Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino ? Pilot radiowy, który działałby ze wskazanymi odbiornikami

zagiewa 18 Gru 2016 14:09 1392 7
  • #1 18 Gru 2016 14:09
    zagiewa
    Poziom 6  

Hey. Chciałbym spiąć wszystkie światła pod jeden pilot. Obecnie używałem takiego pilota: Link
    Ale oprócz tego, że beznadziejnie wygląda :) to jeszcze ma tylko 4 przyciski. Teraz szukam czegoś ładniejszego - docelowego. Znalazłem taki pilot: Link i działa on na częstotliwości 868Mhz. Pytanie czy będzie on działał z odbiornikami o tej samej częstotliwości takimi jak te:
    Link

Korzystając z okazji jeśli widzieliście jakieś fajniejsze piloty albo ciekawsze rozwiązania piszcie, chętnie przytulę jakiś fajniejszy :)

0 7
  • #2 18 Gru 2016 16:33
    piotrva
    Moderator na urlopie...

W linku z pilotem masz napisane z jakimi odbiornikami działa:

Cytat:

Funkcjonalność włącz/wyłącz (przełącznik bistabilny) z odbiornikami FW-R1P,
    FW-R1D, FW-R2P, FW-R2D, FW-D1P, FW-D1D, FW-LED2P, FW-LED2D;
    Funkcjonalność podnieś/opuść roletę z odbiornikami FW-STR1P, FW-STR1D;
    Funkcjonalność ściemnij/rozjaśnij światło z odbiornikami FW-D1P, FW-D1D,
    FW-LED2P, FW-LED2D.

Spięcie tego z czymś własnym wymagałoby reverse engineering istniejącego rozwiązania.

0
  • #3 20 Gru 2016 16:38
    zagiewa
    Poziom 6  

Miałem nadzieję, że da się jakoś odebrać wysyłany sygnał z pilota i odpowiednio zaprogramować. Szkoda. Ok w takim razie czym powinienem się kierować przy poszukiwaniu pilota radiowego który mógłbym połączyć z arduino?

Rozważam jeszcze wykorzystanie pilota z podczerwienią ale wydaje mi się, że kłopotliwe było by umieszczenie kilku odbiorników w każdym z pomieszczeń i jednoczesne nasłuchiwanie ich wszystkich bo pilot był by tylko jeden (nigdy nie wiadomo w którym pokoju będę próbował użyć pilota). Da się to jakoś ogarnąć?

0
  • #4 20 Gru 2016 16:41
    rosak
    Poziom 26  

Ja, śledząc ten temat, też miałem nadzieję, że ktoś się wypowie. Wydaje mi się, że nie ma problemu odczytać sygnał radiowy wysyłany przez pilota i przypisać do niego odpowiednią akcję, tak samo jak w przypadku pilotów na podczerwień.
    Piotrva- piszesz,

Cytat:
    W linku z pilotem masz napisane z jakimi odbiornikami działa:

Ale analogicznie w przypadku pilota do TV również masz napisane, że działa z modelami: xxx, yyy itd, a mimo to, nie ma problemu w przechwyceniu komendy po IRDA.

0
  • #5 11 Maj 2017 23:23
    mariopoz
    Poziom 10  

Odświeżę temat.
    Zgodzę się z przedmówcą. Wydaję się że analogicznie jak w przypadku innych pilotów IR/RC należało by odczytać jaki kod nadaje pilot i przypisać mu akcje.
    Pytanie na ile taki odbiornik radiowy - RFM01/868D 868MHz - odbiornik THT dostępny pod platformę Arduino jest kompatybilny z tym pilotem firmy F&F.
    Może ktoś już używał jakiegoś pilota do arduino na 868MHz albo sprawdzał jak działa taki odbiornik, czy to tylko funkcjonuje w komplecie z nadajnikiem RFM02/868D 868MHz - nadajnik THT??
    Ja stoję właśnie przed wyborem jaką "inteligentną" instalacje oświetlenia zastosować w swoim domu, skłaniam się ku zastosowaniu Arduino + RasberyPI (z zainstalowanym Domoticz)
    Ale podoba mi się w rozwiązaniu F&F(seria F&Wave) sterowanie przekaźników bistabilnych z pilota. Choć takie rozwiązanie jest droższe to wydaje się być bardziej poręczne.
    Siedząc w fotelu czy na kanapie łatwiej jest wcisnąć guzik na pilocie niż odpalać telefon i apk/www aby wyłączyć/włączyć jakieś światło. Oczywiscie takie sterowanie też jest przydatne i potrzebne ale w tym poście rozważamy sterowanie z pilota którego ewidentnie mi brakuje w tym rozwiązaniu.
    Dlatego przy arduino brakuje jakiegoś fajnego sterowania z pilota który miał by więcej niż 4 przyciski. Może ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem.

0
  • #6 11 Maj 2017 23:53
    excray
    Poziom 39  

mariopoz napisał:
    Zgodzę się z przedmówcą. Wydaję się że analogicznie jak w przypadku innych pilotów IR/RC należało by odczytać jaki kod nadaje pilot i przypisać mu akcje.

Masz rację - wydaje Ci się. Gdyby było jak wydaje Ci się, to otwarcie samochodu byłoby banalną zabawą: nasłuchać, poczekać aż właściciel się zmyje i nadać sygnał. Auto otwarte, radio wysiada.

0
  • #7 12 Maj 2017 06:33
    mariopoz
    Poziom 10  

No w samochodach działa to zupełnie inaczej. Tam klucz/pilot generuje jednorazowe kody.
    Nie pomyślałem ze przy tak prostym sterowaniu przekaźnikiem zastosowano piloty z kodem zmiennym.

0
  • #8 12 Maj 2017 08:39
    excray
    Poziom 39  

Pilot ze zmiennym kodem jest tak banalnie prosty w implementacji, że aż ciężko uwierzyć, że producent mógłby go nie wykorzystać w celu zabezpieczenia urządzenia oraz własnych interesów.

0