Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer velodyne - nie odzywa się, strzela

RobertMarchewka 18 Gru 2016 21:36 210 2
  • #1 18 Gru 2016 21:36
    RobertMarchewka
    Poziom 8  

Dzień dobry,
    podjąłem się próby naprawy kolegi subwoofera Velodyne HGS-10

Problem z nim jest taki, że losowo strzela basem, nawet gdy potencjometr od głośności jest na minimum (10kOhm - na minimum jest 2ohm), gdy podłączę wejście i potencjometrem będę zwiększał nastawę to będzie on głośniej dudnił (strzelał) co nie ma nic wspólnego z niskimi tonami do muzyki. Fakt regulacja głośności działa bo reaguje na zmianę i zwiększa się głośność tych trzasków. Przełączenie przełączników typu phase, subsonic, x-over nic nie daje i nie zmienia jego zachowania.

Po inspekcji płytki drukowanej natrafiłem na nazwałbym to opalenie od strony ścieżek pomiędzy nóżkami stabilizatorów, ledwo widocznie ale jednak przebarwienie jest na brązowo/czarno
    Te dwa stabilizatory to LM340T12 (7812) oraz LM7912CT
    Napięcia to -27,5 na wejsciu -12,1 na wyjsciu +25,9 na wejsciu i +11.8 na wyjsciu więc wydają się być sprawne. Sprawdziłem większość układów pod względem czy dochodzi do nich zasilanie (wyszukiwałem symbol w internecie, po pinach dochodziłem które to +/-/gnd i mierzyłem, wszędzie są poprawne wartości.
    Wstawiam link do yt pokazujący jak działa
    https://youtu.be/l6udh0BB0NQ
    A teraz krótki opis. Sygnał był podany na wejście cały czas. Nagle jakby subwoofer się wzbudził zaczął coś bredzić i znowu się ucisza. Ciężko tam znaleźć jakiekolwiek podobieństwo do prawidłowej pracy takiego suba.

Chciałbym spytać czy ktoś z Was może reperował podobną usterkę, może ktoś coś kojarzy w czym problem?
    Pozdrawiam

0 2
  • #2 19 Gru 2016 10:36
    osiniak75
    Poziom 29  

Jak doszło do uszkodzenia? Obstawiam że na wejście dostał za duży sygnał. Stopień końcowy wygląda na dobry, coś tam próbuje grać. Zacząłbym od początku drogi sygnału, po kolei wszystkie stopnie.

0
  • #3 19 Gru 2016 10:51
    viayner
    Poziom 33  

Witam,
    sprawdz te "nadpalenia" nie powinno ich byc i nie biora sie z powietrza. Narazie stawiam na wzbudzanie sie zasilania, prawdopodobnie pojemnosci przy 7812/7912 sa uszkodzone. Sprawdz: zostaw podlaczony miernik przy wyjsciu 7812 lub 7912 i sprawdz jak zmienia sie napiecia przy tych "strzalach".
    Zgadzam sie tez z poprzednikiem moze udalo ci sie uszkodzic koncowke mocy i zwiera uklad, jakis element jest na granicy uszkodzenia lub juz jest w krainie "niebieskiego dymu"
    Pozdrawiam

0