Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputerowy - Dobór mocy zasilacza do komputera stacionarnego

golec2604 21 Gru 2016 20:37 1701 57
  • #31 21 Gru 2016 20:37
    Kasek21
    Poziom 43  

Ad1. Tak.

Ad2. 4 linie zasilające 12V.

Ad3. Tym się nie sugeruj

Ad4/ad5. Np karty na slocie ISA.

• #32 21 Gru 2016 21:13
    golec2604
    Poziom 16  

Ad1. prosze o wyjasnienie jak to rozpoznać?
    Ad2. Jak to 4 linie zasilające, dopiero pisaliśmy ze zasilacz może mieć 2 lub 1 linie i najlepiej kupic taki co ma 1 linie?
    Ad3. Chce to zrozumieć o co w tym chodzi?
    Ad.4/5 No własnie jak usunieto ze specyfikacji napiecia ujemne i już dawno nie ma slotów ISA to po co to producenci robią?

Ad6. ?????

• #33 21 Gru 2016 23:15
    Kasek21
    Poziom 43  

Wszystkie potrzebne informacje masz w poprzednim link'u.

• #34 22 Gru 2016 17:30
    golec2604
    Poziom 16  

kolego dt1 chyba tylko na Ciebie można liczyć. Poradź i tym razem.

• #35 28 Gru 2016 23:51
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Kolega Kasek21 ma sporo racji, powinieneś trochę pomęczyć Google, sporo odpowiedzi byś tam znalazł. Ale próbując odpowiedzieć (być może powielając niektóre odpowiedzi):

golec2604 napisał:
    1. Czy po samej tabliczce idzie sie wyznać czy to jest zasliacz jedno czy dwu liniowy?
    2. Co to oznacza 12V1 12V2 12V3 12V4 ?

1. Tak
    2. Że ma 4 linie 12V. Gdyby miał dwie linie pewnie byłyby oznaczone 12V1, 12V2. Albo 12VA, 12VB, zależy od producenta.

golec2604 napisał:
    3. Tam pisze że na mniejszych napieciach moc jest 180W a na napieciach 12V jest moc 432W
    sumując to wychodzi 613W a tam w podsumowaniu pisze 480W - możesz to wyjaśnic?

To oznacza, że łącznie możesz z tych wszystkich linii pobrać 480W. Jeśli będziesz pobierał 430W z linii 12V, to z pozostałych linii możesz pobierać już tylko około 50W, natomiast jeśli z pozostałych będziesz chciał pobierać 180W, to z 12V możesz pobierać już tylko 300W. Oczywiście podział może być inny, łącznie nie możesz przekroczyć w przypadku tego zasilacza 480W.
    golec2604 napisał:
    4. Są tam też ujemne napiecia podane, czytałem że ze specyfikacji ATX wyrzucono napiecia ujemne?

Jest podane jedno ujemne napięcie, -12V. Brakuje napięcia -5V, ono zostało usunięte w którejś wersji specyfikacji. Jest ono zbędne w nowych komputerach.
    golec2604 napisał:
    5. Jaki podzespół w komputerze mógłby korzystać z napiecia ujemnego i dlaczego?

Z napięcia ujemnego 12V korzystały zdaje się między innymi porty RS232, z napięcia ujemnego 5V szyna ISA. Być może jeszcze jakieś podzespoły specyficzne dla płyty głównej, ewentualnie starszych kart rozszerzeń (np. ISA).
    golec2604 napisał:
    Mój trupek: Athlon 3000+, 1.5GB RAM, płyta Asus A8NE-FM, karte grafiki podałem wyżej, zasilacz Modecom Feel III 400W, nagrywarka DVD, dysk 500GB SATA.

Po zastosowaniu GeForce GTX 260 zaczeły sie dziać dziwne rzeczy, przy włańczaniu kompa na monitorze pokazywały sie przeróżne dziwactwa, jak np. linie małych trójkoncików z góry do dołu, braki w częściach obrazu i inne dziwolongi, jak sie uruchomił komp to czasami przez chwile komputer działał ale po chwili bluscreen i tak za każdym razem, jedynie dobrze komp działal jak nie były zainstalowane sterowniki do GTX260 lub w trybie awaryjnym.

Pomijając, że zasilacz jest raczej dość słaby, karta graficzna jest po prostu uszkodzona. To zdarza się już dość często w przypadku starszych kart z dużym TDP (czyli dużym współczynnikiem wydzielanego ciepła). Według moich danych GTX260 ma współczynnik TDP ~182W i tyle maksymalnie mocy by potrzebował (pesymiestycznie). Twój procesor prawdopodobnie potrzebuje około 67W. Teoretycznie, jeśli wierzyć naklejce, zasilacz jest bardzo mocno na styk do takiej konfiguracji. Jako że serie Feel nie należą do najlepszych, bezpieczniej przyjąć drobną poprawkę na dane z naklejki. W każdym razie mając uszkodzoną kartę nie ma to wielkiego znaczenia - i tak będziesz ją pewnie wymieniał.

Dodano po 4 [minuty]:

golec2604 napisał:
    Ad.4/5 No własnie jak usunieto ze specyfikacji napiecia ujemne i już dawno nie ma slotów ISA to po co to producenci robią?

Z tego co wiem usunięto tylko jedno z nich. Producenci nadal produkują zasilacze z napięciem -12V, gdyż jest ono obecne w aktualnej specyfikacji i muszą to robić, aby ich produkt był ze specyfikacją zgodny.

• #36 29 Gru 2016 10:47
    golec2604
    Poziom 16  

Kolega jak zawsze świetnie wytłumaczył.
    ======
    A)W tym pdf-ie co znalazłem w necie i umiesciłem tu w tym temacie pisało że w którejś tam
    specyfikacji ATX dodano drugą linie 12V, nic nie pisze że może być wiecej, no chyba że
    jakas nowsza wersja specyfikacji ATX wyszła po 2005 roku??
    ======
    B)

dt1 napisał:
    Zasilacz, który ma dwie linie, ma część wtyczek podłączoną pod jedną
    linię, część pod drugą linię. Często ten podział wygląda tak, że jedna z tych linii jest
    przypisana na zasilanie CPU, druga na resztę (ale nie jest to reguła, w dokumentacji
    porządnego zasilacza będzie opisany podział). Jeśli więc wiesz, która z dwóch linii co
    zasila, wtedy możesz oszacować przydatność zasilacza. Przykładowo posiadając zasilacz z
    podziałem linia 1: CPU, linia 2: reszta mający dwie linie po 16A jedna linia odpadnie na
    procesor (przy czym 16A to będzie 192W, więc na normalne procesory starczy), na drugiej
    linii zostaje 192W na resztę sprzętu, czyli zakładając margines bezpieczeństwa na resztę
    wpakowałbym kartę grafiki max 140, ewentualnie 150W).
    Czasem dostaniesz również info, że zasilacz ma 2 linie po 16A, ale łącznie można z nich
    pobrać np 25A. Wtedy oczywiście możesz z każdej linii pobrać do 16A, ale łącznie na obu
    nie możesz przekroczyć 25A, czyli 300W - w naszym przykładzie.
    Ogólnie wygodniejszy jest zasilacz z mocną pojedynczą linią.

Zapytam tutaj o linie . Tutaj jak dobrze widze skupiłeś sie tylko na opisie dwóch linii 12V. Przez moja nieuwagę albo złe doczytanie potraktowałem to jako całosc dopiero później jak zadawałem pytania wklejając zdjecia naklejki przykładowego zasilacza i waszych tłumaczeń że każdy zasilacz składa sie z różych linii zasilania 3,3V , 5V, 12 (V1 ,V2 itd) a jak sa one rozłożone po samych wtyczkach i ilości wtyczek to juz zależy od producenta. Najpierw jak pytałem o te napiecia V1, V2, V3, V4 to myślałem że chodzi o ilosc wtyczek ale to mi sie nie zgadzało z rzeczywista iloscia wtyczek. Wiec z tego co piszecie to rozumiem że na wszystkie te linie napięć: 3,3V , 5V, 12 (V1 ,V2 itd) może być rożna konfiguracja w samych wtyczkach.

Mam nadzieje że dobrze rozumiem? Jeśli tak to wystarczy na to pytanie udzielić odpowiedzi: TAK.
    ======
    C) Nawiązując do pytania B chciałbym zapytać czy przy dopieraniu zasilacza wystarczy zwrócić uwage tylko na moc linii 12 V a co ze zwróceniem uwagi na moc z pozostałych linii 3,3V i 5V ?
    ======
    D)Doczytałem lepiej, faktycznie ze specyfikacji usunięto tylko napięcie -5V.
    Ale na naklejce tego Tagana jeszcze jest to napiecie , pewnie zaslacz wg starszego standardu?
    =====
    E) Cale to pytanie "E" bedzie sie tyczyło pytania 6.

dt1 napisał:

Pomijając, że zasilacz jest raczej dość słaby, karta graficzna jest po prostu uszkodzona. To zdarza się już dość często w przypadku starszych kart z dużym TDP (czyli dużym współczynnikiem wydzielanego ciepła). Według moich danych GTX260 ma współczynnik TDP ~182W i tyle maksymalnie mocy by potrzebował (pesymiestycznie). Twój procesor prawdopodobnie potrzebuje około 67W. Teoretycznie, jeśli wierzyć naklejce, zasilacz jest bardzo mocno na styk do takiej konfiguracji. Jako że serie Feel nie należą do najlepszych, bezpieczniej przyjąć drobną poprawkę na dane z naklejki. W każdym razie mając uszkodzoną kartę nie ma to wielkiego znaczenia - i tak będziesz ją pewnie wymieniał.
    .

Do tego pierwszego pogrubienia w twoim tekście: Starsze karty z duzym TDP często sie psują??

Do tego drugiego pogrubienia w twoim tekście: Ja w poście nie dawałem naklejki mojego zasilacza, tylko przykładowa naklejkę z neta aby zadać pytania, mam nadzieje że mówisz o naklejce feela , która sam znalazłeś w necie??

Do tego trzeciego pogrubienia w twoim tekście: Masz na myśli żeby wziętość poprawkę z danych na naklejce, wiec przyjąć że faktyczne dane sa niższe niż pisze?
    ---------
    Mówisz że seria Feel nie jest najlepsza i to tez czytałem ale podobno trzecia wersja serii Feel nie była aż taka zła, nawet dobra-tak czytałem na necie.

• #37 29 Gru 2016 14:04
    dt1

golec2604 napisał:
    A)W tym pdf-ie co znalazłem w necie i umiesciłem tu w tym temacie pisało że w którejś tam
    specyfikacji ATX dodano drugą linie 12V, nic nie pisze że może być wiecej, no chyba że
    jakas nowsza wersja specyfikacji ATX wyszła po 2005 roku??

Wyszło, nawet kilka. 2005 rok to rewizja 2.1. W 2007 roku rewizja 2.3 zniosła limit 240W (20A) na linię 12V. W 2013 wyszła rewizja 2.4 standardu. Więc trochę się jeszcze działo po 2005.
    golec2604 napisał:
    Wiec z tego co piszecie to rozumiem że na wszystkie te linie napięć: 3,3V , 5V, 12 (V1 ,V2 itd) może być rożna konfiguracja w samych wtyczkach.

Nie. Wszystkie wtyczki posiadające 3.3V i 5V są zasilane z jednej linii. Wszystkie napięcia 5V występujące na wszystkich wtyczkach w zasilaczu (poza 5VSB) są dostarczane z jednej linii. Wszystkie napięcia 3.3V występujące na wtyczkach w zasilaczu są również dostarczane z jednej linii. Jedynie w zasilaczach, w których są dwie rzeczywiste linie (lub więcej) linie 12V mogą być różnie rozdysponowane. W przypadku dwóch linii może być tak, że wtyk zasilający procesor będzie miał podłaczoną linię 12V2, a reszta wtyków zasilacza (posiadająca również żółty kabel, na którym jest 12V) będzie zasilana z 12V1. W przypadku 4 linii 12V może to być jedna linia na procesor, kolejna na dwie karty graficzne, jeszcze kolejna na następne dwie karty graficzne i ostatnia na całą resztę. Albo jakkolwiek inaczej sobie producent to wymyśli.
    golec2604 napisał:
    C) Nawiązując do pytania B chciałbym zapytać czy przy dopieraniu zasilacza wystarczy zwrócić uwage tylko na moc linii 12 V, a co ze zwróceniem uwagi na moc z pozostałych linii 3,3V i 5V ?

W praktyce większość komponentów obciążająca zestaw komputerowy (współczesny) jest zasilana z 12V. Napięcia 5V i 3.3V są raczej mało obciążane. W praktyce linie te w markowych zasilaczach mają wystarczającą wydajność, więc nie są zwykle brane pod uwagę.
    golec2604 napisał:
    D)Doczytałem lepiej, faktycznie ze specyfikacji usunięto tylko napięcie -5V.
    Ale na naklejce tego Tagana jeszcze jest to napiecie , pewnie zaslacz wg starszego standardu?

Musimy patrzeć na dwie różne naklejki, bo ja tam -5V nie widzę.
    golec2604 napisał:
    Do tego pierwszego pogrubienia w twoim tekście: Starsze karty z duzym TDP często sie psują??

Ogólnie można tak założyć, bo ani wiek, ani duża ilość wydzielanego ciepła (a właściwie wysokie temperatury pracy) nie wpływają dobrze na długość życia takiej karty.
    golec2604 napisał:
    Do tego drugiego pogrubienia w twoim tekście: Ja w poście nie dawałem naklejki mojego zasilacza, tylko przykładowa naklejkę z neta aby zadać pytania, mam nadzieje że mówisz o naklejce feela , która sam znalazłeś w necie??

Tak, mówię o danych Feela3-400W.
    golec2604 napisał:
    Do tego trzeciego pogrubienia w twoim tekście: Masz na myśli żeby wziętość poprawkę z danych na naklejce, wiec przyjąć że faktyczne dane sa niższe niż pisze?

Tak, przy niskiej jakości zasilaczu bezpiecznie jest założyć, że naklejka na nim może podawać nieco zawyżone dane.
    golec2604 napisał:
    Mówisz że seria Feel nie jest najlepsza i to tez czytałem ale podobno trzecia wersja serii Feel nie była aż taka zła, nawet dobra-tak czytałem na necie.

Każdy wierzy w co chce. Może i są lepsze niż wcześniejsze serie, ale na pewno bym nie użył takiego produktu do zasilania komputera, który pobiera większe ilości prądu. Jest to dość stara konstrukcja z nie najwyższej jakości elementów, sporo poczynionych oszczędności.

Tak to wygląda w środku: https://obrazki.elektroda.pl/79_1262258762.jpg

[edit 12/01 - poprawiłem swój skrót myślowy].

• #38 29 Gru 2016 19:58
    golec2604
    Poziom 16  

Cytat:

Nie. Wszystkie wtyczki posiadające 3.3V i 5V są zasilane z jednej linii. Jedynie w zasilaczach, w których są dwie rzeczywiste linie (lub więcej) linie 12V mogą być różnie rozdysponowane. W przypadku dwóch linii może być tak, że wtyk zasilający procesor będzie miał podłaczoną linię 12V2, a reszta wtyków zasilacza (posiadająca również żółty kabel, na którym jest 12V) będzie zasilana z 12V1. W przypadku 4 linii 12V może to być jedna linia na procesor, kolejna na dwie karty graficzne, jeszcze kolejna na następne dwie karty graficzne i ostatnia na całą resztę. Albo jakkolwiek inaczej sobie producent to wymyśli.

Zadałem wcześniej pytanie " Czy po samej tabliczce idzie sie wyznać czy to jest zasilacz jedno czy dwu liniowy?"
    Odpowiedziałeś że tak, biorąc pod uwage wasze późniejsze wypowiedzi stwierdziłem że tak jak naklejka pokazuje w osobnych
    komórkach poszczególne napiecia, że to odpowiada fizycznym liniom.

Przyznam że ta odpowiedź twoja jest ciut zakręcona. Chce sie upewnić że dobrze ją rozumiem.

Fizycznie zasilacz może mieć 1 główna linie zasilania 12V, podzielony na 2 gł. linie zasilania 12V ,podzielony na
    4 gł. linie zasilania 12V itd. I dopiero z jednej z tych głównych linii są wyprowadzone napięcia 3.3V i 5V .
    Dobrze teraz kumam??
    Cytat:

Musimy patrzeć na dwie różne naklejki, bo ja tam -5V nie widzę.

Masz racje nie wiem czemu ja tam cały czas widziałem -5V, tam jest +5Vsb. Nie mam pojęcia co to jest i czemu to jest osobno od pozostałych
    a jednak razem ujęte z napieciem -12V ?

Cytat:

Ogólnie można tak założyć, bo ani wiek, ani duża ilość wydzielanego ciepła (a właściwie wysokie temperatury pracy) nie wpływają dobrze na długość życia takiej karty.

To dziwne bo ta karta była mało używana, została wymieniona w kompie na wersje Quadro, bo podobno nie dawała sobie rady
    z projektami technicznymi w Autodesk Inventor (pracuje w takiej firmie gdzie robia mechaniczne zaawansowane projekty zaawansowane)
    i z tej firmy dostałem tą karte za darmo, była zapakowana jak oryginalna z całym wyposażeniem, właśnie z tymi słowami co
    wspomniałem wcześniej, ale to było przede mną i taka tylko wersje znam.

==
    Pytanie fo FEELa 3.

Skad wiesz że pobiera większe ilosci prądu oraz od czego jest ta ilosć większa?
    Skąd wiesz że nie są to dobrej jakości elementy??

Info: Ja potrzebuje ogólną wiedzę na temat zasilaczy i ewentualnie budowę logiczną np. to z tymi podziałami na linie,
    od strony samej fizycznej budowy wewnętrznej to akurat mnie to nie obchodzi bo nie jestem elektronikiem i zdjecie,
    które mi pokazałeś to dla mnie kosmos jak to widzę :)

• #39 29 Gru 2016 23:08
    dt1

golec2604 napisał:

Przyznam że ta odpowiedź twoja jest ciut zakręcona. Chce sie upewnić że dobrze ją rozumiem.

Fizycznie zasilacz może mieć 1 główna linie zasilania 12V, podzielony na 2 gł. linie zasilania 12V ,podzielony na
    4 gł. linie zasilania 12V itd. I dopiero z jednej z tych głównych linii są wyprowadzone napięcia 3.3V i 5V .
    Dobrze teraz kumam??

Może tak być, ale w zasilaczach analizowanych przez Kolegę tak nie jest. W tym przypadku niech lepiej Kolega założy, że linie 5V oraz 3.3V są niezależne od linii 12V (chociaż to tylko pewne uproszczenie).
    golec2604 napisał:
    +5Vsb. Nie mam pojęcia co to jest i czemu to jest osobno od pozostałych a jednak razem ujęte z napieciem -12V ?

W google bez problemu da się znaleźć informacje, co to jest +5VSB (+5V Stand-by). Jest to ze względu na swój charakter osobna linia. Zgrupowanie razem +5VSB i -12V oznacza, że część komponenów dla tych linii musi być wspólna i łączna wydajność tych linii to 20W. Generalnie zależy to od konstrukcji zasilacza. W Innym zasilaczu -12V może być pozyskiwane w inny sposób.
    golec2604 napisał:

Nie wiem i nie rozumiem pytania.
    golec2604 napisał:
    Skąd wiesz że nie są to dobrej jakości elementy??

Widzę na różnych zdjęciach (i w sumie miałem rozkręconych kilka takich zasilaczy po awariach).

golec2604 napisał:

Info: Ja potrzebuje ogólną wiedzę na temat zasilaczy i ewentualnie budowę logiczną np. to z tymi podziałami na linie, od strony samej fizycznej budowy wewnętrznej to akurat mnie to nie obchodzi bo nie jestem elektronikiem i zdjecie, które mi pokazałeś to dla mnie kosmos jak to widzę :)

Interpretacja logiczna powinna w Twoim wypadku polegać na przeczytaniu ze zrozumieniem naklejki, bo wnikanie w szczegóły jest zbędne. Przy markowych produktach możesz założyć, że naklejka mniej więcej odzwierciedla stan faktyczny. Przy umiarkowanej jakości chińszczyźnie powinieneś wziąć sporą poprawkę (ja staram się takich zasilaczy nie używać, więc nie debatuję na temat do ilu bezpiecznie można obciążyć zasilacz X o mocy Y Wat, bo nie ma to sensu).

Do dobrania mocy zasilacza nie musisz się w ogóle wgłębiać w rzeczy, które od dwóch stron z różnym powodzeniem starasz się sobie poukładać. Po co sobie utrudniać maksymalnie życie, jeśli można dodając generalnie do siebie 3 liczby i rzucając okiem na naklejkę mieć z dość bezpiecznym marginesem oszacowane, czy zasilacz się nadaje, czy też nie?

Jeśli masz jedną linię, sprawa jest prosta, tak jak pisałem w poście #10, dodaj sobie TDP procesora, TDP grafiki i 50W na zapas i jeśli na naklejce zasilacza z pojedynczą linią 12V masz liczbę większą, niż otrzymana, to zasilacz się nadaje (mowa o porządnych zasilaczach, gdzie naklejka przedstawia stan rzeczywisty). Przy dwóch liniach załóż sobie, że 12V2 musi być większe niż TDP procesora, 12V1 musi być większe niż TDP grafiki plus 50W na resztę (chyba że dokumentacja zasilacza stanowi inaczej jeśli chodzi o rozkład linii, rozkład taki jak opisałem był standardowy od rewizji 2.0 ATX). Przy zasilaczach mających 3 czy 4 linie musisz znać ich rozkład, te na szczęście występowały dość rzadko. I to tyle, po co więcej kombinować?

• #40 30 Gru 2016 12:21
    Kasek21
    Poziom 43  

Co do karty graficznej objawy sugerują jej uszkodzenie.

• #41 03 Sty 2017 19:16
    golec2604
    Poziom 16  

Teraz to kolega troche namieszał. Teoretycznie analizujemy tylko ten zasilacz Tagan
    do którego wrzuciłem zdjecie tabliczki.
    Najpierw zadałem pytanie o linie czy każde napiecie jest osobną rzeczywistą linią zasilacza:

Cytat:
    Zapytam tutaj o linie . Tutaj jak dobrze widzę skupiłeś sie tylko na opisie dwóch linii 12V. Przez moja nieuwagę albo złe doczytanie potraktowałem to jako całosc dopiero później jak zadawałem pytania wklejając zdjecia naklejki przykładowego zasilacza i waszych tłumaczeń że każdy zasilacz składa sie z różych linii zasilania 3,3V , 5V, 12 (V1 ,V2 itd) a jak sa one rozłożone po samych wtyczkach i ilości wtyczek to juz zależy od producenta. Najpierw jak pytałem o te napiecia V1, V2, V3, V4 to myślałem że chodzi o ilosc wtyczek ale to mi sie nie zgadzało z rzeczywista iloscia wtyczek. Wiec z tego co piszecie to rozumiem że na wszystkie te linie napięć: 3,3V , 5V, 12 (V1 ,V2 itd) może być rożna konfiguracja w samych wtyczkach.

Ty odpowiedziałeś:
    Cytat:
    Nie. Wszystkie wtyczki posiadające 3.3V i 5V są zasilane z jednej linii. Jedynie w zasilaczach, w których są dwie rzeczywiste linie (lub więcej) linie 12V mogą być różnie rozdysponowane. W przypadku dwóch linii może być tak, że wtyk zasilający procesor będzie miał podłaczoną linię 12V2, a reszta wtyków zasilacza (posiadająca również żółty kabel, na którym jest 12V) będzie zasilana z 12V1. W przypadku 4 linii 12V może to być jedna linia na procesor, kolejna na dwie karty graficzne, jeszcze kolejna na następne dwie karty graficzne i ostatnia na całą resztę. Albo jakkolwiek inaczej sobie producent to wymyśli.

Z twojej odpowiedzi wynika że napiecia 3,3v i 5v są brane z lini 12v w przypadku gdy zasilacz jest jednoliniowy, lub są one brane z którejś linii 12V.
    I to dopytywałem się czy dobrze rozumiem tym pytaniem:
    Cytat:

Dobrze teraz kumam??

To mi kolega odpisał:
    Cytat:

Może tak być, ale w zasilaczach analizowanych przez Kolegę tak nie jest.

Dostałem odpowiedź, ze na analizowanym zasilaczu tak nie jest.

Nie wiem czy kolega rozumie o co mi chodzi, spróbuje narysować na przykładzie naklejki Tagana (tego cztero-liniowego 12v oraz pomijam napiecia -12 i +5sb) oraz zasilacza jednoliniowego liniowego.

Moje rysunki

Obrazki A i B Przedstawiaja zasilacz jednoliniowy 12 Voltowy. Powiedz mi która konstrukcja jest poprawna A czy B?
    Obrazki C i D przedstawiaja zasilacz czteroliniowy 12 Voltowy. Powiedz mi która konstrukcja jest poprawna C czy D?

Narysowałem to i pytam Cie bo po wszystkich twoich postach które przeczytałem nie rozumiem Cię jednoznacznie, raz na wydaje mi sie że tłumaczysz na sposób sposób A/C raz na sposób B/D. Dlatego wole rysunki i konkretne potwierdzenie.

Pozwoli mi to zrozumieć naklejkę na zasilaczu i to czy napiecia 3,3V i 5V są osobnymi rzeczywistymi liniami czy tylko liniami branymi od rzeczywistej linii 12V.

============================================================
    Cytat:
    Każdy wierzy w co chce. Może i są lepsze niż wcześniejsze serie, ale na pewno bym nie użył takiego produktu do zasilania komputera, który pobiera większe ilości prądu. Jest to dość stara konstrukcja z nie najwyższej jakości elementów, sporo poczynionych oszczędności.

Cytat:

Cytat:
    Nie wiem i nie rozumiem pytania.

Zacytowałem po koleji. Ja też nie rozumiem twojej odpowiedzi z tym prądem.

• #42 03 Sty 2017 23:55
    dt1

golec2604 napisał:
    Z twojej odpowiedzi wynika że napiecia 3,3v i 5v są brane z lini 12v w przypadku gdy zasilacz jest jednoliniowy, lub są one brane z którejś linii 12V.

Nic takiego absolutnie z żadnej mojej odpowiedzi nie wynika.
    golec2604 napisał:
    Obrazki A i B Przedstawiaja zasilacz jednoliniowy 12 Voltowy. Powiedz mi która konstrukcja jest poprawna A czy B?
    Obrazki C i D przedstawiaja zasilacz czteroliniowy 12 Voltowy. Powiedz mi która konstrukcja jest poprawna C czy D?

Każda z tych konstrukcji ma prawo istnieć. Są różne konstrukcje. W jaki sposób skonstruowany jest ten tagan nie mam pojęcia, nie widziałem jego schematu i nie widziałem go w środku i w zasadzie w celu przeanalizowania przydatności tego zasilacza nie chcę i nie muszę tych rzeczy widzieć, bo wystarczy mi naklejka. W celu analizy tabliczki, która jest bardzo jasno opisana, nie muszę analizować, jak ten zasilacz jest skonstruowany w środku.

Wydaje mi się, że jeśli tak bardzo chce Kolega zrozumieć zasadę działania zasilaczy to wypada poszukać na Google jak działa przetwornica impulsowa, jaka jest ogólna zasada działania zasilacza komputerowego (z jakich bloków się składa, za co one odpowiadają). Przydadzą się podstawy elektroniki na pewno, żeby ten temat dobrze zrozumieć.

• #43 04 Sty 2017 00:36
    humbel
    Poziom 23  

A teraz podsumowanie.
    Co autor zrozumiał z dwu stronicowego kopiuj-wklej z "wujka gugla"?
    Jak twoja wiedza poszerzyła się o cenne jak i zbędne informacje?
    Czy już wiesz jaki zasilacz będzie odpowiedni do zadanej konfiguracji?

Według mnie, 3/4 wypowiedzi w tym wątku szczerze mówią są zbędne dla Kowalskiego, który chce sobie zasilić komputer bez zadyszki. (o to się rozchodzi z twojego pytania z postu #1)
    Moc, wydajność lini 12V, zabezpieczenia, ew. certyfikaty sprawności, modularność - rzeczy na których powinien się znać chyba każdy kto chce ugryźć temat zasilania komputera, o których można przeczytać wszędzie.
    W dzisiejszych czasach zasilacze są często gęsto standaryzowane pod względem okablowania i są w 99% przypadków kompatybilne z dzisiejszym sprzętem.
    Chyba nic więcej, moja wiedza zamyka się w takim zakresie i nigdy nie mam problemów z doborem zasilacza.

• #44 11 Sty 2017 23:09
    golec2604
    Poziom 16  

dt1 musze ci powiedzieć ze niektóre twoje wypowiedzi nie są jasne na 100% . Nie interesuje mnie wewnetrzna budowa zasilacza bo po pierwsze nie jestem elektronikiem, po drugie aby sie tego dowiedzieć musiałbym sie zaczac uczyć elektroniki a nie mam czasu i nie jest mi to potrzebne. Interesuje mnie logiczna budowa zasilacza tzn. abym rozumiał co przedstawia naklejka i jak ją czytać aby dostosować zasilacz do zestawu.
    =====
    Wiesz gdzie mnie zmyliłes??

W poscie #36 pytałem o linie (pyt. B) a w nim pytałem -w skrócie teraz napiszę o co mi chodziło- czy wszystkie napięcia 3.3V, 5V, 12V lub 12V1, 12V2 itd są traktowane jako osobne linie.
    Ty odpowiedziałeś ze nie. Cytuje

Cytat:

Wiesz jak to zrozumiałem. Po pierwsze to nie rozumiem tego twojego zdania co pogrubiłem. Po drugie to że w przypadku zasilacza dwuliniowego jest on zbudowany z dwóch rzeczywistych linii 12V i jedna jest przeznaczona na procesor a druga rzeczywista linia jest na pozostałe sprzety korzystające z napiecia 12V oraz że z tej drugiej linii napięcia dwunastowoltowej brane sa też pozostałe mniejsze napięcia 3,3V i 5V. Popdbnie zrozumiałem twoją wypowiedź dotyczacą zasilacza 4 liniowego, że pierwsze trzy linie napiecia 12 V są na dane sprzety a pozostała czwarta linia jest na pozostałe sprzety 12-woltowe oraz że z niej są brane mniejsze napięcia 3.3V i 5V.

Tak zrozumiałem twoja wypowiedź, dlatego potem zadawałem dalsze pytania.
    Na naklejce tego Tagana nie pokazane jest aby mniejsze napiecia były "tworzone" z kturejś linii 12 woltowej. Każde napiecia sa oddzielone tz. są w osobnych kolumnach. Mam to rozumieć że ten zasilacz Tagan posiada 8 linii zasilania: jedna linia 3,3V, jedna linia 5V, cztery linie 12V, jedna linia minus 12V i jedna linia +5Vsb. I to sa napięciowe rzeczywiste linie zasilania, które są potem dzielone na X ilośc wtyczek zasilacza.

(Budowa w środku zasilacza mnie kompletnie nie interesuje moga tam być nawet ufoludki)

Mam nadzieje że dobrze ci zobrazowałem moje wyobrażenia i że dobrze to rozumiem?? (mam nadzieje że usłysze w odpowiedzi jedno słowo które bedzie brzmiało "TAK" )

• #45 12 Sty 2017 00:09
    dt1

dt1 napisał:
    Wszystkie wtyczki posiadające 3.3V i 5V są zasilane z jednej linii

Precyzując, bo rzeczywiście może to być źle zrozumiane, każdy zasilacz ma jedną linię 5V (pomijając 5VSB), więc każda wtyczka posiadająca 5V będzie miała tę część zasilaną dokładnie z jednej linii. Tak samo 3.3V - jest jedna linia 3.3V w zasilaczu, każda wtyczka posiadająca 3.3V będzie zasilana dokładnie z tej jednej linii.

Co zupełnie nie zmienia faktu, że obie te linie mogą być pozyskane (ale nie muszą, kwestia konstrukcji) z linii 12V.

Co i tak zupełnie niczego nie zmienia w kwestii doboru zasilacza.

golec2604 napisał:
    Po drugie to że w przypadku zasilacza dwuliniowego jest on zbudowany z dwóch rzeczywistych linii 12V i jedna jest przeznaczona na procesor a druga rzeczywista linia jest na pozostałe sprzęty korzystające z napiecia 12V

Może, ale nie musi, już to pisałem, jest to kwestia konstrukcji zasilacza. Jako że Kolega nie chce wnikać w zagadnienia elektroniczne nie ma to znaczenia. Ma Kolega opisane na naklejce parametry linii 12V. Jednej, dwóch, trzech czy czterech, są wszystkie opisane. Jest opisany też maksymalny dopuszczalny prąd, który można z takiej linii pobrać. Jakie więc znaczenie ma dla Kolegi, czy w przypadku dwóch linii są to dwa oddzielne uzwojenia transformatora i dwa identyczne układy, z których wyjścia czerpie Kolega 12V, czy jest to jedno uzwojenie transformatora rozdzielone w którymś miejscu na dwie linie, czy jest to jeszcze jakiekolwiek inne rozwiązanie?

golec2604 napisał:
    oraz że z tej drugiej linii napięcia dwunastowoltowej brane sa też pozostałe mniejsze napięcia 3,3V i 5V.

Znowu kwestia konstrukcji. Mogą to być oddzielne uzwojenia na transformatorze głównym, a mogą to być przetwornice DC-DC zamieniające 12V na 5/3.3V. W tańszych zasilaczach można założyć, że ma Kolega 3.3V i 5V z oddzielnych uzwojeń transformatora, jeśli to cokolwiek zmieni w Kolegi obliczeniach dotyczących zasilacza.

golec2604 napisał:
    Popdbnie zrozumiałem twoją wypowiedź dotyczacą zasilacza 4 liniowego, że pierwsze trzy linie napiecia 12 V są na dane sprzety a pozostała czwarta linia jest na pozostałe sprzety 12-woltowe oraz że z niej są brane mniejsze napięcia 3.3V i 5V.

Mogą, ale nie muszą. I to też już pisałem. Zakładanie na sztywno, że każdy zasilacz będzie funkcjonował tak samo jest niewłaściwe. Podziału linii 12V należy szukać w dokumentacji sprzętu. Nie wiedząc, jak ten zasilacz w środku wygląda nie robię założeń jakichkolwiek innych niż takie, które wynikają wprost z odczytu naklejki.

golec2604 napisał:
    Mam to rozumieć że ten zasilacz Tagan posiada 8 linii zasilania: jedna linia 3,3V, jedna linia 5V, cztery linie 12V, jedna linia minus 12V i jedna linia +5Vsb. I to sa napięciowe rzeczywiste linie zasilania, które są potem dzielone na X ilośc wtyczek zasilacza.

Po naklejce nic takiego bym nie zakładał, ale jeśli Koledze to w czymś pomoże to może Kolega tak założyć. Jak również może Kolega założyć, że jest jedno uzwojenie na linie 12V i wszystkie 4 linie są z niego zasilane. Biorąc pod uwagę, że każda linia ma x Amper wydajności, ale w łącznie mają mniej, niż suma wydajności wszystkich 4 linii - jest to możliwe, prawda? I nawet tańsze w realizacji i bardziej sensowne. Linia 5 i 3.3V mogą być obie zasilane z osobnego uzwojenia (i na pewno jest między nimi jakaś zależność, bo jest podane ich sumaryczne możliwe obciążenie), ale nic nie stałoby na przeszkodzie zasilić je z tej samej sekcji, co cztery linie 12V, przecież wszystkie dodatnie linie (3.3V, 5V i 12V) mają podaną sumaryczną wartość obciążenia. Albo zrobić to w jakikolwiek inny sposób, który producent uznał za słuszny i opłacalny. Nie ma to większego znaczenia dla użytkownika końcowego.

golec2604 napisał:
    (Budowa w środku zasilacza mnie kompletnie nie interesuje moga tam być nawet ufoludki)

I tego się trzymajmy. Załóżmy, że pracują w pocie czoła dostarczając w małych wiaderkach dokładnie tyle, co napisano na naklejce. Takie założenie wiele upraszcza i jest wystarczające, aby oszacować, czy zasilacz jest właściwy dla danego zestawu, czy też nie.

• #46 12 Sty 2017 02:02
    Kasek21
    Poziom 43  

Zasilacz, jak zasilacz!
    Oczywiście, że może być inaczej, wystarczy przyjrzeć się się na jakiej zasadzie działają zasilacze DC-DC. (ale komu się chce i po co?)

• #47 18 Sty 2017 22:05
    golec2604
    Poziom 16  

dt1 sporo wyjaśniłeś chodź czasem zamieszałeś tzn:

dt1 napisał:

golec2604 napisał:
    Mam to rozumieć że ten zasilacz Tagan posiada 8 linii zasilania: jedna linia 3,3V, jedna linia 5V, cztery linie 12V, jedna linia minus 12V i jedna linia +5Vsb. I to sa napięciowe rzeczywiste linie zasilania, które są potem dzielone na X ilośc wtyczek zasilacza.

Po naklejce nic takiego bym nie zakładał, ale jeśli Koledze to w czymś pomoże to może Kolega tak założyć. Jak również może Kolega założyć, że jest jedno uzwojenie na linie 12V i wszystkie 4 linie są z niego zasilane. Biorąc pod uwagę, że każda linia ma x Amper wydajności, ale w łącznie mają mniej, niż suma wydajności wszystkich 4 linii - jest to możliwe, prawda? I nawet tańsze w realizacji i bardziej sensowne. Linia 5 i 3.3V mogą być obie zasilane z osobnego uzwojenia (i na pewno jest między nimi jakaś zależność, bo jest podane ich sumaryczne możliwe obciążenie), ale nic nie stałoby na przeszkodzie zasilić je z tej samej sekcji, co cztery linie 12V, przecież wszystkie dodatnie linie (3.3V, 5V i 12V) mają podaną sumaryczną wartość obciążenia. Albo zrobić to w jakikolwiek inny sposób, który producent uznał za słuszny i opłacalny. Nie ma to większego znaczenia dla użytkownika końcowego.

Do pogrubienia: Czemu mówisz że po naklejce byś tak nie zakładał??
    Zobacz że pisze że mnie nie interesuje wewnętrzna budowa zasilacza interesuje mnie to co z niego wychodzi czyli to co pokazuje naklejka. Jeśli pisze na naklejce że jest cztery napiecia dzwanascie volt (12v1, 12v2, 12v3, 12v4) to znaczy że zasilacz posiada cztery linie zasilania dwunastowoltowe ale łącznie zasilacz jest ośmioliniowy bo daje 8 napięć (3.3V, 5V, 12V1, 12V2, 12V3, 12V4, -12V, 5Vsb) i mnie jako użytkownika powinno tylko to interesować a nie jak to jest w środku rozwiązane.
    Interesować mnie ma też to że do doboru zasilacza do komputera powinno się brać pod uwagę łączną moc z wszystkich linii 12Voltowych a w przypadku zasilaczy o jednej linii 12Voltowej to tylko tą moc całkowitą z tej linni oraz nie przejmować sie mocami z linii niższych napieć (3.3V, 5V) bo mało są one uzywane i zawsze wystarczą.

Mam nadzieje że dobrze już rozumiem to jako uzytkownik??

======================================================================================================

Jeśli dobrze rozumiem to co napisałem wyżej to mam ostatnie pytanie. Jeśli mamy zasilacz który posiada wiecej niż jedna linie 12Voltową to jak sprawdzić, jak poszczególne linie są rozpodysponowane do danych wtyczek zasilacza. Np. zasilacz z czterema liniami 12V ma 15 wtyczek w których sa napiecia 12V, i teraz które wtyczki korzystają z 12V1, które z 12V2, które z 12V3 i które z 12V4 ??

• #48 18 Sty 2017 22:20
    Kasek21
    Poziom 43  

Przy takim zasilaczu możliwe rozwiązania są różne zależy od producenta.

Pewnie 12V1 to zasilanie CPU, 12V2 to złącze 24pin, 12V3/12V4 zasilanie kart graficznych i reszta zasilania Molex/SATA.

golec2604 napisał:
    Jeśli mamy zasilacz który posiada wiecej niż jedna linie 12Voltową to jak sprawdzić, jak poszczególne linie są rozpodysponowane do danych wtyczek zasilacza.

Ale po co Ci to wiedzieć?, jeżeli:
    golec2604 napisał:
    mnie jako użytkownika powinno tylko to interesować a nie jak to jest w środku rozwiązane.

• #49 18 Sty 2017 22:38
    golec2604
    Poziom 16  

Odzieliłem dwa pytania długa kreską ================================ I powinieneś odpowiedzieć na jedno i drugie osobno, tak wymaga sie aby był pożądek i wiadomo było na co jest dana odpowieć. Bo tak jak ty to zrobiłes to nie wiadomo na co odpowiadasz. W szkole na sprawdzianie tez pisałeś wszystko jednym wierszem na wszystkie pytania?? I nie cytuj pojedyńczych wyrywków tylko odpowiadaj na całość danego pytania.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    Podział poszczególnych lini na wtyczki mnie interesuje i nie pytam o środek zasilacza bo podział wtyczek jest na zewnątrz zasilacza w sensie za poszczególną linią.

• #50 18 Sty 2017 22:40
    dt1

golec2604 napisał:
    i mnie jako użytkownika powinno tylko to interesować a nie jak to jest w środku rozwiązane.

Dobrze, dla uproszczenia można założyć, że zasilacz ma 8 linii.

Kasek21 napisał:
    golec2604 napisał:
    Jeśli mamy zasilacz który posiada wiecej niż jedna linie 12Voltową to jak sprawdzić, jak poszczególne linie są rozpodysponowane do danych wtyczek zasilacza.

Ale po co Ci to wiedzieć?

To pytanie miałoby sens nawet nawet bez ingerencję w mechanizm działania zasilacza. Dla przykładu zadanie:

Mamy zasilacz, który ma dwie linie 12V: 12V1/10A (120W), 12V2/15A (180W). Łączna obciążalność obu linii to 25A (300W).

Załóżmy, że zasilamy procesor potrzebujący 50W oraz kilka standardowych podzespołów, na które powiedzmy należałoby przyjąć zapas 50W (duży, ale bardzo bezpieczny).

Nie znając konfiguracji linii można zakładać, że:
    - na 12V1 jest procesor, na 12V2 grafika + reszta [czyli na grafikę zostaje 130W]
    - na 12V2 jest procesor, na 12V1 grafika + reszta [czyli na grafikę zostaje 70W]
    ale równie dobrze to grafika może mieć osobną linię, więc również trzeba założyć:
    - na 12V1 jest grafika, na 12V2 procesor + reszta [czyli na grafikę mamy 120W]
    - na 12V2 jest grafika, na 12V1 procesor + reszta [czyli na grafikę mamy 180W]

Załóżmy że są to cztery możliwe do wystąpienia konfiguracje. W każdym przypadku sam procesor (50W), albo procesor wraz z resztą elementów (50+50W) będzie na linii, która jest go w stanie uciągnąć (ta słabsza ma 120W wydajność). Co z grafiką? Nie wiedząc, które linie są do czego przypisane możemy bezpiecznie zamontować tylko wersję 70W (należy wziąć pod uwagę najbardziej pesymistyczny wynik). Znając rozkład linii może się okazać, że zasilacz uciągnie kartę 120, 130 czy nawet 180W - a to już spora różnica.

Tak więc w przypadku zasilaczy z kilkoma liniami moim zdaniem warto znać konfigurację tych linii. Dlatego też wygodniej jest dobierać zasilacz z jedną silną linią 12V, tam nie ma problemów z podziałem i "marnowaniem" mocy.

• #51 18 Sty 2017 22:48
    Kasek21
    Poziom 43  

golec2604 napisał:
    I powinieneś odpowiedzieć na jedno i drugie osobno, tak wymaga sie aby był pożądek

Co ja powinienem to ja wiem! Szczególnie jak chodzi Ci o "pożądek" :)

golec2604 napisał:
    I nie cytuj pojedyńczych wyrywków tylko odpowiadaj na całość danego pytania.

Będę cytował co mi się podoba.

golec2604 napisał:
    Podział poszczególnych lini na wtyczki mnie interesuje i nie pytam o środek zasilacza bo podział wtyczek jest na zewnątrz zasilacza w sensie za poszczególną linią.

Zapytaj producenta.

dt1 napisał:
    To pytanie miałoby sens nawet nawet bez ingerencję w mechanizm działania zasilacza. Dla przykładu zadanie:

Tak ale rozumiem, że wszystkie pytania są o tego Tagan'a i tam wszystkie linie mają po 20A.

Po drugie w Twoim przykładzie to 12V1 to zasilanie CPU.

• #52 18 Sty 2017 22:55
    golec2604
    Poziom 16  

dt1 fajnie znowu napisałeś. Ale nie odpowiedziałes na pytanie czy da sie prawidłowo odgadnąć konfigurację danych linii zasilania na poszczególne wtyczki??

• #53 18 Sty 2017 23:03
    dt1

Odpowiedział Kolega @Kasek21.

Kasek21 napisał:
    Zapytaj producenta.

Przy czym nie ma tu złośliwości. Przed pytaniem producenta można sprawdzić, czy w danych technicznych w opisie lub instrukcji zasilacza nie ma rozpiski, ale o tym już wcześniej pisałem.

W ostateczności niektóre portale testujące poważniej sprzęt przy opisie zasilacza mogą podać podział linii, jesli określą go oglądając zasilacz wewnątrz.

Nic więcej.

Z drugiej strony do typowych zastosowań wystarczy kilka prostych założeń. W przypadku tagana każda linia ma obciążalność max 20A. To by dało 240W. Rzadko kiedy w jakiejś konfiguracji przekroczysz taką wartość na pojedynczym komponencie.

• #54 18 Sty 2017 23:10
    Kasek21
    Poziom 43  

dt1 napisał:
    Dlatego też wygodniej jest dobierać zasilacz z jedną silną linią 12V, tam nie ma problemów z podziałem i "marnowaniem" mocy.

Tu też nie ma bo zazwyczaj linie są sztucznie rozdzielane aby spełnic wymogi normy ATX.

" Niektórzy producenci zasilaczy wykorzystują linię +12V2 nie tylko do zasilania złącz ATX12V 4-pin i EPS12V 8-pin, ale wyprowadzają z niej również złącza PCI-E.
    Wiele zasilaczy oznaczonych jako posiadające podwójne linie +12V w rzeczywistości posiada tylko jedną linię +12V. Nie posiadają one dwóch układów ograniczających pobór mocy do 240VA, tak jak wymaga tego specyfikacja ATX12V v 2.xx; mają one tylko jedno zabezpieczenie ograniczające prąd (OCP - Over Current Protection) dla jednej linii +12V.
    Większość producentów zasilaczy uważa, że układ limitujący pobór mocy do 240VA jest niepotrzebny i bezsensownie podwyższa koszt produkcji zasilacza.
    Jeżeli używanych jest kilka linii +12V to ograniczenie do 18~20A dla którejkolwiek linii sprawi, że niektórych przypadkach bardzo precyzyjna dystrybucja mocy do poszczególnych wyjść zasilanych z linii +12V stanie się krytycznie ważna.
    Inżynierowie zwrócili moją uwagę na wiele zasilaczy ATX12V o wysokiej mocy wybudowanych przed specyfikacją v2.xx, które miały grubo ponad 30A na pojedynczej linii +12V. Produkty te jako klasa urządzeń w żaden sposób nie okazały się bardziej niebezpieczne w użytkowaniu niż jakiekolwiek inne zasilacze ATX12V."

• #55 18 Sty 2017 23:16
    dt1

Kasek21 napisał:
    Tu też nie ma bo zazwyczaj linie są sztucznie rozdzielane aby spełnic wymogi normy ATX.

Już nie ma tego limitu w specyfikacji.
    Cytat:
    ATX12V v2.3

Effective March 2007. Recommended efficiency was increased to 80% (with at least 70% required) and the 12 V minimum load requirement was lowered. Higher efficiency generally results in less power consumption (and less waste heat) and the 80% recommendation brings supplies in line with new Energy Star 4.0 mandates.[20] The reduced load requirement allows compatibility with processors that draw very little power during startup.[21] The absolute over-current limit of 240 VA per rail was removed, allowing 12 V lines to provide more than 20 A per rail.

• #56 18 Sty 2017 23:17
    golec2604
    Poziom 16  

Chyba temat wyczerany.

• #57 18 Sty 2017 23:21
    Kasek21
    Poziom 43  

dt1 napisał:
    Już nie ma tego limitu w specyfikacji.

Tak ale to było do tego Tagana.

• #58 18 Sty 2017 23:24
    dt1

W Taganie owszem. Też myślę, że jest to jedna linia 36A podzielona na siłę na 4. Skoro temat wyczerpany to zamykamy :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo