
  • #1 18 Gru 2016 14:00
    bogusborek
    Poziom 8  

Cześć,
    przeglądam od pewnego czasu internet w celu znalezienia zabezpieczenia kolumny. Widziałem schematy limiterów z zasilaniem oraz innych wynalazków bez zasilania - dużo sprzecznych informacji. Było dużo o żarówkach w kolumnie (podłączyłem żarówkę 220V 200W wraz z transilem 15V / 1500 W - żarówka czasem lekko rozświecała się, dioda czasami była ciepła).

Mój cel jest następujący - znaleźć rozwiązanie problemu:
    (1) aby nie spalić głośnika (szczególnie zbyt duża głośność, impuls podczas wyjmowania wtyczki z laptopa - podłączonej do wzmacniacza i inne)
    (2) aby ograniczyć głośność do poziomu, który nie wyrządzi krzywdy słuchowi (tutaj chciałbym zastosować transil np. 5-10 V, 3000 W).

I teraz moje pytanie - czy dobierając transil ważne będzie NAPIĘCIE (V) czy natężenie (A) - jeśli chodzi o transile - czyli co jest ważne dla głośnika, aby impuls (szpilka) go nie spaliła. Kupując diody podaje się napięcie (V) i moc (W), ale może to właśnie dobór prądu (A) jest ważny. Są tabele przy każdym modelu diody gdzie są podane prądy (prąd upływu, prąd w impulsie max, prąd i napięcie wsteczne). Czarna magia. W tym przypadku, aby osiągnąć moje cele (1) oraz (2) - co będzie ważne podczas doboru takiej diody ? (od razu piszę, że chodzi mi o niskie tony).

SU-V 560 - Jak zabezpieczyć głośnik / kolumnę - TRANSIL

1 4
  • #2 18 Gru 2016 14:23
    brofran
    Poziom 36  

Wstaw żarówkę samochodową 24V/55W, lub o większej mocy .
    A najprościej to nie przeginać z regulacją VOLUME . :D

0
  • #3 18 Gru 2016 14:47
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

1. Głośnik musi być odpowiednio dobrany do wzmacniacza, a urządzenia podłączaj z wyłączonym sprzętem.
    2. Nie wiem jak wyznaczysz taką głośność.

Jeżeli nie będziesz przesterowywał wzmacniacza, a kolumny mają moc zbliżoną do wzmacniacza nic się nie spali. Z tym transilem to wymyśliłeś. Używaj pokrętła głośności z rozsądkiem a nie będziesz się musiał martwić o kolumny i słuch.

0
  • #4 18 Gru 2016 19:38
    bogusborek
    Poziom 8  

Głównie nie wiem czy głośnik może spalić napięcie (V) czy prąd (A). Czyli jak szukam diody to dobór napięcia na poziomie 5V (z możliwością wyłączenia zabezpieczenia) ochroni głośnik, czy też okaże się że zbyt duży prąd (A) spali go przy napięciu ograniczonym przez transil do 5 V.

Kolejna wątpliwość - jak głośnik ma 300 W (http://www.sprzet-dyskotekowy.pl/product-pol-15751-Glosnik-niskotonowy-Skytec-SPSL12.html), a wzmacniacz 75 W - to piszecie, że jak głośnik jest mocniejszy to nie da się go spalić. Mam co do tego wątpliwości, ponieważ jak dam 50% mocy przy podkręconych basach - to membrana tak się rusza, że wolę go ściszyć, ponieważ cewka prawdopodobnie uderza (sporadycznie) o obudowę - pytanie więc czy spalenie cewki (uzwojenia), a uszkodzenie mechaniczne wskutek zbyt dużych basów to są dwie różne sprawy ? Rozumiem, że przy takim doborze wzmacniacza i głośnika (na co jestem skazany) nie ma możliwości spalenia głośnika w sensie uszkodzenia uzwojenia cewki (?)

0
  • Pomocny post
    #5 18 Gru 2016 21:29
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

bogusborek napisał:
    to piszecie, że jak głośnik jest mocniejszy to nie da się go spalić.
    Nic takiego nie pisałem, ten głośnik to typowy chińczyk i przy 300W to by się pewnie spalił. Co nie zmienia faktu, że przy przesterowywaniu nawet i mocniejszy zestaw głośnikowy potrafi się uszkodzić.

0