Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modernizacja CO - bufor ciepla - CO +CWU + Bufor ciepla

wojtas_master 18 Gru 2016 17:42 4716 5
  • #1 18 Gru 2016 17:42
    wojtas_master
    Poziom 10  

Witam,

Planuje zmodernizować instalacje CO w domu.

Powierzchnia grzania - około 120 m2

W tej chwili co jest :
    1. Kociol dolnego spalania KSGW Zgoda 20 kW - palone węglem orzech, w sezonie przejściowym drewnem rozbiórkowym
    2. Kocioł jest sterowany miarkownikiem ciągu (zwykły łańcuszkowy honeywell) + pompa co 25-60 LPF leszno wraz z prostym sterownikiem tylko do pompy
    3.Bojler poziomy do CWU Kospel 140 L z wężownica i płaszczem - podłączona wężownica do instalacji CO. Przed wejściem do bojlera na zasilaniu jest zamontowany elektrozawór kulowy wraz ze sterownikiem różnicowym - kiedy temp. w bojlerze jest większa niż w kotle (po wypaleniu się węgla w kotle) , zawór się zamyka i ciepła woda z bojlera nie idzie na instalacje CO i do pieca.
    4. Grzejniki stalowe 2 płytowe, zwykłe zawory - aktywnych jest 9 + drabinka lazienkowa. 3 są wyłączone (nie ma narazie takiej potrzeby)
    5. Układ otwarty

Domek ocieplony , na piętrze nad powierzchnią ogrzewaną jest taka sama powierzchnia w stanie do wykończenia - niezamieszkała. Dlatego kocioł był kupiony przyszłościowo - przewymiarowany do obecnych potrzeb.

Przy ciągłym paleniu 24 h / dobę poprzez dorzucanie opału - temp. ustawiona na piecu 55-60 st. Temp. w pomieszczeniach dochodzi do 24-25 st. Jest po prostu za gorąco. Spalanie opału około 1 T na 5 tygodni. Brak ochrony powrotu na kotle.

Jakie zmiany chcę wprowadzić :

Kupiłem używany bufor ciepła 1000 l. Chcę palić z wyższą sprawnością , aby poszło mniej opału a jednocześnie nie przegrzewać pomieszczeń. Jak najprościej podłączyć Bufor z kotłem i CWU ?

Czytałem , że np. laddomat nie do końca jest takim super urządzeniem. Ile ewentualnie zaworów 3 drogowych zastosować i czy musi być pompa co między kotłem a buforem, jeśli wyjścia z kotła i bufora są 6/4 cala i przyjmiemy, że wejście zasilania do bufora będzie wyżej niż wyjście z kotła... zadziała grawitacja w stopniu wystarczającym ? Zależy mi też na małym poborze prądu przez pompy - ta , którą mam ma chodzi na 1 biegu 45 W, ale dostałem ją gratis więc nie miałem co kombinować. J

Wojtek

0 5
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 18 Gru 2016 19:03
    Sono2020
    Poziom 19  

Pompa między kotłem a buforem powinna być choć jest też możliwość wykonania instalacji grawitacyjnej ale może być problem z niedogrzanym kotłem i korozją niskotemperaturową. Zaworów 3D tyle ile będzie osobnych obiegów grzewczych czyli do kaloryferów jeden i do podłogówki jeden chyba że więcej obiegów rozdzielonych to do każdego zestaw pompowy z 3D. Bufor do kotła przez pompę i zawór ochrony powrotu kotła (stałotemperaturowy 45 lub 50 lub 55 itp)
    A tu schemat ideowy

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 18 Gru 2016 19:20
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Tu masz wszystko co potrzeba i zbuduj układ wg Nilsan"a- bardzo dobre rozwiązanie , sprawdziłem w praktyce i tańsze niż laddomat.
    http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/
    Na wyjściu daj mieszacz z termostatycznym ( lub z serwomotorem) zaworem 3D obniżjącym temp. czynnika grzewczego + proste sterowanie np. pompą z termostatu pokojowego.

0
  • #4 18 Gru 2016 20:00
    wojtas_master
    Poziom 10  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Tu masz wszystko co potrzeba i zbuduj układ wg Nilsan"a- bardzo dobre rozwiązanie , sprawdziłem w praktyce i tańsze niż laddomat.
    http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/
    Na wyjściu daj mieszacz z termostatycznym ( lub z serwomotorem) zaworem 3D obniżjącym temp. czynnika grzewczego + proste sterowanie np. pompą z termostatu pokojowego.

Jakie wyjście masz na myśli ? - z bufora czy z kotła ?

Chodzi Ci o zasyfonowanie pomiędzy kotłem a buforem ? A co z ładowaniem zasobnika CWU ?? W piecu zamierzam palić na temperaturze powyżej 80 st C . Wydaje mi się , że do takiego układu będę potrzebował 3 zaworów 3-drogowych.
    1. miedzy kotłem a buforem - ochrona powrotu kotła
    2. między buforem a grzejnikami - żeby zamiast 80 st. z bufora - na grzejniki szło ok. 50-60
    3. między buforem a bojlerem CWU - żeby zamiast 80 st. z bufora - na cwu szło ok. 60

nie posiadam podłogówki.

0
  • #5 19 Gru 2016 09:21
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Mam na myśli wyjście oczywiście z bufora.
    Ochronę powrotu można zrealizować na prostym zaworze z głowicą jak w linku , który Ci podałem.
    Na grzejniki obowiązkowo 3D termostatyczny lub z silnikiem i sterownikiem, ale osobiście wolę termostatyczne i proste sterowanie wył. pompy przez termostat w domu.
    Do grzania CWU wystarczy, ze wyłączysz pompę łądującą zbiornik CWU ( zwykły termostaat z kapilarą) po osiągnięciu np 45-50 st. C. lub wodę grzejesz na maximum , a na wyjściu CWU dajesz mały zawór 3D termostatyczny, który sam podmiesza wodę gorącą z zimną do żądanej wartości, a Ty masz 2x więcej wody do wykorzystania niz przy 45 stopniach.

0
  • #6 19 Paź 2017 13:36
    zybek102
    Poziom 6  

cześć, pisze po raz pierwszy, zaznaczam :)
    Mam dużo innej pracy ale nie mogę spać przez brak bufora i lubię udoskonalać.
    Dom o powierzchni 136m2 grzeję kotłem na paliwo stałe z miarkownikiem ciągu.
    Opalam drewnem i węglem, mój problem polega na tym, że najlepszy komfort mam kiedy kocioł się rozgrzewa i wydostaje się z niego temperatura 40st. później wszystko robi się za gorące.
    grzejniki w pokojach mają termostaty więc po chwili się zamykają i jest ok, ale łazienkowych po dłuższym czasie się nie da dotknąć, a nawet zaczyna trochę inaczej pachnieć.
    Mam dwie szafki (góra+dół) gdzie są podłączone grzejniki i podłogówka ograniczona na powrocie zaworami RTL.
    W kotłowni wszystko wypycha z pieca jedna pompa podłączona na zasilaniu (by pas) i jest krzyżak na dwie szafki i płaszczowy wymiennik CWU 100L.
    zawór przez wymiennik jest otwarty więc szybko ciepła woda wraca do kotła.
    Mam pytanie do mądrzejszych, czy zasobnik postawiony za kotłem 660L coś tu pomoże w tej kwestii?
    Mam pomysł by podłączyć zawór trójdrożny termostatyczny mieszający przed pompą, aby pompa zaciągała proporcje wody ciepłej/zimnej i ustawić go np. na 35st. (do dyskusji z rodziną :))
    jeszcze przed mieszaczem chciałbym zrobić trójnik gdzie odszedłbym do bufora, który byłby ładowany grawitacyjnie.
    to ciepło, które nie zostanie pobrane przez mieszacz pójdzie do bufora.

czy tak bufor może być podłączony, czy pobieranie musi być z bufora przelotowo?
    Problem jest tylko z niską temperaturą CWU.
    W tej chwili podczas zaniku prądu woda do CWU chodzi grawitacyjnie, tylko kiedy będę zasysał ciepłą wodę do mieszacza, sytuacja grzania CWU chyba się opóźni, czego wolałbym uniknąć i zastosowanie drugiej pompy bezpośrednio z zasilania nie będzie problemem, tym samym jak już skończy się pobieranie do mieszacza ciepłej wody, to grawitacyjnie pójdzie przez pompkę do CWU?
    nie chciałbym ponieważ to ciepło powinno już trafiać do bufora.
    Czy wszyscy, którzy tylko mają cierpliwość to czytać uważają, że trzeba zastosować drugą pompę do ładowania CWU?
    Czy bufor może być podłączony przez trójnik, czy do bufora zasilanie z kotła i z bufora na CO?

1
  Szukaj w 5mln produktów