Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi

ghost666 19 Dec 2016 14:12 4383 1
 • PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi
  PiBakery to oprogramowanie pozwalające na stworzenie dostosowanej instalacji Raspbiana na np. karcie SD, którą to można bezpośrednio uruchomić na Raspberry Pi. Mechanizm takiej instalacji jest bardzo prosty. PiBakery instaluje na karcie SD Raspbiana a także dodatkowe skrypty, które zostaną uruchomione podczas pierwszego włączenia Raspberry Pi. Dzięki temu użytkownik nie musi konfigurować niczego ręcznie - wszystko zostanie zrealizowane automatycznie w momencie gdy włożymy skonfigurowaną kartę SD do 'Maliny' i ją uruchomimy.

  Skrypty konfigurowane są z poziomu prostego interfejsu graficznego, podobnego do Scratcha - cały system układa się z bloczków. Jeśli korzystaliście wcześniej z Scratcha to skorzystanie z PiBakery będzie bardzo proste i intuicyjne. Jeśli nie, to nie problem - wystarczy przeciągnąć interesujące nas zadania, które mają być zrealizowane na Raspberry Pi, a zostaną one zamienione w skrypty na karcie SD, które uruchomią się po zabootowaniu systemu na RPi.

  Dokładny opis tworzenia dostosowanej karty SD z Raspbianem znajduje się w dokumentacji projektu. Poniżej znaleźć można ogólny opis mechanizmu tworzenia takiej instalacji na karcie SD.

  Edytowanie istniejącej instalacji na karcie SD

  Pomysł na stworzenie PiBakery powstał, gdy autor oprogramowania musiał szybko podłączyć swój moduł do sieci WiFi, ale nie miał pod ręką monitora, klawiatury ani myszy. Wymagało to podłączenia się do WiFi w jakiś inny sposób niż manualne edytowanie ustawień i podłączenie się do sieci.

  Tego rodzaju problemy rozwiązuje PiBakery. Program ten umożliwia nie tylko tworzenie nowego czystego systemu, ale także edycję już istniejącego. Wystarczy włożyć kartę SD do komputera z zainstalowanym PiBakery, aby dodać kolejne skrypty, które uruchomią się po włożeniu karty SD do Raspberry Pi i jego uruchomieniu. Dokładny opis dodawania kolejnych skryptów na karcie SD z Raspbianem znajduje się w dokumentacji projektu. Nie trzeba w ogóle podłączać klawiatury ani monitora do Raspberry Pi.

  Dodawanie własnych skryptów

  Wszystkie dostępne bloki do wykonywania poprzez PiBakery są na GitHubie. Oznacza to, że łatwo dodawać można swoje bloki i skrypty z własnych repozytoriów na GitHubie. Więc jeśli macie jakiś skrypt, który chcecie włączyć w konfigurację maliny lub dystrybuować go innym - nie ma problem, PiBakery w pełni to umożliwia.

  Co więcej - a każdym razem gdy zmienisz coś w skrypcie w repozytorium, użytkownicy PiBakery otrzymają stosowne powiadomienie. Będą wtedy mogli pobrać aktualną wersję (lub pozostać przy starszej). Dzięki temu zagwarantować można łatwość w automatycznej dystrybucji nowego kodu.

  Zawsze aktualna wersja

  Nowe wersje Raspbiana publikowane są przez Raspberry Pi Foundation średnio co kilka miesięcy. Czasami problematyczne może być regularne sprawdzanie aktualizacji, ale PiBakery pomaga i w tej kwestii. Oprogramowanie monitoruje aktualność wykorzystywanego obrazu systemu operacyjnego i informuje użytkownika, jeśli pojawiła się w sieci nowsza wersja Raspbiana. Może on wtedy aktualizować oprogramowanie i korzystać przy kolejnych instalacjach na 'Malinie' z nowego Raspbiana bez potrzeby manualnego pobierania obrazu systemu.

  Łatwy import i eksport ustawień

  Kiedy już opracujesz idealny przepis na instalację Raspbiana na karcie SD, albo też dokonasz wszystkich potrzebnych zmian w istniejącej instalce możesz chcieć zapisać to wszystko 'na przyszłość'. PiBakery udostępnia taką możliwość - zmiany, jakie wprowadzało się poprzez skrypty zapisać można w postaci pliku XML, który można wykorzystać potem do ponownego ich wprowadzenia albo przesłać dalej, do innych osób pragnących zainstalować Raspbiana w podobny sposób.

  Dzięki możliwości zapisu całej operacji do pliku XML można np. dodać takie pliki do tutoriali do programów. Zamiast pisać w instrukcji po kolei jakie kroki trzeba wykonać podczas instalacji, wystarczy zamieścić taki plik a PiBakery zajmie się resztą. Podobnie jeśli prowadzimy szkolenie - wystarczy rozdać uczestnikom plik XML, a PiBakery zadba o odpowiednie przygotowanie całego wymaganego środowiska, bez niczyjej ingerencji.

  Download

  PiBakery pobrać można ze strony projektu na dwa sposoby: albo jako instalka dedykowana dla naszego systemu operacyjnego (Windows lub Mac OS X) lub też jako kod źródłowy. Uwaga pobierając wersje instalacyjne należy pamiętać, że w instalce znajduje się także obraz Raspbiana, wiec plik ma dosyć dużą objętość i jego ściągnięcie może zająć trochę czasu (zależnie od prędkości łącza w danym miejscu).

  Większość osób z pewnością zdecyduje się na pobranie wersji instalacyjnej na Maca lub Windowsa. Zawierają one PiBakery w postaci skompilowanej aplikacji, którą wystarczy tylko uruchomić aby stworzyć lub edytować kartę SD dla Raspberry Pi. Z uwagi na wprowadzenie SmartScreen dla Windowsa i Gatekeepera w Mac OS X, podczas instalacji PiBakery należy spodziewać się monitów o braku certyfikatów dla instalowanego programu, ale można po prostu pominąć te komunikaty - ich brak wynika po prostu z wysokich kosztów ich uzyskania.

  Jednakże, jeśli jesteście ciekawi jak dokładnie działa PiBakery, można przejrzeć źródła dostępne na GitHubie. Program ten dystrybuowany jest na licencji GNU GPLv3, więc można go nie tylko używać za darmo, ale także modyfikować i dystrybuować dalej.

  Tworzenie nowej dedykowanej instalacji na karcie SD - krok po kroku

  1. Otwórz PiBakery

  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś uruchom program i włóż do komputera kartę SD. Jeśli na karcie SD znajduje się instalacja przygotowana z pomocą PiBakery program zapyta czy chcemy ją edytować czy stworzyć nową. W tym tutorialu tworzymy nową instalację. Po wybraniu tej opcji powinniśmy zobaczyć okno jak na obrazku poniżej. Możemy teraz przystąpić do tworzenia własnej dostosowanej wersji Raspbiana.  PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi


  2. Wybierz potrzebne skrypty.

  Po lewej stronie okna PiBakery widoczna jest kolumna z różnymi kategoriami skryptów. W każdej z kategorii znajdują się bloczki z skryptami oraz stosowny toolbox.

  W pierwszej kolejności ustalamy kiedy skrypty mają zostać uruchomione. Klikamy w kategorię Startup i widzimy dwie kategorię bloczków: On First Boot (przy pierwszym uruchomieniu) i On Every Boot (przy każdym uruchomieniu). Zasadniczo interesują nas bloczki z pierwszej kategorii, które uruchomią się podczas pierwszego uruchomienia systemu i pozwolą na jego konfigurację. Klikamy na interesujący nas bloczek i przeciągamy go do okna po prawej.

  Teraz musimy skonfigurować jakie kroki mają zostać zrealizowane podczas pierwszego uruchomienia. Realizujemy to poprzez przeciąganie dostępnych bloczków do okna po prawej, tak jak opisano powyżej. Bloczki automatycznie połączą się ze sobą i realizowane będą w kolejności od góry do dołu.

  PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi


  Przykładowy bloczek jaki można wykorzystać to "Setup WiFi", który zapisze ustawienia sieci WiFi w Raspberry Pi tak, że przy każdym uruchomieniu się komputera będzie on łączył się z tą siecią, jeśli jest ona dostępna. Widać ten bloczek na obrazku poniżej.

  Dalej dokładać możemy kolejne bloczki konfiguracyjne, np. zainstalować kompletny web serwer instalując Apache, PHP i MySQL (do czego wymagane jest połączenie z Internetem. Możemy też zmienić hasło na inne etc.

  PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi


  Możemy także ustalić jakie skrypty wykonywane będą przy każdym uruchomieniu się Raspberry Pi korzystając z bloczka On Every Boot. To użyteczny sposób automatycznego uruchamiania skryptów Pythona czy innych programów.

  Przykładem uruchamianego przy każdym starcie programu ser bloczek Run VNC, uruchamiający serwer VNC, który pozwoli nam na zalogowanie się po sieci do 'Maliny' i skorzystanie ze zdalnego pulpitu. Dodatkowo, bloczek ten sprawdza czy na maszynie zainstalowany jest serwer VNC - jeśli nie, to zainstaluje go i uruchomi na wybranym przez użytkownika (w PiBakery) porcie.

  Podczas konfiguracji instalacji warto pamiętać, że niektóre bloczki wymagać będą połączenia z Internetem. Najpierw trzeba uruchomić te bloczki które je skonfigurują, zanim możliwe będzie dalsze np. instalowanie programów z sieci.

  PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi


  3. Zapis na kartę SD.

  Po stworzeniu pasującej nam instalacji musimy zapisać całość na karcie SD. Wystarczy nacisnąć przycisk Write w PiBakery i wybrać kartę SD, jak na pokazanym poniżej obrazku.

  Dysk (karta SD) na którym będziemy instalować naszego dopasowanego Raspbiana zostanie wymazany - należy upewnić się przed potwierdzeniem, że to dobry dysk.

  Zapis trwać może do kilku minut, zależnie od prędkości naszej karty SD. Gdy zapis zakończy się w okienku pojawi się zielony ptaszek.

  PiBakery - najprostsza metoda postawienia systemu na Raspberry Pi


  4. Bootowanie Raspberry Pi

  Po zakończeniu pracy z PiBakery wystarczy włożyć stworzoną kartę SD do Raspberry Pi i podłączyć zasilanie. Po kilku sekundach zostaną uruchomione skrypty, które dopasują domyślną instalację do naszych wymagań.

  Cała procedura trwać może kilka minut lub więcej, zależnie od tego co w niej zawarto, jakie programy są instalowanej etc. Szczególnie dużo czasu zająć może instalowanie dużych programów, które pobrać trzeba z sieci.

  I gotowe! personalizowana instalacja Raspbiana została ukończona.

  Źródło: http://www.pibakery.org/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11172 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  krru
  Level 33  
  A czy WiFi trzeba konfigurować na ślepo? Czy jeśli używany komputer ma WiFi można to jakoś użyć?