Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACER Aspire E1-572G - Nagły wzrost zużycia CPU

Critek 18 Gru 2016 22:35 414 7
  • #1 18 Gru 2016 22:35
    Critek
    Poziom 9  

Witam,
    mam pewien problem odnośnie mojego laptopa. Otóż dzisiaj po włączeniu komputera zauważyłem, że system "muli" niezmiernie. Przykładowo, kiedy włączam przeglądarkę internetową, zużycie CPU skacze na chwilę do 100%. Samo przeglądanie stron powoduje zużycie CPU na poziomie 70%. W stanie bezczynności, gdy tylko antywirus i zapora są włączone zużycie waha się na poziomie 25% a zużycie RAM-u jest ciągłe na poziomie 2.4GB. Czasem zdarza mi się włączyć jakąś grę i normalnie FPS w trakcie rozgrywki wynosi 200-240 FPS natomiast dzisiaj około 30FPS. Czyli ogólny spadek wydajności procesora.

Postanowiłem przeskanować dysk w poszukiwaniu bad sectorów programem HD Tune i nic nie znalazł.

Temperatura procesora wynosi około 37 stopni co wyklucza problemy z temperaturą powodującą spadek wydajności.

Dwa tygodnie temu postanowiłem zainstalować nowe sterowniki grafiki z firmowej strony wydawcy co zwiększyło płynność (brak lagów w grach), ale od tego momentu kiedy próbuję wyłączyć komputer to zawierza się na ekranie z napisem "trwa zamykanie systemu Windows" i muszę go wyłączać przyciskiem zasilania. Nie wiem czy to może mieć związek z moim problemem, który zaczął się dopiero dzisiaj, ale postanowiłem o tym wspomnieć.

Ponadto dzisiaj rano w pewnym momencie zauważyłem, że komputer nie wykrywa baterii czyli jest zasilany bezpośrednio przewodem doprowadzającym napięcie, jednakże po (lekkim) przyciśnięciu obudowy w miejscu baterii problem zniknął i bateria jest widoczna.
    Wspominam o tym, bo stało się tak akurat dzisiaj, przed problemem wydajności CPU, zatem może to mieć jakiś związek.

Parametry systemu:

System operacyjny: Windows 7 Home Premium (oryginalny)
    Procesor: Intel Core i7-4500U CPU @ 1.80 GHz 2.40 GHz
    Pamięć RAM: 16 GB
    typ systemu: 64-bitowy
    karta graficzna: AMD Radeon HD 8750M 2GB Dedicated VRAM

Przykładowy zrzut okna wydajności systemu w Menadżerze Zadań (uruchomiony Chrome - zakładka elektroda.forum):

Ostatni raz instalowałem system na początku wakacji (lipiec) i przeprowadzałem defragmentację jakiś miesiąc temu.
    Za wszelkie sugestie i pomoc będę wdzięczny.

0 7
  • #2 18 Gru 2016 22:41
    miecho18
    Spec od komputerów

SMART dysku wrzuć. Sprawdź który z procesów najbardziej obciąża CPU.

0
  • #3 19 Gru 2016 00:17
    Critek
    Poziom 9  

ACER Aspire E1-572G - Nagły wzrost zużycia CPU ACER Aspire E1-572G - Nagły wzrost zużycia CPU

Mam nadzieję, że o to chodziło. Użyty program: CrystalDiskInfo.
    Wychodzi na to, że wszystko w normie chyba, że coś źle odczytuję.

0
  • #4 19 Gru 2016 00:23
    miecho18
    Spec od komputerów

Ze względu na wysoką wartość RAW parametru C4 do wykonania skan powierzchni w MHDD. Po zakończeniu skanowania zrób zdjęcie na którym będą widoczne czasy dostępu do sektorów.

0
  • #5 19 Gru 2016 08:43
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

W sumie nie ma się co dziwić stanem dysku, gdy spojrzy się na parametr (BF) informujący o zanotowanych upadkach/uderzeniach.
    Nie rzucaj sprzętem.

0
  • #6 19 Gru 2016 20:42
    Critek
    Poziom 9  

No tak, bo przecież ja nie mam co innego robić,tylko rzucać moim sprzętem po kątach, za takie posty dziękuję...
    Mój laptop ma cienką obudowę, powiedziałbym wręcz giętką. Raz złapałem go za jeden róg i w ten sposób coś mi się odkleiło i musiałem do serwisu oddać. Od tamtej pory uważam jak z nim postępuję, ale co tu dużo mówić. Znajduje się cały czas w jednym miejscu na podstawce chłodzącej. Poza tym, w jaki sposób soft zainstalowany wczoraj może stwierdzić o stanie mechanicznym laptopa? Ten parametr jest co najmniej dziwny.
    Do kolegi wcześniej, jutro postaram się wrzucić zdjęcia ze skanu MHDD

0
  • #7 19 Gru 2016 21:04
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Critek napisał:
    No tak, bo przecież ja nie mam co innego robić,tylko rzucać moim sprzętem po kątach, za takie posty dziękuję...

Kolego, nie zrozum mnie źle. Ja nie mówię tego złośliwie, lecz interpretuje to co pokazuje SMART dysku.
    Critek napisał:
    Poza tym, w jaki sposób soft zainstalowany wczoraj może stwierdzić o stanie mechanicznym laptopa? Ten parametr jest co najmniej dziwny.

Czy ten soft zainstalujesz (uruchomisz) wczoraj/za rok, czy jutro, to nie ma najmniejszego znaczenia. To nie on decyduje o kondycji dysku. Soft nie ma tutaj nic do rzeczy.

0
  • #8 21 Gru 2016 18:12
    Critek
    Poziom 9  

Rozumiem, źle pytanie sprecyzowałem. Po prostu jestem ciekaw jakie są metody wykrywania uszkodzeń mechanicznych w laptopie używając tylko jakiejś aplikacji.

Problem rozwiązałem. Na początku wspomniałem o rzekomym odczycie braku baterii w laptopie akurat w dzień, kiedy wydajność CPU spadła. Otóż właśnie owa bateria jest źródłem problemu. Przy zasilaniu laptopa bezpośrednio z zasilacza (przy wyciągniętej baterii) problemu nie ma i wszystko śmiga jak dawniej. Dziękuję wam za poświęcony czas w celu znalezienia rozwiązania.

0
  Szukaj w 5mln produktów