Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Start-up uruchamia sieć LoRa dla IoT w Kanadzie

ghost666 18 Gru 2016 17:09 2289 12
  • Start-up uruchamia sieć LoRa dla IoT w Kanadzie
    Niewielki startup współzałożony przez byłych deweloperów firmy Blackberry ogłosił stworzenie sieci bezprzewodowej, dedykowanej dla urządzeń Internetu Rzeczy w Kanadzie. Początkowo sieć obejmować będzie tylko jedno miasto - Waterloo - ale docelowo ma objąć wszystkie większe miasta Kanady.

Startup Eleven-X założony został w 2014 roku przez Ryana Hicketa, specjalistę od firmware, pracującego dotychczas w Blackberry oraz Frasera Gibbsa, który odpowiedzialny był w tej samej firmie za opracowywanie rozwiązań softwareowych dla łączności komórkowej. CEO startupu został lokalny inwestor z branży technologicznej, Dan Mathers.

Eleven-X uruchomiło właśnie sieć typu LoRa w Waterloo. Firma planuje do końca 2018 roku pokryć zasięgiem sieci LoRa w Kanadzie. Sieć LoRa jest jednym z szeregu rodzajów komunikacji bezprzewodowej o dużym zasięgu działania, które charakteryzują się m.in. niskim zużyciem energii elektrycznej transceiverów tej sieci. LoRa, jak i inne interfejsy bezprzewodowe tego rodzaju, stworzone zostały z myślą o urządzeniach Internetu Rzeczy. Odpowiedzialne za opiekę nad standardem LoRa Alliance zrzesza aktualnie około 400 członków.

Sieci LoRa są dosyć proste w implementacji z uwagi na duży zasię stacji bazowych tej sieci. Eleven-C dotychczas zainstalowało sześć stacji bazowych w południowo-zachodnim Ontario, ale planuje poszerzyć zasięg sieci instalując kolejne stacje bazowe. Aktualna sieć obejmuje miasta Kitchner, Waterloo oraz Cambridge, wraz z rozległymi okolicami Waterloo.

Jak mówił jeden z przedstawiciel Eleven-X uruchomiona sieć LoRa ma już w Waterloo szereg klientów, prowadzących pilotażowe programy, jednakże dotychczasowo żaden z nich nie płaci za wykorzystanie sieci. Celem kanadyjskiego start-upu jest szeroki wachlarz firm, od firm wytwórczych poprzez służby miejskie. Urządzenia integrowane z siecią mogą mieć rozmaite funkcje, od śledzenia pozycji osób i pojazdów poprzez kontrolę oświetlenia w budynkach, pomiar zużycia wody, ciepła a na monitorowaniu czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność gleby itp. skończywszy.

"Od inteligentnych mierników poprzez inteligentne systemy oświetlenia do monitorowania ruchu drogowego; nasz system obiecuje ogromną zmianę i poprawę jakości życia w Kanadzie dzięki poprawie komunikacji pomiędzy urządzeniami Internetu Rzeczy" komentuje Mike Murray z administracji miasta Waterloo.

Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1331003&

Fajne! Ranking DIY
    MasMas
    Poziom 16  
    Fajnie to wszystko idzie, w stronę coraz większej wygody. Z drugiej strony za niedługo każdy przedmiot w domu będzie inteligenty, a komunikować się będzie przez scentralizowaną sieć - kto wie co będzie wysyłane i kto będzie miał do tego dostęp?

Będziemy jedli obiady ze smart-talerzy, które będą analizować skład jedzenia i obliczać kalorię posiłku, sprawdzać czy w smart-lodówce jest wystarczająco składników na druga porcję itd. więc ludzie będą to kupować, bo wygodne. Reklamy jedzenia w TV i komputerze będą się wyświetlać na podstawie składu posiłku, a gdy pojedziemy do restauracji w innym mieście, kelner zapyta się czy chcemy to co zawsze jemy w domu. A jeśli nieuważnie użyjemy smart-talerzy do zrobienia skrętu z maryśki to następnego dnia zapuka do nas policja.

Może trochę popłynąłem, ale zastanawiam czy umiemy odmówić sobie większej wygody? I ile jesteśmy w stanie za nią zapłacić?
    kamyczek
    Poziom 34  
    No tak a jutro haker otworzy sobie roletę i drzwi do twojego mieszkania wyłączy alarm zaparzy kawę wypije , wyniesie cały dobytek i jeszcze pozamyka ... I tak się skończy radość z systemu . Nie wystarczy że na faceboku wystawiasz fotę z Karaibów a złodzieje wynoszą ci z mieszkania dywany , tv , kompa i wszystko co ma wartość . Niby piękne ale ma dobre i złe strony jak wszystko ...
    markovip
    Poziom 34  
    Koledzy @MasMas i @kamyczek, proszę tak nie panikować, żeby dostać się do systemu LoRa nie wystarczy się wedrzeć do sieci (najpierw potrzebny jest "SIM").

Tutaj trzeba się już wedrzeć do głównej bazy danych.

I mogę Kolegów zapewnić, że ktoś zdolny to takich rzeczy nie będzie sobie zawracał głowy Kolegi roletami...

To nie ZigBee, tylko coś stworzonego i przygotowanego to tego celu.

Pozdrawiam
    MasMas
    Poziom 16  
    Ale proszę przeczytać moją wypowiedź. Po pierwsze jestem daleki od paniki i jestem zwolennikiem rozwoju technologii.

Ja nie mówiłem, w przeciwieństwie do kolegi Kamyczka, o hakerach. Tylko o firmie, która taki system wstawia. Nie jest ani tezą spiskową ani tajemnicą, że firmy takie jak Microsoft, Google czy Facebook współpracują z rządami.

Więc i zapewne ta będzie. Różnica jest taka, że na wspomnianych stronach można w miarę kontrolować ile danych sie im przekazuje (tzn. nie wrzucać czegoś czego sie nie chce). W przypadku przedmiotów w domu... mogą rejestrować wszystko.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    MasMas napisał:
    Ale proszę przeczytać moją wypowiedź. Po pierwsze jestem daleki od paniki i jestem zwolennikiem rozwoju technologii.

Ja nie mówiłem, w przeciwieństwie do kolegi Kamyczka, o hakerach. Tylko o firmie, która taki system wstawia. Nie jest ani tezą spiskową ani tajemnicą, że firmy takie jak Microsoft, Google czy Facebook współpracują z rządami.

Więc i zapewne ta będzie. Różnica jest taka, że na wspomnianych stronach można w miarę kontrolować ile danych sie im przekazuje (tzn. nie wrzucać czegoś czego sie nie chce). W przypadku przedmiotów w domu... mogą rejestrować wszystko.

Jeśli o rządach mowa, to powiedz mi - co za różnica, czy będą podglądali Cię kamerą w lodówce (Microsoft bodajże chce takie montować w środku do rozpoznawania co w niej jest) czy pluskwą wpuszczoną przez system wentylacyjny albo z nieoznaczonej ciężarówki pod domem?
    Matitronik
    Poziom 16  
    ghost666 napisał:
    eśli o rządach mowa, to powiedz mi - co za różnica, czy będą podglądali Cię kamerą w lodówce (Microsoft bodajże chce takie montować w środku do rozpoznawania co w niej jest) czy pluskwą wpuszczoną przez system wentylacyjny albo z nieoznaczonej ciężarówki pod domem?

Kolega MasMas ma oczywiście rację z mojej strony - patrząc pod kątem tego, że ludzie coraz chętniej zmierzają przez pryzmat rozwoju technologicznego do udostępniania wszelkich możliwych jednostek danych o szerokim zakresie kategorii, wedle gustu i uznania (a także poglądy, ideologie itp. itd.) i właśnie to jest główną kwestią tego, że użytkownicy takich dobrodziejstw są w stanie nieświadomie wpędzić w tarapaty siebie i osoby ze swoich kręgów. Inna sprawa - zapobieganie przestępczości i terroryzmowi - tu akurat można by słusznie uzasadnić działanie pewnych komórek na rzecz ów systemów sieci - chociaż i tu sceptycznie można patrzeć na temat z tego względu iż każde działania inwigilacyjne w dzisiejszych czasach są usprawiedliwiane działaniami anty-terrorystycznymi czy anty-przestępczymi.

Pozdrawiam serdecznie.
    kamyczek
    Poziom 34  
    Ja bym chciał usłyszeć raczej co nowego daje ta sieć w stosunku do innych rozwiązań dla mnie to kolejny nośnik informacji był dym z ogniska światło , telefon , telegraf , czym się to właściwie różni od innych poza technologią przekazywania informacji . Może mi ktoś poda choć jeden przykład czegoś co nie da się zrealizować inna dostępną technologią z takim samym skutkiem ? To jest moim zdaniem kolejny cudowny krem na zmarszczki który jedyne co wygładza to zasobność portfela tzn. wzbogaca twórców i goli użytkowników ...
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    kamyczek napisał:
    Ja bym chciał usłyszeć raczej co nowego daje ta sieć w stosunku do innych rozwiązań dla mnie to kolejny nośnik informacji był dym z ogniska światło , telefon , telegraf , czym się to właściwie różni od innych poza technologią przekazywania informacji . Może mi ktoś poda choć jeden przykład czegoś co nie da się zrealizować inna dostępną technologią z takim samym skutkiem ? To jest moim zdaniem kolejny cudowny krem na zmarszczki który jedyne co wygładza to zasobność portfela tzn. wzbogaca twórców i goli użytkowników ...

Niskiego zużycia prądu przez urządzenia w sieci.
    kamyczek
    Poziom 34  
    I to może być jedyny argument przemawiający za tym standardem w stosunku do innych rozwiązań ;)
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    kamyczek napisał:
    I to może być jedyny argument przemawiający za tym standardem w stosunku do innych rozwiązań ;)

Niekoniecznie. Jest też tańszy w eksploatacji, dobrze się skaluje... ma sporo zalety w porównaniu do... no właśnie? jakieś alternatywy?
    kamyczek
    Poziom 34  
    Jak zwykle czas pokaże bo wiele technologii miała być przełomowa i jakoś przełomów nie było ...
    Erbit
    Poziom 33  
    ghost666 napisał:
    ....

Jeśli o rządach mowa, to powiedz mi - co za różnica, czy będą podglądali Cię kamerą w lodówce (Microsoft bodajże chce takie montować w środku do rozpoznawania co w niej jest) czy pluskwą wpuszczoną przez system wentylacyjny albo z nieoznaczonej ciężarówki pod domem?

Skoro tak, to może trzeba zmienić ustawy i oficjalnie pozwolić "rządom" na pełną inwigilację?

Co do samej opisywanej sieci - mierzi mnie wszechobecna "inteligencja urządzeń". Co to za inteligencja ? To zwykłe programy działające na warunkach. Nie ma mowy tu o żadnej inteligencji.

Szkoda, że w dobie prędkości informacji tracimy sens bardzo wielu słów. Język przez to mocno ubożeje.